Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Constanta (25)


Recommended Posts

Iubitelor, SAUTARE! Am intrat sa va spun ca am aflat de curand ca ma luat examenul de vineri! Ufff, credeam ca va fi prima mea restanta! Eu am fost un pic aerisita cu examenele, ca le-am avut rare, cu exceptia saptamanii viitoare, cand voi avea 3, dar dupa... gata! Sa nu [zid], am si io dreptul sa ma bucur nitel! Roxana, l-am vazut pe grsu'mik, care a crescut si devine mai frumusel in fiecare zi! Faci haltere, la greu, cred! Afara, sta in carut? Sa stii ca avem si noi ursoi blanos ca al vostru, dar il cam taraie prin casa gagica mea, nu-l protejeaza. Eiiii, dar aveti voi suzetzica ca a noastra! Roza?! Vorba, stii tu cui..... ce-ai mai gatit bun azi, gospodina noastra Rox???? Taniaaaa, mult curaj la examen!!!! Sa-ti dea Dumnezeu putere de concentrare, la scris, iar la oras, incredere in tine! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce sa fac sa pot s-o culc pe Biuta mea in patut? Deci: de cand a plecat al meu sot=2luni, Bia doarme cu mine; ca sa-mi fie mie mai usor..pentru ca era patul prea mare si ma simteam singura in el..etc. Acum problema este ca ea s-a invatat asa, si noaptea ma cauta prin pat sa vada daca sunt, si nu pot s-o dezvat de dormitul cu mine...ca vine tati peste o luna si vreau si eu sa dorm cu sotzul..ca e normal, nu? Cum sa fac eu zgatiuta sa doarma singurica? Sinzi, tu ai patit asa ceva? Sau ai fost mai smart ca mine? Help!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatiana, Trebuie sa repari cat mai repede aceasta problema! Adica, sa incerci, si sa nu te lasi batuta, sa nu spui ca daca nu reusesti, vei incerca mai tarziu! Persevereaza acum, trebuie sa ajungi la ceva bun intr-o luna de zile pana vine tati! Incepe cu somnul din cursul zilei, ca atunci nu dormi cu ea, iar daca se trezeste si te cauta spune-i ca esti acolo, aproape de ea si ca totul e in regula, canta-i ceva ca sa adorma. Apoi treci la somnul de noapte, care s-ar putea sa ti-l dea peste cap, posibil sa se trezeasca des, atunci o iei in brate o plimibi putin pana adoarme si o pui in patutul ei, tot asa, cantandu-i ceva. Cam asta ar fi strategia mea! Noi nu ne-a confruntat cu asta deloc, ca a fost prima grija, dar se pare ca am scapat altele din vedere, cum ar fi leganatul pe picioare si suzeta. Asta e, poate vom scapa si noi de asta! Cred ca fiecare mamica se confrunta cu ceva greu de reparat. Curaj! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ne-am luat patutz[:)]!!! Nu aveam de gand sa incepem asa devreme pregatirile, dar am auzit de o superoferta si era pacat sa nu profitam de ea. Este vorba de patutz stil tarc, pliant (se strange intr-o geanta de voiaj) are etaj ptr. bb cand e mic, are masutza de infasat care se fixeaza pe el si... ptr. cand bb e mai mare, are fermoar lateral, ca o usita, sa poata iesi din tarc. E super si NUMAI 720.000!!! Ati citit bine, asta este pretul si sa stiti ca nu este cu nimic mai prejos calitativ fata de patuturile Cam sau Chicco (am studiat acest aspect)....si mai are si un fel de plasa care se poate fixa deasupra patutului cu elastic, impotriva insectelor. Pentru fetele din Constanta interesate, bauniesc ca au auzit de depozitele DOCE de la Halta Traian. La raionul mobila au mai multe tipuri de patuturi. Cand am ajuns acasa, tati l-a asamblat imediat, am facut poze si acum ne pregatim sa-l impachetam si sa-l instalam cand vine Alexandra. E asa dragutz...am pus o poza cu el in albumul meu :) http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanarules/my_photos Referitor la temeri, Androix, sa stii ca nu esti singura in aceeasi situatie. Am avut multe cosmaruri si nopti nedormite (mai ales dupa o costatare facuta de dr. Iosup la eco), dar incerc sa fiu optimista si sa ma gandesc ca mingiutza din burtica mea va creste mare si sanatoasa. Este vorba de destinul ficaruia, pe care noi nu putem sa-l influentam. Si oricum vor fi copii nostri, noi ii vom iubi si ii vom considera cei mai frumosi, cei mai