Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by aysha de care sint in stare. QURANISTI sint O SECTA! Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
buna aysha. consider ca ceea ce am avut de demostrat in legatura cu acest subiect a fost demonstrat deja. ca tu ,care doar de doua -trei zile ai aflat de aceasta bransa , spui altceva, jos palaria[:D] am si eu o intrebare pentru tine, daca nu te superi. spuneai undeva, pe topicul nr 7, cred, ca doar siiti sunt 14 branse. eu nu stiu asta. poate ca tu imi dai numele exacte ale fiecarei branse in parte, asa, ca pentru cei care nu stiu ce vorbesc ca si mine: 1..... 2..... 3..... ...... 14.... sau poate ca e vorba ca siiti sunt trei grupari: 1.jafariia sau isna ashria (ceea ce in traducere inseamna 12) 2.zaidiia 3.ismailia as putea sa adaug si a patra grupa , alawaiia care se considera tot siiti , dar alte grupari nu-i considera ca fiind siiti. sigur ca daca aduni 12+1+1=14 daca poti sa-mi demonstrezi cu nume clare ca e altfel, [:D] pot sa spun ca ismailia sunt divizati in alte doua grupuri: bahara si agakhania. si mai vreau sa te linistesc cu ceva. daca la iasi sunitii si siiti sunt separati de un zid in cadrul moscheei la rugaciune, aici la bucuresti musulmanii sunt mult mai pasnici si mai draguti unii cu altii. siia si sunna merg impreunala rugaciune, la aceeasi moschee si in acelasi timp. eu spun ca sunt oameni tare de treaba si s-au integrat complect in europa, deci se respecta si se accepta reciproc. suntem totusi un stat de drept unde fiecare are dreptul sa-si exprime liber parerile si sa-si urmeze traditiile religioase. ei nu mai sunt in state arabe,unde o anumita religie este religia oficiala si obligatorie, adica sunna. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by corina iulia Sa aruncam o scurta privire asupra cartile hadiselor. Veti vedea ca Profetul Mohamed a interzis scrierea vreunui hadis in decursul vietii sale, ceea ce inseamna ca nu erau sursa importanta de informare. Cand a gasit niste studenti scriind hadise , Profetul Mohmed le-a interzis categoric si le-a permis sa scrie doar versetele Coranului. Cei din bransa suna stiu acest lucru foarte bine. Veti vedea ca cei care au scris hadisele au depins foarte mult de memorie, adica au transmis de la o persoana, la o alta persoana si tot asa pana la Profetul Mohamed. Pe acesta cale, cea mai importanta culegerea de hadise este culeasa de Bukhari, si ii poarta numele. El a murit dupa Profetul Mohamed la 246 ani. Bukhari este de origine din Uzbekistan, din orasul Bukhari, el s-a nascu acolo si a murit acolo, mormantul lui este vizitat de numerosi musulmani, fiind considerat sfant. Dupa cum se stie, Bukhari a fost de origine turca, deci limba vorbita de el nu era araba. Dupa cum si voi ati spus-o, atata timp cat nu stii sa citesti si sa scrii corect in limba araba, o traducere inseamna tot traducere a unor sensuri. Nu vorbim ca persoanele care au transmis generatii dupa generatii aceste hadise cum ca nu ar fi fost corecte, dar spuneti voi, daca azi va spune cineva o poveste, o invatatura, chiar daca o invatati pe de rost, dupa 10 ani o veti repeta la fel ca in ziua in care v-a fost transmisa ? nu, desigur nu. Deci, luam in calcul corectitudinea oamnenilor, faptul ca aceste hadise au fost transmise peste 246 de ani pe cale orala si apoi scrise doar din memorie, ne punem intrebarea cat de exacte sunt ele ? si e important sa ne intrebam, pentru ca doar pentru o simpla interpretare gresita pot murii oameni, cel putin in trecut cand oamenii erau judecati dupa aceste hadise si poate chiar pedepsiti cu moartea. Nu e putin, nu ? as putea sa mai spun o multime de lucruri, dar prefer sa raspund tuturor intrebarilor voastre. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
