Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unde sunt musulmancele mele?(8)


Recommended Posts

Draga coscos ,m-ai lasat masca.Ce-ti veni sa ne acuzi de ura???stai draga linistita ca nu suntem noi mumele padurii sa te urim .cum as putea sa te urasc eu pe tine din moment ce nu te cunosc si nu mi-ai facut nimic.ba chiar am intilnit in viata asta tare lunga a mea(tot26 am si eu)oameni care chiar mi-au facut rau si foarte rau,dar pot sa jur in fata lui Allah ca nu urasc nici una din acele persoane.pot spune ca nu cunosc sentimentul de ura si deci nu imi face placere sa fiu acuzata ca as uri pe cineva. Ce treaba am eu cu tine sau cu logodnicul tau care e shia,inteleg ca de aici te-ai enervat,nu?daca el il respecta pe Profetul Mohamad ,poate ca e alt fel de shiia,nu imi gasesc cuvintele necesare sa fac o descriere mai potrivita.Si stii ceva draga mea,nu asta conteaza,ceea ce conteaza este sufletul fiecaruia .Si nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni.E adevarat ca am fost ingrozite si scandalizate de practicile "neortodoxe"ale unor shiia,dar asta pt. ca este intr-adevar mult pe linga invataturile islamului.Noi toti vom fi adusi intr-o zi in fata lui Allah si vom da socoteala pt faptele noastre,asa ca,cum iti inchipui tu ca eu ,sau alta fata de aici te uraste. Nu stiu de unde ti-a venit ideea. Sincer am sarit peste partea in engleza,cind am timp sa o citesc poate o sa gasesc potrivit sa zic ceva,daca e bineinteles ,ceva de zis. Iar cu Corina idem,nu am absolut nimic.Atit mi-a atras atentia din primele ei postari si din celelalte mesaje si subiecte de pe forum ,ca ceea ce a inteles ea din Coran difera cu ceea ce am inteles eu.Difera de crezul si practicile musulmanilor si de aceea am simtit nevoia sa discut ,sa inteleg si eu de ce intelege asa cind e limpede ca intelesul era cu totul altfel. Atit si nimic mai mult.Ca are atitea cunostinte,bravo ei,dar mi se pare ca esti putin subiectiva coscos.Ii tii partea doar pt.ca a fost de partea musulmanilor shiia.E de inteles.Dar poate ai remarcat totusi cit de rautacioasa este Corina de cind si-a facut aparitia aici.Asta a fost si motivul pt care nu am mai scris o perioada,din cauza "tonului"pe care se discuta. Corina a afirmat ca ea e mai rea decit toate,cam asa ceva.Ei bine,eu am preferat sa ma retrag pt ca nu am venit aici sa demonstrez lumii cit sunt de rea!!Am venit sa dialogez,sa invat,sa imi fac prietene!Nu sa mi se dea peste nas,taci ca nu stii cit stiu eu si nu esti mai rea decit sunt eu. Deocamdata atit,stiu insa ca o sa mai gasesc ceva care merita desicutat.Am sa revin. [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Coscos
Fetelor, ce va redau mai jos este din site-ul www.allahuakbar.net , si, ca sa ma lamuresc si eu cum e cu ramurile astea islamice, avand in vedere parearea celui ce posta acest mesaj, el din ce ramura ar fi: sunni, shiia, coranista sau mai stiu eu ce... Nu de alta, dar mai pe toate va aud ca daca sotul vostru ar dori o a doua nevasta sau macar sa incheie Muttaa ( c-o fi sau nu acceptata de intreg islamul), voi, vai-doamne, divortati. Nu vi se pare ca v-ati pune de-a curmezisul si cu Coranul, si cu Hadeeth??!! Nu vreau decat o parere, nu polemici. Pentru ca acum am pica pe toata lumea, care nu ma lasa sa traiesc si care ma minte zi de zi ( nu de voi zic, normal). THE SECOND WIFE By Shariffa Carlo Al Andalusia I heard a commentary the other day which hit home like little else has in a long time. A news commentator had just finished interviewing some local youngsters on the impact that the Clinton/Lewinsky affair had upon them. Most of the young people said the same. "It is personal." "Let him be." "No one is perfect." and so forth... The commentator, when summing up his report said, "The President is supposed to represent the morals and values of the society that he represents." He paused and then said, "Maybe that is the problem." That pretty much summed it up. Clinton represents the morals and values of America. He is the poster-child for the greedy, over-indulgent American who is concerned with nothing more than self gratification. So why do so many Muslims idealize this society? Why are so many of us so enamored with the values of these people that we either apologize for or even deny basic tenants of our belief? One such tenant is polygyny. Polygyny is the practice of marrying more than one wife. Unfortunately, often the term polygamy - the practice of marrying more than one spouse is used to describe the practice in Islam. This is incorrect. Islam allows more than one wife, up to four. I have found that Muslims have fallen prey to the Western ideal of one woman for one man, which is laughable when you look to the reality of their relationships. The majority of men admit to committing adultery and a growing number of women do the same.. The system in the West has been described by some as serial monogamy because of the insane divorce rate, but is in reality little more than a charade for an open unchecked worship of human desire. Unfortunately, I have heard Muslim women say, I would rather that my husband commit adultery than that he bring a second wife. What a low state we have reached that such a comment could ever come from a Muslim. May Allaah (SWT) Guide us, Ameen! I have even heard Muslims actually ask, "Why is it allowed for men but not for women to have more than one spouse at a time?" Our level of faith in the Wisdom of Allaah has fallen to such an all-time low, that we no longer think that it is wrong or even disliked to question the Judgement of Allaah. Too many of us follow the West into the lizard hole, and we don't even bother to take a light with us to see if it is safe. We no longer care. We assume that they know what they are doing and we jump in with no fear. I wish such Muslims would have the same amount of faith in Allaah (SWT) that they have in the West. We