Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (29)


Recommended Posts

Buna fetelor, sunt pe cale sa-mi mobilez bucataria si caut cu disperare sfaturi legate de alegerea pieselor cheie: masina de gatit, frigo, masina de spalat vase, masina de spalat haine.. Cel mai greu imi vine sa aleg frigiderul: frigo simplu cu un congelator mic, combina cu 1 motor, combina cu 2 motoare,... Sunt sigura ce cele dintre voi care sunt mamicute au mai multa experinta în acest domeniu si m-ar putea ajuta sa iau buna decizie ca doar cumparatura o fac pentru câtiva ani buni. Multumesc si profitati din plin de vacanta [flo]Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by liliprejbeanu
Buna fetelor, sunt pe cale sa-mi mobilez bucataria si caut cu disperare sfaturi legate de alegerea pieselor cheie: masina de gatit, frigo, masina de spalat vase, masina de spalat haine.. Cel mai greu imi vine sa aleg frigiderul: frigo simplu cu un congelator mic, combina cu 1 motor, combina cu 2 motoare,... Sunt sigura ce cele dintre voi care sunt mamicute au mai multa experinta în acest domeniu si m-ar putea ajuta sa iau buna decizie ca doar cumparatura o fac pentru câtiva ani buni. Multumesc si profitati din plin de vacanta [flo]Liliana
Lili, pentru frigider trebuie sa-l alegi in functie de nevoi (mda, asta suna evident) : de cite ori faci cumparaturile pe saptamina, daca cumperi multe congelate, daca gatesti pe mai multe zile. Ideal e frigiderul cu un compartiment de congelator separat, caci produsele se pastreaza mai bine. Noi suntem 5 in casa, avem 2 frigo si un congelator mare, pentru ca avem de congelat foarte multe fructe si legume din gradina si cumparaturile pe facem numai o data pe saptamina. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille,prima ora e platita la 13 euro si ceva ,apoi fiecare jumatate de ora e cam 6.70 euro.In plus ai si frais kilometrique,daca te deplasezi de la minimum 15 km!Asta mi-au spus ei,dar pe hirtiile care mi le trimit cind imi platesc,e cam 16 euro si ceva prima ora! Odata am avut o ora,mi-au platit 16 euro si ceva ora ,iar frais kilometrique 25 euro!!!!!! Imi pare rau ca nu te-a angajat!dar eu m-am obisnuit cu stilul lor de periat oamenii degeaba,ca pina la urma sa iti dea tot o veste proasta!! In alta ordine de idei,pentru fetele care fac scoala de soferi ca mine si nu au luat inca examenul de cod,tocmai am aflat ieri ca de la 1 martie anul asta va trebui sa ai doar 3 greseli,in loc de 5 actual,ca sa iei examenul!!!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor[flo] Va multumesc din suflet, tuturor. Bine v-am gasit! Eram cam prapa-naca, iar voi ati reusit sa ma scoateti din butoiul cu melancolie, nici nu stiu cum sa va multumesc. Pentru moment[pup]pe toate, deja ma simt mult mai bine. Da, sotul e francez, e un om minunat si plin de o sfanta rabdare, atat ca nici el nu stie, saracu', cum sa faca sa-mi fie mie bine, si asta cat mai repede. Suntem amandoi un pic dezorientati, cred ca el s-a asteptat ca eu sa ma adaptez mai repede, si eu, moaca de mine, ioc! In primul rand, ma simt aiurea cu toate hartiutele cele multe pe care trebuie sa le rezolvam, ca nu prea stim incotro s-o luam. Pana acum am reusit doar sa facem cererea pentru cartea de sejur, un punct ochit deja. Partea proasta e ca eu am avut atatea activitati in tara, iar aici nu fac mai nimic[:(] N-o fi chiar asa de rau, el imi spune sa profit de perioada asta si sa ma odihnesc, dragul de el! Stiu ca are dreptate, da' ce sa-i faci? Capoasa am fost de cand ma stiu, capoasa am ramas, pacatele mele! Ideea e ca m-am trezit brusc fara ocupatie si mi-e greu sa ma obisnuiesc cu ideea. Stiu ca lucrurile se vor schimba in timp, da' parca as avea mancarici, fi-mi-ar temperamentu' de ras! As fi vrut sa va intreb atatea, poate ma mai luminati voi. Saru'manutele anticipat[:)] Buuun, deschid robinetu': - pot sa merg la Anpe, doar cu attestation de depot de dossier, fara carte de sejur? - am dreptul sa caut ceva de lucru? - am dreptul sa solicit cursuri de franceza?De fapt, asta ma intereseaza cel mai mult, ca ma umplu de nervi de fiecare data cand imi spune cate-un vanzator ca am "un drole d'accent"! - ce-ar