Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Constanta (25)


Recommended Posts

Narcisa, [cool] am vazut pozele! Mai aiurea este ca eu n-am apucat sa mananc azi, pana la ora asta, ca m-am luat cu munca...[bang] si am vazut acolo si... tortuletul....[pofta]..... Vreau si eu!!!! Vai, ziua lui sebi peste peste o saptamana (pe 4 feb)si eu nu m-am hotarat ce si cum sa pregatesc! Tot atunci ii luam si motzul. Stiu doar atat: pe 5 invitam nasii si familia extinsa (vom fi cel putin 15-19 pers), iar pe 6, si-a invitat sotul colegii de serv (fara sa-mi ceara parerea!!![mariaj] si nici nu stiu cate pers vom fi, dar cred ca tot peste 10, sigur!). Asa ca, am nevoie URGENT de sfaturi! Ce sa pregatesc? Cum sa procedez? Ce trebuie sa cumpar pt nasi (ceva, cadou)? Hai, dati-mi si mie o mana de ajutor!!!!!!![flo] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vic, ti-as trimite cu placere o felie, daca as avea cum. Eu nu ma pricep prea mult, ca amandoi pticii sint botezati catolici, da lui Patrick i-am luat motu asa simbolic in 2003 in RO, si cadou la nasi nu le-am luat. Sint si nasii nostri de cununie, cu care ne impacam excelent de la bun inceput. Trebuie sa le iei ceva? Cit despre mincare, tu cam la ce te-ai gindit? Poate ne vine si nou mai multe idei, macar sa fie cam in aceeasi directie. Eu, ieri, am facut un tort de mere cu putin frisca pt. ziua lui Vivien si am mai cumparat felii de tort separat, nefiind multi nici n-am vrut sa ramana prea mult si sa fie si mai variat; dar aici la 15-15.30 se obisnuieste cafea cu prajitura. In RO stiu ca nu se poarta. Si am facut pt. seara o supa si piept de pui gratin cu sos, ardei si ciuperici si garnitura de orez. Au papat si piticii si toata lumea a fost multumita. In rest vin la masa si bere dupa si ceva alune si cam atit. Oricum Vivien a fost asa de obosita seara, era sa adoarma cu capul pe masuta de la scaunel si n-au fost decit dupa prinz pina seara musafiri, ca sotul meu a venit la 14 de la servici. Noi poate-i luam motu lui Vivi in vara, daca au timp nasii, asa mai mult ca distractie, ca si la Patrick(si daca reusesc sa n-o tund deloc pina atunci, dar in moment merge, n-ar par ff. mult). toate cele bune narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, pui, ala tin poze care arata asa misto e tort cu mere? pls, da-mi si mie reteta, mie nu imi palce dar al meu sot e mort dupa prajiturile cu mere (na, ca e ceva ce nu stiu la bucatarie![:D]). Vicky...pai uite, iti scriu o lista cu ce imi vine mie ca idee si ce iti face cu ochiul scriu reteta, vrei asa? deci, dupa parerea mea e bine sa faci mai multe antreuri, prajiturele micutze cumparate si eventual o friptura cu 2 garnituri. asta merge si daca vreti sa stai la masa si daca vrei sa faci bufet. - quiche lorraine (tarta sarata cu oua, cascaval si sunca) -exista si varianta cu spanac, e fff buna ptr cine ii place spanacul - pateuri cu ciuperci si crenvursti in foetaj (astea le poti lua si congelate) - salata de pui cu avocado - salata de sunca si ciuperci si usturoi - salata de fructe de mare cu rosii proaspete si lamaie verde (daca va place mincarea orientala) - ficatei in feliutze de costita la cuptor - rasol de salau si maioneza si lamaie - salata de cruditati cu ton si porumb ...mai scriu daca mai vrei![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, am sa caut mai multe retete, ca am destule si am sa postez aici la mamici de Cta. pina cel tirziu duminica dimineata, promit solemn. Am unu ff. misto, o sa-ti placa si tie, e asa cu jeleu si cu mere(jeleul se face din pacate cu vin deci pt. copii nu, da e f.bun, cred ca o sa-ti placa si tie, si deasupra e cu frisca si lichir de oua). Da io toate retetele le am pt. forma din aia cu fund detasabil, ca sa stii dinainte. Si pina sa vin aici nici eu nu ma pricepeam la torturi, da acum