have to start dealing with Islaamic issues with the eyes and ears and minds of Muslims, not with the tongues of the Kafirs, Insha-Allaah. Look to this society. Any sane, rational human being can see the destruction they have brought upon themselves with their modern concepts of love, justice, equality and human rights. The only true definitions of these concepts are those revealed by Allah (SWT) and taught and practiced by His beloved Messenger. America has shown itself to be devoid of values, time and time again, but too many Muslims blindly ignore the results of these actions and continue to follow them, footstep by footstep. Allah (SWT) has made it so easy for us. He has given us all that we need to deal with any issue that may present itself. He has paved an even, straight path for us, so why do so many of us consistently veer to roads that are clearly wraught with danger and is appointment? Allah (SWT) has blessed us with guidance. He has blessed us with knowledge. He has blessed us with Islam. So, which of the blessings of our Lord will we ignore? Allaah (SWT) says, "... Marry of the women that please you; two, three or four, but if you fear you will not be able to deal justly, then only one..." (An-Nisa 4:3) I have looked to this statement many times. Some people point out to me the part that speaks of dealing justly, and they match it with, "And you have it not in your power to do justice between wives, even though you may wish (it), but be not disinclined (from one) with total disinclination, so that you leave her as it were in suspense; and if you effect a reconciliation and guard (against evil), then surely Allah is Forgiving, Merciful." (An-Nisa 4:129). Here, they say, it is impossible for a person to be fair, therefore it is not allowed to marry more than one. This does not match what is written. The verse says to not desert them. How can this be a command to not marry more than one? Also, I find this theory hard to accept since I know that the prophet, the companions, the second generation, the third generation and so forth were all practicers of polygyny. If it were wrong, or even makru - as some state - then we would not find the majority among our best generations practicing it. Then, we have others who claim that Polygyny is only in cases where war has taken the majority of the men, or in special circumstances - like when the woman can not bear children or when the woman is sick. However, once again, I do not find this the case when I look to the history of Islam. It was not less practiced by the wise knowledgeable ones in Islamic history in times of peace, nor was it ever restricted to certain conditions. Actually, we don't begin to see any problems with polygyny as a practice until the West began to exert influence over the Muslims. Even as recently as the first World War, we see the bedouin Arabs proud of the fact that they have this practice as a part of their religion. What few problems we have are seen in the apologists who were trying to please the West by softening the image of Islam. These people even apologized for the practice of divorce which Islam allowed for centuries, while Christianity forbid it. Now, I wish I could see the faces of these same apologists if they could see the divorce rate of the West. Would they stop apologizing for it now that the West has not only accepted the practice, but embraced it wholeheartedly? At any rate, when I look to this verse, I clearly see the if - then statement. As a computer lover, this immediately strikes me. If - then. This is a simple logic problem. Do A. If A is not possible, then do B — giving precedence to A and using B as an exception to the rule. Therefore, when we apply it, we see that the man is commanded to marry two or three or four, but IF he can not be just, then he marries only one. The one, therefore becomes the exception to the rule. Now, if this is true, then why is it that today, not only is polygyny not the rule, it is the exception, and those who practice it are often criticized? Can it be that we have so many men who consider themselves unjust? I doubt it. I believe it lies in the attitudes of our women, may Allah guide us. We have been brainwashed by the Western ideal of one man-one wife. We need to listen to our scholars, Insha-Allaah. So many of them have warned us to look to ourselves because this issue may be the one which makes us Kafir. May Allah (SWT) prevent this from happening. Ameen! Whenever I discuss this subject with women, the first thing I normally hear, a statement which makes me cringe, is, "But it's not fair..." Allah (SWT) forgive the one who makes such a statement, for it is an utterance of shirk. Ameen! The One who made polygyny not only halaal but also recommended was Allaah (SWT), Himself. Therefore, whatever He, in his Great Fairness and Wisdom, has allowed and encouraged is fair by definition. And to say it is unfair is to say that He (SWT) is unfair. May Allah (SWT) guard our tongues from such blasphemy. Ameen! Muslim women have to take their minds out of the gutters of the West, and bring them up to the wisdom and purity of Islam's high ground. Polygyny is not an insult to women; it is a sign of respect. How many women would remain husbandless if it were haraam? Sisters, I beg you. Look to your sisters in the Muslim countries. The number of single women has climbed so high that special laws are being created to try to fix the situation (While I know that many of these laws are misguided and based on fear of cultural intermixing, the fact the problem has reached epidemic proportions is undeniable even to them). In some countries, your sisters are having to resort to such misguided practices as temporary marriage, because polygyny is so looked down upon. May Allaah (SWT) forgive us for making this so. Even, when a sister does choose to go into polygyny, her