Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

Vai de capul meu! Uite cu ce imi pierd eu vremea.Cu "teoriile" Corinei. Vreau si o dovada concreta cu citat si link sau trimitere catre carte unde se afirma sa Hadith-ele au fost scrise dupa moartea Profetului (PBUH). Mai Corina,cu tot respectul de care sint in stare la ora asta,esti tare rau pe linga islam si invataturile lui. Tu chiar nu vrei sa intelegi ca nu UN IMAM spune ca quranitii sint o secta ci pina si tara de bastina a lui Ghulam Pervez ii denunta deturnarea? NB. Daca dai o cautare pe "moschei shiia in UAE "ai sa gasesti un numar aproape egal cu cele sunii. Asa ca aluzia ta "rasista" cade. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
postat initial de mari_alhilo Ceea ce toti stim este ca conditia esentiala pentru a deveni musulman este de a rosti AS-SAHADA:"LA ILLAHA ILLA ALLAH,MUHAMMEDUN RESULULLAH."Deci pentru a fi un bun musulman cel ce trece la islam trebuie sa creaca in unicitatea lui ALLAH Subhaana wa Taala si in ultimul sau profet Mohamed(saaws). ------------------------------------------------------ coranistii fac toate acestea[:D] ---------------------------------------------------- postat initial de mari El este Cel care L-a trimis pe Trimisul sau cu calauzirea si religia adevarului,ca sa o faca pe ea deasupra intregii religii,chiar daca politeistii nu voiesc-Spune:"Domnul meu a oprit nelegiuirile-atat pe cele vazute cat si pe cele nevazute,precum si pacatul,nedreptatile[altora]sau sa-i faceti lui ALLAH asociati,de vreme ce el nu a trimis o astfel de porunc,sau sa spuneti despre ALLAH ceea ce nu stiti."(quran 61:9,7:33) ----------------------------------------------------------------- da, coranistii cred ca el a fost calauza prin simplul fapt ca Allah l-a ales ca profetul nostru, ultimul profet. si islamul va fii religia din urma, pt ca dupa Profetul Mohamed nu va mai exista alt profet, e scris clar in cartea sfanta, in Coran. si biblia il desemneaza ca ultimul profet. pe site-ul www.islamulazi.ro este foarte frumos dezbatut acest subiect. --------------------------------------------------------------- postat initial de mari "Spune:"Ci eu sunt doar un om ca si voi!Si mi s-a revelat mie ca Dumnezeul vostru este un Dumnezeu Unic!Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau"(quran 18:110) ------------------------------------------------------- perfect valabil pt coranisti. ------------------------------------------ postat initial de mari And obey Allah and the Messenger, that ye may obtain mercy." [Qur’aan 3:132] ------------------------------------------------------- coranistii nu fac opinie separata la acest punct, ei respecta Coranul si pe profetul lor< Mohamed. ceea ce ei nu accepta sunt hadisele despre care insasi profetul a interzis scrierea lor,deci pastrarea lor. acum cine nu respecta ceea ce profetul a spus? -------------------------------------------------------- postat toto de mari "Say: If ye do love Allah, Follow me: Allah will love you and forgive you sins." [Qur’aan 3:31] --------------------------------------------------- desigur ca a fost urmat, coranistii au fost cei care au fost primii in urmarea profetului la o noua religie, islamul. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am raspuns acum cam la toate subiectele trecute. sunt deja obosita asa ca ... vorba lui scarlet o`hara: si maine e o zi. si de altfel nu vreau sa va ingreunez prea mult citirea, nu vreau ca acest topic sa fie plin doar de raspunsurile corinei[:D] ne vedem maine. pusic la toata lumea si noapte buna. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

On news groups such as SRI and other I came across group of people who claim they are Quranites (Follower of Quran only) and they reject Hadith and Sunna. Some of them are follower of Khalifa Rashad and some are not. But all of them have non-traditional beliefs; such as they do not consider praying salaat as it is been known among the Sunni and Shia madhabs. Since they reject Hadith and sunna and also reject history they seem to reject certain traditional views held by main stream Muslims, such as salaat and hadj and fasting. They believe salaat can be offered in your heart. Their claim is that since Quran is complete there is not need for Hadith and Sunna . Their attitude mainly has been very insulting to Sunni and Shia. They make fun of Bukhari and any Hadith mentioned in Bukhari or other sources, some time they even go as far as making fun of prophet (pbuh) while refuting Hadith and Sunna. My Question is, Are these group of people Muslim? Should we consider them Muslims? Answer The answer is no, they are not Muslims. Asta spune Sheikh Muhammad Ali Al-Hanooti de profesie MUFTI in Makkah. Uite si link-ul:http://www.islamonline.net/livefatwa/english/Browse.asp?hGuestID=yL86OZ Numai contradictii in postarile tale. Si inca astept explicatia la "plictis" . Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi am intrat cu gindul sa postez altceva dupa ce am citit ultimele explicatii ale corinei presimt ca nu o sa ma prinda somnul tonight. Draga Corina,tu chiar crezi cind zici ca in Coran este permisa casatoria de placere??? Unde este exprimat atit de CLAR cum zici tu,cind de fapt este clar contrariul.Vreau numai sa te gindesti cum Allah Suhana Wa Taala,ar fi permis asa ceva ??Cind de fapt Coranul tot este un indemn la moralitate,la decenta,la curatenie trupeasca si sufleteasca,cind Coranul condamna desfriul pt ca din desfriu apar bolile care astazi fac ravagii,copii fara parinti,avorturi etc.Deci o casatorie de placere ar fi o CONTRADICTIE a acestor indemnuri nu??????????? Probabil trebuie sa spun pt cei care nu stiu,persoanele care ne citesc ,nemusulmanii ca Sfintul Coran nu are nici macar o contradictie,dar tu tocmai sustii una! Alta ar fi exemplul cu cinele pe care ni l-ai citat din sura Al-Khaf.Imi pare rau ca tu ai inteles ca acel caine era dat de exemplu bun.Cainele respectiv din povestea crestinilor care au dormit in pestera era doar simbolic si se referea la nr. tinerilor crestini care au dormit in pestera,pt ca inainte de Islam au fost contradictii in legatura cu numarul lor. Ba din contra in Coran,ipocritii,necredinciosi sunt dati exemplu precum cainele care gifie cu limba scoasa. Mai sustii o contradictie,cea de a treia din cite imi amintesc ca am obs.in mesajele tale.Si anume ca nu conteaza ce esti,crestin,bla,bla,toti care fac bine merg in rai. Vorba Ayshei,cu parere de rau ma intreb,oare citim acelasi Coran??? Ai mai scris in primul mesaj ,cel cu explicatiile cum ca,hadisele au fost transmise pe cale orala de la unul la altul pina in timpul Profetului.Sa inteleg ca hadisele au fost scrise inainte de nasterea Profetului?[hop] Si sunt multe altele care trebuiesc discutate,sa facem lumina nu de alta dar mi-e mila de toti cei care ne citesc,probabil ca i-am bagat in ceata mai rau ca la Londra. Acum vreau sa urez bun venit noilor fete,bogdanas si ellinus parca.Sa-ti traiasca copii,sunt maricei deja. Si nu cred neaparat ca ne-am indepartat de la subiect,informatia de binevenita.Ce ar fi daca am discuta numai despre vreme?[:D] [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Desi am intrat cu gindul sa postez altceva dupa ce am citit ultimele explicatii ale corinei presimt ca nu o sa ma prinda somnul tonight. Draga Corina,tu chiar crezi cind zici ca in Coran este permisa casatoria de placere??? Unde este exprimat atit de CLAR cum zici tu,cind de fapt este clar contrariul.Vreau numai sa te gindesti cum Allah Suhana Wa Taala,ar fi permis asa ceva ??Cind de fapt Coranul tot este un indemn la moralitate,la decenta,la curatenie trupeasca si sufleteasca,cind Coranul condamna desfriul pt ca din desfriu apar bolile care astazi fac ravagii,copii fara parinti,avorturi etc.Deci o casatorie de placere ar fi o CONTRADICTIE a acestor indemnuri nu??????????? Probabil trebuie sa spun pt cei care nu stiu,persoanele care ne citesc ,nemusulmanii ca Sfintul Coran nu are nici macar o contradictie,dar tu tocmai sustii una! Alta ar fi exemplul cu cinele pe care ni l-ai citat din sura Al-Khaf.Imi pare rau ca tu ai inteles ca acel caine era dat de exemplu bun.Cainele respectiv din povestea crestinilor care au dormit in pestera era doar simbolic si se referea la nr. tinerilor crestini care au dormit in pestera,pt ca inainte de Islam au fost contradictii in legatura cu numarul lor. Ba din contra in Coran,ipocritii,necredinciosi sunt dati exemplu precum cainele care gifie cu limba scoasa. Mai sustii o contradictie,cea de a treia din cite imi amintesc ca am obs.in mesajele tale.Si anume ca nu conteaza ce esti,crestin,bla,bla,toti care fac bine merg in rai. Vorba Ayshei,cu parere de rau ma intreb,oare citim acelasi Coran??? Ai mai scris in primul mesaj ,cel cu explicatiile cum ca,hadisele au fost transmise pe cale orala de la unul la altul pina in timpul Profetului.Sa inteleg ca hadisele au fost scrise inainte de nasterea Profetului?[hop] Si sunt multe altele care trebuiesc discutate,sa facem lumina nu de alta dar mi-e mila de toti cei care ne citesc,probabil ca i-am bagat in ceata mai rau ca la Londra. Acum vreau sa urez bun venit noilor fete,bogdanas si ellinus parca.Sa-ti traiasca copii,sunt maricei deja. Si nu cred neaparat ca ne-am indepartat de la subiect,informatia de binevenita.Ce ar fi daca am discuta numai despre vreme?[:D] [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Ba nu Hannen,quranitii sustin ca Hadith-ele au fost scrise dupa moartea Profetului (PBUH) ca acesta a interzis total scrierea lor cit a trait.