Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

Acum ca ne-am lamurit,poate mai decongestionam atmosfera asta "pacifista" si incercam sa restabilim calmul si mai ales pacea care domnea nu demult pe acest topic;desi deviaza un pic de la subiect,o sa va dau o reteta faina rau. Ingrediente: 3 bucati de somon,mazare ,porumb,lamaie,1 cana de orez (si taietei mici),putin chemon,maggi. Se fierbe somonul in apa cu maggi si se adauga zeama de la 1/2 lamaie si dupa ce s-a fiert se aseaza pe un tava;mazarea si porumbul se fierb in apa cu putina sare si se adauga langa peste,de o parte si de alta.Orezul se prepara cu taieteii aferenti(ca sa arate totusi a bucatarie araba![:D]) si separat se face un sos ,pe care de impresie il puteti numi dressing din lapte,1/2 lingurita de faina,3 linguri de smantana.Orezul se pune separat de peste pe un platou,de preferabil cse pune intr-un castron mediu ca marime si se intoarce,ca sa arate super,iar sosul se toarna in fitze pe langa platoul cu peste(aoleu,sa nu-l turnati pe masa!).Efectul este garantat,nu numai ca arata super,dar dc aveti barbati simandicosi la mancare,ii veti lasa masca. Si ca sa revenim la "oile" nostre am sa scriu aici ceva ce am primit pe net si care mi-a placut foarte mult. A person once asked the Prophet Muhammad to pray for him. So the Prophet implored, "O Allah, kindle within his heart the light of faith, and afford him with the courage to avert earthly wiles and submit himself before Your will." When a person turns away from the world, he adheres to God, and God lavishes incredible bounty on him. -Sheikh Abdul Qadir Jillani, "Fayuz E Yazdani" True repentance entails constant regret of your sins. Without remorse, good deeds, be they abounding, could be eclipsed by pride that follows piety. Remorse for a sin is superior to good works. Never forget your transgressions to save yourself from conceit. -Al-Hujwiri, "The Kashf al-Mahjub" Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[flo][dual][pup] KUL AM TU BIL HER pentru mica ysraa,gulshan draga mea,sa-ti traiasca puiul; scump,puii dragi si sa-ti aduca multe bucurii. Inshaa ALLAH sa fie o fetita sanatoasa,fericita,buna si sa va faca viata plina de bucurie,doar uitandu-va la ea. O pupam si noi cu mult drag si ne rugam la ALLAH sa o aiba in paza! Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"si ultimul lucru de care se intreba o fata de aici:de ce nu se casatoresc la starea civila?ei bine,avand in vedere ca majoritatea strainilor sunt studenti,sponsorizati de parinti...ex din propria mea experienta ptr certificatul prenuptial eu am platit 50.000lei si el ca cetatean strain700$(in 97),si in unele orase ajunge si la suma rotunjita de 1000$.de ce oare,ne cumpara? iar ptr suma asta ar trebui informati parintii,asa ca nu-i mai comod la ''moschee''?si fata e cu inima impacata si nu--l mai sacaie pe el pana o avea el chef sa decida cand,cum si unde sa -si anunte parintii." ma scuzati ca ma bag si eu,dar explicatia ta gulshan cu privire la casatorie, scuze,e putin cam naiva.Intr-adevar,poate ca taxele sunt cam mari- si noi am platit in 1996 cand ne-am casatorit(nu mai tin minte exact cat)-parerea mea e ca e necesara o casatorie la starea civila din Romania.Si scuza-ma,dar cred ca daca nu ai cat de cat un venit acolo care sa-ti asigure o existenta modesta macar, nu stiu de ce atata graba cu casatoria.Cat despre certificatul prenuptial-am sa spun doar experienta mea ca sa nu credeti ca va fac morala sau ceva de genul asta-mai fetelor ,eu nu am avut relatii sexuale neprotejate cu sotul meu pana nu ne-am facut amandoi toate analizele posibile.Si eu am fost luata din casa parinteasca cu muci la nas si cu cas la gura cum s-ar spune:-D Cu atatea nenorociri in zilele noastre eu suflu si-n iaurt.Ei,bineinteles ca inteleptul era sotza-meu nu eu:-)ca n-aveam de unde sa fiu eu asa versata.Asa ca si certificatul ala prenuptial tot e bun la ceva.Daca e pe bune,bineinteles:-) Dupa cum au spus si celelalte fete se intampla ca barbatii sa-si paraseasca sotiile si alte lucruri de genul acesta.ori, fiind casatoriti la starea civila din Rom lucrurile pot fi rezolvate mult mai usor, se poate divorta in lipsa daca e cazul.este un fel de asigurare,de ce sa nu existe si putina precautie din partea celor care se decid sa faca acest pas?casatoria cu un cetatean strain (indiferent de nationalitate) prezinta un minim de risc-nu generalizez,dar e mai bine sa fii tu