fac ce-i drept diverse, al meu sot daca n-are desert la pachet e mort fara, asa ca nevoia m-a invatat. Acum nu pot ca trebuie sa vina Ralf si vrem sa plecam putin la cumparaturi in alt oras. Si cu salatele, da si eu fac diverse cu paste, ardei, rosii, carne, porumb, ciuperci si un pic de maio, combinate in fel si chip. toate cele bune narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool][alcool][alcool]Mama!!!!!! Rox, da mi-ai facut o poftaaaaaaaa [pofta] [pofta][pofta][pofta][pofta][pofta] Tot ce propui tu suna foarte bine si aproape ca simt si mirosul[:D]!!!! (La cat de gurmanda sunt eu, va imaginati ce vointa trebuie sa pun la bataie, sa nu ma ingras mai mult decat sunt deja....?!) As vrea toate retele, pls, dar nu stiu daca ai timp[8D] sa mi le scrii! Iti dai seama ca pana luni trebuie sa stiu deja ce sa cumpar si sa fac "planul de bataie" pt urmatoarele zile.... In rest, cum / cu ce sa decorez casa??? Precizez ca noi n-avem perdele[box] ci doar jaluzele (orizontale si vericale), dar in sufra sunt orizontale, deci exclus sa pot prinde ceva de decor acolo. Iar in camera la Sebi deja avem maimutoi lipiti pe pereti. Vic & Sebi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor , la mot de baietel se rupe turta? miine luam motu unui baietel roman , locuieste chiar peste drum de noi, suntem amici cu ei ...si eu si maica-sa ne intrebam daca sa-i rupem sau nu turta??? eu nu am habar de obiceiuri din astea. voi ce stiti ? *********************** Once a grump, always a grump http://community.webshots.com/user/s_b2702
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, toate retele? ok, stai sa scriu acum si ce am scris deja copiez, ca mai sunt pe aici pe undeva pe forumul de la bucatarie, ca si salatele pe aici. deci....sa incepem 1.Pateuri cumperi aluat de foetaj de la metro, selgros, de unde ai chef, un pachet de 1 kg e ok. umplutura: o cutie de ciuperci, ceva carne, o ceapa, marar, patrunjel, sare, piper. pentru cele cu ciuperci - tai ciupercutele din cutie micutz, le calesti cu ceapa taiata fin, sare, si piper, lasi sa se raceasca un pic si amesteci cu un ou batut. tai foaia de aluat in patrate de 5/5 si pui cite o lingurita de umplutura, faci tringhi, pui in tava. ungi pateurile cu ou batut si dai in cuptorul incins la 200de grade 12-15 minute, pina cind cresc si sunt aurii, tava asa cum este, neunsa ne nimic. pentru cele cu carne: ceva carne de pui eventual taiata maruntel sau tocata (gatita, merge ff bine niste friptura mai veche) sau sunca daca vrei, tot asa calita un pic cu ceapa, sare, piper, patrunjel sau marar, ce vrei. poti pune oregano sau cimbru sau menta, daca vrei sa fie mai aromate. se fac precum mai sus. 2. Salata de pui cu avocado unn piept de pui fript la gratar (sau 2, 3, depinde cite persoane sunteti - pentru 4 perosane merge un piept normal), un mar, un avocado, coaja de lamaie si portocala, sucul de la jumatate de lamaie si jumatate de portocala, sos de soia, maioneza, sare, piper. se taie carnea bucatele - se acopera cu jumatate din maesteful de sucuri si coaja rasa. avocado-ul se curata de pielita si se taie la fel, se pune deasupra sucul de lamaie ca sa nu se inegreasca. marul se curata de coaja si de simburi, se taie patratele. toate cele 3 intregiente se pun in castronul de servire, se potirveste de sare si piper, se adauga sos de soia si ceva maioneza, se amesteca bine si se da la rece (e ff buna a doua zi sau dupa cel putin 4-5 ore ca se amestece bine aromele). se poate orna cu felii de ou fiert si rosii proaspete. 3. Salata de sunca cu ciuperci si usturoi sunca presata, o cutie de ciuperi, maioneza, mustar, sare, piper, 3-4 catei de usturoi potriviti. sunca se taie fisii grosute, ciupercile felii la fel, usturoiul se zdrobeste. usturoiul se amesteca cu 4-5 linguri de maioneza, o lingurita de mustar, sare si piper rezultind un sos picant. acesta se amesteca cu sunca si ciupercile, se orneaza cu patrunjel. 