Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (34)


Recommended Posts

mei va tot citesc si nu prea am avut nimic de zis da' acuma mi-a sarit ceva in ochi si tre' sa intreb: Alina (alina33) tu vorbesti serios ca ii spuneai nu e voie si pleca de acolo???????? Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] [url="http://community.webshots.com/user/magda_i"]poze[/url] [url="http://community.webshots.com/user/maria_alex100"]iara poze[/url] [url="http://community.webshots.com/user/petru_alexandru"]poze din nou[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani Isabela! La multi ani Alexandra! Diana, nu stiu daca mai rezisti sa raspunzi la toti pe probleme medicale, dar iti cer si eu un sfat, sau o explicatie la ce mi se intimpla. Imi curge sange din nas suvoi a cite doua trei ori pe zi. Tensiunea imi este mica de obicei 90-92. Iti pun tie intrebarea asta ca m-am tot saturat sa-mi "deranjez" medicul care mai intotdeauna este sclifosit si mai intotdeauna imi da acelasi raspuns "totul este bine" si in citeva zile te poti trezi la urgente. Te pup si pe Vladut la fel. Madishor, imi imaginez ca nu-ti este usor nici chiar cu ajutorul socrilor care se dovedesc a fi foarte de treaba, daca sunt de acord sa vina sa gateasca sau sa stea cu micutii, dar sa ai trei copii merita orice efort. Orice mama isi doreste pentru copilul sau macar cite un frate si o sora. Iti uram tarie de caracter si lasa ca vor creste ei mari si te vor rasplati inzecit iar tu vei putea sa-ti iei o vacanta bine meritata. Laurina, multumesc pentru condoleante. Durearea mi-a mai trecut parca datorita fiului meu scump care in fiecare zi ma unge pe suflet cu miere.Ce sa-i faci asta e viata, trebuie s-o acceptam asa cum este. Chiar mi-ai descretit fruntea cu povestioara despre Mihnunita ta cum se distreaza. Se pare ca este un copil fericit avandu-va aproape de stie sa rada asa frumos. A inceput sa protesteze bondarelul meu.Revin. Mamica de Explorator pe nume Patrick.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am uitat sa va spun ceva de lia, vad ca maria a intrebat-o pe alina33: acum vreo zece zile, liuta a inceput sa devina foarte interesata in prize, dupa cum v-am mai scris. le-am pus acoperitoare, dar tot se mai duce la ele - nu-i pericol, atita timp cit acoperitoarele alea stau inauntru si, ca precautie, am inceput sa-i spun "ai grija" cind se repezea catre prize, vaze, televizor, usi de la dulapuri, cu un ton, asa mai ingrijorat. ce credeti? cind ma aude, se opreste din elan, se uita la mine foarte serioasa si asteapta..... pina m-am prins io ca vroia o explicatie in plus. ceea ce i-am dat si continui sa ii dau. tare mult mi-a placut ca, uite, in sfirsit, se intrezareste speranta comunicarii two-way!! sint sigura ca puii vostri sint la fel de receptivi. mie imi place sa ma prostesc cu lia, sa vorbesc asa ca bebeii, dar imi place si cind sint serioasa si ea ma ia, cu adevarat, in serios. atita am vrut sa va spun, va pup si poate va mai scriu si miine:). mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="http://www.seansimon.com/january2005.htm"]IANUARIE[/url] [url="http://www.seansimon.com/craciun2004.htm"]CRACIUN[/url] [url="www.seansimon.com"]site-ul nostru[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]asa s-a nascut lia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, salutare la toata lumea! Lidia, mii de scuze ca te-am botezat, sa aibe oare de-a face cu faptul ca vii asa de rar la noi (cam o data pe capitol [:D]). Ti-am mai pus o intrebare la sfarsitul capitolului 32 [:D], pentru ca Anacami te-a desconspirat ca esti medic si te-am intrebat unde lucrezi si ce specialitate? Asta daca nu sunt indiscreta. Eu sunt rezidenta de cardio, si sunt deocamdata inca in CIC. Carmen, eu sunt de vina pentru floricele, daca nu va plac le schimb. Iustin de ce esti rau si o musti pe mami? Saraca de tine... Laurina, am vrut sa fac poza, dar ne-a fost frica sa nu inceapa sa picteze in jur [:D]. Si Vladut rade de numa la gimnastica cand ii numar. Alina, ti-am vazut voinicul si in poze. Sa-ti traiasca! Chiar, bine zicea Maria, mergea faza cu "nu-i voie"? Gabi, ma bucur ca pana la urma n-a fost ceva grav. Ioana, lui Vladut ii apar bubite asa pe gat piept si uneori pe ceafa de la saliva. Il dau cu pivalat de flumetazon. Grate, epistaxisul poate sa aibe o suta de cauze, si-i cam greu sa ne lamurim prin corespondenta. Te intreb ceva: sangerezi din aceeasi nara? Ai nasul infundat? De cand se intampla? Ai sangerari prn alte parti (din gingii la periaj, sau ciclu foarte abundent? Ceva boli de care sa ai tu cunostinta? Oricum trebuie sa mergi la medic daca spui ca se intampla asa des, probabil te va indruma spre ORL si te va pune sa faci cateva analize. Pana atunci incearca vitamina C 500mg/zi si evita orice traumatism local (adica sa nu te scarpini in nas, pardon de exprimare). Monet, pupici Liucai celei dulci. Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/260281887QazDwE"] Vladut 8 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, ai intrebat medicul ce are Rebeca? Insanatosire grabnica pentru scumpa ta! Carmen, uneori si eu stau pe ginduri in privinta alaptatului. Nu stiu daca este la fel de bun ca si 8 luni in urma, nu mai stiu daca poate fi mai vitaminos decit cel formula acum. Te musca tare, de cind? Of, mai rabda daca mai poti, daca nu, oricum e bine, noi deja i-am scos din ce-a fost mai greu, cred ca baza e pusa. Suntem alaturi de tine indiferent ce hotarasti. Alina, un copil este foarte greu de educat la virsta mica, asta nu inseamna ca nu trebuie educat deloc. Nu-i zice "nu-i voie", "nu face aceea", pentru ca astfel mai tare il provoci, si face exact pe invers. Incearca sa-i explici, de ce nu e bine sa faca acel lucru, pe un ton explicativ si daca se poate sa te cobori la nivelul sau (la inaltime ma refer)ca sa-l poti privi in ochi, tonul vocii este foarte important(nu strigator, nu amenintator). Si nu in ultimul rand fii atenta la ce exemplu ii dai, la virsta aceasta copilul este foarte receptiv, este ca o banda de casetofon care inregistreaza absolut totul, are nevoie de modele de caracter. De unde crezi, rasul ii seamana cu al lui taica-sau, are ceva gesturi de la mamica, nu totul se explica genetic.Despre pedeapsa nici nu poate fi vorba acum. Curiozitatea este cea care ii da viteza acum iar tu i-o poti satisface prin a-i numi obiectele spre care se indreapta si prin a-i explica la ce ajuta, si prin a sta linga el 5 minute cit exploreaza obiectul, pentru a nu fi in ceva pericol. Sa stii ca repede se plictiseste si merge mai departe dar nu dureaza foarte mult timp.Securizeaza-ti casa, obiectele mici pune-le intr-o cutie mare, undeva intr-un colt de camera si astupa-ti prizele, ascunde cablurile si lasa-l sa exploreze, si sa nu astepti sa te asculte atunci cind ii zici "Nu-i voie" la virsta asta, mai bine renunta la cuvantul acesta ca-l faci mai curios. Rabdare! Pupici sumpului tau Dragos! Madutza, mey da cite progrese ai facut!!! Bravo, tu taci si faci. Felicitari! Saptamana trecuta eu n-am slabit dar am pierdut din centimetri, interesant.Pupici Ucai tale scumpe, ce mai face? Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004) http://photos.yahoo.com/gratepeter
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa Diana, merci de raspuns, sangerarea e din aceeasi nara (dreapta),se intimpla de doua zile si in rest ma simt perfect. Ciclul (primul dupa sarcina si nastere)a fost in 26 ianuarie, fara abundenta si a fost chiar mai bine decit inainte, doar ca am avut ceva dureri de cap a 2-a si a 3-a zi, . Nu am nasul infundat.Gingiile nu sangereaza. Ma simt perfect, doar ca am dureri de cap uneori, ce-i drept suportabile si ma trezesc ca-mi curge sange din nas suvoi. Parca n-am avut boli grave.De citeva zile am intrerupt aportul de vitamine prenatale pe care le luam din luna a 5-a de sarcina, poate fi asta cauza?. In privinta alimentarii, maninc echilibrat, trei mese diverse pe zi, plus fructe,putin dar nu sa raman flamanda.Sanatate lui Vladut! Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004) http://photos.yahoo.com/gratepeter
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Ce activitate pe aici... Scuzati o mamica care intra ( sa scrie ) cand si cand, dar sunt cu sanatatea in ace de gamalie si tocmai mi-am achizitionat o plasa de medicamente, ca tre' sa-mi fac lista ca mosnegii care si cand le iau... Bubulina mea are o treaba cu sertarele de la mobila din bucatarie, mereu e cu manuta in ele si scoate cate ceva... Si e mandra toata... Avem si al 2-lea dintisor...In rest cutreieram prin toata casa cu premergatorul si suntem o cumintica... Sa ne traiasca bb-ii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza dragelor ,
gata sau scurs cele 2 luni de stat in Romania.Joi dimineatza avem avion si vom ajunge vineri acasa [bis] tati este tare nerabdator ,mai ales sa o tina pe Ayumi in brate [:D].
ma bucur tare mult ca am reusit sa ma intalnesc cu cateva dintre voi .