scuzele mele, nu voiam sa postez de doua ori acelsi mesaj, ci voiam sa va intreb de raspunsul la ceea ce eu am scris mai sus si la care nimeni, niciodata nu mi-a adus nici o lamurire.[bang] as vrea sa spuneti voi de ce e asa si nu altfel. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, da-mi te rog unde am scris ca suni si shiia sint separati de zid la moschee? Dar cit poti de repede,ok? Sunii: zaidi,maaliki,shafii,hanbalii,hanifii Shiia: durzii,alawi,atnasharii,buhri,ismailii,kharijiitii,ahmadii. Apoi,atnasharii au 3 sub-secte,ismailii au 4.Sint 14 sau tre' sa fac matematici demonstrative?(sub-sectele s-au format tot diferentelor intre practicarea islamului). Eu zic sa mergi sa citesti mai multe si apoi sa revii. Dar,o rugaminte totusi,te rog. Astept explicatia cu plictisu si zi-mi si mie conform crezului tau daca stii care-i diferenta fundamentala intre suni si shiia. Ma refer la cei 5 stilpi ai Islamului. Si ca sa te linistesti,sa dormi bineee la noapte,am 3 shiia care lucreaza pentru mine si nu le fac clistirul. Nu am facut eu diferenta intre musulmani. Si inca te astept la dezbaterea privind Quranitii.Asta in cazul in care nu vei continua sa-mi citesti anapoda postarile. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum, am sa spun din nou ca sunt in general rau inteleasa. si-mi pare rau. de ce? cineva, acum nu mai stiu cine din toate raspunsurile cu care am ramas in urma, scuze pt acel cineva[asia], vreau sa repet si sa spun ca eu personal nu sunt de acord cu casatoria de placere, nu sunt de acord nici macar cu a doua sau a treia sotie, ce sa mai spunem de a patra. in primul rand , pt cele care au citit corect postarea mea, care au avut rabdare sa inteleaga ceea ce eu scriu cred ca a fost destul declar ce am vrut eu sa subliniez. in primul rand am spus si am venit cu citate din Coran cand am afirmat, ca e bine ca un barbat sa-si ia doar o sotie, este permisa casatoria cu doua, trei ,patru sotii atata timp cat sotul poate sa fie corect cu toate cele patru. dar in alta sura pe care cu toatele o stim e scis ca e mai bine sa nu se practice acest tip de multi-casatorii pentru ca un barbat nu va fii niciodata corect pe deplin cu sotiile lor. deci, e clar ca nuu e bine sa ai mai mult de o sotie. din nou, despre casatoria de placere. ea este permisa. e scris clar. nu am scos-o de la mine din burticica, am spus-o si o repet. ca nu se practica, ca e de moda veche si e antica si femeile au reusit intre timp sa invete sa-si apere punctul de vedere si drepturile, e cu totul altceva. ceea ce am vrut eu sa discut despre subiect, e tocmai faptul ca a noi, la romani, cu scumpele noastre fete naive care considera ca dragostea este cel mai important lucru intr-o casnicie, sunt unii barbati, nicidecum dintre cei buni si corecti, care profita de nestiinta si increderea lor, a fetelor si reusesc sa le atraga in lat, adica sa efectueze acest tip de casatorie. si nu e doar o simpla poveste de facut senzatie, e purul adevar ca ne place sau nu ne place. am adus i discutie acest subiect pt ca in inima mea a fost mult rana cand am aflat ce se poate intampla. detest acest lucru, consider ca e o marsavie sa fie cineva inselat. dar daca cele doua persoane sunt dispuse la un astfel de aranjament si noua sotie isi primeste darul de nunta stabilit si este de acord, eu nu ma pot importivii. e libera alegere a fiecaruia. ce e cert e faptul ca fiecare trebie sa fie pe deplin constient de optiunile pe care le are, de obligatii si se raspnsabilitati. important e sa nu faca copii, dupa mine, pt ca urmasii sunt cei care vor suferii cel mai mult, si mamale langa ei. in acest punct ortansa, cred, aspus foarte multa sfaturi bune care trebuie luate in seamna. gulshan a spus iar un lucru intelept: sa se csatoreasca si religios si legal, la starea civila. asa poti sa fii sigura ca viitorul sot are sau nu are o alta sotie, sau care e situatia la acel moment. despre intrebarea "daca as fii de acord ca sotul meu sa-si aleaga o sotie pt o casatorie de placere" da , sunt de acord sa faca ceea ce el isi doreste pt ca si eu am sa actionez ca atare: DIVORT. Aacelasi lucru s-ar fii intamplat daca as fi fost casatorita cu un crestin care si-ar fi luat "[:D]o prietena pentru zile grele". important e sa nu ajungi acolo. in viata ai multe greutati de intampinat si, cu siguranta, multe ispite. daca el ar alege acest fel de asi continua viata as stii ca a fost si greseala mea, sihur nu am facut tot ceea ce trebuia ca sa-l pastrez langa mine. sa nu uitam ca femeile sunt nu doar victime, sunt si parte integrala la o casatorie, cel putin asa e la noi in casa. ne respectam reciproc , ne iubim foarte mult, avem idei de multe ori in contradictoriu, dar ne complectam reciproc. [:D][:D] happy end ! "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

