Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Canada (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Mia.
Este bine sa lucrezi 6 luni in Canada(montreal)si apoi sa faci copilul si sa iei 55 %din salariu sau e mai bine sa-l faci la inceput cind esti pe social? [url="http://www.lucavasile.go.ro"]Poze[/url]
Este bine pt cine si din ce punct de vedere, material ? Cred ca argumentele de mai sus sint un fapt minor in luarea unei astfel de decizii. Daca partea materiala este substratul intrebarii atunci ar trebui stiut 55% din CE (pina la o suma maxima de Y)ca sa poti sa compari cu ajutorul social. Un copil necesita atit de multe incit mie mi se pare foarte greu sa cresti un copil pe ajutor social. Asta inseamna si ca iti vei prelungi intrarea pe piata muncii canadiene pina cind copilul va avea o anumita virsta ca sa poti sa-l dai la gradinita timp in care depinzind de mediul in care te invirti, s-ar putea sa nu practici franceza/engleza foart emult, ceea ce iarasi e un mare dezavantaj la obtinerea unui job. Cu siguranta ca tu vei stii cel mai bine care e solutia cea mai buna pt tine si familia ta. Mult noroc, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi dubiu il am si eu : sa raman de pe acum insarcinata, sa ajung in Canada cu o sarcina in a doua sau a treia luna dar asta ar insemna sa nu beneficiez de CO sau sa ajung in Canada si dupa cele 6 luni lucrate sa raman insarcinata ? Daca ajung insarcinata acolo ar insemna sa stam 4 persoane pe salariul sotului care nu se stie cat va fi la inceput ...dar totusi eu trebuie sa ma grabesc cu al doilea bb pt ca am deja 34 ani, un Rh neg (sotul pozitiv)... Nu stiu, mereu ma gandesc la avntaje si dezavantaje si nu stiu ce decizie sa iau ... Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura si shoricutzu' Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, parerea mea este ca nu-i o idee foarte buna sa vii in Canada insarcinata. Cand vii, 3 luni n-ai asigurare medicala. O sa stai linistita fara sa te duci la doctor? O vizita la doctor costa parca 41$ iar o ecografie 100$. In primele luni se fac niste teste IPS (Integrated Prenatal Screening), care nu stiu cat costa dar banuiesc ca mult si pe care trebuie sa le faci la anumite date. Toate astea inseamna cheltuieli dintr-un singur salariu, care nu se stie cand o sa vina sau cate de mare o sa fie. Pe de alta parte, nu-i imposibil. Stiu fete care au facut asa si s-au descurcat, n-au avut o sarcina prea linistita, cam tot timpul au fost ingrijorate, dar totul a fost bine pana la urma. Eu stiu de o asociatie care iti plateste serviciile medicale cand nu esti asigurat in primele 3 luni. Daca vrei detalii sa-mi spui. Toate astea in Toronto Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La partea materiala m-am referit intr-adevar..Decizia am luat-o deja ,dar stiti cum e ,mai astepti sfaturi!Ma gindesc ca nu esti atit de stresata in timp ce faci Cofi fata de cind ai un servici si organismul imbatrineste vrei nu vrei.Dupa ce prinzi un job nu cred ca-ti mai vine sa te intrerupi sa stai acasa...Bineinteles ca depinde de venitul si suportul celui de linga tine.. [url="http://www.lucavasile.go.ro"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu ai asigurare medicala in primele 3 luni pentru sarcina esti acoperita, vorbesc din experienta.Deci nu trebuie sa scoti bani din buzunar, asta e valabil in Quebec. Mia, sunt de acord cu tine.Succes! Emilly cu gaza ei[9cer] Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu mi-s chiar eu: am serviciu, vreau bebe, dar este atat de greu sa iau o decizie cand sa se intample! Mereu imi spun: hai sa iau si certificarea asta, si cealalta, stai sa terminam si proiectul acesta, sa mai facem una, alta, iar bebe intarzie. E adevarat, inca imi permite varsta, dar ca si idee... poate financiar sa fie mai bine, desi stiti cum este: nevoile si mai ales pretentiile sunt direct proportionale cu veniturile. Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...