Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Canada (9)


Recommended Posts

Mia, eu am lucrat 1 an jumatate inainte de a ramane gravida. Bine ca am avut si noroc sa gasesc un servici unde ma voi si intoarce dupa concediul acesta. Daca sotul tau gaseste un servici ca sa stai tu acasa cu copilul fara probleme ar fi si mai bine. Dar nu stii cum va fi si care va avea noroc sa gaseasca primul servici. In cazul nostru , sotul nu se astepta ca eu sa ma angajez mai repede ca si el. Avand in vedere limba si chiar faptul ca nu am trimis nici un CV, nu am fost decat la un interviu si m-am angajat. Si eu mi-am facut planuri sa stau sa cresc copii si dupa aceea vom vedea... Dar nu totdeauna se potrivesc planurile de acasa cu ce gasim aici. Claudia si [copil] Alexandra ( 8 iunie 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudiafilipescu/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Claudia, Tu esti la HEC, as dori sa te intreb ai jobul in contabilitate; eu am inceput sa caut un part-time, am trimis un singur cv si agentia ma plimba cu vorba de o saptamana, fara raspuns clar si asta m-a dezamagit putin. oricum mi se pare cam nasol sa nu prind un job de commis-comptable cu salariu sub 20cad/ora(am lucrat putin- sa zicem stagiu- la o firma si mi se pare mai simpla si mai usoara contabilitatea aici, am 15 ani lucrati in ro, din care ultimii 10 in finate si contabilitate), in plus oferte cu timp partial si program aleatoriu, sa pot impaca si copil si casa si scoala si job, nu prea am vazut; Ana "Noi suntem trecatori ca iarba câmpului, numai muntii stau pe loc. Numai limba si datinile ramân sa vorbeasca despre trecerea noastra pe pamânt."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cricor,noi vrem sa ne stabilim in Kitchener pt inceput, stiu ca aici conditiile oferite de stat nu sunt asa tentante ca in Quebec, dar asta este , noi aici avem prieteni care s-au oferit sa ne ajute . Eu am citit pe forum ca totusi si in partea engleza intri automat pe asigurari medicale daca esti insarcinata !? Are mare importanta orice info pt mine, asa ca fac apel la mamici si nemamici sa ma ajute cu ce stiu ! Va multumesc si va doresc bb frumosi si sanatosi ! PS : Testul de ieri a relevat ca nu sunt[gravi] dar nu disper ! Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura si shoricutzu' Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, Eu mi-am gasit postul acesta inainte de a incepe scoala. Si este timp plin, 8 ore pe zi de luni pana vineri. Cursuri mi-am luat doar seara ca sa pot merge si la servici. Are nevoie de cineva acolo si nu cred ca iar convenii sa stau doar 4 ore pe zi. Firma e mica si sunt singura in contabilitate. Este o alta firma de contabili agreati care face inchiderea de an si ce mai trebuie pe linga. Mi-ar conveni si mie sa gasesc ceva la timp partial. Nu ai incercat sa cauti tu anunturile in ziar, internet. Sau sa te inscrii pe www.jobboom.com Claudia si [copil] Alexandra ( 8 iunie 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudiafilipescu/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, din ce am citit eu, perioada de 3 luni de asteptare pana intra in vigoare health card nu poate fi evitata, nici macar pentru gravide. Gasesti un raspuns pe linkul de mai jos, si in plus si alte linkuri. Daca fetele au avut alte experiente, sa ma corecteze. http://www.settlement.org/discuss/topic.asp?FORUM_ID=7&TOPIC_ID=2561 Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi in masura sa-i raspund Laurei pt ca am venit gravida in 3 luni in Canada. Din pacate in Ontario nu te baga nimeni in seama cand esti insarcinata. Am sunat si la Guvern si mi se raspundea pe peste tot ca nu-i intereseaza fetusul meu. Eram disperata si chiar ne gandeam sa ne intoarcem acasa unde aveam asigurare la o clinica privata si toate conditiile. M-au tratat ca si cum nu urma sa nasc un cetatean canadian. Pana la urma am gasit pe cineva care mi-e spus de un centru comunitar aici in Toronto care ma accepta fara cardul de sanatate, iar dupa ce-mi vine cardul, imi