fellow sisters look to her as a traitor, and often treat her worse than an adulteress. They akin it to stealing someone's husband. Many of our sisters are ostracized and even humiliated, or worse cursed for practicing an act that our Loving Lord recommended to us. May Allah (SWT) guide us. Ameen! Wallahi, it pains me to see the treatment given to second, third and fourth wives. Sisters, we are so caught up in this idea that we possess our men, that even the second or third wife feels she has a right to prevent the inclusion of another into the relationship that benefited her. Where are our minds? Where is our faith in Allaah's (SWT) Wisdom? Where is our submission to the Will of Allaah (SWT)? Where is our love for each other? Where is the wanting for our sisters what we want for ourselves, namely family, love and happiness? Astagh Ferrullaah!!! We were not placed on this earth to do anything but worship Allah (SWT), and we have to this as He commanded, not as our desires and jealousies guide us. We are allowed to be jealous. A'isha (RA) our Mother was the MOST jealous of any woman, but she did not allow her jealousy to destroy her deen, Al-hamdulillah. I challenge anyone to show me an example where one of the wives of Muhammad (SAW), or one of the female companions, or even one of the second or third generation ever condemned a woman for becoming a second, third or fourth wife. It was accepted as a part of their deen. Sure, women tried to keep their husbands from taking the second, third or fourth wife. Sure they were jealous of each other, but in the end they submitted to their Creator, Allah (SWT). Sure, they even tried (until the Prophet (SAW) forbid it) to ask for the divorce of the other. But once they knew their limits, they submitted to the Will of Allaah (SWT). So why is it so hard for us? Why can we not follow these great examples instead of the examples of the Western woman who has no respect for herself, much less her peers? Sisters, I am not asking you to go and ask your husbands to take another wife, but I am asking you to accept this as a natural, acceptable, even preferable practice of Islam, Insha-Allaah. If you are stronger in your faith, I see only blessings in asking your husband to help out a sister in need by marrying her, Insha-Allaah. Imagine yourself a single mother, an unmarried woman past her prime, or a widow, alone without support, Subhana-Allah! Sisters, these are your sisters, and Allaah (SWT) forbid, it could be you one day. Have mercy on these women. Perhaps if they marry your husband or your friend's husband, do not condemn them, curse them, expel them, boycott them or harass them. They have done the best, Masha-Allaah. They have married rather than commit haraam, Masha-Allaah. They have followed the command of Allah (SWT) by completing half their religion (marriage). The one who objects to it, even silently in her heart, has to re-examine her faith in Allaah (SWT). She has to accept this as Allaah's (SWT) religion and as the superior way, because and -- only because -- Allaah (SWT) said that it is so.May Allaah (SWT) guide us all to accept His decree. May Allaah (SWT) make us all strong in following, practicing and accepting this great deen in its entirety, and may Allaah (SWT) give us the strength faith and support to fight our desires. Ameen!!! Acum, cu tot respectul, desi nu am cultura islamica nici cat "negru sub unghie", dar mie mi se pare ca omul asta are mare dreptate. Si haideti sa nu mai fim atat de exclusiviste, ca nu suntem un club. Era vorba ca suntem prietene, atunci de ce ne atacam asa, daca una are o opinie diferita. Sincer, mie mi se pare caustica Aysha, si cred ca ea ar trebui sa spuna la revedere acestui site. Ati pus-o pe Corina la zid, desi vedeti clar ca are cele mai bune intentii. Aruncati cu pietre in cel ce face un rau voit, daca vreti, nu in cineva care pur si simplu isi spune o parere, sau face parte dintr-un grup. Ce vina am eu ca m-am nascut satena, crestina, de sex feminin, sau mai stiu eu cum. Ce vina am eu ca viata m-a adus la 26 de ani, indragostita de un shiia, si pe cale sa devin o shiia? Mai intai de toate, m-am nascut om, si mai intai de toate, ma convertesc musulmana. Zau, pana zilele trecute, nici nu stiam ca exista o ura intre shiia si sunni. I-am spus prietenului meu ce am vazut aici, si l-am intrebat daca e adevarat ca ei, shiia, nu urmeaza calea profetului Mohammad, si a fost consternat cand m-a auzit. Asa ca, sincer, toate discutiile astea sunt bune de aruncat la gunoi. Cineva vorbea de ura. Pai cine a inceput? Ca acela e vinovatul. Parca cineva ii cataloga pe shiia ca fiind rai, invidiosi si gelosi. Asta e rasism curat. Allah nu ne permite sa judecam un singur om, iar voi judecati o intreaga grupare??!! Iar apoi faceti pe modestele; stiti fabula cu lupul moralist, nu? ASTA E OPINIA MEA SI IMI PARE RAU SA O SPUN, DAR NU VREAU SA FAC PARTE DINTR-UN GRUP EXTREMIST, GATA SA MA URASCA DOAR PENTRU CA URMEAZA SA MA CASATORESC CU UN SHIIA ( INSHA ALLAH). NU AS DA IGNORANTA MEA PE RAUTATEA VOSTRA. AR TREBUI SA VA NUMITI MUSULMACE SI ATAT. SI SA CINSTITI RELIGIA ACEASTA, IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI.
Ia baga o jalba la Admini si cere-le asta. Pai sint caustica ca dimineata ma clatesc cu Spice mint[hot] si ca nu suport ignoranta. Prostia o inteleg insa ignoranta in fata realitatii ma scoate din smochine. Daca vrei parerea mea...CASATORESTE-TE cu cine vrei tu. Si mai intra si mai povesteste[hot]. Ba si eu as divorta fara drept de apel . De ce? Ca sint caustica[;)]. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corina iulia
daca asteptarile mele nu sunt prea mari as dori sa ma lamuriti cu ceea ce am scris eu aici, cu ce e bold-uit. aceasta era intrebarea mea. hannen, multumita tie am facut corectia necesara, sper ca acum esti multumita. eu iti multumesc pentru atentionare.
