Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de oct-noi-dec 2003(50)


adameasca

Recommended Posts

Buna dimineata! Uite ca noi duminica la ora asta suntem prezenti![biz] Felicitari pentru micutii umblaretzi![bis] Gata, ca noi am trecut doar sa va salutam!!![hop] Duminica placuta! [mamica]Alina si [copil] Alex Andrei(22 noiembrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/alinavatamaniuc"][pup]poze cu Alex[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare! Ce se poate intampla daca e f. frig afara si iesim cu puiutzii?Dragul de Vladutz m-a luat de mana si m-a dus la usa,la ghete si a zis "baga".Vrea afara dar e un ger...imi e frica sa nu raceasca. A inceput sa zica "sus","jos","baga","ceceii"(cerceii). Super mami o sa merg sa-l decaloteze dar problema e ca are si altceva pe putzulica.Cred ca e un depozit grasos.Altfel nu stiu ce ar putea fi.Off.Noroc ca pana acum nu s-a inf. niciodata. Felicitari pt. bubulina. Ana68 ce activi sunteti.Noi nu avem sanie[:(] Referitir la fimoza:Alex a avut de mic sau cum? Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana multa sanatate Juliei. Sandrap si eu as vrea sa ii dau vit C.I-a facut bine?Adica a m-ai racit?Are vreun efect advers?Parca citisem ca da stare de agitatie??? Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragele Eh, incep sa-mi revin ca am fost cam cu moralul la pamant. Suparata rau. Nu stiam ce sa ma mai fac. Zilele trecute mi-am luat zecile de plase de le car dupa mine ca Olga nebuna, tarcul si plodul si m-am infiintat la ai mei la usa. Am dormit la ei doua nopti si a fost mai bine. Mi-am luat cate o pastila de somn seara si am dormit cate 12 ore in continuu. Cand m-am intors la socrii, mama-soacra s-a oferit sa doarma cu Luca ca sa ma lase sa dorm. Da, asa mai merge. Nu mai faceam fata. Ea este obisnuita sa doarma la pranz doua ore si seara se duca la culcare la 10. Iar eu ramaneam cu Monstrulica. Sper sa o dau pe brazda. Apoi, ne ciondanim cu mancarea. Ea stie intr-un fel (a fost medic), eu in alt fel. I-am spus ca nu-i dau copilului sarat si dulce si gata. Nu ma asculta. Ii indulceste laptele copilului. Noroc ca sotul este foarte categoric si ii spune clar NU. Bietul de el este de tampon. Eu ii zic lui supararile, iar el incearca sa vorbeasca cu ai lui. Pe de alta parte, cui ii spun ca dorm la socrii in loc sa dorm la ai mei se uita cam stramb la mine. Incerc sa-i multumesc pe toti si in final tot eu sufar. Acum sper ca va fi mai bine. Luca se trezeste in fiecare noapte, dar se culca relativ repede la loc. Avem probleme cu nasul infundat. Este dezastru. Iar eu care credeam ca numai la noi in Colorado este aerul asa de uscat. Aiurea. Saracu' nu poate deloc respira. I se usuca gura, ba ii e sete, ba se enerveaza si urla ca un nebun ca nu respira cum trebuie. In fiecare noapte se trezeste la aceeasi ora. Este deja obicei. Dar tot e mai bine ca nu ma mai tine asa de mult timp treaza. Adica nu pe mine, pe ai mei, pe mama-soacra. Hihihihi. Ieri-noapte, m-a trezit mama-soacra ca nu a reusit sa mi-l linisteasca. Dar oricum apreciez ca vrea sa ma ajute. Eu am inceput sa merg la dentist ca am cateva carii. In State am asig. dentara, dar problema e ca nu as avea cu cine sa las copilul cat ma duc la doctor. Asa ca prefer sa rezolv aici dantura, iar cand ma intorc acasa sa-mi pun aparat dentar. Aseara am fost la niste prieteni care s-au stabilit in Ro (ii stiam din Colorado) si m-am simtit foarte bine cu ei. Au mai venit alte doua perechi de prieteni comuni si a fost super. Ne-am depanat amintiri, am fost cu totii in vara la mare, am jucat Remi, m-am simtit atat de linistita ca stiam ca am copilul pe maini bune (era la ai mei) si ca nu sunt conditionata sa ajung la o anumita ora acasa. Doamne cat este de bine sa ai ajutor. Fetelor, cate defecte ar avea parintii, socrii, fiti recunoscatoare cand va ajuta cu copiii. Eu sunt asa de fericita cand pot sa ies fara copil, sa stiu ca ii e bine si nu stau cu gandul la el ca ar suferi daca ar sta cu altcineva. La prostiute ce sa va spun ca e sef. A dat drumul