Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

Sallam aleicum , fetelor. Ce mai faceti? Am lipsit ceva vreme, stiu, dar acum sunt aici ! ce ati mai clicarit ! ati trecut deja la topicul nr 8 ! mabrouk ! Am sa incerc intre timp sa va citesc mesajele de unde le-am lasat, pana atunci voi puteti sa-mi puneti intrebari, pe parcurs am sa incerc sa va raspund fiecaruia. Ok ? v-am ramas datoare cu niste explicatii. Despre coranisti. In primul and am luat legatura cu sheicul nostru prin oamenii care scriu pentru el, care ne transfera informatiile si ne dau raspunsurile. Pe acest sheic noi il respectam foarte mult iar sotul meu a studiat sub aripa sa pentru mai mult de 4 ani. Nu pot sa va dau prea multe amanunte despre el, desi mie personal mi-ar face o mare placere sa va stiu spune mai multe despre acest mare om, acest mare sheic. Coranistii sunt cel mai vechi grup din islam si depind de de studierea Coranului, Cartea Sfanta a islamului si, de altfel , prima Carte scrisa in islam si a fost scisa sub supravegerea Profetului Mohamed. Coranul este singura carte pe care Allah a promis ca o va pastra fara nici o schimbare pana la sfarsitul lumii ( Coran 15/9) si singura carte in care Allah a spus ca va contine adevarul (Coran 41/41, 42). Aceasta este Cartea coranistilor si nu am sa incep acum sa va explic de ce se iau doar dupa Coran, pentru ca ar fii prea mult de explicat si cred ca nu e destul spatiu. Ceea ce e de stiut este ca este singura Carte care a fost scrisa in timpul vietii Profetului si sub supravegherea sa directa, asa cum am spus mai sus, iar aranjamentul surelor, asa cum bine stiti, a fost facut sub indrumarea sa. Sa aruncam o scurta privire asupra cartile hadiselor. Veti vedea ca Profetul Mohamed a interzis scrierea vreunui hadis in decursul vietii sale, ceea ce inseamna ca nu erau sursa importanta de informare. Cand a gasit niste studenti scriind hadise , Profetul Mohmed le-a interzis categoric si le-a permis sa scrie doar versetele Coranului. Cei din bransa suna stiu acest lucru foarte bine. Veti vedea ca cei care au scris hadisele au depins foarte mult de memorie, adica au transmis de la o persoana, la o alta persoana si tot asa pana la scriera lor. Pe acesta cale, cea mai importanta culegerea de hadise este culeasa de Bukhari, si ii poarta numele. El a murit dupa Profetul Mohamed la 246 ani. Bukhari este de origine din Uzbekistan, din orasul Bukhari, el s-a nascu acolo si a murit acolo, mormantul lui este vizitat de numerosi musulmani, fiind considerat sfant. Dupa cum se stie, Bukhari a fost de origine turca, deci limba vorbita de el nu era araba. Dupa cum si voi ati spus-o, atata timp cat nu stii sa citesti si sa scrii corect in limba araba, o traducere inseamna tot traducere a unor sensuri. Nu vorbim ca persoanele care au transmis generatii dupa generatii aceste hadise cum ca nu ar fi fost corecte, dar spuneti voi, daca azi va spune cineva o poveste, o invatatura, chiar daca o invatati pe de rost, dupa 10 ani o veti repeta la fel ca in ziua in care v-a fost transmisa ? nu, desigur nu. Deci, luam in calcul corectitudinea oamnenilor, faptul ca aceste hadise au fost transmise peste 246 de ani pe cale orala si apoi scrise doar din memorie, ne punem intrebarea cat de exacte sunt ele ? si e important sa ne intrebam, pentru ca doar pentru o simpla interpretare gresita pot murii oameni, cel putin in trecut cand oamenii erau judecati dupa aceste hadise si poate chiar pedepsiti cu moartea. Nu e putin, nu ? as putea sa mai spun o multime de lucruri, dar prefer sa raspund tuturor intrebarilor voastre. Acum voi merge inapoi, la inceputurile islamului,cand a fost scris Coranul. Asa cum am scris mai sus musulmanii au depins doar de Coran pe periada vietii Profetului Mohamed.Cand musulmanii au inceput sa se separe, dupa 25 de ani dupa moartea Profetului, ei s-au separat in parti care fiecare dintre ei si-au ales lideri ca sa fie condusi. Unii dintre ei l-au sustimut pe Ali, varul profetului si sotul fiicei sale