trebui sa fac pentru recunoasterea licentei obtinute in Ro? As mai avea, da-s cam confuza, incerc sa ma organizez nitel si va mai scriu un picut mai tarziu. Va pupic pe toate Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, nu ma supar deloc ca ma tragi de urechi, din contra. Dar nu va puteti da seama cat am plans cand am vazut greutatea pe cantar, mai putin cu 100 g ca la nastere si cu 150 de la cat crescuse el. Ne-am dat seama, ca oricine vede pielea si osul, dar speram sa fie numai imaginatia noastra, desi hainele de nou nascut ii vin.:( Nu vreau sa renunt la san sub nici o forma, ii voi da doar cutia asta de lapte sa recupereze, si voi continua la fel si cu sanul, iar dupa cutia asta de lapte nu ii voi mai da. Si asa, se vede clar, cand e treaz ca el nu vrea biberonul, ci sanul. Ii dau biberon doar cand e somnoros ca sa-l ia. Chiar daca nu suge de la san, lui ii plce sa fie acolo. Ca azi, de la 10:30, a mancat biberonul si de tunci, cu mici pauze numai la san este. In fine, azi ma duc la dr sa vad cat a luat. Merci Sibylle! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle, ce ti se intampla tie cu postul ala e cam ce aude sotul meu de un an incoace, cand se prezinta la interviuri pentru un serviciu. "Vous êtes surqualifié pour notre poste", ca se intreaba daca nu cumva nu ar trebui sa spuna ca nu stie sa faca mare lucru... Surqualifié inseamna competent si competent inseamna bani. Cam asa si cu tine... au nevoie de o secretara, eventual o incepatoare, pe care s-o plateasca cu "3 francs 6 sous" pe luna. Daca tipa iti place si crezi ca postul ti-ar conveni, incearca cum a spus Mik, sa-i sugerezi sa te ia "en attendant". Sa-i sugerezi ca e important pentru ea sa aiba pe cineva eficient alaturi, cineva capabil, pe care sa se poata bizui, mana ei dreapta bla-bla-bla... fie si pentru un salariu de "simpla" secretara. Eu una nu sunt in stare sa fac asta, poate tu poti! ;) Cand am inceput eu sa lucrez aici nu stiam decat sa vorbesc franceza. Cel 1 an cat fusesem secretara in Romania nu avea nimic de-a face cu ce am gasit aici. Deci experienta ioc. Stapaneam calculatorul, stiam sa trimit un fax si un email. Vorbeam ca naiba. La telefon faceam adeseori gafe, si nu o data mi s-a intamplat sa incurc adresele pe pliuri, sau sa trimit plicuri goale (aveam foarte mult de lucru, totul era nou si trebuia sa prin din zbor, ca nimeni nu m-a format). Iar azi sunt si eu mana dreapta a sefului. Dar eu am avut norocul sa dau peste o persoana foarte rabdatoare, care a vazut ca am bunavointa si ca invat repede. Cat despre limba franceza... il corectez eu pe el, ca sa nu mai vorbesc de cate faxuri sau scrisori pline de greseli primim... Si uite, acum lucrez asa de bine si de repede, ca-mi ramane si timp sa stau la o tacla cu voi :)) Iti doresc din suflet sa reusesti si sa gasesti ceea ce meriti. de ce spui ca de la anul vei preda in Ro? Pleci in exil? Altceva... La munte plec diseara dupa program. Nu a nins, deci mergem doar sa respiram aer curat. Vad ca se innoreaza, sper sa nu m-apuce fo vijelie pe drum! Maria, cand vei avea cartea de sejur, vei avea si drept de munca. Pentru echivalarea dipolmelor tale, ia legatura cu rectoratul universitatii din orasul tau (unde stai?). Eu nu mi-am echivalat diploma de licenta, pentru ca nu se echivaleaza pentru filologi, in schimb am un certificat care atesta ca am facut in Ro 4 ani de studii universitare in cutare domeniu. Si care nu mi-a folosit la nimic, deocamdata, dar cine stie ? M-as mira. Pentru alte discipline, nu stiu! Cu frigiderul - congelatorul, nu stiu ce sa zic. Noi avem un frigider normal, cu compartiment de congelator in partea de sus. Suficient pentru 3 persoane si cumparaturi o data pe saptamana. Va pup! ................................................................................. [hop][url="http://community.webshots.com/user/lumorelli "]Dragii de noi[/url] ................................................................................. « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,hai sa iti raspund eu: - cind ai depus actele pentru cartea de sejour,ai primit o recipisa cu care te poti duce sa te inscrii mai intii la Assedic,iar apoi mergi la Anpe!tot acolo poti sa intrebi unde se fac cursuri de limba franceza pentru straini,ei au adresele asociatiilor care se ocupa cu asa ceva -tot la Anpe poti sa gasesti ofertele de cursuri ale Afpa - ca sa poti merge la medic si sa fii rambursata,trebuie sa mergi la securitatea sociala,unde te vor inscrie pe nr de secu al sotului Cam atit deocamdata,mai multe la telefon!!