la aragaz, a ars un radio, ascunde canuta lui cu care bea, numai cu aia, de o caut bezmetica peste tot, prin toate sertarele, prin biblioteca, nici nu-mi trece prin cap pe unde ar fi, daca nu l-as vedea unde ar pune-o. Asta apropos la ce spuneati voi cu ascunsul lucrurilor in cuptor si te miri pe unde. Mama-soacra incearca sa-mi invete copilul la oala si pot sa spun ca avem sanse minime. Deja a capatat o fobie cand vede oala. Se supara rau de tot si urla de aude tot blocul. Alta problema. Acasa il lasam sa planga pana se linistea singur, aici nu se poate sa fac asta de teama sa nu deranjez vecinii. Astazi a venit pe la ai mei o prietena din scoala generala sa ii invite la nunta. Nu stia ca sunt si eu. Asa ca voi vedea daca ma voi duce sau nu. Pe de o parte mi-ar placea sa ma duc ca m-as intalni si cu toti fostii mei vecini si prieteni. Pe de alta parte nu prea imi arde de mers la nunta, trebuie sa cumpar toaleta, sa ma aranjez la par si chiar nu-mi surade treaba asta. Nu prea am timp de asa ceva. Sunt in criza de timp cu toate. Vreau de sapt. viitoare sa ma apuc cu ai mei sa scoatem tapetul dins ufragerie siu cel de pe hol si sa fac zugraveala ce o am eu in baie. Numai ca e dezastru la scos tapetul. Rabdare si tutun. Pe Luca il voi pasa la socrii si ma voi duce numai seara acolo. Ca sa fiu sigur ca Luca daca plange il pot linisti. Gata, v-am lasat ca sa citesc din urma Pupicei, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu is. Carmen, ti-am votat si eu frumosul. Uki, fa-i un sac de dormit. Du-te la o croitoreasa ca poate in felul asta iesi mai ieftin. Luca s-a obisnuit sa se acopere singur. Chiar nu am nici o problema cu el in privinta asta. Eu am folosit foarte mult hamul in aeroport, de frica ca de oboseala sa nu-mi pierd copilul. Asta e o obsesie de-a mea sa nu care cumva sa pierd copilul. Si apoi nu ma doare spatele daca il am in ham. Ref. la crema pentru fata bbului, eu il dau cu o crema de-a mea de o folosesc pentru ten. Asta ca sa-l protejez un pic de frig, vant si soare, care nu prea e pe aici. Chaton, Ana, bine ati venit. Pupicei la frumusei. Supermami, felicitari pentru mersul bebelinei. Ref. la canapea sa stii ca si eu as tinde catre bej. Se poarta foarte mult culorile deschise. Poti contrasta cu o vaza, un tablou, ceva accesorii sau chiar cu peretii. As vedea potrivit niste etajere de sticla pe pereti pe care sa asezi contrastele. Vezi tu cum e mai bine. dar oricum mie mi-ar placea o canapea bej. Visul meu e sa am o canapea de piele albastra sau portocalie. Asta cand ne-om lua o alta casa. Jivina de Cezar e in grija sotului. Nu prea se descurca bine cu el ca nu are pe la cine sa-l lase cat este plecat in delegatii. Si cum a fost plecat doua saptamani la rand s-a rugat de niste prieteni. Dar deja ar fi prea mult daca ar mai apela la ei. Iar ca sa-l duca la un hotel ne-ar costa foarte mult cazarea si ar trebui sa fie vaccinat cu nu stiu ce vaccin, si in plus il tin numai in cusca, si-l plimba de trei ori pe zi sa-si faca nevoile si atat. Asa ca e cam scump pentru serviciile oferite. Ven, P.S. Markus merge singur, definitiv si irevocabil! felicitari pentru umblaret. Sa-ti traiasca si sa fie sanatos. Sa nu se mai lipeasca racelile, virozele de el. Pupicei pe obrajei. Ma bucur ca mamikul tau e bine acum. Sanatate multa! Ver@, sa stii ca si Luca a avut acele puncte de grasime, si anume smegma, dar de dimensiuni mai mici. Pediatrul mi-a spus ca e ceva normal. Mai asteapta sa vezi cum evolueaza, nu te grabi cu decalotarea. Eu sunt cam impotriva ei. Ana, Luana ta pare mult mai matura si mai maricica ca varsta. este un copil tare bine dezvoltat, si frumos. Julia23, noi pentru eruptii dentare folosim Tylenol pentru copii (am mare incredere in medicamentul asta si sa stii ca in State este foarte folosit, mai ales in cazul copiilor) si este foarte eficient. Acel Oraljel despre care vorbea Elena nu prea si-a mai facut efectul, pentru ca la masele sunt durerile mult mai mari si nu prea avea putere sa actioneze. Asa ca ne-a ajutat mult Tylenol sau Motrin. Sunt convinsa