Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (43)


Oana_B

Recommended Posts

tot io! Dana - hai ma ca nici Luca nu face propozitii, nu numara si habar n-are de culori, dar mie mi se pare grozav asa cum e. Pai cind scriai tu ca Stefa baga toate formele si erau 12 parca, Luca nu stia bine nici unde-i nasul... Am gasit o interpretare psihologica a Scufitei Rosii, poate vreti sa stiti si voi ce invatam copii [:D] De exemplu: Scufita Rosie Date: Scufita Rosie este fetita cuminte. Analiza: Din start ne dam seama ca este vorba despre o minora de care copiii, in rautatea lor, si-au batut joc cu aceasta porecla, probabil din cauza unei caciulite rosii crosetate de mamica ei, pe care fetita o poarta des din cauza unei sensibilitati fizice la frig in regiunea craniului. Asadar avem de-a face cu o bolnava marginalizata si descurajata de societatea din jurul ei. Date: Scufita merge zi de zi cu cosuletul cu mancare la bunicuta care locuieste in padure. Analiza: Nici o bunica normala nu locuieste in padure. Singura explicatie este ca aceasta bunica a primit in urma retrocedarilor cateva hectare de teren impadurit. Este stiut ca taranii nu se gandesc mult ca sa prade padurea de lemne, mai ales inainte de venirea iernii. Asadar aceasta bunica este o scorpie zgarcita care si-a facut casa in padure (oare nu tot din lemn taiat fara aprobare de la Ocolul Silvic?) si sta acolo ca sa-si pazeasca avutul. Teoria ca este vorba de o baba ticaloasa se verifica prin faptul ca in loc sa plateasca un serviciu de livrare la domiciliu a hranei, a silit-o pe nepoata ei (o fiinta neajutorata si bolnava) sa faca zilnic naveta din oras in padure, fara sa-i pese de pericolele la care o expune pe biata fata. Date: Scufita Rosie se intalneste cu lupul care o descoase in privinta drumului ei. Analiza: Deja intram intr-o zona a fanteziei bolnave. Unu la mana ca in Romania lupi mai sunt tare putini, doi la mana ca se feresc de om ca de dracu iar trei la mana nu vorbesc si chiar de ar face-o, ar intreba de cel mai apropiat braconier sau cadavru bun de rontait. Singura explicatie este ca Scufita Rosie s-a uitat atat de mult la Animal Planet incat cunoaste obiceiurile lupilor si le poate intelege scheunaturile. Date: Lupul o ia inaintea Scufitei care se opreste la cules de flori, isi preface vocea, intra la bunica, si o inghite. Analiza: Nu mai stam sa analizam faptul ca multe flori prin padure nu-s, numai in luminis. Dar trebuie spus ca nu e frumos sa inveti copiii ca e in regula ca atunci cand ai o treaba de facut, sa te opresti la cules flori fara sa stii daca nu-s cumva specii protejate si in consecinta, pe cale de disparitie. Lupul in schimb pare un personaj menit sa fie bataia de joc a creatorilor de basme. Daca citim si "Cei 3 purcelusi" sau "Capra cu 3 iezi" observam un model bine definit. Lupul este un individ manat de dorinta perpetua de a navali in casele oamenilor. Foloseste toate tertipurile: imita voci si daca nu-i iese, vadit frustrat, face casa praf. Concluzie: Lupul este comis-voiajorul actual. Bunica musca momeala si-i da drumul. Iata cum este prezentata imaginea unei persoane in varsta: o senila care nu stie sa faca deosebirea intre un urlet de lup si glasul propriei nepoate. Cu aceasta imagine vor ramane copiii nostri. Date: Lupul se imbraca cu hainele bunicii, se pune in pat unde il gaseste Scufita Rosie. O ademeneste prin vorbe sirete sa se apropie si o inghite si pe ea. Analiza: Asta intrece orice rusine. Sa-l dea pe lup drept travestit, ei asta inca nu am mai auzit. Ce fel de minte bolnava poate spune la copii asa porcarii? Iar dialogul purtat cu Scufita e plin de aluzii sexuale: toate la lup sunt mari, urechile, labele, dintii, si mai ce?! Iar el raspunde invariabil cu minciuni menite sa o aduca pe Scufita in pat langa el. De aici deducem: corupere de minori si perversiuni sexuale! Date: Apare vanatorul care impusca lupul si le elibereaza pe Scufita Rosie si bunica. Analiza: Ce cauta vanatorul in casa bunicii? Doar daca n-a venit cu gand ascuns. Apoi ce cauta la vanatoare de lupi pe proprietate privata? Din doua una: sau e un braconier nenorocit sau e un stab mare de la Bucuresti care plateste sume imense