Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cine a avut sinechie ?


Recommended Posts

Chantal scuza-ma chiar nu am stiut...imi pare atit de rau pt fetita..off Doamne nci nu pot sa imi inchipui ce greu trebuie sa iti fie...eu am pierdut o sarcina la 13 sapt.+2-3 zile...si citeva luni bune plingeam zilnic,a trecut mai bine de un an si inca mi-e greu...imi apare mereu in imagine bebele care se misca in burtica mea...de aceea zic nici nu imi pot imagina cum t simti tu...imi pare rau [pup]....cit despre histeroscopie chiar nu e mare lucru...sa fiu sincera as face-o in fiecare luna daca ar fii nevoie....si stii ce...mai cred ca pina la urma vom avea si noi bb-ele nostru,trebuie...indiferent prin ce cale...iti urez din tot sufletul numai bine ! [si-eu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alinush,of imi pare atat de rau de aceasta veste cu sinechia.Dar esti sigura,poate totusi nu este?Eu una am auzit ca la femeile care nu au avut nici o nastere nu se pune sterilet....deci eu sincer nu te-as sfatui sa pui.....dr ce zice asta e singura solutie?Oricum sinecr iti spun din propria experienta nu te duce la 10 medici ca fiecare iti va spune altceva si ce va zice unul altul va contrazice....am constat pe pielea mea ca dr sunt doar dr nu sunt dumnezei si nu trebuie sa-i ascultam orbeste.Informeaza-te bine inainte de orice caci eu m-am lasat in baza lor si de aceea am pierdut sarcina...Iti tin pumnii sa fie bine pana la urma si astept sa-mi zici ce ai hotarat.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinushca dr.Tutunaru are un sit : infertilitate.ro....acolo gasesti explicatii pt f.multe chestii...si tot acolo eu am citit ca s-ar mai pune in locul steriletului un fel de balonas,acum nu stiu daca se gaseste in Romania ... dar stii ce...depinde unde e si siechia,poate fii cervicala sau doar bride aderentiale care nu lasa fluxul menstrual sa se elimine bine...in aceste cazuri nu e chiar necesar steriletul...la mine a fost pt ca sinechia mea acoperea aproape tot uterul(si tot nu s-a vazut la echo)...asa s-a intins in decurs de citiva ani...si ti-am zis eu am avut 3 luni steriletul(mai mult nu se pune pt sinechii) si la 2 luni dupa ce l-am scos am ramas gravida...deci nu e chiar o problema....pup "copilul mic!"[;)]...numai bine! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, acum am citit si eu pe un site strain despre acest balonas. Am citit ca mai exista si posibilitatea de a suplimneta estrogenii pentru o vindecare mai rapida. Trebuie sa existe si la noi in tara balonase. Ce suntem noi inapoiatii europei? Daca nu exista iau degetul de la manusa si il umflu si gata! [:)] Dar nu vreau sterilet pentru ca la cat ghinion am avut in ultima vreme nu ma vad in faza urmatoare decat ajungand la sterilitate completa... [:(] Am sa intru pe site-ul lui Tutunaru. NU ma grabesc foarte tare. Multumesc mult pentru tot sprijinul. Numai bine si sper sa mai vorbim! Eu stau pe la "Durerea unei pierderi de sarcina". M-am aciuat acolo. [:D] In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LilianaFi, Alinushca, Danangie, Gudinde va [pup] pe toate si va multumesc pentru raspunsuri. Deci nu e asa crunta histeroscopia precum mi-am imaginat. Probabil ca nici laparoscopia in comparatie cu ce am suferit dupa cezariana. Aia chiar a fost cumplita, durerea dupa trezire, primele zile cand trebuie sa te ridici din pat... Sunt infioratoare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CHANTAL la cezariana iti taie straturile de muschi. E foarte naspa, intr-adevar. La laparoscopie iti face o mica taieture exact langa buric, una in partea stanga a abdomenului jos cam pe unde ajunge bata chilotului, si a treia in partea dreapta a abdomenului. Dar sunt taieturi micute tare...cam cat o gaurica. Aia de la buric va fi mai maricica ca pe acolo va trebuie sa bage laparoscopul. Curaj! Histeroscopie cred ca o voi face si eu. Ca sotul abia acum 2 saptamani mi-a zis ca doctorul la iesirea din sala dupa ce ma operase pe mine, ii spuse ca am trompa stanga inchisa cam 70%. Si mie imi spusese ca e toata inchisa! [bang]Ce sa mai cred?? Cred ca pana la urma fac si eu histerescopie ca sa ma lamuresc.