[hot] Scuze...si eu salut pe toata lumea![flo] Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]Corina draga ma uimesti cu cunostintele tale atit de vaste[alcool]de unde ai venit cu asa idei?Coranistii astia ai tai ,vrei sau nu vrei sint tot o secta de care in vietisoara lui sotul meu nu a auzit si bine a facut ca vad ca esti tare departe de invatamintele Islamului.Regret ca bagi lumea in ceata si arati niste aspecte neadevarate ,percepte gresite insuflate de inteleptul seh al vostru. Accepti casatoria de placere si insinuezi ca ea este permisa in Islam?E culmea cum poti sa sustii cu tarie atitea aberatii draga de tine nu te supara pe mine dar esti total in afara de Islam. Aysha ,Hannen ,Maryam nu va mai chinuiti cu explicatii ca totul e in van,Corina o va tine sus si tare cu niste explicatii atit de firave incit mi se pare ridicol.O sa incerc sa ma abtin de la comentarii ptr ca vad ca nu isi au rostul .[ups] Bine ai venit ella [flo]mamica *4 copilasi frumosi.Sa-ti traiasca comorile si sa fiti fericiti. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corina iulia
postat initial de aysha Deci coranisti sint conform site: "Today, a sect exists, called "Quranites" who comment according to their whims and fancies; without seeking the explanation of the authentic Sunnah. They only accept and follow the Sunnah which suit their desires, the rest they throw behind." ------------------------------------------------------------ ca un suniit, fie el si imam spune ca e secta nu inseamna neaparat ca-i si dau dreptate. cat despre hadise, mi-am exprimat punctul de vedere in multe dati am pus si situatii la care astept sa mi se dea raspunssi pana atunci pot doar sa va spun ca din aceleasi motive nu sunt de acord cu hadisele, cu toate, nu cu doar o parte selectiva dintre ele. dar daca existe hadise care corespund cu regulile de bun simt si ele sunt urmate de coranisti, scuzati-mi impolitetea aysha draga, dar nu este vina noastra ca suntem oameni pasnici , care respecta pe cei din jurul lor, carora nu le place agresivitaea si condamna vehement terorismul de care unii suniti dau dovada. consider ca aceste acte fac un mare defavor islamului si musulmanilor, in general. nu am vazut un coranist terorist, nu am vazut un siit terorist: elita e bransa sunna. ma rog, o parte dintre ei, nu toti, desigur. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Aici esti atit de "pe linga" fata de realitate ca indraznesc sa ma intreb pe ce planeta traiesti?! Nu ca m-ar interesa....insa ,sa-ti intre bine in capushor, QURANITII sint o SECTA,si nu una oarecare,ci una BLASFEMICA.Daca nici stiinta lui Sheikh Muhammad Ali Al-Hanooti de profesie MUFTI in Makkah, nu te satisface,as indrazni sa-l invit pe "imamul vostru" la un chat. Cine stie,poate-mi lumineaza si mie "inteligentu'" si o apuc si eu ca tine. Ca eu nu pricep cum de tu poti sa accepti anumite Hadithe si altele nu? Pai asta-i invatatura lui Ghulam Pervez,nu a lui Allah! Incepi cu cirip-cirip si eviti raspunsuri concrete. Incepi cu "noi coranistii sintem pasnici,ca sunii sint teroristi". Ok,eu te terorizez acum pe tine ca mi-ai ramas datoare cel putin cu un raspuns. Vreau raspunsuri clare,nu gen Scarlet O'Hara. Cu dedicatie pentru Corina: Mutazilities (Qur'ânites) The Mu'tazilah are from the Rationalist school of thought and have very many deviations in their methodological principles. These people are the Rejecters of the Sunnah, and spring from the works of Ghulaam Ahmad Parweiz and Rashad Khalifa, both of whom were declared apostates, due to their very clear and apparent kufr. In the time of the tabi`in, in the days of Hasan al-Basri in particular, Wasil ibn `Ata' emerged with his concept of "the station between the two stations." He claimed that a Muslim who commits a major sin is no longer a believer, nor is he a kafir, but that he is in an intermediate station between kufr and Eemaan - that of fisq (transgression) and will remain eternally in Hell. Imam Hasan expelled them from his circle (halaqah), and they isolated themselves near one of the pillars of the mosque. As a result, they became known as "Al-Mu`tazilah", meaning: the Isolated Ones. The Mu`tazilah eventually fragmented into twenty separate sects, each pronouncing kufr on the rest, and whose common ground was an over-emphasis on the use of the mind. They tried to interpret Islam in the light of first-order logic. Their other beliefs included: That it is permissible, lexically, to ascribe creation of deeds to human beings. That the Qur'ân is created. That the attributes of Allah are not eternal. Interpretation of allegorical verses without exception, so that they denied that the believers will see Allah in the Hereafter. They are a deviant sect. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salam aleikum! Draga Aysha,eu am inteles ce a vrut Corina sa spuna,care era ideea,dar daca o sa mai arunci o privire asupra mesajului ei, sigur o sa remarci greseala. Acum asteptam si noi mai multa lumina pt ca in ultimele mesaje Corina draga,ai devenit cam poetica. [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...