quote:
Originally posted by corina iulia
Sallam aleicum , fetelor. Ce mai faceti? Am lipsit ceva vreme, stiu, dar acum sunt aici ! ce ati mai clicarit ! ati trecut deja la topicul nr 8 ! mabrouk ! Am sa incerc intre timp sa va citesc mesajele de unde le-am lasat, pana atunci voi puteti sa-mi puneti intrebari, pe parcurs am sa incerc sa va raspund fiecaruia. Ok ? v-am ramas datoare cu niste explicatii. Despre coranisti. In primul and am luat legatura cu sheicul nostru prin oamenii care scriu pentru el, care ne transfera informatiile si ne dau raspunsurile. Pe acest sheic noi il respectam foarte mult iar sotul meu a studiat sub aripa sa pentru mai mult de 4 ani. Nu pot sa va dau prea multe amanunte despre el, desi mie personal mi-ar face o mare placere sa va stiu spune mai multe despre acest mare om, acest mare sheic. Coranistii sunt cel mai vechi grup din islam si depind de de studierea Coranului, Cartea Sfanta a islamului si, de altfel , prima Carte scrisa in islam si a fost scisa sub supravegerea Profetului Mohamed. Coranul este singura carte pe care Allah a promis ca o va pastra fara nici o schimbare pana la sfarsitul lumii ( Coran 15/9) si singura carte in care Allah a spus ca va contine adevarul (Coran 41/41, 42). Aceasta este Cartea coranistilor si nu am sa incep acum sa va explic de ce se iau doar dupa Coran, pentru ca ar fii prea mult de explicat si cred ca nu e destul spatiu. Ceea ce e de stiut este ca este singura Carte care a fost scrisa in timpul vietii Profetului si sub supravegherea sa directa, asa cum am spus mai sus, iar aranjamentul surelor, asa cum bine stiti, a fost facut sub indrumarea sa. Sa aruncam o scurta privire asupra cartile hadiselor. Veti vedea ca Profetul Mohamed a interzis scrierea vreunui hadis in decursul vietii sale, ceea ce inseamna ca nu erau sursa importanta de informare. Cand a gasit niste studenti scriind hadise , Profetul Mohmed le-a interzis categoric si le-a permis sa scrie doar versetele Coranului. Cei din bransa suna stiu acest lucru foarte bine. Veti vedea ca cei care au scris hadisele au depins foarte mult de memorie, adica au transmis de la o persoana, la o alta persoana si tot asa pana la scriera lor. Pe acesta cale, cea mai importanta culegerea de hadise este culeasa de Bukhari, si ii poarta numele. El a murit dupa Profetul Mohamed la 246 ani. Bukhari este de origine din Uzbekistan, din orasul Bukhari, el s-a nascu acolo si a murit acolo, mormantul lui este vizitat de numerosi musulmani, fiind considerat sfant. Dupa cum se stie, Bukhari a fost de origine turca, deci limba vorbita de el nu era araba. Dupa cum si voi ati spus-o, atata timp cat nu stii sa citesti si sa scrii corect in limba araba, o traducere inseamna tot traducere a unor sensuri. Nu vorbim ca persoanele care au transmis generatii dupa generatii aceste hadise cum ca nu ar fi fost corecte, dar spuneti voi, daca azi va spune cineva o poveste, o invatatura, chiar daca o invatati pe de rost, dupa 10 ani o veti repeta la fel ca in ziua in care v-a fost transmisa ? nu, desigur nu. Deci, luam in calcul corectitudinea oamnenilor, faptul ca aceste hadise au fost transmise peste 246 de ani pe cale orala si apoi scrise doar din memorie, ne punem intrebarea cat de exacte sunt ele ? si e important sa ne intrebam, pentru ca doar pentru o simpla interpretare gresita pot murii oameni, cel putin in trecut cand oamenii erau judecati dupa aceste hadise si poate chiar pedepsiti cu moartea. Nu e putin, nu ? as putea sa mai spun o multime de lucruri, dar prefer sa raspund tuturor intrebarilor voastre. Acum voi merge inapoi, la inceputurile islamului,cand a fost scris Coranul. Asa cum am scris mai sus musulmanii au depins doar de Coran pe periada vietii Profetului Mohamed.Cand musulmanii au inceput sa se separe, dupa 25 de ani dupa moartea Profetului, ei s-au separat in parti care fiecare dintre ei si-au ales lideri ca sa fie condusi. Unii dintre ei l-au sustimut pe Ali, varul profetului si sotul fiicei sale Fatema si tatal nepotilor profetului aceasta parte a devenit ceea ce azi stim sub numele de siiti. Alta parte l-au sustinut pe Muawia, varul –dar nu de prim rang- a lui Osman , care a fost fostul khalifa musulmanilor iar aceasta bransa a devenit apoi suniita, alta parte a refuzat pe ambii candidati si au spus ca trebuie ca liderul musulmanilor sa fie ales prin alegeri libere, chiar un sclav negru daca era un om corect. Aceasta bransa a devenit khawarij care mai poate fi gasita acum in Oman, sudul emiatelor arabe si a arabiei saudite, precum si in cateva oaze din sudul algeriei, in muntii nafusa in sudul capitalei libiei. Coranistii sunt oamnei pasnici si nu au sustinut nici una din parti. Numele lor initial a fost Qura` ,iar acest cuvant inseamna :citire, pentru ca ei erau acei care citeau Coranul si si-au extras legile doar din Coran. Acesti oameni au fost aceia care mai apoi au impartasit tuturor cum sa citeasca Coranul pentru ca in acel timp Coranul s-a raspandit peste tot , in multe tari care nu aveau limba araba ca limba nativa (irakul, siria, egiptul, algeria, marocul etc). Acum este folosit numele de coranisti, pentru ca scopul de a invata musulmanii Coranul nu are aceeasi importanta ca si in trecut pentru ca acum cu tehnologia actuala Coranul este pe mesele tuturor musulmanilor. Ceea ce a ramas de facut e sa invatam corect legile Coranului, inainte de orice altceva. Ce am observat eu e faptul ca de foarte multe ori se pun in fata legilor Coranului, legile hadiselor, ceea ce nu e corect. Cine spune ca nu e complect Coranul fara hadise face un mare pacat. Cine spune ca doar o litera din Coran nu e scrisa corect, acela nu e musulman. Fie ca Allah sa va binecuvanteze pe toate, alaturi de familiile voastre si de toti cei dragi voua. