Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Grupul secretarelor


Recommended Posts

Va salut pe toate fetele! Silvana, eu cind m-am angajat ca secretara am fost fericita ca am gasit asa un loc de munca.Pe seful meu il stiam din auzite, stiam ca e profesor la liceul unde invatasem si eu, il respectam (si il respect si acuma) foarte mult.Ca era foarte exigent, foarte suspicios, foarte sensibil si ca dispozitia lui se putea schimba intr-o secunda de la "soare de vara" la "nori si trasnete"...asta nu am aflat decit dupa ce am inceput sa lucrez cu si pentru el.Dar i-am trecut cu vederea toate "mofturile" pentru ca am avut de invatat multe de la el.Si pentru ca am inteles ca ...cu rabdarea treci marea.Am acuma o vasta experienta, si in a vorbi cu oameni ca el (a cunoaste oamenii, starea lor sufleteasca, dupa gesturi sau vorbe), si in a face mai multe lucruri in acelasi timp (vorbit la telefon, typing, setat copiatorul sa faca copii, urmarind cine intra sau iese pe usa, preluat mesaje...), ce mai ... lasind la o parte mustruluiala periodica sau accesele lui de furie cind toate se spargeau in capul meu (obisnuiam sa zic ca eu sint paratrasnetul in zona aia), ori perioadele incarcate de munca multa, cind de-abia mai apucam sa maninc cite ceva si eu toata ziua, iar cafeaua mi se racea pe birou si o observam doar pe la 12,30 la amiaza ca fusese linga tastatura, aproape)...mi-a placut munca. Si imi place si acuma, desi nu mai lucrez ca secretara de vreo 2 ani si mai bine. Ce mai faceti voi, fetele, cum va merge? Mai dati si voi un semn de viata, intre doua sedinte (sau cafele)[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele actuale sau foste secretare, Citeam postarile voastre si ma apuca melancolia; si eu am fost om bun la toate, ore si sambete pierdute la firma, uneori pana la 12-1 noaptea, cand pregateam documentatia pentru licitatii (medicamente); acum am fost anuntata de director (sefu meu) ca voi fi promovata pe alt post,in departam. de licitatii, vechea mea "feblete"! Va fi mai multa raspundere, dar era timpul...sunt de aproape 6 ani in firma, si am tot tras pentru altii, care-si luau primele si meritele, si eu nimik niciodata....Akum sunt putin ingrijorata, ca am in majoritate colege, care sunt precum un cuib de viespi! De abia asteapta sa intepe. Totusi avantajul e ca e ceva ce am mai facut (e drept, mai demult), si sunt in aceeasi firma. Oricum, va tin la curent cu ce s-a mai intamplat! Va pupik si week-end placut!(desi aici in Buc. ploua de rupe)[pup] si maine e o zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Nu am mai intrat pentru ca am fost foarte ocupata, am fost in sesiune. Din fericire, am scapat de toate examenele. De-abia astept sa dau la iarna licenta si sa termin cu facultatea. Pe la job e ok, n-am ce zice. Jessia, dar tu n-ai nici o sansa sa incerci altceva? Sau sa iti cauti in alta parte, tot secretara? http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lili81 Jessia, dar tu n-ai nici o sansa sa incerci altceva? Sau sa iti cauti in alta parte, tot secretara?
