Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (29)


Recommended Posts

In wkd vreau sa vin fetelor pe la Cannes Lu si Oana, ca-n rest daca nu lucru, alerg case[:D]. Vacanta de unde? Mey eu vin din tara liberala: doua saptamani vacanta[:D]. Nu le poti confi=unda cu altceva. Intre altele Lu nu vrei casa la Aix? Sunt experta[:D] Si sunt niste preturi prin zona, ufff[bang]. Poate ne vedem. Ziceti voi cand v-ar aranja ca eu am mai putine constrangeri. Stau acasa la gura sobei galusca si taticul. Eu cu burtica am luat-o la plimbare. Sa iau TER sau e si TGV? Ca la TGV poate ar trebui sa rezerv deja. Schimbam pe un PM numerele:):). Imi iau un portabil sper maine[:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
AC, tu esti deja in France? Bine ai venit!!! Nu uita sa-ti schimbi tara la profil! [;)] Si da-mi de veste cind ajungi sa te plimbi si prin Bretagne! [pup] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, iti trimit nr de telefon. Dar nici eu nu am inteles, tu esti deja aici sau saptamana viitoare vi? Si ramai definitiv? Te pup! Si pt TGV nu se face neaparat rezervare. Otilia, ce mai faci? Esti bine, copilasii ce fac? Va pupam! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Nu-s tocmai pe subiect, scuze! Eu sunt de cateva luni in Franta si tare-as mai avea nevoie de ajutor, ca-mi canta cucii si mi-am prins urechile in hatisurile birocratiei de-aici[bang] Pot sa ma joc si eu cu voi? Aku', la modu' serios, am mare nevoie de ajutor... Sunt casatorita de putin timp, sotul meu e un dragut, dar din cand in cand simt c-o iau razna[V]si ca nu stiu incotro s-o apuc... In fine, cred ca am ceva probleme cu adaptarea... Astept un semn de la voi si va multumesc anticipat pentru orice sugestie si gand bun Cu drag, Maria a+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre noi,Maria! Dupa cate inteleg eu, sotul e francez? Ca in cazul asta, eu nu stiu ce sa zic prea mult, ca al meu e roman. Orice ar fi, adaptarea nu-i usoara. Te pup! Courage! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Andreea, deduc ca tu esti AC (nu stiam) si marturisesc ca m-ai bagat in ceata si pe mine. Nici eu n-am inteles daca esti in SUA sau in Franta (deja). Tot ce pricepusm e ca in toamna esti aici. Si sotul tau e francez (de-ti da lectii de pronuntare)? Daca vii pe Coasta de Azur intr-o minivacanta, te asteptam cu drag! Eu nu sunt disponibila, din pacate, decat in week end. In restul timpului sunt (extrem de) prinsa, de dimineata pana seara. Dupa amiaza mai intru insa pe forum de la serviciu. Maria, bine ai venit! Nu te speria, uneori e mai greu la inceput, dar cu rabdare si increde o scoti la capat. Sa ne spui ce te framanta si o sa te ajutam cum putem! Gata, plec! O zi buna! Lulu ................................................................................. [hop][url="http://community.webshots.com/user/lumorelli "]Dragii de noi[/url] ................................................................................. « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasico, nu stiu daca apuci mesajul, dar vroiam sa iti urez we placut la munte! Pupici! Fetelor, am uitat sa va zic ca ieri, Seb, mi-a facut un cadou imens de ziua lui. Prima oara, era in patut singur si scotea niste sunete, ceva de genul "Aaa, aaaa..." si am crezut ca incepe sa planga, l-am lasat in pace, apoi iar aud; "aaa..." si ma duc langa patut si era cu gura pana la urechi de zabet si gangurea, cu caputul intr-o parte. L-am privit si imi curgeau lacrimile de emotie, de fericire. Si aseara, innainte de baita, la fel. L-am pus in pat la noi, sa incerc sa-l fac iar sa gangure, ca sa-l vada si George, vorbeam cu el si cand taceam eu, cu gurita mare, deschisa, zambind:"aaa...aaa...". De cateva ori bune, pena l-am oprit noi din manifestari (dupa vreo 10 minute) sa-i facem baie. A ramas si George masca si impresionat. Vorbeam cu nasica si ne miram cum un copil la 2-3 saptamani sa miste capul dupa ceea ce ii arati (dr a zis ca i-a cazut pelicula de pe ochi devreme, s-a uitat ea, dar oricum), apoi tot la 2-3 saptamani, cand il pun pe burta, ridica capul bine de tot si il tine pret de cateva secunde ridicat. Si acum, la o luna ganguritul. Mi se pare prea devreme, oare o fi vreun geniu?[il][:D] Va pup pe toate dulce! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana draga, desi fetele ti-au explicat deja clar si frumos ca laptele tau este cel mai important pentru bebelus, revin si eu, caci nu ma pot abtine chiar cu riscul de a ma repeta. Tu ai marea sansa de a avea lapte din belsug (eu insa nu o am). Din cate stiu eu, nu exista lapte bun sau lapte mai putin bun. Laptele matern insa este mai usor de digerat si din cauza aceasta bebelusului i se face foame mai des. Ca il alimentezi la san sau cu biberonul, incearca totusi sa-i dai doar laptele tau. Stiu ca sanul doare, dar va trece si asta, insa nimic nu e mai frumos ca un bebelus care are sanul mamei in gurita. Priveste-i fetisoara: te soarbe din priviri. Pentru mine sunt momentele cele mai fericite. Sunt momente pe care nu le impartim cu nimeni(chiar daca suna egoist).Relatia cu bebelusul tau se construieste zilnic. Sebastian e micut, dar in cateva saptamani, cu sanul in gurita iti va darui un zambet. Olivia saracuta, nu gaseste mare lucru in sanul meu, dar il ofer ori de cate ori are nevoie (de multe ori din ora in ora). Cred ca ti-am spus deja ca respinge cu inversunare biberonul. Rar reusesc sa-o fac sa accepte o completare. Cateodata urla de suparare ca nu are cat ar vrea sa manance, iar eu plang de frustrare ca nu pot sa-i ofer. Incearca sa gasesti o pozitie comoda pentru tine, si pozitia corecta pentru Sebastian (daca pozitia copilului e gresita, scapa sanul, se foieste si implicit, plange. Priveste putin in cartea ce ti-am dat-o. Iti arata pozitiile corecte). Poate sa fie si asta cauza si nu neaparat o problema de sanatate. Din cate stiu eu, Sebastian s-a nascut sanatos. Bronsiolita a fost ceva pasager. Bebelusul nu se hraneste dupa ceas. Fiecare copil are ritmul lui. Chiar daca adoarme cu sanul in gurita, continua sa-l mai ti putin in brate. Are nevoie de caldura, de mangaieri si de mirosul tau. Si nu uita ca-i transmiti copilului starea ta. In afara de aspectul nutritiv si afectiv, gandestete si la cel material (o cutie de lapte praf costa in jur de 15 euro) si nu in ultimul rand la cel practic. Oriunde si oricand, e mult mai practic sa-ti deschei o bluza decat sa pregatesti biberoane , sa sterilizezi, sa cari tot arsenalul cu tine. In prezent, noi trebuie sa ne adaptam ritmului lor, si nu ei la al nostru. Stiu ca oboseala e greu de invins acum, dar zambeste! Peste putin timp, bebelusul tau te va rasplati din plin! Sper sa nu te superi ca te-am tras putin de urechi! Chiar daca nu sunt f. "activa" pe acest forum, urez si eu "bun venit!" Mariei si lui AC. Desi nu prea am timp de scris, gasesc din cand in cand timp sa va citesc. Remarc cu tristete disparitia catorva fete (sau retinere?)- Otilia, unde ai fost? Va pup pe toate! Simona si [bibe] Olivia Maria (06.12.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce dulce esti tu, Oana, când vorbesti de Prince Sébastien ! Daca vrei sa stii, eu urmaresc toate pozele noi ce apar. Lu, te invidiez ca mergi la munte, eu nu ajung nici anul asta, poate in 2006...dar mi-e asa de dor sa mai cad de pe schiuri... Michaela, asteptam vesti despre tine, sper ca esti mai bine acum. Corina, imi dau seama ca si tie ti-a placut sa traduci! Chiar asa, stii cât se plateste? Eu am inteles ca e 16 euro prima ora, iar apoi e alt tarif. Maria si AC, bine ati venit in Franta ! Mik, am vazut (de fapt, descoperit) ca intri si la subiectul cu profesorii. Si eu ma pregatesc sufleteste sa ma intorc la invatamânt in România...dar abea din 2006. Otilia, ce mai face Adelita? Sa va zic si oful meu??? Sau vi l-am zis deja, nu mai stiu... Luni am avut evaluarea stagiului. L-am facut intr-o scoala, Cours Galien, pe un post de assistante administrative et commerciale. Foarte frumos si mi-am facut treaba extrem de bine, am lucrat 7 zile din 7, in afara orelor de stagiu mi-au facut contract. Si a venit ziua evaluarii cu directoarea scolii si cu o profesoara de la scoala unde facusem cursul...Am primit o gramada de complimente, ca-s minunata si desteapta, ca ma descurc mai bine la telefon(mie mi-era frica sa las mesaje), ca ea a plecat câteva zile si am înlocuit-o cu succes...si conversatia continua. Profa:"Aveti de lucru mult aici?" Directoarea :"Daaaaaa". profa:"Si nu e obositor pt dvs?" Dir.:"Ba daaaaa". Profa mea:"Si nu aveti nevoie de cineva?" Dir.:"Ba daaaa". Iar inima mea era vraiste in momentul ala:"bum, bum, bum". Iar apoi continua:"Am nevoie de o secretara!". Eu simteam ca explodez, desi vreau sa cred ca aratam foarte calma...sper! Apoi incepe sa tina un discurs despre meseria de secretara, cât e de importanta si ca nu oricine poate face meseria asta, apoi îi zice"Binenteles ca am nevoie de o secretara, dar aceea nu va fi Sibylle!"...iar inima mea a facut bum, bum, bum, pleasc! Apoi se uita la mine si imi zice :"Tu esti prea desteapta ca sa fii doar o secretara. Pe tine te-as angaja doar când plec in concediu ca sa ma inlocuiesti."...bla bla. Oricum m-a spart rau de tot. Ce sa mai zic ca nu stiu incotro s-o apuc. Aaa, si apoi mi-a spus ca o secretara buna trebuie sa stapâneasca perfect limba franceza si ortografia...desi eu imi corectam colegele la curs, iar ea stiu ca n-are nevoie de secretara, ci de un asistent. dar ma mai gândesc eu la ceva acum...cine ar angaja o secretara care sa aiba mai multe studii decât el? poate ca si asta conteaza, nu stiu ce sa mai cred... V-am pupat! http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sib_maillet/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...