Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (43)


Oana_B

Recommended Posts

Buna mamici, Claudya, multa sanatate mamei tale; sper sa nu fie nimic grav. Daca putem sa te ajutam cu ceva, sa ne spui. [pup] Mihaela, vesti mai bune sper sa-ti dau miercuri. Crisa, jucarele gonflabile am vazut si in Herastrau, langa rest. Herastrau. Eram cu niste prieteni cu copii si am intrat sa vedem despre ce e vorba. Lasand la o parte faptul ca era plin de copii pe toate chestiile alea, pt.varsta lui Tibi nu era decat un fel de ring gonflabil pe care putea doar sa sara. Nu am stat pt. ca Tibi singur nu cred ca se juca si el mai mult se uita decat sa-si manifeste dorinta de a se sui pe ceva. Toate celelalte erau prea mari. Iar adultii aveau voie doar la mese, sa bea o bere admirandu-si copii. Preturile: luni-vineri 150 mii, iar sambata-dum 200 mii. Nu era varianta de juma de ora. Cel mai ok e sa mergi candva in cursul saptamanii ca nu e asa plin. La multi ani si sanatate pt. mama ta! Bibi, cam asa de Duracel e si Tibi. Incerc sa stau cat mai mult cu el pe-afara ca sa nu distrugem casa. Dupa ce oboseste bine in casa mai mult mediteaza si contempleaza, dar dupa somnul de pranz o ia de la inceput [bang]. Ma bucur ca scrii, mai se invioreaza topicul. Copil harnic si saritor avem si noi! Ma ajuta la pus rufele la uscat; le ridica frumos din lighean, le scutura bine si m-i le intinde sa le pun pe uscator. Isi duce singur pampersul murdar la gunoi, numai ca trebuie sa fii cu ochii pe el ca mai ramane fascinat de oaresce resturi menajere. Isi strange jucariile si le pune in lada sau pe raft, numai ca in avantul lui le pune pe toate gramada si trebuie sa stau apoi sa le sortez. O sa va mai povestesc de ispraviile lui. Dana, mi-ai facut pofta de Piatra Craiului si de munte. Gio, bafta multa in gasirea unui job fain! Am fost vineri cu Tibi la pediatru si m-am cam enervat pe dr. ca mi-a zis ca pana la 1 an si 6 luni trebuia sa aiba toti caninii iesiti, si el nu are decat trei… Trebuia sa o invat eu ca nu toti copii au acelasi ritm de crestere??? Intrebare: ce le mai dati copiilor sa pape la micul dejun ca eu sunt cam in pana de inspiratie. Bychi si Tiberiu [url="http://community.webshots.com/user/tibicu"][hia][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bychi: cum Doamne iarta-ma sa aiba toti canini pana la 18 luni? Ce fel de dr e asta? Pai atunci ce sa mai spun de finul meu care la 14 luni abia avea un dinte! Pai Alex are doar 8 dintzi si dr a spus ca e normal. Nu baga in seama toate prostiile! Noi la micul dejun, deoarece nu bem lapte gol, papam lapte cu cereale de copii mari si asta cam in fiecare dimineatza, exceptie facand zilele cand papa ou. Eu nu mai am inspiratie la masa de seara. Apropos de intalnire si de resturant: deci nu ma pot imbraca in jens? Sau daca adaug o camasa se considera tinuta demna de "La mama"? Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex http://photos.yahoo.com/magdacorlea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Gio, eu cred ca e important sa iti placa ce faci. Nu stiu daca as avea curaj sa imi schimb profesia, dar cateodata ma gandesc sa fac altceva. Bafta! Dana, trebuie sa fi fost foarte frumos la munte! Cat am vrut sa vedem si noi iarna asta zapada, dar acum l ace dolos, ca la vajul si gerul de pe aici [bang]. Nici Maria nu are caninii iesiti, cu toate ca ii asteptam de vreo trei luni. Eu nu mai imi fac griji, ca mereu a avut pauze mari intre dintisori. Maria e si batausa si pupacioasa. Pupa pe toata lumea: pe noi, jucariile, chiar si persoane pe care nu le cunoaste f. bine (important e sa se acomodeze intai cu ele). Pe mine si pe tati ne pupa si din proprie initiativa. E tare dulce. Daca il vede pe Doru dormind, se duce la el, il iubeste