Fatema si tatal nepotilor profetului aceasta parte a devenit ceea ce azi stim sub numele de siiti. Alta parte l-au sustinut pe Muawia, varul –dar nu de prim rang- a lui Osman , care a fost fostul khalifa musulmanilor iar aceasta bransa a devenit apoi suniita, alta parte a refuzat pe ambii candidati si au spus ca trebuie ca liderul musulmanilor sa fie ales prin alegeri libere, chiar un sclav negru daca era un om corect. Aceasta bransa a devenit khawarij care mai poate fi gasita acum in Oman, sudul emiatelor arabe si a arabiei saudite, precum si in cateva oaze din sudul algeriei, in muntii nafusa in sudul capitalei libiei. Coranistii sunt oamnei pasnici si nu au sustinut nici una din parti. Numele lor initial a fost Qura` ,iar acest cuvant inseamna :citire, pentru ca ei erau acei care citeau Coranul si si-au extras legile doar din Coran. Acesti oameni au fost aceia care mai apoi au impartasit tuturor cum sa citeasca Coranul pentru ca in acel timp Coranul s-a raspandit peste tot , in multe tari care nu aveau limba araba ca limba nativa (irakul, siria, egiptul, algeria, marocul etc). Acum este folosit numele de coranisti, pentru ca scopul de a invata musulmanii Coranul nu are aceeasi importanta ca si in trecut pentru ca acum cu tehnologia actuala Coranul este pe mesele tuturor musulmanilor. Ceea ce a ramas de facut e sa invatam corect legile Coranului, inainte de orice altceva. Ce am observat eu e faptul ca de foarte multe ori se pun in fata legilor Coranului, legile hadiselor, ceea ce nu e corect. Cine spune ca nu e complect Coranul fara hadise face un mare pacat. Cine spune ca doar o litera din Coran nu e scrisa corect, acela nu e musulman. Fie ca Allah sa va binecuvanteze pe toate, alaturi de familiile voastre si de toti cei dragi voua. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
N-ai adus practic nimic nou,corina,doar vehementa ta negare in ceea ce priveste hadisele,pe care nimeni nu-si poate permite sa le puna pe acceasi "treapta" cu Coran Al Karim care nu este o carte,eu as spune este Coranul. Tot respectul pentru domnul seich,dar permite-mi sa te intreb ,chiar poate cineva sa creada ca milioane de oameni din Arabia Saudita,Emirate,Egypt,Syria,Liban,Romania,etc cu studii ,din cei pe care ii poti urmari pe Iqraa(post tv),pe majoritatea posturilor arabe toti sunt deviati?Pentru ca toti vorbesc despre acelasi lucru in ceea ce priveste Islamul,nu au pareri diferite. Am sa-ti spun ca e imposibil,nu stiu si nici nu ma intereseaza parerea ta,dar cred ca este jenant,numai cine nu-i cunoaste (ascultandu-i) pe acestia pot sa fie atat de naivi,spune-mi voi urmariti emisiunile lui Omar Khaled?Exista de fapt si pe net,cred ca daca dai un search pee google imposibil sa nu gasesti,sau pe Dream,imi scapa numele doctorului in islam,un om pe care cred ca nu stiu cine trebuie sa fi sa-l contesti...,eu una,recunosc mai mult profunda decat aprofundata nu-mi permit,dar oricine e cum spui tu de bun simt ar trebui sa cugete inainte de a face negarile despre care vorbesti tu.Ceea ce nu-mi place e ca unii care citesc aici au impresia ca musulamnii sunt secte asa cum insinuezi tu,ca islamul inchide ochii la lumea moderna si cutumele mai vechi sau mai noi (vezi prieteniile din ziua de azi),lucru care este explicit exprimat si despre care se vorbeste fara indoiala in orice carte despre islam,ca la moschee se face propaganda pentru "ianmici",imi pare sincer rau,dar uite,i-am aratat mesajele tale sotului meu,un om umil de altfel in cunostinte,dar cu care ai putea sta zile intregi de vorba despre islam si pentru ca,ca de fiecare data nu l-as putea auzi sa zica nici da-te mai incolo cuiva,mi-a zis doar astamaryam ,fiecare va fi judecat la timpul stiut doar de ALLAH,este o misiune grea sa ori sa te erijezi in cunoscator sa interpretezi,asa cum chiar vezi pe Coranul in lb. romana srie "traducerea sensurilor....",intreaba tu pe site-urile pe care le citesti din tara sau din afara si ai sa vezi ce-ti vor raspunde. Sincer,cred ca multi