Iuliana ,Nally ,Maria va pupacesc mult si imi pare bine ca am avut ocazia sa ne intalnim.
Maria ai pus pozele la webshots ? Sa-mi dai si mie te rog o adresa de unde as putea sa le iau si eu.[pup]
Dragelor ce sa va mai spun?Ayumi tot asa cum o stiti voi ,vioaie si sanatoasa ,Doamne ajuta sa o tina tot asa .
Ok cam atat mai vb. cand voi ajunge la mine acasa [bis]
Sanatate multa voua si bebelusilor si multi pupicei. [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] [i]Eryka & bb[copil] Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele n-am apucat sa citesc tot, da ma bag si eu in vorba putin desi e tare tarziu. Vad ca pe fi-miu l-au lasat durerile da dintii tot n-au dat,asa ca ori a fost altceva, ori ne asteapta timpuri grele daca se chinuie asa sa ii dea. Avem mari probleme in a adormi, nu mai stiu ce sa ii fac, adoarme doar la san acum, ca nu am mai vrut sa il leagan de ceva timp, da nici asa nu adoarme decat cand e groaznic de obosit si pana atunci ba se joaca, ba se maraie, nu stiu ce sa mai incerc, am incercat si cu povesti si cu cantecele de copii, nici nu suporta sa il intind langa mine sa incerc sa il culc asa... Oi scoate-o eu la capat... Laurina pe mine chiar m-ai facut sa rad cu povestile cu puiul tau. GAbitza sanatate multa lui Dennis si nu iti face probleme cu greutatea, al meu e cam iesit din carti si eu nu stiu daca sa imi fac sau nu griji, ca n-as vrea sa fevina obezel, mai ales ca si taica-sau s-a cam ingrasat dupa armata, da inainte era un slabut desi a fost mancacios intotdeauna, asa ca are cu cine semana fiu-meu... Madishor, ce frumos, acum am tras concluzia ca ai si un baiat. Mi-ar p;ace si mie sa am mai multi copii, sotiorul vrea doar 2 da inca n-am renuntat la idee. Sa iti traiasca, sunteti o familie asa frumoasa! Am vazut cateva pozici. Monet, nici eu n-am renuntat la ideea de a ne vedea, chiar dimpotriva, abia astept! Eu citisem ca e posibil sa ii scada pofta de mancare in perioada cand ii dau dintisorii, asa ca e posibil. Grate eu am luat vitamine vreo 3 luni vred, dupa nastere, si aici recomanda sa iei tot timpul cat alaptezi, da am renuntat ca prea puneam usor kg pe mine iar fiu-meu oricum mananca mai mult solide acum. Carmen si eu ma gandesc sa il intarc da abia peste vreo 1-2 luni, da eu n-am probleme cu muscatul, din cauza de lipsa de dinti :-) Alina, pe mine ma trage Daniel de par de nu mai pot si cand ii zic nu pe un ton insistent si suparat ca sa inteleaga ca e ceva rau, se pune pe un ras asa incantat ca ma face si pe mine sa rad. La varsta asta oricum cand le spui nu la ceva, trebuie sa le captezi atentia cu altceva, nu e suficient sa spui nu. Asa scrie in Dr Spock cel putin, si inclin sa cred ca are dreptate. Fetele mie inca nu mi-a venit ciclul. Doctorul a zis ca e normal pana la 9 luni ale copilului daca inca alaptez si pana acum nu mi-am facut griji,m da uite ca mai e mai putin de o luna si face fiu-meu - luni. Ar trebui sa ma ingrijorez daca nu apare pana la 9 luni? Diana m-ar interesa si parerea ta. Diana, Paloma, ce ciudat sa nu va lase sa puneti poze nude cu copiii... Da ma rog, inteleg ca asa e politica site-ului. La multi ani sarbatoritilor de zilele astea! Pupici fetele si scuze daca am uitat pe cineva, nici n0am apucat sa citesc tot, da tot e mai bine decat deloc... http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...