ca ar fi asa ceva pe la farmaciile din Ro. Ileana, hai ma cum sa nu-i placa lui Luca zapada? Ca al meu e innebunit. Numai afara ar sta. L-am plimabt o gramada cu sania. Dar fetelor, e asa de frig aici ca nici nu prea am haine groase la mine. Ca deh, nu am avut nici prea mult loc in bagaje. Astia de la Lufthansa si-au modificat regulile care acum sunt un pic mai putin avantajoase. Cred ca in viitor sotul va folosi alta companie aeriana ca sa adune mile si la altii, nu numai la United, ca sunt si tare scumpi. Daca era sa platesc biletul m-ar fi costat $3500. Pe cand asa am platit cu 50.000 mile si $500 taxe pentru mine si copil. Ce-mi recomandati pentru nasuc infundat? Ce dati voi la copilasi? Vikinga, ce mai faci, iubita? Nu prea te-am mai citit. Postezi cand si cand. Ai mei si-au luat calculator nou si au trecut pe Internet RDS asa ca acum va voi vizita mai des. Numai bine la toata lumea, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mey![hia] In sfarsit am ajuns si noi acasica, ca am fost tocmai in parcul IOR la Titan... acolo sunt multi copii si la Mariuca i-a placut cand ne-am dat cu saniuta pe o panta ... da' dupa aia a luat-o somnul - aer tare, etc... si a devenit maraita. Da' si noi caii astia mari ne-am dat cu sania![;)] A fost tare super. Mey e bine sa fii copil!!!![olala] Ciuf - salutari si pupici de la Mariuca pt Luki-Muki(asa il alinti, nu?) e tare frumushel![pup] Va pupacim[pup] Gabriela si [copil]Mariuca http:community.webshots.com/user/uki2003[foto] Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf unde anume a avut puncte de grasime Luca?Si ce s-a intamplat?In legat. cu decalotarea eu nu am fost pana acum pt. ca am zis ca se rezolva de la sine...dar...cand?Si daca ma duc pt. chestia cu "grasimea" am zis sa umble si la varf. Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf imi pare bine ca ai inceput sa-ti mai intri in ritm un pic, asa e fara ajutor nu ai avea cum! Dar chiar ca e anormal sa vii singura si sa stai la soacara! Vai tu saraca de tine.. bine ca a inceput macar sa te mai ajute cu Luca. Eu abia astept sa merg in Ro sa ma mai odihnesc, ca tare e bine cind poti lasa copilul fara grija la parinti, e cel mai mare ajutor posibil ca mama. Eu planuiesc sa stau de data asta 5-6 saptamini. Ce conditii s-au schimbat la lufthansa ca eu tocmai ce gasisem niste bilete ieftine pe net ca numai asa cumpar. Pretul normal la ei pe ruta hamburg/frankfurt/bucuresti ca nu am direct nici un zbor de aici e undeva la 700€, dar daca iei in ultimele 10 zile inainte de zbor pretul creste chiar si pe la 1500-2000€, sunt nebuni de legat. Acum ce am gasit o oferta cu 440€ deci cu 3 luni inainte. Si chiar vroiam sa iau biletul de aia intreb ce s-a mai schimbat? Cumva la kg la bagaje? KLM e mai avantajos ca te lasa sa treci chiar cu dublu de kg free. Si e si ieftin dar au avut data trecuta niste intirzieri ingrozitoare..! Vera s-a mai discutat pe DC despre fimoza, despre necesitatea decalotarii si tot, da o cautare ca ar trebui sa gasesti cel putin 5-6 subiecte, alea mai vechi erau mai pline de informatii. Categoric cu precadere in Romania se recomanda decalotarea, pe afara nu. Sa citesti acolo ca sunt linkuri si cu alte info mai bine puse la punct, poate o sa-ti fie de ajutor. Nici eu nu fac decalotarea la bb, nu am avut probleme e totul ok. Fac cel putin odata pe zi toaleta externa cu apa si putin sapun de bbi, atit. Se considera o problema cind bb nu face pipi in jet continuu, acea smegma e o prezenta normala, nu e ceva rau. Dar cum spui tu ca e asa mare, nu stiu ce sa zic. Daca intrebi un dr cred eu ca te va pune sa faci decalotarea si te va certa ca nu ai facut-o pina acum. Aici din cite am intrebat alte mamici nu se intervine decit in cazuri nerezolvate pina la 3 ani. Adica ei considera ca se regleaza de la sine, dar inca o data nu stiu ce se intimpla in cazul cum zici tu. Noi suntem bine, mergem cam in fiecare zi la mare si alearga pe plaja cum vrea el, ca pe strada ma dispera ca nu sta cu nici un chip de minutza. Ma enerveaza ca nu am parc pt copii in