Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste,din Iasi.....(10)


Recommended Posts

adriana, aici toti copiii merg la gradinita cu tuse si muci la nas. Parintii merg la munca iar bonele nu-s la moda, la ce tarife se practica numai cei f. bogati isi permit asa ceva. Numai daca e intr-adevar ceva grav stau acasa dar nici atunci mult pt ca mama e in concediu medical pe motiv de copil bolnavior si nu primeste mai nimic pt zilele astea. Cine renunta la concediul de odihna pt asta, bine, cine nu, nu. Dar nici pe asta de odihna nu-l ai o vesnicie, ca in primul an astia mici sunt raciti mai tot timpul. heheee, vin vremuri grele... De asta am si cautat acuma o gradi cu 2 zile pe sapt si cat mai stau eu acasa, ca sa mai ia o parte din virusi si de aici, sa mai usuram intrarea la gradi normala. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Maria, asa ca o strigau prin parcare pe la Auto Popa.
quote:
Originally posted by tinatache
cristina, eu i-am spus destul de tarziu Andrei de "cocutza", am citit ca ei nu au notiunea timpului si pana se fac cele 9 luni se plictisesc de atata bebe in sus, bebe in jos. I-am spus cand a inceput sa creasca burta mai mare ca acolo inauntru e un baietel s.a.m.d. E drept ca Mihnea e mai maricel, Andra nu a inteles mare lucru la vremea respectiva. In plus, poate i-l prezinti ca pe un neajutorat, ca acolo in burta de fapt nu-i prea bine, ca sta inghesuit, ca abia asteapta sa creasca si sa aiba fratiorul lui mai mare grija de el. Avand in vedere varsta s-ar putea sa-si exprime gelozia daca tot te vede admirandu-ti burtica si laudand-o. O prietena de-a noastra a intrebat-o pe fetita ce nume vrea sa aiba bebelina din burtica si ea a spus: Georgiana. era f convinsa asa ca acuma Georgiana o cheama:) carmen, nu mai stiu cum o chema pe d-na de la Auto Popa, cred ca Maria sau Mariana. E o tipa f slaba dar buna, sa stii. Uneori dura, atunci cand a fost nevoie, dar mie mi-a placut. M-a invatat multe si conteaza f mult ce inveti la inceput, ca aia iti ramane o viata pe creier. In primul rand m-a invatat sa fiu disciplinata in trafic si sa nu incurc lumea cu parcari aiurea sau stationari pe mijl. drumului. Parca ar avea si altii nevoie de sfaturi din astea, nu? Si cand zic ca daca stii sa conduci o Dacie, atunci conduci orice masina, o spun din proprie experienta. Eu nu beau deloc alcool, dupa 2 guri ma doare capul, si de aceea sunt de obicei soferul tuturor amicilor dupa petreceri. Asa incat am condus pana acum vreo 15 feluri de masini (fara exagerare, inclusiv cele 3 dacii ale parintilor nostri, din acelasi motiv de [alcool]), nu am avut niciodata emotii (ba da, atunci cand dacia lui taica-meu nu prea avea frane, da' era propitaru alaturi si m-a invatat sa apas de 3 ori la rand ca sa tina!!!). Chiar de curand ne-am intors de la petrecerea de craciun cu niste colegi de serv. ai sotului si nevasta i-a spus sotului ca ea n-ar conduce noaptea cu 100 la ora o masina in care nu s-a urcat niciodata. Ma rog, mi-au murit laudatorii se pare:)). ce voiam eu sa zic e ca instructorul isi pune amprenta f serios pe stilul de condus, eu am cateva indemnuri sau sfaturi pe care le am si acuma in minte, chiar cu vocea ei, si mi le aduc aminte fix in momentele cheie. Cristina
[pup][flo]Carmen,Ilinca&Ionut http://photos.yahoo.com/m_costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna tuturor iesencelor[hia]
Am scris un ditamai mesajul dar mi s-a resetat calculatorul si l-am pierdut[V]. Sa o iau de la inceput.