si il pupa. Cand o ducem la culcare ne striga in toate felurile. Incepe cu mine: mama, mami, Cuia (Cornelia) si apoi cu tata, tati, Dou. Chiar ii ziceam lui Doru, ca ne striga si pe nume, in cazul in care nu ne recunoastem in rolul de mama si tata [:D], sa se asigure ca stim ca despre noi e vorba. In ultimul timp trebuie sa fim mult mai atenti la ce spunem si cum ne purtam in fata ei. A inceput sa inregistreze si sa reproduca. Daca o aud spunand ceva nou si o intreb cine a invatat-o, imi da imediat raportul. Cateodata spune din proprie initiativa, de ex. buni pica (adica buni i-a dat painica![:D]). Ma trezesc ca spune cuvinte, pe care nu credeam nici ca le stie. Se uita in tot felul de reviste si ma uimeste. M-a lasat si pe mine masca, aratandu-mi "uju" (rujul) intr-o revista, si adaugand "buze"! La pagina de moda din revista, s-a uitat atenta si a zis "tanti baca" (adica se imbraca). Se uita si in revista Caminul si studieaza tot. Preferatele ei sunt baile. Imi arata baia si dushu'. Tot vorbiti de intalniri. La vara, cand aveti concediu? Ar fi frumos daca am reusi sa ne intalnim mai multe la mare. Mi-ar placea sa "organizez" ceva la mine acasa. Maria e incantata cand avem copii in vizita. Bebe din burtica (Stefan) e foarte in forma si se misca intr-una. Maria era mai linistita. Eu ma simt mult mai bine si nu am mai avut probleme (exceptand mici contractii) de ceva timp. Daca reusesc si sa dorm mai mult, o sa pot si eu sa ma bucur de sarcina asta, asa pe final. Va pupam Cornelia [gravi] (26 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia ma bucur ca esti bine si tu si Stefan si isteatza ! Dana in fiecare weekend la munte [bis] urmeaza Alpi sau asa ceva, hai ma ca va invidiez [:D] ce-as mai pleca si eu [pofta] da' cu bibica nu are nici un farmec ca e prea mica pentru actiune [EU] nu de alta da' nu pricepe nimic si nici noi ! La mama care help ca poate reusesc si eu de data asta ?! va pup, nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol, la Mama din spate de la Eva... hai poate ajungi si tu! Cu mersul la munte, ce sa zic, profitam si noi cat putem, ca daca tot e gratis cazarea [:D]... altfel nu ajungeam... Poti sa incerci vacante si cu Teo, doar sa alegi destinatii "child-friendly", de ex cum am fost noi cu ea in Grecia asta vara, sau Carmenutza cu Maya... daca au facilitati pentru copii nu e greu deloc, mai ales acum ca au mai crescut si mai pot manca si prin oras...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici! Iata-ma inapoi! Acum suntem oarecum sanatosi. Cu spitalul am terminat de pe 2 februarie. Pentru cele care nu au citit acum vreo luna: am stat cu Ana in spital o luna pentru ca a facut o infectie la tibie. Tot nu stim de la ce a fost, pentru ca nu a avut nici taieturi/cosuri/zgarieturi si nici infectii in gat nu facut in perioada respectiva. Si, in profundul stil romanesc, nici macar nu stim sigur ce a fost pentru ca primele analize s-au pierdut la (sau in drum spre) laborator. Matei a fost poreclit "Denis the menace" pentru ca face numai prostii. Nu sta locului nici o clipa si face boacane incontinuu. Ieri si-a sfasiat plasa de la patut (da, tot nu am reusit sa-l convingem sa doarma in patul mare). Am auzit buf si am alergat crezand ca a sarit din pat si a aterizat in cap. Cand colo copilul in pat urland si povestind ca "buf, buba" si tinandu-se de cap. Buf, buf, dar unde? Abia pe urma am vazut ca plasa era rupta de la un cap la altul si daduse cu capul de perete pin gaura. E in continuare mancacios (si grasun) - cuvantul lui favorit e "papam". Vorbeste mult dar se intelege putin. Se bate cu sora-sa. Orice jucarie vrea unul vrea automat si celalalt. Daca vrea unul in brate imediat se infiinteaza si celalalt si-l da pe primul la o parte. La noi