care vin aici reusesc sa-si faca o parere gresita despre islam ,atata vreme cat chiar musulmanii sustin asemenea idei. Eu ti-am cerut bibliografie,nu pareri de imami,seichi,etc,toata stima pentru ei. Eu uite,iti pot recomanda cartile pe care le-am citit in romana,dintre care Viata lui Muhammad de Muhammad Husayn Haykal,editata in ro in 99,Ryad Al salihin de Imam An Nawawi din care imi permit sa citez cate ceva, "Sfantul Coran si Hadisurile sunt,fara indoiala,doua entitati separate,legate insa una de alta atat de strans incat nu poate fi considerata existenta lor independenta"[...] Studiul acestor insemnari si istoria vietii celor ce le-au pastrat dovedesc fara nici o indoiala ,ca pastrarea Hadisurilor nu s-a facut premeditat si nu a fost o idee nascuta la mult timp dupa moarte Trimisului lui ALLAH saaaws .Insemnarea acestor hadisuri a inceput cu toata seriozitatea in timpul vietii Trimisului lui ALLAH ..." As putea sa-ti mai dau o lista nicidecum impresioananta,uite numai pe site-ul islamul azi.ro,cartile pot fi citite si nu sunt putine la numar ,ci vreo 20 si ceva.Sunt destule,important e ca n-am gasit in nici una din aceste carti vreo inadvertenta,ci pe mine personal cele peste 40 de carti care le am numai in lb. romana m-au ajutat sa inteleg tot ceea ce scriu. De asta nu mi-as permite sa scriu pareri personale sau comentarii neavizate asa cum nici un musulman cu frica lui ALLAH nu cred ca ar putea s-o faca. Si inca ceva,in absolut toate aceste carti ai sa vezi peste tot citate din Coran,explicarea sensurilor acestora,cum oare altfel una ca mine,de origine nearaba ar putea sa inteleaga? In fine,cred ca oricine vrea sa stie are la indemana azi toate mijloacele sao faca,daca vreti am sa mai dau inca o data adresele de site-uri islamice,in romnia oricine va gasi numai bunavointa pe www.islam.ro www.islamulazi.ro Mi-as dori mult ca atat tu cat si cei care citesc sa inteleaga ca aceasta nu este o confruntare de idei,ca nu ne rafuim in declaratii,ca Islamul este unic si neinterpretabil,ca mesajul divin transmis este cat se poate de clar,ca doar cei ce cauta ambiguitatea si lucrurile indoielnice vor vedea altfel lucrurile. Cred ca fiecare musulman,isi doreste sa stie cat mai mult si probabil fiecare traim zilnic animati de dorinta de a-si intregi stiinta,caci altfel am deveni niste limitati .Sa nu uitam ca primul cuvant transmis lui Rasul ALLAH saaws a fost "citeste",ca islamul este o religie care incurajeaza educatia,stiinta,cunoasterea.In fine,sper si ma rog la ALLAH ca sa avem inimile si mintile deschise si respectul pentru cei de la care putem invata,sa ne respectam valorile,sa fim fiecare muslimun salihun,Inshaa ALLAH. Eu iti spun cu toata sinceritate ca astept cu nerabdare bibliografie pentru ca prima intrebare pe care mi-am pus-o cand ai scris ca tu te bazezi doar pe Coran a fost "si de unde stiu ei cum sa se roage?",asa cum am mai spus rugaciunea fiind obligatorie in Islam si in Coran sunt extrem de mult referiri la rugaciune dar nu se explica cum anume se indeplineste ea ,musulmanii rugandu-se in acelasi mod cu toti,(mai exista mici diferente dar sunt neglijabile(uite,de ex. am vazut pe cineva care atunci cand la a doua rakat spunea sahada misca aratatorul,dar la toate moscheile din tara sau din afara pe unde am fost i-am vazut pe oameni rugandu-se la fel). Stiu ca noi musulmanii ne rugam asa cum se ruga Muhammad saaws,asa dupa cum l-a invatat Gibrail,care i-a fost imam. Cum oare ar putea fi altfel? De abia astept sa-mi trimiti o lista ,site-uri orice,promit ca am sa citesc,chiar imi doresc sa o fac. Va imbratisez cu mare drag pe toate si va doresc numai bine! "ALLAH si-a aratat bunavointa fata de credinciosi ,trimitandu-le un profet chiar din mijlocul lor,care sa le recite versetele Sale,sa-i curateasca si sa-i invete Cartea si Intelepciunea ,chiar daca au fost mai inainte in ratacire invederata"(3:164) ALLAH makum! Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.Ce tare m-am bucurat cand am gasit site-ul asta.Ma numesc Mihaela si am aproape 30 de ani(mai am o luna)sunt casatorita cu un musulman,am patru copii:o fetita de 9ani si trei baieti de 7,6 si respectiv 4 ani care mi-au scos peri albi[q].Voi va plangeti de un copil sau doi dar eu cu patru?Imi plac subiectele voastre de discutie dar ati cam deviat de la ce era mai important cred eu.[8)] ellus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam ,ai dreptate .Cred ca am gresit cind am zis "secte"mi se pare ca am pus ghilimele,era de fapt vorba de cele patru scoli ale islamului. Am si eu ceva curiozitati pt Corina Iulia,citeva intrebari,dar lasati-ma sa fac liniste pe "front".[:D] Gulshan ce-i cu link-ul ala?La mine nu s-a deschis nimik. Revin,va pup acum. [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Maryam ,ai dreptate .Cred ca am gresit cind am zis "secte"mi se pare ca am pus ghilimele,era de fapt vorba de cele patru scoli ale islamului.Am si eu ceva curiozitati pt Corina Iulia,citeva intrebari,dar lasati-ma sa fac liniste pe "front".[:D] Gulshan ce-i cu link-ul ala?La mine nu s-a deschis nimik. Revin,va pup acum. [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Hannen,[flo] o spun eu cu toata responsabilitatea de care sint in stare. QURANISTI sint O SECTA! Si o astept pe Corina sa combatem aceasta idee. Si daca vrea impreuna cu sotul si imamul "lor". Si nici pe privat nu ma deranjeaza. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corina iulia
Sallam aleicum , fetelor. Ce mai faceti? Am lipsit ceva vreme, stiu, dar acum sunt aici ! ce ati mai clicarit ! ati trecut deja la topicul nr 8 ! mabrouk ! Am sa incerc intre timp sa va citesc mesajele de unde le-am lasat, pana atunci voi puteti sa-mi puneti intrebari, pe parcurs am sa incerc sa va raspund fiecaruia. Ok ? v-am ramas datoare cu niste explicatii. Despre coranisti. In primul and am luat legatura cu sheicul nostru prin oamenii care scriu pentru el, care ne transfera informatiile si ne dau raspunsurile. Pe acest sheic noi il respectam foarte mult iar sotul meu a studiat sub aripa sa pentru mai mult de 4 ani. Nu pot sa va dau prea multe amanunte despre el, desi mie personal mi-ar face o mare placere sa va stiu spune mai multe despre acest mare om, acest mare sheic. Coranistii sunt cel mai vechi grup din islam si depind de de studierea Coranului, Cartea Sfanta a islamului si, de altfel , prima Carte scrisa in islam si a fost scisa sub supravegerea Profetului Mohamed. Coranul este singura carte pe care Allah a promis ca o va pastra fara nici o schimbare pana la sfarsitul lumii ( Coran 15/9) si singura carte in care Allah a spus ca va contine adevarul (Coran 41/41, 42). Aceasta este Cartea coranistilor si nu am sa incep acum sa va explic de ce se iau doar dupa Coran, pentru ca ar fii prea mult de explicat si cred ca nu e destul spatiu. Ceea ce e de stiut este ca este singura Carte care a fost scrisa in timpul vietii Profetului si sub supravegherea sa directa, asa cum am spus mai sus, iar aranjamentul surelor, asa cum bine stiti, a fost facut sub indrumarea sa. Sa aruncam o scurta privire asupra cartile hadiselor. Veti vedea ca Profetul Mohamed a interzis scrierea vreunui hadis in decursul vietii sale, ceea ce inseamna ca nu erau sursa importanta de informare. Cand a gasit niste studenti scriind hadise , Profetul Mohmed le-a interzis categoric si le-a permis sa scrie doar versetele Coranului. Cei din bransa suna stiu acest lucru foarte bine. Veti vedea ca cei care au scris hadisele au depins foarte mult de memorie, adica au transmis de la o persoana, la o alta persoana si tot asa pana la Profetul Mohamed. Pe acesta cale, cea mai importanta culegerea de hadise este culeasa de Bukhari, si ii poarta numele. El a murit dupa Profetul Mohamed la 246 ani. Bukhari este de origine din Uzbekistan, din orasul Bukhari, el s-a nascu acolo si a murit acolo, mormantul lui este vizitat de numerosi musulmani, fiind considerat sfant. Dupa cum se stie, Bukhari a fost de origine turca, deci limba vorbita