asigurata ca-ti va fi bine decat sa te arunci in valtoare.si eu am fost tanara:-) (acum mi-s baba batrana) si am facut greselile mele la vremea mea si stiu ce inseamna iubirea inflacarata,dar,revin,putina luciditate nu strica. gulshan tu spui ca:"asa ca nu-i mai comod la ''moschee''?si fata e cu inima impacata si nu--l mai sacaie pe el pana o avea el chef sa decida cand,cum si unde sa -si anunte parintii"-Doamne,e vorba de viata ta,nu de o rochie sau o pereche de pantofi din vitrina.de ce trebuie ca actul casatoriei sa fie comod(pt. cine oare),de ce trebuie ca el sa se simta sacait de rugamintile tale de a-i cunoaste parintii si ei pe ai tai?Cereti-va fetelor drepturile dsi fiti insistente ca sa nu va para mai tarziu rau. scopul mesajului meu si rugamintea mea in acelasi timp este ca,atunci cand cineva intreaba cum stau lucrurile in ceea ce priveste castaoria mixta, sa li se dea toate informatiile corecte si sfaturile cele mai bune.Concret:daca vreti sa va casatoriti faceti-o mai intai la starea civila in Romania.Daca va casatoriti in strainatate, inregistrati casatoria in Rom cu prima ocazie.Nu semnati acte daca nu intelegeti ce scrie in ele. Acestea sunt sfaturile mele(stiu ca nu mi le-a cerut nimeni,dar eu tot le dau:-))Si eu am fost sfatuita la vremea mea si tare bine mi-a prins. In ceea ce priveste casatoria la musulmani si eu stiu ca nu se face la moschee.E necesara prezenta imamului si a 2 martori.In Romania banuiesc ca se incheie casatorii si in moschee, pt. ca probabil este mai convenabil sa se duca mirii la moschee decat sa umble imamul prin tot orasul sa-i casatoreasca.Plus de asta devine si un cadru mai legal. Cu pensatul acum:-)Nu stiu in ce fel poate dauna ochilor,dar banuiesc ca,pielea din jurul ochilor,fiind foarte sensibila si fina ,cu timpul se va lasa-ma rog,cam asa ceva:-)-dand un aspect mult mai imbatranit persoanei respective(chiar am observat persoane care se penseaza mult cu pleoapele cazute:-)).Chestia cu ata :-) se foloseste f mult prin saloanele de cosmetica de aici(indifernt de religie:-)) pt. ca este ,dupa ei,mult mai eficienta decat penseta,se scot firele de par f fine iar dupa aceea nu mai cresc f. groase. am vazut facandu-se treaba asta mai mult pe la mustata si pe barbie si frunte- chiar sub sprancene cred ca e mai greu de realizat. Cam atat am vrut sa va spun si sper ca nu v-am inoportunat prea tare:-) p.s.Madalina-pupici frumoaso:-) "ohh,maama!"(Johnny Bravo):-D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa,cred ca ai innteles gresit postarea lui gulshan(sau io am inteles gresit[alcool])ea,tocmai,condamna practicile expuse,si ea ca si tine spune ca nu este corect ca fac asa si ar trebuii sa exista o casatorie la starea civila!eu una asa am inteles,e gresit??? Acum,in alta ordine de idei,am o intrebare[:D]ca de obicei[:D]mai mult pentru cele care stau in afara tarii: parintii vostri vin in vizita la voi?se leaga relatii intre "cuscrii"asa k la noi?socrii vostrii vin in vizita in Romania la voi acasa?cum sunt primiti si vazuti cand vin? hai k dintr-o intrebare,am ajuns la mai multe[bang] [flo] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa [pup]foarte bune sfaturile tale si bine de bagat la cap. Eu am avut noroc de sot care mi-a spus totul la inceput, deschis si clar. Despre pensat...hmmm arata frumos pensate dar zau daca as vrea sa fiu cu pleoapele cazute. E groaznic[q] Valentina...parintii mei vin des aici, eu nu am fost de 2 ani acasa, pentru simplu fapt ca lucrez si am aminat plecarea. Anul trecut a fost mama si a stat 5 luni, s-a simtit excelent alaturi de nepoti, iar anul asta vine tata ca sa nu fie gelos, sa vada si el nepotii si sa ne bucuram si noi de el. Socrii mei au murit de mult, 8 ani, dar au fost ca niste parinti pentru mine, niste oameni extraordinari , Allah ierhamun, pling ca nu sint inca in viata sa se bucure de nepoteii lor. I-au primit foarte frumos pe parintii mei, cu mult respect. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valentinag
Ortansa,cred ca ai innteles gresit postarea lui gulshan(sau io am inteles gresit[alcool])ea,tocmai,condamna practicile expuse,si ea ca si tine spune ca nu este corect ca fac asa si ar trebuii sa exista o casatorie la starea civila!eu una asa am inteles,e gresit??? Acum,in alta ordine de idei,am o intrebare[:D]ca de obicei[:D]mai mult pentru cele care stau in afara tarii: parintii vostri vin in vizita la voi?se leaga relatii intre "cuscrii"asa k la noi?socrii vostrii vin in vizita in Romania la voi acasa?cum sunt primiti si vazuti cand vin? hai k dintr-o intrebare,am ajuns la mai multe[bang] [flo] c Speranta moare ultima! Valentina