deconteaza de pe el. Pana la urma a fost f bine, am stat trei luni la ei, controale in fiecare saptamana, doctorita destul de draguta... Cand am intrat in 7 luni mi-au facut cunostinta si cu medicul ginecolog, dar pana la urma am nascut cu altul, la spitalul de langa mine. Trebuie sa va mai spun ca cei de la centrul asta nu te acceptau decat daca stateai in zona, adica apartineai intr-un fel de ei. Eu am avut noroc ca m-am mutat in zona fara sa stiu asta. Nu stiu in Kitchiner cum e, dar stiu ce ti se va spune daca esti gravida si n-ai asigurare. Chiar zilele trecute era un fel de scandal cu o tipa care nascuse patru copii si asigurarea intra in vigoare in aprilie. Trebuia sa plateasca spitalizarea pe zi 1200$ si statul spunea ca nu-l intereseaza, daca vrea cineva sa ajute familia, poate. Eu stiu din experienta ca aici unde e lege, nu-i tocmeala si iti servesc placa frumos, respectos fara sa poti face nimic. Eu zic sa mai astepti sau sa te interesezi daca exista un astfel de centru unde mergi tu. Eu as mai astepta, sa fiu in locul tau. toana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiu ca sunteti o comunitate minunata si foarte unita, mi-e tare jena sa apelez pt asa ceva la voi ca io una mi-s timida si sfioasa, dar daca ar fi pt mine mai bine as muri de foame, scriu acest mesaj pt o fetita, Maria, are 2 ani si o luna si are nevoie urgenta de operatie pe cord ca sa traiasca, iata un fragment din trista ei poveste: .... Au fost 'pasate' de la o clinica la alta, de la un spital la altul, si mereu cu aceeasi precizare: 'reveniti peste cateva luni..' Si intr=atat de lung si dureros a fost periplul, incat micuta Maria incepe a tipa numai cand zareste peretii albi ai vreunei clinici. Am inteles din spusele mamii, ca la efecturea unei proceduri Dopller, s-a constatat ca la fetita ei nu prinde anestezia. Atunci, exista un mare semn de intrebare privind desfasurarea operatiei... stiind foarte bine ca nu poti opera pe cordul deschis al unui copil, acesta constient fiind. I s-a garantat ca micuta Maria va trai sigur pana la 2 ani, ea deja implinind luna asta 2 ani si o luna; in plus, operatia trebuie facuta cat mai repede, intrucat datorita agravarii bolii <<mama Mariei relata ca aceasta in ultimele zile incepe sa se invineteasca usor in jurul guritei>> copila scade din greutate fapt care poate face imposibila operatia <<este necesara o anumi agreutate>>. Stiu ca fiecare are probleme si ca banii din strainatate sunt foarte greu de trimis deoarece sunt comisioanele mari, dar o mamica din USA m-a incurajat sa va scriu. Ele fac o cheta si trimit banii pe o fata care o sa vina curand in tara. Nu ma pricep sa popularizez cazuri umanitare, poate sunt stangace, insa mereu imi zic ca Maria merita. Toata povestea ei o puteti citi aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46110&whichpage=1 Iar pe pagina personala este si dosarul medical. http://quasar.lx.ro/ Imi cer iertare ca am intervenit cu asemenea mesaj si va multumesc ca l-ati citit. Cu respect, Adina. Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, O fetita are nevoie de ajutor ca sa traiasca!!! Haideti sa dam o mana de ajutor si de aici, fetele din US deja s-au mobilizat. Cititi povestea ei aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46110&whichpage=1 si aici: http://quasar.lx.ro/pag3.htm http://quasar.lx.ro/dosar_medical/index.htm Nu vorba de f. multi bani, impreuna poate putem sa contribuim la suma strasa de fetele din tara. Haideti sa vedem, pleaca vreuna din noi, o mamaica, o soacra in urmatoarele doua saptamani in Ro? Sau sa ne gandim cum sa facem sa trimitem banii. Ma gandesc sa contribuie fiecare dupa posibilitati, uitati, fetele din US strang cate 10 dolari, ce ziceti, putem sa o facem? Sa nu uitam ca inima fiecarei dintre noi bate pentru copilul (copiii) ei. Micuta Maria are probleme cu inima, sa ii oferim si ei sansa ca in viitor inimioara ei sa bata pentru o alta inimioara... [loveyou][loveyou][loveyou] Cea care spera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...