Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (29)


Recommended Posts

Bravo Oana, bine ca a descoperit motivul!!! De acuma o sa fie totul bine! [flo] Simona draga, nici tu nu scrii prea mult pe aici... Eu sunt ocupata cu piticutii si in plus saptamina asta am fost bolnava rau (febra mare, tuse, frisoane... + piticutii de ingrijit) si n-am fost capabila sa stau in fata calculatorului si sa "creez" romane ;). Sibylle, merci de intrebare, Adelita e bine, creste vazind cu ochii si s-a facut frumoasa foc! [hippi] Si smekera cit cuprinde! In martie o sa mearga la gradi si pina atunci i-am facut deja codite, e haioasa foc!!! Poate o s-o pozez miine cu ele! Pina atunci am pus citeva poze mai noi pe webshots... linkul la semnatura ;). Maria, bine ai venit la noi! [flo] Carla, la multi ani! [pup] Samsara7, felicitari pentru examene!!! [cheers] Uf, stiu ca am ramas in urma rau cu toate... mai aveam ceva de zis?... ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Maria, ai yahoo sau msn?( O sa incerc sa te lamuresc, ca si eu am din octombrie drept de munca! Insa, inarmeaza-te cu rabdare si curaj, nu-i simplu aici, mai ales cand vii cu studii din ro si aici constati ca nu reprezinta nimic! O sa vezi! In ce parte a tarii locuiesti? Eu am luat testul la greta, deci sunt acceptata sa fac preparatoire, insa, din pacate nu au obtinut finantare de la Consiliu Regional si trebuie sa platim. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Eu nu prea va scriu si imi pare rau, dar sa stiti ca va citesc cat de des pot. as avea si eu o problema si nu stiu daca ma puteti voi ajuta cu niste sfaturi. Deci: eu am venit in Franta acum 2 ani si jumate impreuna cu sotul meu care este tot roman. Amandoi am lucrat la universitate pentru ca am venit cu contracte (CDD) de 1 an jumate. Dupa acest an si jumate sotul si-a putut prelungi eu nu. Asa ca de 1 an stau acasa, dar in acelas timp mi-am pierdut si dreptul de a munci. Intre timp sotul meu si-a gasit un CDI la o firma particulara si din noiembrie lucreaza acolo. Nu stiu daca va mai aduceti aminte, dar i-a fost foarte greu pentru ca a trebuit sa-si schimbe statutul din statut stiintific in statut de salariat si asta a durat 6 luni. Problemea mea este ca as vrea si eu sa-mi gasesc un loc de munca, dar pe viza mea scrie clar ca nu am drept de munca. Ce ar trebui sa fac sa am acest drept de munca? Poate stiti voi ceva, sau ati mai auzit ca eu nu stiu cum as puteasa fac rost de acest drept de munca!; Va multumesc anticipat pentru raspuns! Va pup pe toate si va mai scriu! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Otilia![pup] Am vazut pozele! Adelie e chiar o domnisoara acum! Sa fie sanatoasa! Si florile sunt superbe. Imi pare rau ca ai fost asa tare bolnava, recuperare rapida. Miha, esti frumoasa tare in poza de la scoala![pup] Si Ruxandra ce schimbata e, parca e mai mare! Iti seamana! O pup! Ralu si Nadia, pupici dulci de la noi! Am uitat sa va zic ca Seb avea ieri 3.490g de la 3.363g marti. Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot Giorgiana. Vroiam sa te intreb ceva: petru acest regroupement familial nu trebuie sa ma duc in Romania si sa ma cheme sotul de acolo? sau pot sa fac regroupement familial si ramanand aici? Eu sunt in Franta de 2 ani jumate si am lucrat un an de zile, deci am avut drept de munca un an cu statut stiintific. Iti multumesc anticipat pentru raspuns.[pup] Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadine, pentru preparatoire, nici nu e bine sa ai finantare, asta iti reduce sansele de a avea finantare pentru anul scolar viitor. Deci vei plati lunar ( e posibil chiar in mai multe rate). Apoi, pentru finantarea anului scolar , dupa examenul de admitere, vei avea mai multe posibilitati: -te poate finanta Consiliul Regional, automat, in cazul in care vei intra cu medie mare (asta e valabil cam pentru 3-5 locuri pe departament, cele mai mari medii). A fost si cazul meu si nu am facut nici un demers. Iti platesc in acest caz anul scolar (in jur de 5 mii €) plus o bursa cam de 400 € lunar. In cazul acesta vei primi un numar de securitate sociala, deoarece CR te va angaja automat la o institutie (ei vor fi cei ce te platesc). Se numeste finantare CNASEA. Trebuie oricum sa fii inscrisa la ASSEDIC ca "demandeur d'emploi " inainte de a da concursul, de fapt de pe acum (e doar o formalitate). -mai exista un alt tip de finantare CNASEA -ASSEDIC in anumite cazuri, dar nu al tau (demandeur d'emploi en formation) -RMI - Conseil General -contrat qualification -pur si simplu iti platesti anul scolar (vorbesc de anul scolar dupa concursul de amditere) in rate! Se face o reductie cam la jumatate din pret, ceea ce revine in jur de 200 € pe luna (2400 pe an). Toate acestea vor fi puse in aplicare de catre scoala,dupa concursul de admitere, care va va da dosarele, va va explica, etc! Ei stiu mai bine unde te incadrezi, si ce trebuie sa ceri ori la ASSEDIC si ANPE, ori in alta parte de pe acum. Asteapta sa incepi prepararea. Mai exista o bursa speciala (un numar limitat de locuri) pentru anumite persoane, dar asta se va pune in practica in momentul in care esti pe lista de admisi la concurs. Sper ca nu te-am incurcat si mai tare, oricum nu am trecut toate finantarile posibile, tinand seama de statutul tau de nou venit in Franta. Daca ai vreo intrebare iti stau la dispozitie! Sa nu uit: FELICITARI ! Nu tip, sunt doar bucuroasa pentru tine! Daca ai nevoie de cursuri, de scheme, iti trimit, acum am scaner! Si e acelasi lucru ce faceti voi in preparatoire, concursul e acelasi, plus jumatate din cursurile(si stagiile) de anul viitor care sunt identice! Michaela http://community.webshots.com/user/samsara7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult Chatonel, iti multumesc mult Giorgiana! Oricum cat ar dura, macar am o solutie. Aveam impresia ca nu am nici o sansa sa fac ceva de aici din Franta. Credeam ca trebuie neaaparat sa plec acasa. Va multumesc inca o data. [pup] Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...