zona, e cam la 20 min de mers pe jos, ce sunt in jur sunt parcuri private, de ex citeva case impreuna sau de la scoli sau gradinite. iar in parcurile normale ma ia durerea de cap ca nu sunt toti asa corecti sa-si stringa rahatul de la catei. Adevarul e ca si al meu patruped cind face pe iarba nu-l prea iau ca vb aia e bio degradabil[:D] dar uite cum ajung la vorba aia "ce tie nu-ti place nici altuia nu-i face". Tot butonez internetul sa cumpar topogan, leagan si cutie din aia mare cu nisip sa le pun in gradina. Asa ca pina atunci mergem pe plaja si vine cu niste obrajori rosii de la aerul ala tare si-mi doarme noaptea bustean! Ne ies si noua maselutze si alti dinti ca nu ma pot uita sub nici o forma, ma musca pina la singe! Numai cind ii dau cu gel mai simt cite unul nou iesit. Bine ca nu plinge noaptea, noi nu am avut nevoie de altceva decit dentinox. Super mami carpeta deschisa si canapele la fel merg bine pe un parchet inchis la culoare, masute la fel mahon sau ceva inchis, astea-s gusturile mele[;)] Depinde foarte mult si de stilul casei, daca e stil modern sau mai clasic. Pe curind fetelor[pup] Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem mai bine un picut,Julia mai are nasucul infundat putin si eu m-am pricopsit cu o tuse seaca,dar bine ca nu ma mai ustura gatul. In schimb de 2 zile Julia face kk moale,nu chiar diaree(apa) si are o culoare un fel de verde inspre maro. Aveti idee de la ce ar putea fi? Ca nu a mancat nimic care ar fi putut provoca asta.Oare o fi de la canini sau de la Amoksiklv ca am vazut ca mai da ca reactii adverse diareea. Marti cred ca plec acasica ca sa merg la dc Juliei si sa-i pot face si analizele,cu toate ca as fi vrut sa mai ramin in Gl ca tare bine e la socrela,dar nu am incredere in medici din Gl si nici in laboratoarele lor. I-am facut acum seara orez cu morcov si sa nu-i fie de deochi mi-a mancat 2 castroane,cat nu mi-a mincat ea mancare in 2 saptamini si i-am dat si ceai de menta. Ciuf,bine ca te-ai acomodat putin,spor la zugravit si la scos tapetul! Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia23 moale poate sa fie de la dintisori,despre culoarea mai ciudata nu stiu ce sa zic. Vikinga avem aceleasi gusturi. Noi avem gresie (dupa modelul spaniol, astia nu fol parchetul), mocheta in toata camera....dar cand o sa ne mutam cu siguranta o sa fac exact cum ai zis. Asa as fi facut si aici, dar mi s-a parut de-a dreptul traumatizant sa ma apuc acum, cu bb cu tot, de munci din astea. Mobila din living este din stejar inchis la culoare. Cea noua, o primim maine. Masuta joasa nu o schimb deocamdata, o pastrez pana merge Isabel bine. E buna pt copii pt ca nu are colturi ascutite. Tot din stejar e dar nu-mi place culoarea. Am gasit una super frumoasa, dar la anul. Stau linistita cu Isabel asa. Fetelor, face Isabel atat de multe lucruri...de bb mare . Sunt tare mandra de duduia mea. Cand pleca tati dimineata, e prima la usa si intinde fruntea la pupic. E atat de caraghioasa, o mogaldeata mica si frumoasa. Cand iese pe usa ii da lui tati pupici zgomotosi de la distanta si ii face cu mana. Ieri tati a plecat repede si a pupat-o doar de la distanta...a strigat dupa el cinci minnute la usa. Vorbeste la telefon pe limba ei....o sa avem niste facturi peste ceva timp... Imita absolut tot ce facem noi sau ce vede la tele. Daca unul danseaza la tele cu mainile pe sus...in doua sec o vezi ca da din poponeata cu mainile prin par. La fel cu bravo, ridicat de picioare sau mai stiu eu ce miscari. Ii place sa se uite la tele si are o rabdare...Are deja un serial preferat. E o comedie la care ne uitam noi seara. Ieri mi-am dat seama ca eram toti trei pe jos in fata televizorului si ne uitam la film. A stat Isabel 30 min cat a durat nici nu s-a miscat. In plus mai si rade cand radem noi sau cei de la tele. E o fetita in serial care-i place tare mult. Deja am senzatia ca intelege cand vorbesc cu ea. A crescut atat de mult. Suntem lesinati dupa ea. Va pup acum pe toti, Alexandrab si Isabelita linda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...