Elena astazi am reusit sa vad pozicile de la aniversarea Ericai. Ce mult a crescut si ce domnisoara frumoasa s-a facut! Sa va traiasca si inca odata LMA![pup]
Acvi la inceput cred ca o sa ii fie si puiului tau greu sa se obisnuiasca la cresa, dar o sa vezi ca dupa putin timp o sa te roage sa il duci sa se intalneasca cu prietenii lui si sa se joace![:)] O sa fie bine, o sa vezi! Multi pupici lui Alex![pup]
Adi ca sugestie: sa nu te duci la cei de la Setar. Intr-adevar au masini bunicele, dar sunt cei mai scumpi la ora actuala, plus ca nu am auzit mai nimic de bine despre instructorii de acolo. Eu am facut la Auto Tara( au sediul pe Sf Lazar, fata in fata cu benzinaria) dar nu ti-o recomand. Intr-adevar am avut un instructor bun (care e si patronul scolii) si am facut orele pe un Hyunday micut si ff usor de condus, dar instructorul are o agenda ff incarcata, te programeaza din an in paste si daca nu insisti cu ceva tupeu chiar o lungeste mult. Plus ca sunt culmea culmilor atunci cand dai examenul de iesire din scoala-@iti dau 2 chestionare si daca nu faci 24 de puncte la fiecare nu iti dau dosarul pt politie!!!!![alcool] Mama mea a facut la Soferul amator si crede-ma ca la 47 de ani nu e usor sa te apuci de sofat. Plus ca ea nu e genul de persoana ff indemanatica.[;)] Dar a avut un instructor ff calm si care a luat-o de la zero si in final cu putina vointa si-a luat carnetul din prima, fara nici o problema.Daca ti se par preturile de acolo Ok, spune-mi si iti scriu numele instructorului. In legatura cu aranjatul traseului: nici un instructor nu o sa se bage decat daca te cunoaste ff bine si -ca la romani- daca ii iese si lui ceva. Cel mai bine e sa tratezi direct cu cineva de la rutiera. Tartorul si tata dracilor este Pintilie. El taie el spanzura.[:D] Se aranjeaza fara nici o problema, ideea e sa ai omul potrivit si banul "potrivit". Ideea de baza e sa iei sala caci acolo se corecteaza cu sablonul si au si martori din sala, deci nu se poate face nimic. Bafta multa! Aaa! Multa sanatate Catalinei![pup]
Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, ce mai faceti? si eu ma inscriu pe lista de discutii despre copii raciti.mi-e groaza cand imi amintesc de primul an de gradi al lui ali,racea la greu o sapt il duceam-vreo doua acasa.si de la el si isra si tot asa,de a trebuit operat si de polipi...ma gandesc totusi ca spatiu era f mic,i-am schimbat gardi cu una mai spatioasa si nu mai este la fel.sau poate s-a ''imunizat''.acum nu l-am dus deloc la gradi nici ieri,nici azi..e preaaa frig,si sapt trecuta a alunecat de multe ori,si ma gandesc ca fiind cu mana dr in ghips,nu face mare branza pe acolo. sa nu va zic,ca merge la program normal 8-12,sau13-17, si mi-a zis ca programul asta e cam lung,adica el se joaca-mananca-1-2lectii,iar se joaca ,si abia dupa aia vin mamicile.si daca-idupa amiaza se face noapte deja. si mi-am amintit dupa ce-am nascut fetita,el venind in vizita imi atinge burta si face asa o figura-aha- si f nerabdator:pot sa-l vad pe bebe?si la plecare i s-a parut prea putin doar unul..si intreaba pe doctorita:pot sa-i iau pe astia toti acasa la mine??? nu mai spun acasa,nu se misca de langa ea si striga la mine la orice miscare sau figura a ei.si acum......nu face el nici o miscare fara sa observe ea.hahaha cam asta dragele mele....ce-s cu frigurile astea? numai bien, gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
cristina, eu i-am spus destul de tarziu Andrei de "cocutza", am citit ca ei nu au notiunea timpului si pana se fac cele 9 luni se plictisesc de atata bebe in sus, bebe in jos. I-am spus cand a inceput sa creasca burta mai mare ca acolo inauntru e un baietel s.a.m.d. E drept ca Mihnea e mai maricel, Andra nu a inteles mare lucru la vremea respectiva. In plus, poate i-l prezinti ca pe un neajutorat, ca acolo in burta de fapt nu-i prea bine, ca sta inghesuit, ca abia asteapta sa creasca si sa aiba fratiorul lui mai mare grija de el. Avand in vedere varsta s-ar putea sa-si exprime gelozia daca tot te vede admirandu-ti burtica si laudand-o. O prietena de-a noastra a intrebat-o pe fetita ce nume vrea sa aiba bebelina din burtica si ea a spus: Georgiana. era f convinsa asa ca acuma Georgiana o cheama:) Cristina
Cristina multumesc mult si sa stii ca astept cu nerabdare alte sfaturi si indrumari! Nici eu nu-l bat la cap prea des pe Mihnea cu cocutza si nu-i arat ca sint foarte interesata de burta.I-am spus odata si de atunci doar cind ma intreaba daca am cocutza in burtica si cind vine cocutza ii raspund,dar ma temeam sa nu gresesc.Ma astept si eu sa fie foarte dificil pentru amindoi perioada de adaptare cu al doilea bebe,dar sper sa reusesc sa o scot la capat.Citisem in dr.Spock ca e bine sa faci baie bebelusului cind cel mare nu e acasa,sa-l draganesc tot in momentele in care cel mare nu este acasa si stau si ma intreb daca e bine asa? Oricund mai ai timp astept cu mult interes sfaturile tale si ale mamicilor cu doi copilasi! Pupici nazdravanilor ! [flo]Cristina [gravi] si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by palmyrah2002
Da Adi,doctorita mea mi-a spus sa-l tin pe Mihnea acasa doar daca are febra sau doamne fereste ceva contagios(cum a avut conjuctivita si a lipsit 3 zile de la gradi)altfel sa-l duc fara probleme. Multa sanatate Catalinei!