destepti...cei mai... Va pup dulce Mygirl si Alexandra (23 sapt +)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici, iertati-ma[:I], dar am o scuza....sunt insarcinata. Mesajul de mai sus era ptr sectiunea "mamici de mai -iunie", dar asa ametita cum sunt, l-am postat aici. Oricum vroiam sa va spun si voua vestea cea mare. Sa stiti ca sunt mereu cu ochii pe voi, dar intru mai rar in discutiile voastre de adevarate mamici. O sa vedeti ca din mai o sa stau tot timpul pe capul vostru, sa-mi raspundeti la miile de intrebari pe care o sa le am in legatura cu bb. Deocamdata stam cuminti si ne mangaiem pe burtica. Crix, felicitari!!!! Am primit mesajul tau. Hai ca mai ai putin si-ai scapat! Bafta in continuare! Pup toate mamicile si puiutii neastamparati Mygirl si Alexandra (23 sapt+)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatiana, sa stii ca David a dormit singurel de cum am venit din maternitate in camera lui. Radu a plecat prima data pe mare cand David avea aproape 7 luni, si s-a intors cand avea 1 an si cum s-a prins el ca tati va dormi cu mami nu a mai vrut nici in ruptul capului sa stea singur in camera lui sau sa doarma in patut nici macar cu noi in camera...Am incercat de toate...si pana la urma am cedat si 2-3 luni a dormit cu noi in pat! E o mare schimbare pentru ei faptul ca vine tati, si cred ca trebuie sa le acorzi multa atentie atunci sa ii ajuti sa se acomodeze cu noul "chirias". Cand am pus piciorul in prag si am spus "gata, la tine in pat" am inceput cu somnul de pranz, il adormeam cu noi, apoi il puneam la el in patut, cand se trezea il mai lasam un pic acolo, chiar daca plangea (la inceput 2-3 minute, apoi chiar 10-15). Pana cand am reusit sa il punem in tarc fara sa protesteze, cu muzica si adormea singur la pranz. Acelasi lucru l-am facut si seara, dupa cateva zile de adormit singur in timpul pranzului in tarc...si in 2-3 saptamani l-am mutat din nou in camera lui... Sfatul meu este sa nu incerci sa o faci sa doarma singura acum, pentru ca eu sunt mai mult ca sigura ca va vrea din nou in pat cu voi cand vine tati, sa o lasi sa mai doarma si cu voi ceva timp, si abia dupa 1 luna (cel putin) sa incerci sa o convingi sa aiba patul ei...(daca va vrea). David s-a acomodat cu Radu foarte repede si eu cred ca l-a recunoscut (poate nu constient) si cred ca i-a simtit lipsa si acum vrea sa nu mai piarda nimic si sa recupereze tot! De asta e umbra lui, plange cand pleaca tati, il imita in tot ce face, ne lipseste pe amandoi de intimitate (noroc ca noaptea doarme singur de data asta) si cand ne imbratisam sare imediat si el la pupat!!! Partea cea mai grea, pentru David , marea lovitura, plecarea lui Radu...cand avea 7 luni se uita pierdut peste tot si cauta ceva...a devenit putin mai nervos si plangacios...(cam 5-6 zile l-a tinut) LA 1,4 luni a facut greva foamei efectiv, 3 zile nu a mancat nimic, dar nimic, plangea isteric, cand agitat cand apatic...(2-3 saptamani) Deci cat de mici sunt, sufera si ei... Noi am terminat juma de casa de mutat...doamne sunt atatea nimicuri... Mi-am luat si carte de identitate!! Ura! Acum cand am timp sper sa ajung si la pasapoarte sa il ridic. Mai am carnetu de conducere si sa imi cumpar portofel! Roxa, am vazut pozele cu Voinicku...e grozav!!! frumos foc!!! Sta in fundulet? Ce ii dai sa manance inafara de lapte si piure de legume si fructe? Mygirl, am vazut tarcul, foarte frumos, sa il stapaneasca sanatoasa mititica cand va veni pe lume!! Interesanta chestia cu fermoarul...daca tarcul nostru nu ar fi in perfecta stare as lua si eu unul. Crix, felicitari pentru examen...sper sa il iau si eu. Eu mai am doar unu la vara, da' rau de tot! Maine la gradi o sa fiu cam obosita...traiasca jocurile! cand o sa am timp o sa le fac niste afise colorate. Am vazut la diverta niste afise mari cu zilele saptamanii, cu mijloace de transport, cu numere...erau foarte interesante , numai ca un afis era 130.000 lei, mi s-a parut foarte scump...si pot sa fac si eu daca am o sursa de inspiratie ca ma pricep la desen. Ati vazut ce am desenat in camera lui DAvid (fosta oricum)? Hihihi, ma taie talentu rau! Maine cred ca va fi ultima zi de net...