de el nu era araba. Dupa cum si voi ati spus-o, atata timp cat nu stii sa citesti si sa scrii corect in limba araba, o traducere inseamna tot traducere a unor sensuri. Nu vorbim ca persoanele care au transmis generatii dupa generatii aceste hadise cum ca nu ar fi fost corecte, dar spuneti voi, daca azi va spune cineva o poveste, o invatatura, chiar daca o invatati pe de rost, dupa 10 ani o veti repeta la fel ca in ziua in care v-a fost transmisa ? nu, desigur nu. Deci, luam in calcul corectitudinea oamnenilor, faptul ca aceste hadise au fost transmise peste 246 de ani pe cale orala si apoi scrise doar din memorie, ne punem intrebarea cat de exacte sunt ele ? si e important sa ne intrebam, pentru ca doar pentru o simpla interpretare gresita pot murii oameni, cel putin in trecut cand oamenii erau judecati dupa aceste hadise si poate chiar pedepsiti cu moartea. Nu e putin, nu ? as putea sa mai spun o multime de lucruri, dar prefer sa raspund tuturor intrebarilor voastre. Acum voi merge inapoi, la inceputurile islamului,cand a fost scris Coranul. Asa cum am scris mai sus musulmanii au depins doar de Coran pe periada vietii Profetului Mohamed. Cand musulmanii au inceput sa se separe, dupa 25 de ani dupa moartea Profetului, ei s-au separat in parti care fiecare dintre ei si-au ales lideri ca sa fie condusi. Unii dintre ei l-au sustimut pe Ali, varul profetului si sotul fiicei sale Fatema si tatal nepotilor profetului aceasta parte a devenit ceea ce azi stim sub numele de siiti. Alta parte l-au sustinut pe Muawia, varul –dar nu de prim rang- a lui Osman , care a fost fostul khalifa musulmanilor iar aceasta bransa a devenit apoi suniita, alta parte a refuzat pe ambii candidati si au spus ca trebuie ca liderul musulmanilor sa fie ales prin alegeri libere, chiar un sclav negru daca era un om corect. Aceasta bransa a devenit khawarij care mai poate fi gasita acum in Oman, sudul emiatelor arabe si a arabiei saudite, precum si in cateva oaze din sudul algeriei, in muntii nafusa in sudul capitalei libiei. Coranistii sunt oamnei pasnici si nu au sustinut nici una din parti. Numele lor initial a fost Qura` ,iar acest cuvant inseamna :citire, pentru ca ei erau acei care citeau Coranul si si-au extras legile doar din Coran. Acesti oameni au fost aceia care mai apoi au impartasit tuturor cum sa citeasca Coranul pentru ca in acel timp Coranul s-a raspandit peste tot , in multe tari care nu aveau limba araba ca limba nativa (irakul, siria, egiptul, algeria, marocul etc). Acum este folosit numele de coranisti, pentru ca scopul de a invata musulmanii Coranul nu are aceeasi importanta ca si in trecut pentru ca acum cu tehnologia actuala Coranul este pe mesele tuturor musulmanilor. Ceea ce a ramas de facut e sa invatam corect legile Coranului, inainte de orice altceva. Ce am observat eu e faptul ca de foarte multe ori se pun in fata legilor Coranului, legile hadiselor, ceea ce nu e corect. Cine spune ca nu e complect Coranul fara hadise face un mare pacat. Cine spune ca doar o litera din Coran nu e scrisa corect, acela nu e musulman. Fie ca Allah sa va binecuvanteze pe toate, alaturi de familiile voastre si de toti cei dragi voua. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca Quranisti,conform spuselor tale,sint vechi de cind Islamul,cum se face ca a fost initiat ,ca secta, de catre Ghulam Pervez,care, din cite stiu eu,nu are virste matusalemice?! Apoi,cum se face,ca multi imami nici nu vor sa aduca in discutie aceasta secta,considerind-o extremista? Inca stiu sa citesc romaneste,deci nu este necesar sa postezi acelasi mesaj de 2 ori. Eu te-am invitat sa dezbatem! Si inca astept explicatia referitoare la treaba cu "plictisitul". NB. Daca sint fete care se exprima elegant la postarile tale,pe mine personal m-ai infuriat. Si ca sa te atrag mai mult la aceasta dezbatere,mentionez,ca zilnic iau contact cu Islamul si scolarii sai,sub o forma sau alta. Inca te astept,Corina! Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...