da, exact asa e si aici. cristinica, eu le-am facut baie de la bun inceput la amandoi o data.Am avut de la andra un sezlong de baie cumparat de la Metro si a stat in cada mare alaturi de surioara. Nu m-am gandit sa fac asta ca se acomodeze si pt ca mi-a fost mai usor asa:) Plus ca eu nu le-am facut baie zilnic, intotdeauna doar de 2 ori pe sapt. asa ca au facut amandoi. Apoi cand a stat in fundulet i-am luat ceva de stat in fundulet care se lipea de cada, dar numai o perioada scurta ca s-a obisnuit si statea singurel. Cat despre draganit, nu stiu ce sa zic, oricum Mihnea o sa fie la gradi dimineata si bebe atunci e mai activ, asa ca o sa folositi probabil timpul asta pt voi 2. Mai sunt mamici de 2 copilasi aici, poate mai auzim pareri. Deocamdata spune-ne cum merge sesiunea, duminica incepi, nu? Cum stai cu invatatul? Ai greturi sau poti invata cat de cat? Mai ai un hop si apoi iti vezi linistita de copilasi, inca putin:) Bafta la examene! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primele 3 luni au fost cumplite cu greturi infioratoare si lipsa de apetit..ma si mir ce minca bebe.Apoi au fost crizele de tahicaridie care au inceput pe la 2 luni jumate si m-au tinut cam 1 luna,asa incit eram total derutata si speriata pentru ca nu stiam ce se poate intimpla,plus ca simtitindu-ma rau nu reuseam sa ma ocup si de Mihnea asa cum vroiam. Acum e mai bine,greturile sint rare,am inceput sa maninc,iau vitamine,si sper sa fie bine pina la sfirsit. Putere de invatat abia mai gasesc pentru ca la serviciu e o nebunie continua,terminam una,incepem alta,la sfirsitul lui februarie al examene 3 zile la rind,iar pe 28 trebuie sa fim gata si cu fisele fiscale. Mai am si 3 proiecte de terminat[q][q][q] si ma simt depasita de tot ce se intimpla. Noroc cu bebe care da din picioruse si ma invioreaza[:D]. Cind voi naste,in iulie Mihnea va fi deja in vacanta asa incit momentul nu va fi prea grozav mai ales ca Mihnea m-a atentionat ca in caditza lui(el si acum face baie in caditza mica asezata in cada mare)nu face baie decit el ,iar lui bebe sa-i fac baie in cada mare.Sper sa revina la sentimente mai bune![:D] SA FIE!DOAMNE AJUTA ! [flo]Cristina[gravi] si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-am facut si eu o mie de griji, dar uite ca la noi lucrurile au fost mult mai simple decit ma asteptam. Ionut a fost foarte intelegator, a inteles cum stau lucrurile, ca mami nu se poate ocupa numai de el si am incercat pe cit posibil sa-l implic in actiunea "Ilinca"[:D], binenteles, in limitele normalului. Cristina, s-ar putea sa ai si tu surprize la capitolul asta cu Mihnea, cred ca ar trebui sa-i spui dinainte cu ce o sa se ocupe el atunci (de ex. Ionut mai tot timpul duce pampersu` la galeata si daca-l duc eu se supara) si chestii de genul asta. Pina atunci iti dorim spor la invatat si speram ca or sa se uite profii la burtica ta (pune-ti bluzici largi!) si vor da dovada de intelegere si sarcina usoara!
quote:
Originally posted by palmyrah2002
Primele 3 luni au fost cumplite cu greturi infioratoare si lipsa de apetit..ma si mir ce minca bebe.Apoi au fost crizele de tahicaridie care au inceput pe la 2 luni jumate si m-au tinut cam 1 luna,asa incit eram total derutata si speriata pentru ca nu stiam ce se poate intimpla,plus ca simtitindu-ma rau nu reuseam sa ma ocup si de Mihnea asa cum vroiam. Acum e mai bine,greturile sint rare,am inceput sa maninc,iau vitamine,si sper sa fie bine pina la sfirsit. Putere de invatat abia mai gasesc pentru ca la serviciu e o nebunie continua,terminam una,incepem alta,la sfirsitul lui februarie al examene 3 zile la rind,iar pe 28 trebuie sa fim gata si cu fisele fiscale. Mai am si 3 proiecte de terminat[q][q][q] si ma simt depasita de tot ce se intimpla. Noroc cu bebe care da din picioruse si ma invioreaza[:D]. Cind voi naste,in iulie Mihnea va fi deja in vacanta asa incit momentul nu va fi prea grozav mai ales ca Mihnea m-a atentionat ca in caditza lui(el si acum face baie in caditza mica asezata in cada mare)nu face baie decit el ,iar lui bebe sa-i fac baie in cada mare.Sper sa revina la sentimente mai bune![:D] SA FIE!DOAMNE AJUTA ! [flo]Cristina[gravi] si Mihnea
[pup][flo]Carmen,Ilinca&Ionut http://photos.yahoo.com/m_costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...