[url="http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angie2000it2000/my_photos"][biz]Dana[foto][/url] [url="http://community.webshots.com/user/danangie77?track_pagetag=/page/photo&track_action=/Owner/Header/Nav/MyShots/Albums"][foto]noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danangie, La cine te duci sa faci histeroscopie? Din cate am citit eu pe net este esential ca omu sa fie experiemtnat in domeniul histeroscopiilor, mai ales in cazul in care trebuie sa si intervina chirurgical daca gaseste ceva in neregula. Din cate am citit trebuie sa verifice intreaga "instalatie" inclusiv endometrul, tropmele etc. Si din cate stiu se face cu tratament cu antibiotice. Deci, la ce doctor mergi pentru asta? In asteptarea lui [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALINUSHCA daca ma decid, oricum merg la o doctorita noua care am cunoscut-o in urma cu o luna. Aici in Italia. Nu voi merge la un ambulatoriu oarecare. Merg in spital. Da, daca ma decid am sa ma informez bine. Stiu ca se fac si analize tip clamidia ca sa nu fie infectie ca sa o bage in uter, nu?
[url="http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angie2000it2000/my_photos"][biz]Dana[foto][/url] [url="http://community.webshots.com/user/danangie77?track_pagetag=/page/photo&track_action=/Owner/Header/Nav/MyShots/Albums"][foto]noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinushca
Nu stie nimeni daca nu exista si alta metoda decat steriletul ? Mi se pare destul de periculos din cate am citit. Mai ales ca imi doresc foarte mult copii. In asteptarea lui [copil]
Alinushca, de-abia acum am descoperit subiectul tau. Anul trecut, in ianuarie, am pierdut prima sarcina; s-a oprit din evolutie la 8 sapt, simptome am avut de-abia la 13 sapt., iar cand am ajuns la spital eram deja in prag de septicemie. Mi s-a facut chiuretajul cu un foarte mare simt de raspundere, astfel ca ramasesem fara pic de mucoasa uterina (endometru); dr. care era de garda (o rezidenta) cand am ajuns nu mi-a spus care ar putea fi urmarile acestui chiuretaj, ci doar ca trebuie sa astept primul ciclu pentru ca mai apoi sa incerc sa raman din nou insarcinata. Si uite asa, am asteptat primu ciclu 3 luni jumate! o sunam, mergeam la control si ea imi tot spunea baliverne...Dupa 4 luni, m-am dus la alt medic, mi-a facut eco, m-a diagnosticat si mi-a explicat ce inseamna sinechia uterina (peretii uterului se lipisera, iar menstruatia nu avea pe unde sa se scurga si se ducea inapoi, asa ca eram din in pericol de septicemie!). Si, intr-adevar, singurul remediu este steriletul (nu mi-a pomenit nimic de histeroscopie sau laparoscopie). Intrasem deja in crize, io voiam copil, nu sterilet. In fine, am ajuns la concluzia ca altfel nu se poate si-am acceptat. Am stat 2 luni cu sterilet si cu un puternic tratament hormonal (estrogen si progesteron), in a 3-a luna mi-a dat niste anticonceptionale, ca sa mi se regleze ciclul, in cea de-a 4-a luna am lasat corpul sa-si revina, iar dupa 5 luni mi-au aparut mult doritele 2 liniute. Acum am o mandrete de fata, de 2 luni jumate, si stiu ca fiecare zi de suferinta a meritat! mami de [url="http://good-times.webshots.com/album/560177227KYVWho"] Olga[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=351e369cee4fa4a1cddf06&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email"]Cristiana[/url] 5.07.07 Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...