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, imi cer scuze ca am scapat haturile din mana! In al doilea rand, vestile de la examen: am facut totul perfect,spre deosebire de o buna parte din lume-lume care nu a inteles prea bine enunturile problemei si au tratat unele subiecte aiurea! Oricum, am iesit sefa de promotie! Problema e alta, la care nu exista logic rezolvare! De fapt nici nu ma intereseaza, eu vanez cunostintele si nu notele. Deci: subiectul principal din cele 6,care a fost notat foarte bine, a constat intr-un curs pe care....programa scolara (la Greta, nu stiu la altii - ca sunt 6 scoli in departament) l-a trecut cu vederea! Era vorba de sonda gastrica. Asadar nu voi avea maximum , desi am incercat eu sa "brodez"ceva; dar ce sa inventez, cand nu am vazut asa ceva si nici curs nu am facut!? Profa era topita de rusine, m-a sunat mai apoi sa ma intrebe ce am facut, cum ma simt, si i-am explicat ca sunt cu constiinta linistita. De fapt am stiut imediat ca au uitat sa ne predea cursul,ceilalti nu aveau curajul sa puna pucntul pe "i",stiind ca nu se invata 100% pentru examene. Sunt unii care sunt pusi pe scandal, e clar ca in afara de "mea culpa" profesorilor nu avem nimic de castigat, nu vor face o derogatie speciala pentru elevii de la Greta! Cum sa stie care elev ar fi facut bine si care nu? Deci asta este, voi avea un 25 din 30. Pe 18 voi avea rezultatul! Intre timp, cu mult dezgust fac cutii! Mai am inca o gramada! Proprietarul deja a inceput lucrarile, se bubuie pe casa, in pod alearga j-de picioare tropaitoare,se bate la usa ca sa se intre prin trapa de la WC in pod, mocheta e plina de toate cele! Copacii au fost taiati, in curte sunt crengi claie peste gramada, si poarta s-a dezaxat de la un camion buclucas care a sarit-o un pic din tatani, deci sta intredeschisa! Asa ca seara cand fetele (eu si fiica-mea) suntem singurele, ne inchidem si stam cu urechile la panda. Berk, am oroare de santier, si cam in starea asta arata casa pe dinafara. Intre timp mi-am facut candidaturile, caut de lucru din vreme. Am amanat plecarea in Romania pe saptamana viitoare, din cauza temperaturii si a faptului ca trebuie sa fiu la scoala pentru rezultate vineri. Am uitat sa va spun ca bunicile mele amandoua sunt grav bolnave: una a facut 2 infarcturi, cealalta are metastaze si nu o mai duce mult, ma asteapta sa ii mangai un pic zilele. Voi sta o saptamana, apoi ma intorc sa mai pun la punct apartamentul (inca nu am gasit, in plus s-ar putea sa mute totul sotul; de aceea e important sa las bagajele facute). Apoi iau lectii de condus, si pe urma cu entuziasm la munca! O mica bucurie, poate vineri aranjam o petrecere cu colegii, si ma mai destind un pic! Multumesc pentru incurajari! Si pentru mailurile la care nu am raspuns ca o nesimtita. Sybille, esti o forta! Va veni si vremea ta, vei vedea! Bun venit noilor membre ale clubului! Si iar o mie de [flo][flo][flo] Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am fost la dr si in safrsit au desoperit ce are bietul de el de nu se ingrasa si adoarme la san dupa ce suge de cateva ori Avea ata sub limbuta prea scurta si din cauza asta nu putea sa suga ca lumea, obosea, si se lasa pagubas. Iar acum, dupa ce i-au taiat-o, sa vedeti viteza...Dar am plans cand i-a taiat-o, desi nu m-am uitat, si dr a zis:"trebuie sa plang eu si el, ca eu ii fac si el e cel caruia i se taie, nu dvs."Si nu ii mai dau lapte praf, ii dau san si bieron cu laptele meu. Si cu biberonul pentru ca s-a invatat sa stea toata ziua la san, ca o suzeta, si trebuie dezvatat si ca sa vad cat mananca. Iar numai in cazul in care nu am lapte de ajuns (cel putin.90 ml) sa completez cu praf. Va pup si sunt fericita. Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...