acasa e o zapaceala totala - nu mai gasesti nimic la locul lui si e un zgomot demn de cusca maimutelor. Nu am apucat sa citesc ce a-mi mai scris (nici n-am vreo sansa sa citesc arhiva pe aproape 2 luni), dar vad ca va intaliniti din nou asa ca incerc si eu sa ajung. pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pupici si sanatate tuturor!! noi dimineata mancam sunca de pui, branza topita, rosii. si de 2 ori/sapt ou. seara cam la fel, dar fara rosii. mai mancam cremwusti de pui, telemea, crema de branza. pofta buna!! eu vin sigur miercuri. stefi doarme in patul mare, dar nu se culca singur. trebuie sa ma culc eu cu el si cand adoarme ma tirez! abia astept sa ne vedem. crisa - noi venim sambata, daca se mai inscrie cineva! cgaby http://community.webshots.com/user/cgaby100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am chef azi, n-am chef de nimic...sau am o lene de ma doareeeee nu stiu cum sa incep mesajul... de abia astept sa ne vedem..sa inteleg ca sunteti conservatoare si ne intalnim tot la La mama?!Vad ca s-a inscris muuulta lume...sper sa si veniti toate.. Claudya, sanatate multa mamei tale. Crisa, La multi ani pentru mami tau. Bychi, nici noi n-avem canini..de abia acum ne ies maselutele...4 odata.. Ma gandesc sa-i schimb patutul Mayei..sa o trec la patut de prescolari si cu ocazia asta sa fac si oarece modificari in camera. Maya mica este o dulce...turuie toata ziua..orice..repeta ca un papagal orice aude...canta...- -imi cere sa-i pun anumite cantecele..canta refrenul unei melodii inainte sa inceapa, canta pe bune.. am trecut la faza de mici expresii, ca sa nu le spun propozitii "nu-mi place/imi place", "nu mai e"..etc. -aaa.si mai nou spune "mesii"..adica merci...este adorabila cand multumeste ea... -printre ultimele cuvinte..bicu(buricu) si pica(pasarica)..zapada noastra este "pada" -ieri dimineata papa branzica si mi-a cerut si "losie"..ca deja are preferinte culinare... -cand avem musafiri sta ea ce sta..si la un moment dat se duce la usa si le spune "pa-pa" adica sa plece oamenii acasa...asta nu este educatia primita de acasa, jur. -toti copiii au invariabil aceleasi prenume: Luca(baietei) si Oana (fetite)..asta pentru ca pana acum a cunoscut cel putin 5 baietei cu numele Luca..si Oana vine de la Ioana ...are vreo 3 carti in care eroina principala este Ioana.. -ii place melodia cu "las-o ma ca merge asa" si il pune pe Razvan sa i-o cante...si intervine si ea la refren..las-ooooo -"de ce"-ul este tot mai pregnant..indiferent ce face trebuie sa intrebe de ce? hai ca am laudat-o destul azi.....ca nu va mai spusesm de mult de ea Carmen si bb Maya Alexia [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Madishor - bine ai revenit si bine ca ati trecut cu bine peste etapa cu spitalul, pupici Anei si lui Mateiu ca sa nu se certe si pe astia! Si nu mai spune povesti de groaza, sa nu le fuga urma de curaj fetelor gravide sau celor care se pregatesc sa se lanseze in aventura "bebe 2" Claudya - multa sanatate mamei tale! Gio - eu zic sa mergi daca te cheama la marea firma, ca toti iti cer experienta si important e sa incepi de undeva, ca dup-aia... vezi tu ce si cum, numai sa poti spune "am lucrat la..." Bafta! Acum ca toata lumea se lauda cu progeniturile pe aici, trebuie sa il inscriu si pe Luca, nu de alta dar asa poate imi aduc si eu aminte peste un an-doi, recitind, ce facea copilul de 1 an si 7 luni. Deci: dimineata se trezeste si ma lasa sa mai dorm (de fapt stau cu urechile ciulite) si se infiinteaza in sufragerie la jucariile lui, cu care se converseaza si se joaca vreo juma de ora. Apoi musai ii fac laptele cu cereale, si ne punem pe treaba. "Titim" toate cartile ("catea") pe care le are, si are citeva, mincam, ne gidilam etc. Nu stiu daca de la