doar pentru satisfacerea nevoilor sale sadice. In oricare dintre variante, ar trebui sa fie infierat de creatorul basmului si nicidecum glorificat pentru fapta sa mareata. Finalul povestii este sinistru: lupul zbatandu-se in ghiarele mortii (si ne mai intrebam de ce avem copii dereglati din toate punctele de vedere) "elibereaza" cele doua femei. Adica avem oroarea sa asistam la aparitia a doua fapturi partial digerate care se pare ca nu au murit ci cu nonsalanta isi reiau firul vietii. Asemenea inchipuiri a unei minti bolnave se servesc zilnic copiilor intre 2 si 7 ani. Nici nu mai vorbesc despre marea oroare a literaturii mondiale:"Alba ca Zapada" - auzi Alba si ea traieste in padure cu 7 barbati. pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/5f5d"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andra, mi-ai facut ziua cu povestea ta cu Scufita Rosie...[:-)))][:-)))][:-)))]..halal.In prima faza m-am gandit sa o printez ca sa i-o dau si bunicii noastre sa o "digere" dar..cred ca renunt..sunt unele pasaje pe care le-ar putea lua personal.[:D] Carmen si bb Maya Alexia [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, MADISHOR - cred ca pe numele Crisei, pt ca ea a facut rezervarea. dar ne spune ea mai tarziu sigur. Ce-mi place ca ieri ne laudam toate ca al meu face, a mea drege, iar azi stai sa vezi, ca vorbeste, da' nu numara, sau merge, da' nu deseneaza [alcool]. Eu tot mi-o laud [:D] ca ieri, in timp ce eu ma straduiam sa-i pun pampersul si ea sa se urce pe lada de la pat sa ajunga la intrerupator, si cand eu deja ridicasem nitel tonul zicandu-i "unde pleci in fundul gol?", fata mea mi-a raspuns "peci, peci, lasa, lasa" - adica ea pleaca si eu ce ma bag, s-o las in pace... Va pup si revin mai incolo. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Madishor, intalnirea e maine, pe 9, rezervarea a facut-o Crisa, cam atat am retinut eu. Ma bucur ca Ana a iesit din spital. Pupici! Claudya, sper ca mama ta sa se insanatoseasca repede. Cred ca provedezi bine ca nu vii chiar acum in tara. Doinna, multa sanatate lui Daniel! Dana [:D], gata nu mai zic nimic. Andra [:-)))]! Imi e o foame!!!!!!! Intre timp am facut comanda la pizza, ca sa ma rasfat si eu in ultimele zile la serviciu. Va pup! Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra hai ca m-ai terminat cu Scufita Rosie[:-)))][:-)))][:-)))]..tare, mi-ai adus aminte de o chestie, pe baietelul unor prieteni il intreaba maica-sa "ia zi tu Andrei ce animale traiesc in padure, si asta micu zice pai lupul, ursii, bunica si ...uneoli scufita losie" In alta ordine de idei, Razvan e cam constipat, nu stiu de la ce, chestia asta e de vreo sapt si nu face pana nu ii bag supozitor si atunci face super tare. Am incercat sa-i dau sa manance numai chestii usoare, iaurt, ciorbe, ceai de musetel, miere de albine si tot degeaba. De la ce poate sa fie, poate aveti vreo idee? Doinna- multa sanatate lui Daniel, aveti grija cu tusea aia, ce a zis doctorul? Claudya- multa sanatate mamei tale!! totul o sa fie bine, ai sa vezi Magdone si Razvan (19.07.2003) [url="http://community.webshots.com/user/magdone2u"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] fetelor... am reusit sa mai ma apuc si eu de scris. v-am tot citit, dar cand ma adun sa scriu cate ceva, apare tudor si-mi da peste mana, sau alte 'disturbari'... si nu mai apuc! noi avem deja 3 canini, au iesit toti in decursul a vreo 2-3 saptamani, asa ca va dati sema ce a fost pe la noi: nopti nedormite, era suparat, nervos, nici el nu sia ce vrea, nu-i puteam intra deloc in voie, nu prea papa... acum si-a mai revenit, chipurile, dar mai avem unul de iesit, apoi sper sa ne linistim de tot!!! despre carti de citit, lui tudor ii plac povestile cu "Nica" (ion Creanga), stie deja sa le zica dupa poze, ceva de genul 'bebe- nana- mama- apa ...." sau 'pupu- fal-fal...' (asta era cu pupaza), si mai nou una cu ciresele, la care le zice 'bala- bala' - adica da cumva asa simpatic foc din limba si scoate cuvintele astea, asa zice la orice e micutz si rotund, margele, fructe, etc... si cand citim cartea isi baga cat poate de tare mana in san, ca sa ne arate unde-si pune Nica ciresele. ar mai fi o