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Hai sa o luam mai simplu,pe intelesul tuturor. Hadith: cuvint al Profetului Mohammad(PBUH), redat de persoane prezente si transmise cu grija din generatie în generatie. Deci ,doar in cazul in care ,un invatacel de-al Profetului (PBUH) sa fi ajuns virste demne de Guiness Book,atunci iti inteleg postarea. Si aceesi varianat la prezentarea ta despre Bukhari.El a preluat in scrierile sale de la nimeni alta decit Aisha, - sotia profetului - care a zis: "Prima revelatie cu care a inceput trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca! - a fost vedenia si orice vedenie care i se arata venea asemenea revarsatului zorilor". Si aici iarasi in viziunea ta Aisha ar avea virste matusalemice. Cum am ami spus,doar contradictii in postarile tale,Corina. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga coscos ,m-ai lasat masca.Ce-ti veni sa ne acuzi de ura???stai draga linistita ca nu suntem noi mumele padurii sa te urim .cum as putea sa te urasc eu pe tine din moment ce nu te cunosc si nu mi-ai facut nimic.ba chiar am intilnit in viata asta tare lunga a mea(tot26 am si eu)oameni care chiar mi-au facut rau si foarte rau,dar pot sa jur in fata lui Allah ca nu urasc nici una din acele persoane.pot spune ca nu cunosc sentimentul de ura si deci nu imi face placere sa fiu acuzata ca as uri pe cineva. Ce treaba am eu cu tine sau cu logodnicul tau care e shia,inteleg ca de aici te-ai enervat,nu?daca el il respecta pe Profetul Mohamad ,poate ca e alt fel de shiia,nu imi gasesc cuvintele necesare sa fac o descriere mai potrivita.Si stii ceva draga mea,nu asta conteaza,ceea ce conteaza este sufletul fiecaruia .Si nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni.E adevarat ca am fost ingrozite si scandalizate de practicile "neortodoxe"ale unor shiia,dar asta pt. ca este intr-adevar mult pe linga invataturile islamului.Noi toti vom fi adusi intr-o zi in fata lui Allah si vom da socoteala pt faptele noastre,asa ca,cum iti inchipui tu ca eu ,sau alta fata de aici te uraste. Nu stiu de unde ti-a venit ideea. Sincer am sarit peste partea in engleza,cind am timp sa o citesc poate o sa gasesc potrivit sa zic ceva,daca e bineinteles ,ceva de zis. Iar cu Corina idem,nu am absolut nimic.Atit mi-a atras atentia din primele ei postari si din celelalte mesaje si subiecte de pe forum ,ca ceea ce a inteles ea din Coran difera cu ceea ce am inteles eu.Difera de crezul si practicile musulmanilor si de aceea am simtit nevoia sa discut ,sa inteleg si eu de ce intelege asa cind e limpede ca intelesul era cu totul altfel. Atit si nimic mai mult.Ca are atitea cunostinte,bravo ei,dar mi se pare ca esti putin subiectiva coscos.Ii tii partea doar pt.ca a fost de partea musulmanilor shiia.E de inteles.Dar poate ai remarcat totusi cit de rautacioasa este Corina de cind si-a facut aparitia aici.Asta a fost si motivul pt care nu am mai scris o perioada,din cauza "tonului"pe care se discuta. Corina a afirmat ca ea e mai rea decit toate,cam asa ceva.Ei bine,eu am preferat sa ma retrag pt ca nu am venit aici sa demonstrez lumii cit sunt de rea!!Am venit sa dialogez,sa invat,sa imi fac prietene!Nu sa mi se dea peste nas,taci ca nu stii cit stiu eu si nu esti mai rea decit sunt eu. Deocamdata atit,stiu insa ca o sa mai gasesc ceva care merita desicutat.Am sa revin. [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]Iar si iar ma uimesti Corina draga .Am crezut ca ai o farima de delicatete si vei reusi sa te ti departe de acest topic dupa toate sirurile de atacuri la persoana (ai inceput cu o prietena f draga mie -Maryam )si ai terminat cu mine ,Aysha ,Mari <Hannen. Corina nu eu care am inceput cu "scandalul "ca in doi ani de zile pe acest topic nici urma de neintelegere era ,tu sti f bine ca ai avut intentii f rau voite .Oricum iti doresc sa poti sa parasesti zimbind[:D]asa cum o faci si sa te folosesti de emotion-ul asta[vom]care iti sta atit de bine. Ipocrizia ,ignoranta ,rautatea sint percepte care din pacate te calauzesc pretutindeni . Eu nu o sa mai raspund intepaturilor tale ca deja ai intrecut orice limita si chiar nu imi face bine Maryam draga prietena iti multumesc din suflet ptr toate cuvintele tale atit de frumoase.[flo] Mari ,Hannen si Aysha[flo] Coscos nu te urasc ,nu am de ce ,nici macar nu te cunosc.Am destule prietene maritate cu shiia si niciodata nu am simtit ca ele ma trateaza altfel doar ptr ca eu sint suni[bang].Din contra tin f mult la ele sint niste oameni deosebiti.Orice padure are si uscaturile ei. Nimeni nu are dreptul sa te judece ,eu iti spun sincer ca nu sint de acord cu mutta de care ai pomenit intr-un post anterior dar alhamdullah ca sotul meu e un om deosebit .Da as divorta direct .[V] Imi pare rau ca Islamul a fost prezentat intr-o lumina atit de nefavorabila datorita unor persoane (Corina )care isi sustine cu tarie niste idei atit de aberante.