Din pacate nu pot pleca in alta parte pt urmatorii 2 ani pt ca mi-au platit un curs destul de scump [bang] [url="http://community.webshots.com/user/jesia101"]Pozele mele[/url] Ce nu te doboara te face mai puternic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lili81
Ce mai faceti fetele? Va descurcati cu frigul asta? Ca eu f greu suport. Si acasa e f frig. Ma mai incalzesc cu cate o sedinta de aerobic[aerob]. http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos
Sedinte de aerobic........bun asa, te mentii si i forma si te si incalzesti 2 in 1, la birou am noroc ca au dat drumul la caldura, dar acasa dardai de frigggg , doar o baie firbinte ma ajuta sa-mi revin [baie] [url="http://community.webshots.com/user/jesia101"]Pozele mele[/url] Ce nu te doboara te face mai puternic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ma bucur ca s-a creat acest grup si....ma lipesc si eu de voi! Sunt secretara de 9 ani de zile, de aproape 5 ani la ultimul loc de munca....... asa ca sunt ...SATULA Chiar am incercat sa scot un pic capul pe piata si m-am retras dupa 2 inteviuri. Nu ca n-as fi facut fata, dar erau asa de suspiciosi de ce vreau sa schimb titulatura de "asistent manager" - vezi doamne, incat sunt tot aici luptandu-ma cu .....toti si toate. Faza , intr-un fel nasoala e ca sunt inginer la baza, dar nu am profesat de loc si acuma dupa atatia ani, nu ma baga nimeni in seama. Apropo, si eu tot in rahova stau! O zi buna va doresc! Miha, o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma primiti? ma bucur ca am gasit subiectul asta. secretara... vorba vine! cred ca nu as fi asa de stresata daca as avea doar atributiile de secretara, in sensul clasic al cuvantului. relatii cu clientii si furnizorii, probleme de logistica, traduceri, mai cate ceva in contabilitate... si iaca, asa se aduna, ca de multe ori ma trezesc ca e ora 7 si sunt inca la birou. in timpul zilei, pana pe la 3, telefoanele suna non stop si nu ma pot apuca de treburi serioasa, fiind intrerupta in permanenta, asa ca treburile mai grele le fac intotdeauna dupa program. am norocul ca am un sef foarte bun. desi are peste 60 de ani si e strain, suntem cam pe aceeasi lungime de unda, gandim la fel. daca am probleme, oricand pot sa imi iau o zi libera, ma ajuta mult si cu banii, e deschis la tot felul de intelegeri. daca mai gresesc si eu din cand in cand, nu imi taie capul. incercam sa rezolvam problema impreuna. problema mea e ca sunt aici de mai mult de 7 ani. e o fabrica de mobila, deci anturajul nu este prea select. mi-ar place si mie sa mai vin cateodata mai dichisita, dar nu prea are rost. e praf, la servici vin pe jos peste cai ferate si prin statii de beton... deci nu prea pot. m-am cam plictisit de aceleasi probleme, aceleasi situatii, acelasi birou de atatia ani. simt ca, desi am avut prilejul sa invat multe chestii, m-am cam plafonat si mi-ar place sa fac altceva. dar... am cateva prietene care isi tot cauta de lucru, se perinda de la o firma la alta si nici cum nu reusesc sa se stabileasca, si de aceea totusi nu as pleca de aici, deocamdata. e un loc sigur, am un sef bun, colegi de gasca, salar bunicel si tot felul de facilitati, si desi m-am plictisit, nu am curaj sa las totul. singura problema cu seful e ca uita! anul trecut a fost destul de bolnav, si de atunci tot uita. in mai am avut o problema mare in contabilitate... scandal mare, cat p-aci sa il dea afara pe contabil. acum in septembrie am inceput sa facem un audit complet, si auditorul i-a atras atentia ca in mai sunt ceva probleme in acte. el, foarte mirat, ca cum se poate intampla asa ceva fara stirea lui. eu... ii ziceam ca nu mai tine minte, ca ne-am certat cu contabilul si ce a zis, dar degeaba, ca a uitat totul cu desavarsire. era destul de penibil cum discutam asa in fata auditorului, si incercam din greu sa ii aduc aminte. o alta chestie: daca vreau ca un document sa dispara de tot, trebuie doar sa i-l dau in mana, si problema s-a rezolvat. [:D] mi-am promis de 100 de ori ca nu ii mai dau nici un contract, factura, extras de carte funciara sau mai stiu eu ce, ca el zice: le pun la loc sigur... si peste o luna cand e nevoie de ele... pauza, nu le mai gasim. nu-s nici acasa, nici la birou, nicaieri. au disparut! Gabici 'Be yourself. Everybody else is taken.'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...