o zi la alta, dar la 2-3 zile mai apare cu cite un cuvint nou, uneori nu stiu de unde le aude si le zice. Pina acum raspundea la citi ani ai cu "doi", nu-l invatase nimeni, mister si ptr noi si ptr bunici; acum zice "unu", probabil in curind o sa aiba 11 luni... De catarat se catara peste tot, ieri vroia sa escaladeze spatarul canapelei ca sa ajunga la o jucarie cazuta acolo, l-a prins Dani din zbor. El e "tati", eu sint "mama" [xx(] El e si "Dan", ca pina la "Andra" mai e cale lunga. Ieri a fost una din prietenele mele cele mai bune la noi, pe care o vede destul de des, si numai in "Kiki" a tinut-o (e Cristina). Recunoaste o gramada de lume in poze: pe noi, pe el, bunicii, pe Kiki, alti citiva prieteni, iar pe Alma, cateaua alor mei, o recunoaste si daca vede doar coada pe undeva. Maninca bine, chiar uluitor ptr ce eram eu obisnuita. Face ordine si pune jucariile la loc daca ii spun sau daca ma vede pe mine, pe cele de baie si le stringe constiincios cind vrea afara. Observa imediat daca e ceva schimbat in casa sau la bunici. L-am invatat cum ii cheama pe cei 7 pitici si ieri l-am pus sa mi-i aduca pe rind, si n-a gresit unul, acum nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar m-a lasat paf! Pe Doc mi l-a adus din proprie initiativa spunindu-mi "Doc, Doc". A invatat care-i pupaza si adora sa-mi aduca mie cartea respectiva sa mi-o arate pe "pupu" si eu sa-i cint pupaza din tei. Si el isi duce pampersii la cos, si orice prinde, totul merge la "gogo" (gunoi). Altminteri asculta si daca-i spun ca ceva nu-i ptr copii se executa fara probleme. Are insa un simt al proprietatii fr. ascutit, daca i-am dat ceva pas sa-i mai iau. Jucariile, desi are multe, le stie fr. bine si se joaca cu ele, chiar daca le uita o perioada, apoi isi aduce aminte si le reia. Incearca sa se incalte, cu cizmele de cauciuc chiar reuseste. Sta fascinat sa il probez cu diferite haine sau sa il pieptan. Acum ii place la nebunie sa il spal pe dinti, simbata i-am dat prima oara si cu pasta, acum ca are 16 dinti trebuie. Ieri am fost la Mall si s-a jucat la locul ptr copii, a innotat printre bile fascinat. Am fost si la Tineretului, acolo unde zice Crisa, i-a placut si acolo, l-a invatat Dani sa se urce sus la tobogan si isi dadea drumul de acolo hlizit tot. E baiat bun, imparte jucariile (uneori) cu ceilalti copii, le da sa bea din cana lui si ii ia de mina sa ii duca unde stie el. Tot zice "cris, cris" = scris, si i-am dat creioane de scris, dar nu l-a impresionat prea tare, ii placea mai mult sa le indese la loc in cutie si sa inchida cutia. Are o noua pasiune sa "apas" pe toate cele, el sau eu trebuie sa "apas" unde vrea el. Si sa "chide" = deschide lumina, usa sau cutia. Si ii place sa puna "apacul" = capacul la tot ce are in dotare asa ceva. La el in camera avem o lada la geam, pe care se urca si vede "mash" = masina, de care iar e incintat. Desi acum scriind imi dau seama ca nu sta o clipa locului, totusi nu e asa obositor ca acum un an cind incerca sa se deplaseze si cadea, plus ca acum ma inteleg cu el cu vorba [:D]... uneori. La citeva zile isi mai aduce aminte de puzzle-ul cu animale de la Mos Nicolae, si le scot sa vad daca le face la loc, si le face la fix, apoi facem amindoi "bravo" si batem din palme, desi ii mai zic bravo si in alte circumstante, doar cind face asta e si el multumit. Are o pasiune ptr "mosh" care au "baba" - nu m-am dumirit daca e barba sau baba...ca amindoua merg la mosi, uneori arata barba, alteori zice pur si simplu. hai sa va iert ca n-am facut destul capul mare, dar e asa de dulce ca-mi vine sa-l maninc, si voi ma intelegeti ca sintem toate intr-o oala! pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/5f5d"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...