Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Canada (9)


Recommended Posts

Mamici de Canada, tocmai ce ma primit urmatorul mesaj (pare serios, asa ca vi-l transmit si voua, cu scuze ca nu am timp sa-l traduc): URGENT-URGENT- DRUG RECALL. All drugs containingPHENYLPROPANOLAMINE All drugs containing PHENYLPROPANOLAMINE are being recalled. You may want to try calling the 800 number listed on most drug boxes and inquire about a REFUND. Please read this CAREFULLY. Also, please pass this on to everyone you know. STOP TAKINGanything containing this ingredient. It has been linked to increased hemorrhagic stroke (bleeding in the brain) among women ages 18-49 in the three days after starting use of medication. Problems were not found in men, however, the FDA recommended that everyone (even children) seek an alternative medicine. The following medications contain Phenylpropanolamine: Acutrim Diet Gum Appetite Suppressant Acutrim Plus Dietary Supplements Acu trim Maximum Strength Appetite Control Alka-Seltzer Plus Children's Cold Medicine Effervescent Alka-Seltzer Plus Cold medicine (cherry or orange) Alka-Seltzer Plus Cold Medicine Original Alka-Seltzer Plus Cold & Cough Medicine Alka-Seltzer Plus Cold & Flu Medicine Alka-Seltzer Plus Cold & Sinus Effervescent Alka Seltzer Plus Night-Time Cold Medicine BC Allergy Sinus Cold Powder BC Sinus Cold Powder Comtrex Flu Therapy & Fever Relief Day &Night Contac 12-Hour Cold Capsules Contac 12 Hour Caplets Coricidin D Cold, Flu & Sinus Dexatrim Caffeine Free Dexatrim Extended Duration Dexatrim Gelcaps Dexatrim Vitamin C/Caffeine Free Dimetapp Cold & Allergy Chewable Tablets Dimetapp Cold & Cough Liqui-Gels Dimetapp DM Cold & Cough Elixir Dimetapp Elixir Dimetapp 4 Hour Liquid Gels Dimetapp 4 Hour Tablets Dimetapp 12 Hour Extentabs Tablets Naldecon DX Pediatric Drops Permathene Mega-16 Robitussin CF Tavist-D 12 Hour Relief of Sinus & Nasal Congestion Triaminic DM Cough Relief Triaminic Expectorant Ches t & Head Triaminic Syrup Cold & Allergy Triaminic Triaminicol Cold & Cough I just found out and called the 800# on the container for Triaminic and they informed me that they are voluntarily recalling the following medicines because of a certain ingredient that is causing strokes and seizures in children: Orange 3D Cold &Allergy Cherry (Pink) 3D Cold &Cough Berry 3D Cough Relief Yellow 3D Expectorant They are asking you to call them at 1-800-548-3708with the lot number on the box so they can send you postage for you to send it back to them, and they will also issue you a refund. If you know of anyone else with small children, PLEASE PASS THIS ON. THIS IS SERIOUS STUFF! DO PASS THIS ALONG TO ALL ON YOUR MAILING LIST so people are informed. They can then pass it along to their families. To confirm these findings please take time to check the following: URL: Phenylpropanolamine Information Page http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/ppa/default.htm Laura _________________________________________________ "We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am uitat pe siropul meu Robitussin, care e pe lista, si am vazut ca nu contine Phenylpropanolamine. Apoi am dat o cautare pe net si am gasit adresa de mai jos: http://urbanlegends.about.com/library/blppa.htm De aici am aflat ca actiunea de retragere a medicamentelor a fost initiata in 2000 in SUA, asa ca probabil deja medicamentele pe care le folosim in mod curent pentru raceala nu mai contin substanta cu risc. Deci cel mai sigur e sa ne uitam pe ambalaj, chiar pe site-ul de mai sus scria ca Phenylpropanolamine poate fi inlocuit cu succesc cu Pseudoephedrine ca decongestionant, ceea ce probabil s-a si intamplat deja. Dar nu strica sa verificam pe ambalaj, totusi. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va ganditi si la noi cat stati cu burta la soare, fetelor [beach] si de-abia astept sa va intoarceti sa povestiti. Noua ne-a placut foarte mult anul trecut in Dominicana, si anul asta ne-am hotarat tot pt. Caraibe, dar nu stim inca locatia. S-aveti mult fun [;)] ca sa zic asa, si sa nu excelati la cocktailuri prea tare, ok? [:D][pahar] Cristina [url="http://community.webshots.com/user/khristin107"]noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Si noi ne-am hotarat la Caraibe-dar mexic-Cozumel mai exact al sf. lui februarie, ca in Dominicana nu e de mers-Yet, si am mai fost, si noi am mai incercat Aruba-de departe cel mai frumos si civilizat si cuba-St. lucia, de care nu am fost prea incantati, dar a fost ok, adica mincare, plaja si bauturi ok.. Referitor la sponsorare, si eu stiu ca dureaza cum spuena Try vreo 18 luni, acuma poate spre 20, asa ca cu rabdare si nervi tari se poate.. Numai bine la toata lumea, Denisa[canada]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cricor, concediu frumos va doresc, sigur o sa va simtiti bine. La noi s-a amanat excursia pe termen nelimitat, pe sotul meu l-au tot rugat sa mai stea putin, si inca putin... asa ca deocamdata nu ne mai facem planuri, pana nu stim ceva sigur de tot. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ati calatorit careva cu Alitalia? daca da, dati-mi si mie va rog niste info , cum sint serviciile avind in vedere ca merg cu 2 copii, dintre care un bebe de 1 an si 2 luni.Mersi! [url="http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/alina_stoica/my_photos"]Anca,Vlad si Thea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, My boss a fost anul trecut in Ianuarie la acelasi resort si a fost happy cu 2 kids, de 4 si 5 ani. SIngurul " complain" a fost ca mincarea nu e asa de diversificata, ca in alte insule,si eu sunt de acord ( noi am fost in Cuba la 2 weeks dupa el doar in alta locatie si am avut aceeasi impresie). Dar de relaxat, plaja si altele e ok. Have fun! Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...