Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

Mai ca nu m-am bagat de mult la voi si acu' ma trage lumea de mustati. Deci,in veci vecilor si AMIN,nu devii suni intr-o tara de shiia. Diferentele sint incepind de la interiorul si exteriorul moscheelor,imbracamintea imamului,numarul de rugaciuni,strigarea la rugaciune ajungind pina la faptul ca shiia consedera ca Ali este profetul lui Allah nci decum Mohammad (PBUH). Cind eu citesc in Quran si Sura ca Allah a vrut ca Mohammad (PBUH)sa fie mesangerul si nu cum spun shiia ca acesta i-a furat de fapt plicul cu instructiuni (poftim aberatie de antologie) de la Allah atunci cum vrei tu sa-mi spui ca de ce am ales sa fiu sunii si de unde am stiut. Pai am stiut ca am citit! Si am ales de bunavoie sa ma convertesc intr-o Maakama suni. Nu ca ar fi vreuna shiia in UAE,dar asa...sa fiu inteleasa. Si bineinteles ca refuzam sa ma casatoresc cu un shiia. Fara doar si poate. Da,imi pune stea in frunte. D-aia de om care nu se autoflageleaza sau de Ashura prind un magar si scriu pe el Abu Baker,Othman,Omar sau alte nume de scolari ai profetului.(PBUH). Pai,hotaraste-te ori e casatorie ori e binecuvintare. Si ce inseamna binecuvintarea imamului? Adica duceti-va si reproduceti-va? Si apoi unde ai auzit tu sa mearga femeie si barbat in aceesi moschee? La gramada adica! Una e casatoria religioasa si alta-i aia la starea civila! NU EXISTA CASATORIE IN MOSCHEE,asta sa fie clar. Camaruta imamului nu este moschee.Ca-i citeste din Quran si ea nu stie ce i se citeste asta este alta tocana. Ca semnezi in fata a doi martori,tu si sotul tau + imamul si martorii un contract de casatorie si de primire a dotei,apai aia DA se cheama casatorie. NU CONTEAZA UNDE! Si pe malu' Dimbovitei daca asa vrei tu! Cit priveste Quraniti,abia acum am terminat de vorbit si eu cu cine stie,sint o secta care cred doar in Quran dar nu accepta Hadith-ele. Adica,in mai putine cuvinte,Mohammad(PBUH) pentru ei nu este RasulAllah. Aplice doar Hadith-ele care le convin conform nevoilor dar asta nu inseamna ca sint musulmani doar cu vorba. A respinge invataturile lui Mohammad(PBUH) este o blasfemie. Mai Gulshan,jos palaria daca te tragi din familia Hashmi. Tot de acolo se trage si Mohammad(PBUH). Eu stiam ca singuri urmasi supravietuitori ai acestei mari dinastii sint Regele Hussain al Iordaniei si familia sa. Dar ma documentez si revin . Lamurita au ba? Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Valentina,mi-ai deschis o rana in suflet cand ai pus intrebarea asta;poate parea de necrezut,dar eu o iubesc pe soacra-mea foarte mult si niciodata nu am considerat-o o soacra,ne-am placut la prima vedere,iar cand am stat acolo n-am avut nicicand sentimentul ca sunt altundeva decat acasa,de asta imi face rau sa fiu departe de ea,de ei,pentru ca sunt oameni minunati,nu ma pot gandi la asta cu degajare,stiindu-I atat de departe.Iar pe ai mei ii iubeste f. mult,pe tata au avut ocazia sa-l cunoasca si s-au placut reciproc.Pe mama n-o cunosc ,dar soacra mea mereu imi spune cuvinte care ar face sa planga si pietrele atunci cand se refera la ea,la mama mea,la mame in general;mereu ii trimite cate ceva,iar cand meregeam sa-I cumpar cate ceva ,ma zapacea”i-a asta pentru mama,uite asta” .Eu cu cumnatele mele radeam de ea,pentru ca ea se imbraca numai negru si hijab si toata imbracamintea si ii gasea mamei niste chestii foarte tineresti,stia ca e mai tanara si se imbraca sport…muream de ras,chiar imi amintesc ca am stat ½ ora intr-un mag. Sa-I aleg un ceas.Si le alegea mereu pe cele mai scumpe! Cred ca sunt norocoasa ca ei sunt asa,poate doar sotul meu[:D] sa gandeasca altfel,cnd vorbim ii tot da indicatii (sa fi bun cu mama lu` maryam,sa ai grija de ea,ai sunat-o sa vezi,se simte bine?,etc) In fine,ar fi bine sa fie toti ca ei,AL hamdu ALLAH ca sunt asa. Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam,imi pare rau,nu am vrut sa te supar[bang]eu am intrebat pen k sunt oameni diferiti,din culturi foarte diferite si ma intrebam care este atitudinea unora fata de ceilalti[flo] observ ca tu te-ai atasat foarte mult de familia sotului,de Syria(am inteles bine,de acolo este sotul nu?)nu ati putea sa va duceti sa locuiti acolo?ma gandesc k ar fi mai bine pentru sufletul tau.... zic si io,sa nu te superi ca am sugerat asa ceva![pup] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce poarta numai negru?asa vrea ea sau este traditie ceva?poarta chador?si hainele de dedesubt tot negre?te intreb pen k imi spunea cineva cum k in Arabia Saudita,toate femeile poarta chador,dar pe dedesubt..ualeleu mama,blugi strimti,bluze cu vedere la buric,la cele tinere ma refer eu acum... Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salamaleikum, draga mea aysha,doar atat vreau sa iti spun ca formularea ta de-a merge la moschee''la gramada'' e fffff urata.sincer,da ei bine se merge la aceeasi si singura moschee aflata in oras,si avem intrari diferite iar unde ne rugam este la etaj,iar barbatii la parter;iar daca asta inseamna gramada asa o fi. nu trebuie sa ma hotarasc de--i casatorie sau binecuvantare,ceea ce am vrut sa se inteleaga ca doar cu aceasta ''zi-i tu cum vrei'',au ramas unele fete singure in final ,chiar daca au fost martorii de fata ,si parintii lui nu au acceptat-o... si ma intreb si eu asa,oare chiar toti siia practica ashura???iar de-i asa nu pot sa zic decat alhamdullillah ca macelul si-l aplica lor insisi(si nu si celor de pe langa),cu toate ca regret din tot sufletul ca introduc acelasi tratament pruncilor mici.adica daca esti adult si asa-ti vine sa-ti spargi capul,sa te biciuiesti...Allah be with them.si nu ar fi o pierdere cred,de s-ar renunta la macelul asta...nu s-ar supara nimeni. si totusi,de asta-s siia de ''condamnat''datorita ashurei,sau mai au si alte chestii...recunosc ca eu credeam ca asta-i difetenta majora si nu stiam ca e obligatoriu practicata. in rest numai bine , allah hafiz oricum, regret din tot sufletul cand vad cum se imparte islamul... gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gulshan
salamaleikum, draga mea aysha,doar atat vreau sa iti spun ca formularea ta de-a merge la moschee''la gramada'' e fffff urata.sincer,da ei bine se merge la aceeasi si singura moschee aflata in oras,si avem intrari diferite iar unde ne rugam este la etaj,iar barbatii la parter;iar daca asta inseamna gramada asa o fi. nu trebuie sa ma hotarasc de--i casatorie sau binecuvantare,ceea ce am vrut sa se inteleaga ca doar cu aceasta ''zi-i tu cum vrei'',au ramas unele fete singure in final ,chiar daca au fost martorii de fata ,si parintii lui nu au acceptat-o... si ma intreb si eu asa,oare chiar toti siia practica ashura???iar de-i asa nu pot sa zic decat alhamdullillah ca macelul si-l aplica lor insisi(si nu si celor de pe langa),cu toate ca regret din tot sufletul ca introduc acelasi tratament pruncilor mici.adica daca esti adult si asa-ti vine sa-ti spargi capul,sa te biciuiesti...Allah be with them.si nu ar fi o pierdere cred,de s-ar renunta la macelul asta...nu s-ar supara nimeni. si totusi,de asta-s siia de ''condamnat''datorita ashurei,sau mai au si alte chestii...recunosc ca eu credeam ca asta-i difetenta majora si nu stiam ca e obligatoriu practicata. in rest numai bine , allah hafiz oricum, regret din tot sufletul cand vad cum se imparte islamul... gulshan
ei vezi,deja intrari separate este CU TOTUL ALTCEVA. Ca nu se potriveste simtului tau cuvintul"la gramada" sa stii ca-i mentionat sub aceeasi forma in invataturile despre Islam. Islamul l-au impartit shiia cind au decis sa se desprinda de cei ce urmau invataturile Profetului.(PBUH). Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by valentinag
Maryam,imi pare rau,nu am vrut sa te supar[bang]eu am intrebat pen k sunt oameni diferiti,din culturi foarte diferite si ma intrebam care este atitudinea unora fata de ceilalti[flo] observ ca tu te-ai atasat foarte mult de familia sotului,de Syria(am inteles bine,de acolo este sotul nu?)nu ati putea sa va duceti sa locuiti acolo?ma gandesc k ar fi mai bine pentru sufletul tau.... zic si io,sa nu te superi ca am sugerat asa ceva![pup] Speranta moare ultima! Valentina Hai ,valentina ce asa ranchiunoasa par eu de ma iei asa "cu blandetze"[help],parol ca nu-s suparacioasa,orice-ar fi;ba nu,nu orice-ar fi[:-)))],uite,mai ma necajesc cand vad ca oamenii nu sunt asa cum imi imaginez eu cateodata,da` ma dezbeticesc repede si-mi zic ca asta era in alt...basm. N-am putea sa stam in syria,pentru ca cel putin in momentul asta nu am putea avea aceleasi conditii acolo,nu avem casa noastra acolo si in ciuda faptului ca socrii mei stau intr-o casa imensa in care incap lejer 3 familii nu ma vad locuind cu ei,cum nu ma vad locuind cu nimeni de altfel...sigur ca mi-as dori,dar cred ca as lua-o de la capat cu trairile,ceea ce simt pt. ei s-ar acutiza probabil in ceea ce as simti pt. ai mei...dar,cine stie... Oricum,daca-l intrebi pe sotul meu,atasat de neam si de tara,de tot ce inseamna acasa[flo][i],desi stabilit de peste 20 de ani in ro,nici nu concepe sa se "retraga" altundeva decat inapoi,in Sam,asa ca,o sa te invit cu drag acolo[zz]. Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A,valentina,am uitat sa-ti zic,nu poarta negru decat pentru ca zice ca-i batrana si nu i-se potriveste altceva,desi mie mi-se pare ca arata super pt. varsta ei(mai ales dc o vezi cum danseaza,mori),dar in tinerete se imbraca in culori vii,era asortata din cap pana in picioare,oricum era super,se imbraca numai de la londra,paris,milano,a fost (si este ALLAH maha) o femeie extraordinar de ingrijita,de stilata,pentru noi toate este un exemplu(bine,stii cum e,poate ca oricine avand o anumita situatie ar fi la fel,dar ea chiar are mult bun gust,uite cand mergeam cu ea in oras,radeam d cumnata-miu ca n-o intreba pe nevasta-sa ce camasa merge la pantalonii si la pantofii x ci pe soacra-mea). Oricum,surprinzator,desi poate parea de necrezut,femeile musulmane(araboaice) pe care le-am vazut,cunoscut eu sunt mult mai dischiste decat altele si zau ca-si acorda o atentie speciala,cel putin asta e parerea mea si nu e vorba numai de o anumita categorie sociala ,deci nu partea materiala este determinanta.Din pct meu dvd,asa si trebuie,uite,aici femeile arata mult mai obosite,mai neangrijite ca acolo...poate ca intr-adevar una e sa stai acasa,alta e sa ai si servici,dar uite eu am lucrat ani buni si 12 h/zi si tot n-am renuntat la tabieturile mele,la ingrijirea personala,ba din contra,acum cand stau casa am lasat-o mai moale cu masti,bai,fitness,masaje,cosmeticareala(da las`ca ma duc la madelaide la salon[cool][:-)))][:-)))]). Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam esti asa de dulce [pup].Ai dreptate la faza cu imbracatul si in Liban sint ffff dichisite femeile si au chef de coafor ,de manichiura de cosmetica,de o tinuta super eleganta.[vampa] Costina nu stiu ce sa zic ,ca nici eu nu ma pricep cum e dar cred ca mutta nu e acceptata ca o casatorie normala ,daca gresesc sa ma corecteze fetele noastre.Sa incercam sa intelegem cum e cu mutta ,ca nici eu nu inteleg o sa dau o cautare pe net si o sa scriu cit pot de curind.O sa intreb si eu si in stinga si in dreapta poate se face lumina si in capul meu ca nu prea inteleg[zid]. Amoodelu ce mai face frumuselu de Omar? Anca 67 ne-ai uitat de ceva vreme si ne e dor de tine. Ortansa ai mare dreptate in ceea ce ai spus [;)]. Fetelor eu vreau sa ma mut din cladirea mea ca mi s-a pus pata pe ea[:D]Sper sa gasesc ceva fain si sa-mi si placa ca tare sint pretentioasa nu vreau miros de piper indian ca mi se intoarce stomacelul meu fin pe dos[pk]aici e la ordinea zilei ,mincarea acestora are un miros atit de urit ca imi vine sa [bang]si peretii de aici subtirei si firavi[:D] de se simte in casa mea. Fetelor eu poate in vara imi fac valiza si iau "conje "ca ma plictisii de trei ani fara sa vaz familionul. Va pup pe toate in cor. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam,te cred ca sunt ingrijite femeile acolo,daaar cu siguranta sunt cele care isi pot permite!Si mai cred ca voi fetele,va invirtiti in niste cercuri mai "inalte"k sa zic asa,adica sotii vostrii nu fac parte din clasa de jos,pun pariu k femeile alea nu sunt chiar asa la moda...k si la noi,eu una am observat o imbunatatire a aspectului exterior la femeile din Romania,dar iti dai si tu seama,daca nu au bani cu care sa-si hraneasca copii,nu le mai arde de taioare rosii(un exemplu,k imi place mie culoarea asta[:D]) asa ca incheiere a discutiei cu hainele,vreau sa-ti spun ca ma lasa masca fetele astea tinere de aici,care la ora 7 dimineata au 1kil de fard,fond de ten,pudra,mascara, pe fatza lor....si cand le mai vad cu cizmulite cu tocuri subtiri de 8cm,o bluzita si o gecuta pe ele la -7*,brrrrr cum de nu or ingheta frate?cu parere de rau spun ca noua generatie nu are un simt al ridicolului,nu au fost educate in sensul acesta...din pacate...da,cum zic mai jos,sperante mai sunt[;)] nu k eu nu m-as imbraca cu fusta mai scurte chiar daca sunt[grasa],da orisicitusi de putin,am limitele mele! [pup] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...