Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cine a avut sinechie ?


Recommended Posts

Am sa va rog inca o data fete dragi sa ma ajutati cu parerile si cu experientele voastre. Medicul la care am fost nu este aproape deloc comunicativ si nu mi-a explicat nimic. Este posibil sa am sinechie. M-a trimis la ecografie si incerc in 2-3 zile sa imi fac una undeva. Motivul pentru care cred asta este ca desi am avut dupa chiuretaj (oprita in evolutie la 10 saptamani) mi-a venit un ciclu nu prea abundent si care a durat putin la 43 de zile, iar acum sunt in ziua 47 si nici urma de el. Mai mult decat atat... de pe la 30 de zile, de fiecare data am avut simptome de ciclu (durerile specifice, senzatiile specifice) o zi doua dupa care zse opreau, apoi iar o zi doua. Sanii nu se prea intareau (nu ca in alte dati). Zilele astea am avut niste vagi pete maro. Mi-a recomandat sa iau Duphaston dar mai tare mi s-au desumflat sanii.Asa ca m-am oprit. Cine a avut siechie imi poate spune cum a fost si ce a facut ? Am auzit ca se pune sterilet pentru a evita relipirea. Dar eu stiu ca steriletul se pune in general cand nu mai prea vrei copii ... cum e? va multumesc mult pentru ajutor! In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alinushca...eu am avut o sinechie uterina partiala,am rezolvat-o prin histeroscopie,la sfirsitul interventiei mi s-a pus sterilet pentru 3 luni pt a se putea vindeca respectiva zona,simptomele: CM dupa o sarcina op.in ev.,urmata de chiuretaj cantitatea s-a redus,culoarea rosie aproape inexistenta,mai mult maro-bej...ceva acolo...(eu l-am avut mereu la 28 zile,asa ca stiam ca tentativa aia era CM)oricum de rezolvat se rezolva insa cu cit mai repede cu atit mai bine pentru ca are tendinte de a se lipi cit mai mult,din aproape in aproape...si stai linistita histeroscopia terapeutica se face sub anestezie generala,apoi, dupa durerea e similara celei de dupa chiuretaj...si pt mai multa liniste sufleteasca iti zic ca dupa scoaterea steriletului am ramas gravi la 2 luni...dar din pacate,iar am pierdut sarcina la 13 saptamini,apoi respectivul chiuretaj si mai tirziu o alta histeroscopie diagnostica tinind cont de antecedentele cu sinechia,dar nici urma de sinechie...macar atit...dar apoi facind si o laparoscopie am descoperit o endometrioza,posibila cauza de avorturi... Iti urez multa bafta si sa ne tii la curent cu evenimentele...la ce dr.esti?...trebuie sa fie totusi unul bun! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liliana, iti multumesc mult ca mi-ai impartasit experienta asta...dureroasa.azi ma programez la ecografie. sper sa se vada. pentru ca am citit pe net ca in general fetele faceau alte investigatii la care se vedea. ca doctor, am fost pana acum la Hamid ca mi-e mai usor sa ajung la el. dar cred ca nu ma mai duc la el pentru ca efectiv nu mai am incredere in ce spune. si oricum nu prea e vorbaret. nici macar nu arspunde la intrebarile pe care i le adresez direct.. daca o fi adevarat ca sinechia apare ca rezultat al unui chiuretaj mai "temeinic" nu ar trebui sa ma duc din nou la doctorul care mi l-a facut, nu ? simteam ca imi trage toate matzele afara cand tragea cu aspiratorul acela... desi a avut maini foarte usoare si aproape ca nu m-a durut deloc interventia, iar dupa ce s-a terminat nu am avut nici dureri si nici sangerari... ceea ce a fost o mare usurare pentru mine. oricum, din cate inteleg totusi asa cum a fost ai avut un ciclu! la mine a venit intr-o zi dupa ce am facut mult efort fizic. si de dimineata tamponul era acoperit de o chestie de culoarea noroiului!! oribil. dar apoi a devenit si rosu (a durat putin oricum).SPER, sper sa nu fie cazul. speram sa ma pot apuca din nou de bebe. Endometrioza cum anume ai diagnosticat-o? cred ca e bine sa exclud orice posibilitate. si doctorii astia parca nu au rabdare nici sa asculte simptomele dar altceva ?.. multumesc mult, liliana! In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinushca...eu am descoperit sinechia uterina doar prin histeroscopie,la echografie nu se vedea nimic si totusi a fost destul de intinsa,iar endometrioza se descopera doar prin laparoscopie...eu facusem laparoscopie crezind ca se intimplase ceva si trompelor in urma ultimului chiuretaj si am descoperit endometrioza(un dusman de temut si pt.infertilitate) si bineinteles si o trompa infundata...de aici si indicatia pentru fiv...dr.meu in romania este dr.tutunaru,un meserias(dupa mine)in probleme de infertilitate...iti urez numai bine [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oof... [:o)] si atunci de ce m-a trimis dl. DR la ecografie ?... daca nu se vede la ecografie, care e sensul [V]... ? asta e... macar bine ca am aflat de la tine si de la inca o fata de pe form un chestia asta. ca nici nu stiam ca exista si ce e... si puteam sa stau linistita mult si bine dupa sfaturile doctorului meu. multumesc liliana, sa ai o seara frumoasa! In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la medicul ecografist si am intrebat-o daca se poate vedea la ecografie sinechia. Mi-a zis ca depinde si ca mai degraba se urmareste endometrul si in general cum arata ... asa ceva a zis. Ca nu se "vede" propriu-zis dar ca se poate depista daca se observa anumite anormalitati la membrana. Si mi-a confirmat la ecografie. Mi-a confirmat pentru ca exact la intrarea in uter (care in rest arata perfect normal - ba mi-a zis chiar si ca am ovulat si ca ovarele arata normal [q]) se vedea o portiune ingrosata mai intunecata decat restul. Mi-a zis ca endometrul este de 1,5 cm. Nu stiu daca e bine sau rau... dar cert e ca trebuie sa ma decid acum cum fac sa scap de sinechie. Mi-a zis ca sunt 2 proceduri diferite prin care se poate face. Histeroscopia si inca ceva dar nu am auzit bine ca deja eram cam zguduita. M-am intrebat din nou, ca si acum 4 luni: "de ce eu?". Dar apoi m-am gandit la toate celelalte femei care au trecut prin asta (inclusiv soacra mea - si pe vremea ei nu existau ecografii, histeroscopii... pe vremea ei se rechiureta pe nevazute...) si mi-am dat seama ca nu sunt eu cu nimic mai grozava decat ele. Am avut noi ... poate ghinionul sa trecem prin mai multe greutati. Dar nu stiu... acum nu mi-e frica. Sper numai sa treaca mai repede lunile astea si sper ca data viitoare sa fie bine. In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...