postat initial de catan Corina spuneai ca aceasta secta a aparut cam demulticel poti sa specifici cam de cind? ---------------------------------------------------------- catan drag, am raspuns mai sus cum ca nu e o secta ci o bransa a islamului si am dat si date. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

postat initial de aysha Deci coranisti sint conform site: "Today, a sect exists, called "Quranites" who comment according to their whims and fancies; without seeking the explanation of the authentic Sunnah. They only accept and follow the Sunnah which suit their desires, the rest they throw behind." ------------------------------------------------------------ ca un suniit, fie el si imam spune ca e secta nu inseamna neaparat ca-i si dau dreptate. cat despre hadise, mi-am exprimat punctul de vedere in multe dati am pus si situatii la care astept sa mi se dea raspunssi pana atunci pot doar sa va spun ca din aceleasi motive nu sunt de acord cu hadisele, cu toate, nu cu doar o parte selectiva dintre ele. dar daca existe hadise care corespund cu regulile de bun simt si ele sunt urmate de coranisti, scuzati-mi impolitetea aysha draga, dar nu este vina noastra ca suntem oameni pasnici , care respecta pe cei din jurul lor, carora nu le place agresivitaea si condamna vehement terorismul de care unii suniti dau dovada. consider ca aceste acte fac un mare defavor islamului si musulmanilor, in general. nu am vazut un coranist terorist, nu am vazut un siit terorist: elita e bransa sunna. ma rog, o parte dintre ei, nu toti, desigur. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

postat anterior de gulshan draga corina,ma intreb si eu ca si suratele mele despre ceva amanunte despre''coranisti''.am inteles ca aprofundezi si studiezi Coranul,asta e f bine,te apreciez si sper ca intr-o buna zi sa devii hafiz(inshallah).dar asta te face sa te simti mai diferita de ceilalti musulmani,adica e ceva aparte-aveti un grupsor aparte? -------------------------------------------------------- am apreciat totdeauna justetea intrebarilor si expunerilor tale. o fac si acum multumindu-ti pentru urale. din pacate sunt asa de mica in stiinta ca nu cred ca intreaga mea viata imi va fii suficienta sa stiu tot, ca apoi sa redau altora. dar asta nu ma impiedica sa-mi expun parerile [:D]in tara ea libera pe care o iubesc atat. despre celelate puncte cred ca deja te-am lamurit. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cuscus, adica costina. [:D] si cu tine am o "treaba"[:D] pui intrebari grele aici. vad ca nu ai primit nici un sfat. eu am sa-mi permit sa-ti dau unul.[:D] dupa cum vad eu aici tu esti convocata la o sedinta de "casatorie de placere" de catre prietenul tau. am expus mai sus foarte clar si raspicat, de data asta, ca sa nu mai fiu reinterpretata de nici una dintre voi[:D], care e parerea mea despre o astfel de casatorie. nu e haram, dar e pacat de tine sa accepti asa ceva[bang]. vei fii foarte afectata pe viitor daca si pana acuma ai suferit si ai suferit. lumea nu se termina cu El. vezi ca pe site-ul dat de maryam: www. islamulazi.ro este si o rubrica de matrimoniale. poti sa-ti incerci norocul sau de nu, vorbeste cu fetele, poate cunosc ei vreun domn bine care sa fie mult mai elegant dcat prietenul tau. acesta e fatul si parerea mea sincera, dar, desigur, decizia iti aprtine in totalitate. orice ai decide, noi aici -cu bune cu rele[:D][:D][:D]- te vm sprijinii si incuraja totdeauna. aici ai prieteni dragi, sa nu uiti. ok?[:o)] "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit cateva dintre site-urile date de voi pe topic despre coranisti si pot sa va spun ca nu am aceeasi parere. in primul rand sunt scrise tot de sunna care sunt, normal, impotriva oricarei alte credinte posibile sau branse a islamului. ii inteleg desi nu sunt de acord cu aceasta, pt ca eu consider ca fiecare isi poate exprima liber parerea si apartenenta la o alta religie sau bransa a unei religii fara sa fie considerat ca fiind in afara logicii. scuzele mele ca spun asa, dar intotdeuna cand cititi ceva priviti de cine e scris acel lucru , ce intentii are si ce modalitati de exprimare foloseste. sa iei in calcul si ce are parte opusa de spus iar apoi sa mergi repede la o sursa neutra si sa studiezi si a treia varianta. acestia sunt pasii de baza a unei opinii corecte. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...