mie mi s-a parut un fel de a le justifica pe fetele care nu se casatoresc la primarie.am inteles ca nu despre ea e vorba.subliniez doar ca lipsa banilor pt. a plati asemenea taxe nu trebuie sa fie o justificare.scuze gulshan daca te-am suparat cu ceva-eu m-am luat de idee in sine nu de tine.sper ca ai inteles.pupi si la multi ani fetitei tale."abel miie"(adica sa traiasca o suta de ani) Valentina,ca sa-ti raspund eu prima la intrebari:cuscrii intre ei nu s-au vazut decat in poze,dar nu-i mare paguba:-)ai mei nu vin aici pt. ca le e frica cu avionul si sunt si bolnaviori.socru-meu nu se duce acolo de lene:-D(dar e si destul de batran,ca sa nu fiu chiar asa rea:-))cumnatul meu a fost in Romania la nunta noastra.Fratii mei au venit aici si le-a placut:-) any more questions:-D "ohh,maama!"(Johnny Bravo):-D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salamaleikum, fetelele mele inainte de-a intra in bucatarie,multam de urari,doamne cum trece vremea...parca mai ieri am nascut.si dupa cum vedeti,eu nu pot rezista fara voi. draga mea ortansa,daca asa a reiesit inseamna ca m-am facut inteleasa gresit,dar fetele care au prietenii aici ma inteleg sigur.ca veni vorba despre bani,eu incercam sa explic ca baietii veniti la studii depind financiar doar de parinti,caci in ro nu prea au cum sa-si gaseasca ceva de lucru(pana nu termina facultatea),asa cum o pot face in alte state.adica cei tinerei,ca oamenii de afaceri nu intra in discutii,dar majoritari sunt studenti. doamne-fereste,daca s--a inteles ca asta-i acoperire de partea cuiva...doar ca datorita banilor,se tot amana''casatoria''adica sa termine fac,intai,dupa sa lucreze intai...(cam stea-s motivele pe aici). oricum,nu m--am suparat,si fiecare e liber sa creada cum si ce vrea....si eu nici nu am specificat nimic despre viata sexuala. si cu asta-basta cu subiectul asta,ca serios ca mi-e rau de discutiile astea... multam de reteta maryam(scumpa ca intotdeauna),dar o sa radeti rau cand o sa va spun ca eu mananc f rau peste,si motivul e felul de--al ''termina''.mi se pare barbar,incercai acum cateva zile ca imi daduse mami 2pesti vii(si-mi fu rusine sa-i cer iar sa mi-i curete),i-am pus intr--o oala cu capac deasupra,si ziceai ca-i cutremur,asa o galagie faceau. apoi cica incepi sa-i cureti solzii si mor ei pe parcurs..incerca-i si asa ,dar ii scapam mereu,asa ca m-am decis sa le tai capul intai...zis si facut---mai fetelor i-am curatat de solzi si capurile lor aveau viata inca si eu ma holbam la ele si tare rau imi parea. l-am facut,a iesit bun, dar nu l-am putut gusta. si mai demult vine cumnata-mea cu peste si zice c-a rugat-o pe vanzatoare sa-l curete si a zis ca la omorat printr-o lovitura de ciocan in cap. asa ca...daca-i congelat nu place sotului ca nu-i garantat de proaspat...atunci sorry,dar eu numa descurc cu pestele.am recurs la conserve si e bineeee. vreau sa stiu :v-am facut sa radeti ori sa plangeti??!! mai fetelor,zau sper sa--mi iasa blatul ca lumea data asta,ca al anul nou a iesit asa crescut in mijloc-gen casuta, si la ziua lui ali a scazut in mijloc cand l-am scos din cuptor si-a iesit gen-crater.ma gandesc sa cumpar 2blaturi de data asta si termin mai repede.ce ziceti?si totusi inafara de casuta sau crater ,ce surpriza mai pot avea??// va pup dulce-dulce pe toate-toate, si sincer-sorry- daca s-a simtit cineva lezat... gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Assalam alaikum Gulshan , Insha Allah multa sanatate, fericire si numai bine micutei Ysra. Am si eu o intrebare, ce inseamna expresia ´mabrook`? am vazut ca voi fetele folositi acest cuvant des..din pacate eu nu l-am intalnit pana acum.. edit.. inseamna doar "felicitari" in araba cum am gasit pe net? Khudahafiz Cu drag, Bogdana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sbogdana
Assalam alaikum Gulshan , Insha Allah multa sanatate, fericire si numai bine micutei Ysra. Am si eu o intrebare, ce inseamna expresia ´mabrook`? am vazut ca voi fetele folositi acest cuvant des..din pacate eu nu l-am intalnit pana acum.. edit.. inseamna doar "felicitari" in araba cum am gasit pe net? Khudahafiz Cu drag, Bogdana
inseamna "felicitari",exact:-) "ohh,maama!"(Johnny Bravo):-D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...