Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasii - dilema mare


Recommended Posts

Draga Amaya, cineva te-a sfatuit sa alegi chiar si o pereche necasatorita ca sa-ti boteze copilul, eu nu te-as sfatui si sa-ti spun de ce : cand s-a nascut fetita noastra, nasii de cununie au declarat din start ca vor sa o boteze, dar sotul meu l-a vrut ca nas si pe prietenul lui care pe atunci mai avea putin si se casatorea . Zis si facut, facem botez cu 2 perechi, asteptam nunta lu nasu cel necasatorit care ne anunta ca s-a despartit de nasa ...in fine, el s-a casatorit anul trecut dar sotia lui nu ne suporta, copilul ii este indiferent asa ca Ioana a pierdut o pereche de nasi. Sfatul meu : pereche casatorita ! Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura si shoricutzu'Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Amaya, uite la mine alt gen de experienta. Prietena mea de cind a ramas gravida a declarat ca voi fi nasa bebelusului, eram tot timpul alaturi de ea am sustinut-o mai ales ca intre timp tatal copilului a cautat motiv de despartire. Ma rog, la nasterea fetitei, eu eram in delegatie si s-a dus sotul meu cu flori si alea, alea...stii tu, ca niste viitori nasi. Intre timp ea s-a impacat cu tatal fetitei si au hotarit ca ar fi mai bine sa-i fie nas seful ei, din terte motive. Crede-ma ca la inceput mi-a cazut cerul in cap, dar dupa ce m-am gandit bine am zis ca nu are rost sa stric o prietenie pentru un moft si oricum ma voi comporta fata de micuta Andra(care pe undeva imi poarta numele), ca si o nasa chiar daca nu am tinut-o in brate la biserica. Si iata ca au trecut citiva ani de atunci si chiar daca suntem departe una de alta(geografic) nu am uitat promisiunea pe care mi-am facut-o mie si de multe ori cind cumpar ceva Ioanei ii cumpar si Andrei si-i trimit. Concluziile le tragi tu singura....daca sunt oameni de omenie vor intelege si se vor comporta natural si poate vor acorda chiar mai multa atentie copilului si chiar si voua. Adivio&Ioana-nazdravana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru experientele pe care mi le-ati povestit...cu siguranta m-ati mai linistit si nu ma mai agit atat de tare la reactia pe care o pot avea, fiindca, vorba voastra, daca sunt oameni de omenie nu se vor supara... Laurajr, si eu consider ca e cel mai bine sa fie o pereche care sa aiba o relatie sanatoasa cu principii de viata solide si corecte si care, nu in ultimul rand, sa-l iubeasca, fiindca nasii joaca (sau ar trebui sa joace) un rol important si as dori persoane pe care fiul meu le-ar putea avea drept exemple in viata... Adivio, aveam nevoie sa aud de o experienta ca a ta ...si eu la randul meu sunt nasa si nu m-ar deranja absolut deloc daca pentru alti (viitori) copii nu m-ar alege pe mine si nici nu m-as simti jignita. Crenick, nu este vorba de nemultumiri ci de o situatie delicata intr-o relatie unde nu (mai) suntem compatibili si pe care eu as dori sa o rezolv cat mai bine cu putinta...dragoste cu forta nu se poate dar nici sa accepti orice doar de rusine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si noi o poveste un pic ciudata. Noi suntem cununati catolic (cu martori necasatoriti, fiecare cu al lui). Avem doi copii pe care i-am botezat ortodox (n-are nici o legatura cu casatoria!!!)la Bucuresti. Pe fata (cea mare) au botzat-o doi verisori ai mei (o vara dupa tata si un var dupa mama). Amandoi necasatoriti, dar care sunt f mandrii de increderea pe care le-am acordat-o. Noi n-am avut pretentii de nici un fel (ei erau studenti, iar noi lucram) si fiecare a facut dupa inima si dupa posibilitati. A fost OK. Pe baiat, 3 ani mai tarziu l-au botezat un cuplu de prieteni care nu are copii, dar pe care ii cunostem de mult timp (liceu) si pe care ii apreciem mult. Le-am explicat inainte de botez verilor ca vrem alti nasi si nu s-au suparat deloc, desi initial fiecare era convins ca vor continua sa ne boteze copii. Insa le-am explicat de cand am inceput sa vorbim de botez ca sa fie treaba clara de la inceput si sa nu-si faca idei. In continuare totul e OK cu toti nasii! Deci sunt convinsa ca daca clarifici lucrurile din start, fara patima si cu explicatiile de rigoare, (gen viitoarea nasa vroia si ea fetita si e f apropiata de copil, sper sa nu va simtiti jigniti pentru ca nu vrem alti nasi pt voi nu sunteti buni, ci pt ca ceilalti tin f mult etc...), dar oamenii inteleg si nu se supara. ramane si varianta cu doua perchi de nasi, dar trebuie prevazut din timp cine poarta copilul , ce si cum, sa nu traga de copil in biserica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De Lasata Secului se duc finii la nasi. Poti sa profiti de ocazie sa mergi la ei (pentru o data cred ca gasesti pe cineva care sa va duca) si sa le vorbesti despre cat de importanta consideri tu ca este prezenta nasilor in viata finilor. Vedeti cum reactioneaza, eu nu as renunta fara o explicatie prealabila. Si cred ca cel mai bine e sa o aveti prin viu grai, nu la telefon. Succes si nastere usoara! [URL="http://community.webshots.com/user/crini71"]Mihail[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor dar ce probleme aveti voi cu nasii. Ai mei sunt bestiali, serios. De cand ne-au cununat nu ne-am vazut decat de 2 ori. Nici de Craciun nu am fost la ei ca noi am plecat, dupa Anul Nou am vrut noi sa mergem au plecat ei. Dar sincer noi nu ne suparam. Fiecare cu problemele lui si cam asta. Ete na nu pot trai daca se supara cutarescu sau cutareasca spui verde in fata ce ai de spus si gata. aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...