poveste "Printul fericit', e cam filosoafa povestea, dar lui ii ofer doar varianta super- prescurtata, in esenta e cu statuias unui print - 'nenea', si cu un randunel, pe care il pupa cand apare intr-o poza mai mare... si trebuie sa-l pup si eu, si bogdan, daca e prezent! Magdone, nu stiu de la ce sa zic ca ar fi, dar eu intotdeauna am zis ca fiecare organism are perioadele sale, normale dpdv al digestiei. sigur ca iese foarte tare dupa supozitor, ca el inca nu era pregatit sa faca kk! eu zic sa-l lasi in pace, sa faca cand ii vine, ca sa-l 'ajuti' da-i rosie, lapte batut, pere -sau suc de pere, etc., dar sa stii ca noua dr ne-a interzis sa folosim orice pus in funduletz in scop de a face puiul kk, pt ca nu e deloc bine pt ei. (cunosc chiar o fetitza care era mai constipata din fire, si bunica cu mama, femei de la tara, au tot folosit supozitoare, termometru, etc, pana cand, pe la vreo 3-4 ani, fetitza nu mai putea efectiv sa faca kk, indiferent ce laxative ii dadea... a trebuit s-o opereze, ca nu stiu ce se intamplase cu muschii de la intestin, care nu se mai contractau cum trebuie ca sa aiba reflex de kk) va doresc la toate intalneala placuta, si nu-mi ramane decat sa sper ca la vara voi reusi sa vin si eu, daca o sa va intalniti in vreun we... dar mai e pana atunci! anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003 poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion http://community.webshots.com/user/miremirion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, am citit zilele astea o poveste tare trista aici pe forum, poate vedeti si voi: [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42031&whichpage=1"]strigat disperat de ajutor[/url], ma gindeam ca baietelul cel mic e cam de-o seama cu ai nostri, poate mai aveti ceva lucrusoare de dat, sau cine stie ce altceva ce ptr noi zace nefolosit prin dulap iar ptr ei poate fi haina de duminica. Daca vreti eu ma ofer sa le adun si sa le duc fetelor care se ocupa de caz, chiar la intilnire miine daca sint amatoare. Stiu ca nu-i putem scoate din gaura in care au ajuns, si nici nu cred ca e o solutie a trai din mila publica, dar ma gindesc numai ca sint alti 5 copii care traiesc cu aer, si nu e vina lor. Si stiu ca nu-i putem ajuta pe toti amaritii din lume, dar peste astia "am dat" pe-aici si m-au ingrozit. pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/5f5d"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudya: Ii doresc sanatate mamei tale si sper sa revina acasa cit mai repede. Cornelia: Cind doarme Cristi nu-l deranjeaza ca plinge Alin. Cred ca s-a obisnuit. Alin plinge si acum daca nu-l tin in brate cind e treaz. Doamne e un terorist. Ma intreb cind o sa-si revina? M-am gindit mult la tine cind am vazut ce probleme sint pe la voi cu iarna asta. Sper ca sinteti bine si tu si burtica si Maria. Cit despre sot… Asa-s barbatii… profita de orice moment sa iasa cu baietii. Gio: Succes la interviuri. Ma gindesc si eu cum ar fi sa-mi caut altceva de lucru, dar e doar o dorinta si nu stiu daca se va implini avind in vedere faptul ca voi avea trei copii. Mi-ar place sa lucrez ceva care sa-mi dea mai multa libertate si sa pot sa fiu mai mult timp linga copii. Maria m m : Cristi nu stie sa dea pupicuri, dar nu-mi fac griji ca o sa invete el pina la urma si apoi vai de fete… Lya: Alin doarme foarte bine, se culca cel tirziu la 11 seara si se trezeste pe la 8. Peste noapte mai miriei un pic dar ii pun suzeta si doarme in continuare. Acum a adormit la mine in brate in timp ce va scriu. Cu mincarea stam cam prost. Doar lapte si supa de legume cu carne. Nu vrea mar, nu vrea cereale. [b] Kehleyr: Asa e cu doi e dulbla bucuria , mai ales cind ii vad cum se bucura unul de celalat si cum povestesc pe limba lor. Dar si efortul e mai mare… Dar o sa treaca si ce bine va fi peste citiva ani, cind o sa fim o familie mare si fericita. Sanatosi sa fim. Si nu cu pizza am eu treaba, ca din asta mai command si-mi adduce acasa, dar eu as vrea niste spaghetti din alea bune cu sos alb si spanac. [b] Madishor: Acum e bine Ana? Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si burtica 8+ http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...