[ups] O seara buna!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/246645971uyGtcI"]David la 1an si 11 luni Noi - noute [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor astazi am culcat-o pe Biuta mea in patutul ei. Vreau sa va spun ca a dormit 3 ore, fara exagerari. Nu mi-a venit sa cred. Pentru noi este o reusita. In seara asta am adormit-o langa mine, dar am mutat-o in patut. S-a trezit de 2 ori, i-am pus pe suzi, i-am mai dat putin laptic si a adormit la loc. Doamne ajuta sa doarma toata noaptea acolo. Va spun sincer ca mi se rupe inima de mila, ca o las singura, dar stiu ca este si spre binele ei. Trebuie sa reusesc s-o invat cu patutul ei. Multumesc tare mult pentru sfaturi! Tatiana si Biuta nebunica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi! N-am gasit suficient timp pt scris, dar v-am citit! Pt ca mi se pare grozava oferta cu patutul, iar Sebi doarme bine singurel intr-un patut asemanator, ma gandesc daca n-ar fi bine sa mai cumparam inca unul, pt la buni. De cateva zile incercam sa-l obisnuim acolo (la bunici) si poate i-ar prinde bine daca i-am duce si patutul lui de acasa? Caci altfel, doarme in pat la/cu mama si nu prea imi convine, plus ca trebuie sa-l pazeasca, sa nu cada din patul mare. Voi ce ziceti despre ideea mea (avand in vedere ca Sebi are aproape 1 anisor)? Am vreo logica? Are rost investitia? Va pupam si va uram numai de bine! mav si Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mav, la ce pret a luat Mygirl patutul, poate ca ai putea sa-i cumperi si tu lui Sebi unul! Nu prea merita investitia, dar ca sa stea copilul linistit in patutul lui, mai ales ca e obisnuit, ar fi bine sa aiba unul si la bunici. Ai zis ca ai inceput serviciul?!? Cum itit este? Ce lucrezi? MyGirl, felicitari pentru prima achizitie! SUUUPER oferta! Ce marca e patutul, ca arata foarte bine! Iar de pret... nu sunt cuvinte! Ce mai avea interesant acolo, ca n-am mai mers de mult timp! L-ai scos pe tati la cumparat rochite de fetite? Sanzi, zici c-ai terminat jumate de impachetat![bis] Spor! iar la examen, nu te gandi de pe acum, ca mai ai timp! Te gandesti si tu ca si mine, eu la faptul ca voi incepe serviciul, iar tu la marele examen! Tatiana, Bravos la voua doua! S-o tineti tot asa! Hai ca paote n-o fi chin cu Bia, ca ea e o scumpica si poate ne demonstreaza ca-i si cumintica! Iti spuneam ca eu am culcat-o inca din prima zi in patutul ei(la inceput era un cosulet). A fost prima ambitie a noastra, si kiar daca n-ar fi fost, cand a venit pe lume am constatat ca nu puteam sa dorm cu ea langa mine. O alaptam, stateam cam o ora pana servea mesele in timpul noptii si o puneam la locul ei, iar cand am incercat s-o tin pe pat langa mine, nici ochii nu-i inchideam, stateam si o priveam cum doarme. Nu stiu cum pot dormi unele mame cu copii in pat, ca eu nu dorm deloc daca am fata langa mine. Parca dorm pe gard, stau in pozitii incomode si ma trezesc obosita. Am avut ocazii de genul asta, in concediu sau cand a fost maraita de la dinti. Intradevar am facut drumuri non-stop de la pat la patut; imi amintesc ca facea aproape 1 an si ma ridicam pe noapte de zece ori, cel putin, si imi spuneam "cand o sa dorm si eu o noapte intreaga?", si s-a intamplat cam de la 14-15 luni. Destul de tarziu as spune eu, ca fii-mea a fost cam puturoasa la mers, tinut biberon, dormit toata noaptea. Hai ca m-au luat amintirile si nu vreau sa molipsesc pe cineva sau sa plictisesc cumva! E destul de tarziu, iar maine e o zi aglomerata! Somn usor tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Va mai scriu si eu ca sa nu ma dati disparuta. Suntem bine, dar tot nedormita si in pragul depresiei, asa ca nu prea am avut chef de scris. Astept zile mai bune [:D]. Succes la examene tuturor, inclusiv soferitei! Pupici copilasilor si burticilor! Cornelia [gravi] (24 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...