[V]. Fetele mele dragi ,prietene adevarate (nu exclusiviste cum am fost categorisite)va pup cu drag si sa nu mai dam atentie atacurilor unor persoane precum Corina care isi doreste cu orice pret sa rupa aceasta prietenie virtuala ,crezind in naivitatea ei ca va reusi a tot continuat,dar alhamdullah ca aici sint fete deosebite cu un suflete minunate. Va iubesc prietene dragi si ii multumesc din nou lui Maryam ca a avut initiativa atit de frumoasa de a deschide acest coltisor unde ne-am intilnit[flo] . http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptr Corina :pomeneai de lipsa mea si a prietenelor de aici de lipsa de cultura[bang]cred ca ai incercat sa reliefezi subtil ca tu ai venit cu cea mai buna intentie de a ne ilumina[hot]dar ai dat-o in bara fata draga ca aici mai toate fetele sint super cultivate si au citit de n ori mai mult decit tine si cu asta la revedere si cine doreste sa ti se alature nu are decit. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aysha Hai sa o luam mai simplu,pe intelesul tuturor. Hadith: cuvint al Profetului Mohammad(PBUH), redat de persoane prezente si transmise cu grija din generatie în generatie. Deci ,doar in cazul in care ,un invatacel de-al Profetului (PBUH) sa fi ajuns virste demne de Guiness Book,atunci iti inteleg postarea. Si aceesi varianat la prezentarea ta despre Bukhari.El a preluat in scrierile sale de la nimeni alta decit Aisha, - sotia profetului - care a zis: "Prima revelatie cu care a inceput trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca! - a fost vedenia si orice vedenie care i se arata venea asemenea revarsatului zorilor". Si aici iarasi in viziunea ta Aisha ar avea virste matusalemice. Cum am ami spus,doar contradictii in postarile tale,Corina. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
aysha, tu ai un stil bu=ine cunoscut:cand stii ceva spui rapid si fara sa te uiti in jurul tau daca superi sau nu iar cand nu stii o dai inainte si o lungesti ca firul de la telefonia fixa ca poate s-a plictisi interlocutorul si ramai tu cu dreptatea. uite ca eu nu ma plictisesc asa usor. sac! nu ai adus nimic nou in ceea ce am scris eu, nici cea mai documentata opinie, e la fel ca si cu cele 14 branse ale siitilor[:D], i-ai intors si i-ai sucit sa dea tot 14, ca de unde si ce erau ei...ce mai contaza din moment ce matematica da 14[:D] cei cu care lucrezi tu la Semiluna Rosie sigur stiu ceva, problema e ca daca esti tu asa sigura pe toate raspunsurile tale si plina de causticitate la opinia celorlalti,si cum clik-ul pe net nu face cultura, ai cam ramas pe dinafara la raspunsuri[:D][:D][:D] continua tot asa si poate ti se va interzice direct de admin sa mai intri pe forum, nu ar fi prima data ,nu?[:D] fa referire la revenirea ta dupa doi ani si juma, stii tu mai bine[:D] la maryam mi-e toata nadejdea. cred ca ea va avea toata decenta sa-mi explice cu lux de amanunte si cu dovezi concludente, misterul meu. am rabdare. ca nemusulmanca ce sunt de la o mare musulmanca ce e ea, dupa spusele tuturor, si e clar, majoritatea face dreptatea, nu? deci am incredere in stiinta ei si-n orele pe care ea le petrece la telefon carand sfaturi si indrumari bunului si elevatului ei imam-nu fac misto, maryam, asa il descriai tu intr-un mesaj pe topic, demult tare pe imamul tau. deci toate referirile de bine le-am preluat de la tine, nu am nici un merit.[bang] dar raspunsul il astept. hannen, iubita, eu nu dau peste nas nimanui, nu am venit cu aceasta intentie, daca tu ai simtit asa , nu e vina mea. am inceput sa ripostez cu chestii mai adanci in functie de moment, ca de, si eu am "smochinele mele"-doar am acest drept, nu?[:D] eu am expusparerile mele pentru care, asa cum spunea cuscus, am fost pusa la zid. nici asta nu e o problema, dar de la faptul ca am dorit sa explic anumite lucruri care mie mi se pareau interesant de stiut si pana la faptul ca am dat peste nas cu "stiinta mea", eu cred ca e totusi cale lunga. poate pot sa merg mai departe cu presupusul si sa-mi pun intrebarea daca nu cumva la scoala profesorul, care stie ceva mai mult decat elevul-aceasta interpretare doresc sa fie luata in calcul si nu faptul ca eu m-as erija in profesorul vostru[:D]- poate ca si el, profesorul "da peste nas elevilor:vedeti, eu stiu mai multe decat voi". te rog, fii fata desteapta si ia lucrurile asa cum sunt. cat despre faptul ca eu am zis ca sunt mai rea decat voi, inseamna ca din start v-am catalogat ca fete bune si deosebite, deci nu vad care e supararea?[:D][:D] poate dai un citat al meu cu mesaj cu tot ca sa ma luminez si eu.[bang] mari, draga mea, desigur ca doresc din nou sa-ti transmit ceva, delicat, desigur. stiu si e clar ca acest topic nr 8 a fost deschis de maryam, cinste ei, dar asta nu inseamna ca e si proprietatea ei(scuze maryam, cu tine n-am nimic acum[:D]) toate postarile noastre sunt deja ale forumului si adminului dupa ce am dat "transmite", asa ca...ne mai auzim, iubito, ne mai auzim. va dau si doua retete dulci, poate va indulciti putin, la propriu[:D] Frape de mango Ingrediente: 2 buca#355;i de mango bine copt, decoji#355;i f#259;r#259; sâmburi, înghe#355;at#259; de vanilie, lapte. Preparare: Se amestec#259; in blender fructele de mango cu înghe#355;ata dup#259; care se adaug#259; laptele pentru a sub#355;ia frapeul. Koshaf Ingrediente: 1 can#259; prune uscate, 1 can#259; caise uscate, 1 can#259; smochine uscate, 1 ½ can#259; stafide, 1 cana de zah#259;r sau mai mult dac#259; se doreste s#259; fie mai dulce, 1 ½ can#259; ap#259; fierbinte. Preparare: Se pun toate fructele uscate într-un castron, se adaug#259; zah#259;rul #351;i peste toate apa fierbinte. Se acoper#259; vasul #351;i se las#259; peste noapte la rece. Koshf-ul e cel mai buncând se las#259; multe ore s#259; stea, sau chiar peste noapte. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corina iulia
quote:
Originally posted by aysha Hai sa o luam mai simplu,pe intelesul tuturor. Hadith: cuvint al Profetului Mohammad(PBUH), redat de persoane prezente si transmise cu grija din generatie în generatie. Deci ,doar in cazul in care ,un invatacel de-al Profetului (PBUH) sa fi ajuns virste demne de Guiness Book,atunci iti inteleg postarea. Si aceesi varianat la prezentarea ta despre Bukhari.El a preluat in scrierile sale de la nimeni alta decit Aisha, - sotia profetului - care a zis: "Prima revelatie cu care a inceput trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca! - a fost vedenia si orice vedenie care i se arata venea asemenea revarsatului zorilor". Si aici iarasi in viziunea ta Aisha ar avea virste matusalemice. Cum am ami spus,doar contradictii in postarile tale,Corina. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
aysha, tu ai un stil bu=ine cunoscut:cand stii ceva spui rapid si fara sa te uiti in jurul tau daca superi sau nu iar cand nu stii o dai inainte si o lungesti ca firul de la telefonia fixa ca poate s-a plictisi interlocutorul si ramai tu cu dreptatea. uite ca eu nu ma plictisesc asa usor. sac! nu ai adus nimic nou in ceea ce am scris eu, nici cea mai documentata opinie, e la fel ca si cu cele 14 branse ale siitilor[:D], i-ai intors si i-ai sucit sa dea tot 14, ca de unde si ce erau ei...ce mai contaza din moment ce matematica da 14[:D] cei cu care lucrezi tu la Semiluna Rosie sigur stiu ceva, problema e ca daca esti tu asa sigura pe toate raspunsurile tale si plina de causticitate la opinia celorlalti,si cum clik-ul pe net nu face cultura, ai cam ramas pe dinafara la raspunsuri[:D][:D][:D] continua tot asa si poate ti se va interzice direct de admin sa mai intri pe forum, nu ar fi prima data ,nu?[:D] fa referire la revenirea ta dupa doi ani si juma, stii tu mai bine[:D] la maryam mi-e toata nadejdea. cred ca ea va avea toata decenta sa-mi explice cu lux de amanunte si cu dovezi concludente, misterul meu. am rabdare. ca nemusulmanca ce sunt de la o mare musulmanca ce e ea, dupa spusele tuturor, si e clar, majoritatea face dreptatea, nu? deci am incredere in stiinta ei si-n orele pe care ea le petrece la telefon carand sfaturi si indrumari bunului si elevatului ei imam-nu fac misto, maryam, asa il descriai tu intr-un mesaj pe topic, demult tare pe imamul tau. deci toate referirile de bine le-am preluat de la tine, nu am nici un merit.[bang] dar raspunsul il astept. hannen, iubita, eu nu dau peste nas nimanui, nu am venit cu aceasta intentie, daca tu ai simtit asa , nu e vina mea. am inceput sa ripostez cu chestii mai adanci in functie de moment, ca de, si eu am "smochinele mele"-doar am acest drept, nu?[:D] eu am expusparerile mele pentru care, asa cum spunea cuscus, am fost pusa la zid. nici asta nu e o problema, dar de la faptul ca am dorit sa explic anumite lucruri care mie mi se pareau interesant de stiut si pana la faptul ca am dat peste nas cu "stiinta mea", eu cred ca e totusi cale lunga. poate pot sa merg mai departe cu presupusul si sa-mi pun intrebarea daca nu cumva la scoala profesorul, care stie ceva mai mult decat elevul-aceasta interpretare doresc sa fie luata in calcul si nu faptul ca eu m-as erija in profesorul vostru[:D]- poate ca si el, profesorul "da peste nas elevilor:vedeti, eu stiu mai multe decat voi". te rog, fii fata desteapta si ia lucrurile asa cum sunt. cat despre faptul ca eu am zis ca sunt mai rea decat voi, inseamna ca din start v-am catalogat ca fete bune si deosebite, deci nu vad care e supararea?[:D][:D] poate dai un citat al meu cu mesaj cu tot ca sa ma luminez si eu.[bang] mari, draga mea, desigur ca doresc din nou sa-ti transmit ceva, delicat, desigur. stiu si e clar ca acest topic nr 8 a fost deschis de maryam, cinste ei, dar asta nu inseamna ca e si proprietatea ei(scuze maryam, cu tine n-am nimic acum[:D]) toate postarile noastre sunt deja ale forumului si adminului dupa ce am dat "transmite", asa ca...ne mai auzim, iubito, ne mai auzim. va dau si doua retete dulci, poate va indulciti putin, la propriu[:D] Frape de mango Ingrediente: 2 buca#355;i de mango bine copt, decoji#355;i f#259;r#259; sâmburi, înghe#355;at#259; de vanilie, lapte. Preparare: Se amestec#259; in blender fructele de mango cu înghe#355;ata dup#259; care se adaug#259; laptele pentru a sub#355;ia frapeul. Koshaf Ingrediente: 1 can#259; prune uscate, 1 can#259; caise uscate, 1 can#259; smochine uscate, 1 ½ can#259; stafide, 1 cana de zah#259;r sau mai mult dac#259; se doreste s#259; fie mai dulce, 1 ½ can#259; ap#259; fierbinte. Preparare: Se pun toate fructele uscate într-un castron, se adaug#259; zah#259;rul #351;i peste toate apa fierbinte. Se acoper#259; vasul #351;i se las#259; peste noapte la rece. Koshf-ul e cel mai buncând se las#259; multe ore s#259; stea, sau chiar peste noapte. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Din ciclul DE CA BAT CLOPTELE MITICA? Mai Corina,eu zic ca tu si Coscos sa faceti o petitie oficiala la moderatori si Admini sa ma baneze de pe site. Sau ca sa fii mai sigura de ce nu deschizi un topic? Ca va incurcati rau de mine. Reciteste postarile mele si ai sa vezi ca am raspuns tuturor aberatiilor tale. Si ti-am explicat ca (,) cultura mea nu depinde ca a ta doar de net. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coscos, coranist nu e cu siguranta si nici siit nu cred ca e, eu presupun ca e din bransa sunna. desigur ca acel om are dreptate,e corect ceea ce spune el.noi nu avem dreptul sa punem la indoiala cuvantul lui Allah. sunt foarte de acord.daca ne supumem sau nu e strict optiunea noastra pt care noi vom fi judecate sau iertate, pt ca in moschee am auzit multe referiri la ieratri.