4. Salata de fructe de mare cu rosii proaspete un pachet de 500g fructe de mare cocktail (merge fff bine cu scoici proaspete, daca ai noroc gasesti la pescaria RFD din tomis III, sunt super extra bestiale), o ceapa taiata ff marunt, sucul de la 2 lamai verzi, ceapa, piper, rozmarin sau busioc, 2-3 rosii proaspete si tari, un pahar de vin alb, mic (paharul...[:D]) in 2 linguri de ulei de masline se caleste o ceapa mica taiata ff fin, cind este transparenta se adauga fructele de mare decongelate sau proaspete, sare si piper. se lasa cam 5 minute si se pune vinul, se mareste flacara pina ce acesta se evapora. se pune sucul de la lamai si se lasa asa cam 15 minutepina cind sosul scade mult, se adauga ierburile aromatice. se pun in vasul de servire cind sunt reci si cu putin timp inainte de servire se arunca inauntru rosiile taiate bucatele mici. 5. Ficatei in bacon cu sos de vin 500g ficatei de pasare, 10-15 felii de bacon, sare, piper, un pahar de vin alb, cimbru daca iti place. ficateii se invelesc fiecare intr-o felie de bacon (ptr sigurranta fixeaza felia cu o scobitoare, nu e inestetic) si se dau cu piper, se prajesc 5 minute in ulei incins doar cit sa ramina fara singe. (daca sunt mari taie-i pe jumatate). intr-un vas de jena pune ficateii si putin din ulei, sare si paharul de vin, lasa la cuptorul incins 15-20 de minute sa se patrunda frumos. poti lasa scovitorile inauntru ca se pot minca asa, cu mina. 6. Rasol de salau cu lamaie si maioneza un salau mediu sau 2-3 fileuri, maioneza, 2 lamai. se fierbe salaul bucati sau inreg daca ai cratita potrivita, impreuna cu un morcov, o ceapa si 2 frunze de dafin. nu il fierb mai mult de 20 de minute caci se sfarima apoi prea tare. cind e fiert scoate-l, curata-l de oasele mari si pune-l in platoul de servit. pune deasupra suc de lamaie, sare si piper si maioneza intr-o fomra "invitanta". orneaza cu felii de lamaie si la frigi. 7. Salata de cruditati cu ton si porumb 2-3 morcovi mari, o telina marisoara, un mar mare sau 2 mici, o cutie mica de porumb, o cutie de ton, suc de lamaie, sare, piper, maioneza. se rad morcovii, telina si marul. se pun in vasul de servit si se adauga porumbul si tonul cu ulei cu tot, sucul de lamaie. se amesteca bine, se potriveste de sare si piper, apoi se amesteca cu ceva maioneza sa le lege bine. si asta e buna dupa citeva ore. hai ca scriu si quiche, ca mi-e lene sa tot caut pe aici 8. Quiche Lorraine aluat: 100g unt ff rece, o cana de faina, un praf de sare, 4-5 linguri de apa fff rece. se taie untul bucatele si se amesteca cu faina cernuta si praful de sare pina capata amestec de pesmet marisor. se adauga apoi treptat apa ff rece pina se aduna in aluat. nu se framinta mult ptr ca nu trebuie sa se inmoaie. se inveleste in folie si se lasa la frigider cel putin 3-4 ore (cel mai bine peste noapte). umplutura: o ceapa, 150g costita afumata, 400g cascaval, 4 oua mari, 200g smintina, 250g sunca afumata sau presata, sare, piper. ceapa se taie rondele, costita feliutze mici care se prajesc pina devin aurii, sunca se taie fasii, cascavalul se rade. se incinge cuptorul la 170grade. Se intinde foaia in forma de tarta, se taie marginile. se pune costita prajita, apoi rondelele de ceapa, se continua cu sunca fasii. ouale se bat cu smintina, sare si piper si cascavalul ras (grija la cit de sarat este cascavalul). se toarna aceasta compozitie. se da la cuptorul incins 40 de minute, pina cind este aurie si frumoasa deasupra. se serveste rece, taiata felii. dupa cum vezi multe le poti face cu cel putin o zi inainte, trebuie daor incalzite (unele) la micro, in vasele de servire. succes si spune-mi daca mai e vreo problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...