quote:
Originally posted by Coscos Acum, cu tot respectul, desi nu am cultura islamica nici cat "negru sub unghie", dar mie mi se pare ca omul asta are mare dreptate. Si haideti sa nu mai fim atat de exclusiviste, ca nu suntem un club. Era vorba ca suntem prietene, atunci de ce ne atacam asa, daca una are o opinie diferita. Sincer, mie mi se pare caustica Aysha, si cred ca ea ar trebui sa spuna la revedere acestui site. Ati pus-o pe Corina la zid, desi vedeti clar ca are cele mai bune intentii. Aruncati cu pietre in cel ce face un rau voit, daca vreti, nu in cineva care pur si simplu isi spune o parere, sau face parte dintr-un grup. Ce vina am eu ca m-am nascut satena, crestina, de sex feminin, sau mai stiu eu cum. Ce vina am eu ca viata m-a adus la 26 de ani, indragostita de un shiia, si pe cale sa devin o shiia? Mai intai de toate, m-am nascut om, si mai intai de toate, ma convertesc musulmana. Zau, pana zilele trecute, nici nu stiam ca exista o ura intre shiia si sunni. I-am spus prietenului meu ce am vazut aici, si l-am intrebat daca e adevarat ca ei, shiia, nu urmeaza calea profetului Mohammad, si a fost consternat cand m-a auzit. Asa ca, sincer, toate discutiile astea sunt bune de aruncat la gunoi. Cineva vorbea de ura. Pai cine a inceput? Ca acela e vinovatul. Parca cineva ii cataloga pe shiia ca fiind rai, invidiosi si gelosi. Asta e rasism curat. Allah nu ne permite sa judecam un singur om, iar voi judecati o intreaga grupare??!! Iar apoi faceti pe modestele; stiti fabula cu lupul moralist, nu? ASTA E OPINIA MEA SI IMI PARE RAU SA O SPUN, DAR NU VREAU SA FAC PARTE DINTR-UN GRUP EXTREMIST, GATA SA MA URASCA DOAR PENTRU CA URMEAZA SA MA CASATORESC CU UN SHIIA ( INSHA ALLAH). NU AS DA IGNORANTA MEA PE RAUTATEA VOSTRA. AR TREBUI SA VA NUMITI MUSULMACE SI ATAT. SI SA CINSTITI RELIGIA ACEASTA, IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI.
ai punctat foarte bine ceea ce ai spus si eu am simtit acelesi lucru, sunt urata de musulmancele sunna pt ca sunt diferita. e foarte greu pt ele sa accepte sa fie contrazise, sa li se arate ca nu au dreptate. nu am vazut, nici cu fapte in mana, sa vina vreuna sa spuna:am gresit, ceea ce nu pot sa spuna despre mine. as putea sa fac un mesaj intreg cu dovezi ale clementei mele si ale momentelor in care am considerat ca e mai bine sa spun "imi cer scuze" decat sa ridic in slavi tot topicul. coscos, e un pacat sa fii diferit. exista sabloane in care trebuie neaparat sa te asezi ca sa fii acceptata la lista de pupici si bezele. necazul e ca eu nu mi le doresc. prefer sa am discutii civilizate, chiar si in contradictoriu, decat sa traiesc intr-o lume in care totul e doar un pusic si un zambet, dupa mine ar fi o lume falsa, o falsa iluzie de rai. raul e in primul rand in sufletele noastre, in toleranta noastra, in nevoia de dreptate si adevar, in setea de cunoastere. nu asa a fost primul verset:"citeste" aceasta porunca a fost trimisa de catre Allah Profetului sau Mohamed, ca prima revelatie. deci"citeste" cu alte cuvinte :studiaza si te informeaza. o data ce stii mai multe lucruri poti sa si judeci, sa ai opinii clare, pertimente. dar, vorba, ta, lupul moralist. cat despre intrebarea ta, ce sa faci, daca da sau nu. eu personal mi-am mai exprimat parerea, poate ca nu am judecat corect, tu stii mai bine, dar indraznesc sa te sfatuiesc din nou:fi foarte atenta, nu din cauza ca el e siia si tu ai sa devii o siia-pt ca acele practici de autopedepsire pe care ei le practica vor disparea cu timpul, odata cu informarea mai amanuntita si mai corecta a lor, deci prin civilizatie. te-as sfatui sa te casatoresti prima si prima data la starea civila din sectorul de care apartii, apoi la moschee. de ce? e posibil ca dupa aceea sa nu mai vrea sa se casatoreasca si la starea civila dupa casat. religioasa. si ar fi in detrimentul tau. lasa-l sa aiba obligatii, nu doar drepturi. asigura-te ca-tiofera zestrea pe care tu o ceri, inainte de casatorie, asa e in general in statele musulmane. sa nu renunti la nici un drept al tau, ca sotiile mutaa sau sotiile dintr-o casatorie stabila, au exact aceleasi drepturi, nici mai mult nici mai putin. fii atenta. aceleasi drepturi. si al bani si la casa si alte cele. daca tu suporti o astfel de situatie pot sa-ti spun ca esti o mai buna musulmanca decat mine. dar cu toate astea, fi deosebit de atenta cu toate drepturile tale, pt ca aici nu ai familia ta care sa cunoasca toate lucrusoarele ce fac parte din cutumele de generatii ale familiilor musulmane. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Catan [Coscos nu te urasc ,nu am de ce ,nici macar nu te cunosc.Am destule prietene maritate cu shiia si niciodata nu am simtit ca ele ma trateaza altfel doar ptr ca eu sint suni[bang].Din contra tin f mult la ele sint niste oameni deosebiti.Orice padure are si uscaturile ei. Nimeni nu are dreptul sa te judece ,eu iti spun sincer ca nu sint de acord cu mutta de care ai pomenit intr-un post anterior dar alhamdullah ca sotul meu e un om deosebit .Da as divorta direct .[V]
catan, draga, daca eu sunt asa de ... si de,,, si de'''' pe unde ai fost tu cand se discuta cu vehementa ca siiti nu-l recunsc pe Profetul Mohamed ca profet ci pe Ali, verisorul profetului? cum iti aparai tu prietenii atat de dragi pe care tu ii consideri atat de deosebiti? sau ii admiri doar in concordanta cu circumstantele?[:D] "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...