Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (34)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine ai revenit Eryka!! Speram sa intri mai des pe-aici!! Nally, am uitat sa-ti spun La multi ani!! Pt mamicuta ta. Multa sanatate si numai bine!!! Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Danaa, poate e prea tarziu, o fi si iesit dintisorul da eu tot iti zic. Eu ii dau lui Danut Gripe Water cand il vad ca are asa dureri mari din cauza dintisorilor (inca nu a aparut nici unul[bang][bang]) si se pare ca are ceva efect ca in loc sa urle fara oprire sau cu mici opriri, doarme cate o jumate de ora, o ora, si in cazurile fericite 2 ore... Incearca daca nu ai incercat. Am incercat si Tylenol pentru dureri si febra da nu are acelasi efect. Grate multumesc de urari, sigur va voi tine la curent. Eryka bine ai revenit acasa!! E o frumusete mititica ta. Clau, stiu cum e, am patit-o si eu cand a fost Danut mai mic. In privinta vaccinului ma minunez ca si noua ne-a spus doctorul ca au introdus un prevnar acoperit de OHIP, da o sa il facem la un an jumate. Nally la multi ani mamicii tale dragi, sa iti traiasca si sa te mai faca sa te simti asa bine cand o vizitezi, multi multi ani!... Mai ce copil cumintel ai, se vede ca e mare acum :-)Pupici pe cutulite (barnite daca am retinut bine expresia ta :-)) Ioana si eu am RH negativ, sotul pozitiv si DAnut pozitiv, da mie mi-au facut un test in timpul sarcinii (nu mai stiu in ce saptamana si pentru ca a fost negativ mi-au facut vaccinul. apoi la spital mi-au facut iar vaccinul. In Romania mi se pare ca e un pic diferit, se face testul sa se vada daca apar anticorpi si iti fac vaccinul ala in primele 72 de ore cum zici tu, da poate ma insel. Din cate stiu, al doilea copil are mai multe sanse sa aiba probleme decat primul, al treilea decat primii si tot asa. Da nu e neaparat sa fie probleme. SOra mea e in aceeasi situatie ca tine, nu i s-a facut vaccinul si al doilea copil, o fetita, e sanatoasa tun, a avut doar icterul mai puternic decat normal. Acum e graviduta cu al treilea si nu i-au aparut anticorpii, asa ca se pare ca va fi bine si de data asta. Oricum la urmatorul copil, atrage-le tu atentia la medici ca mai uita... Poate Diana te lamureste mai bine oricum... Revin ca am uitat ce voiam sa mai zic... http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grate felicitari papuselului tau pentru primii pasi!cum ai reusit sa il convingi sa doarma la el in patut? Fetele, bebeii vostri cam ce program de somnic au? Al meu se culca ceva cam tarziu seara, pe la 10 chiar 11 si ieri pana la 12 nici n-a vrut sa adoarma, e drept ca e si marait acum din cauza gingiutei. Vad ca a inceput ziua sa adoarma abia dupa 4 ore de stat treaz si din cauza asta si seara i se duce somnicul prea tarziu si nu stiu cumsa ii fac program. Azi s-a trezit la 9 (!!! nici dimineata n-are o ora fixa de trezit si atunci cum pot sa ii fac un program fix???), a dormit de la 1 jumate la 3 si putin, apoi seara l-am culcat la 8 si jumate, a dormit un sfert de ora si s-a trezit din cauza gingiutei cred ca altfel parea somnoros, i-am dat Gripe Water ca sa se calmeze dar evident ca s-a trezit de tot si s-a jucat, a adormit iar abia la 10:50. De obicei dormea de doua ori, azi a fost exceptie ca a adormit de pranz tarziu si am zis sa nu-l mai culc a doua oara ca sa il culc seara devreme da se pare ca n-a mers, mai incerc si maine. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAdutza mie imi place regimul tau alimentar (de fapt al Mariucai tale), mi se pare variat. Clau, daca scumpica ta accepta biberonul, asta ar fi o solutie, eventual ai putea incerca sa ii dai macar o data pe zi cand se culca laptic la biberon si nu de la san. La mine problema e ca Danut nu mai vrea biberonul. Si apa si ceiucul le bea din paharel, nu stiu ce i-a venit. E drept ca nu i-am dat constant cu biberonul ca nu am avut nevoie. SUnt multe mamici care au facut tranzitia de la san la biberon si a mers. EU chiar am incercat acum catva timp e fiu-meu si a tinut figura, da uite ca a crescut si s-s smecherit... Anculina sa ma scuzi da nu stiu, tu ce probleme de sanatate ai? Oricum sanatate multa!! Danaa felicitari pentru primii pasi, ce scump trebuie sa fie, eu abia astept sa il vad pe fiu-meu mergand desi o sa am probleme suplimentare atunci, probabil. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel,mi s-a pus diagnosticul de poliartrita, dar cu semnul intrebarii.Deocamdata fac investigatii ( Institutul Reumatologic, Institutul Cantacuzino + Institutul Hematologic ). In jur de 20 februarie o sa strang toate rezultatele de la toate investigatiile si o sa aflu ( sper ! )diagnosticul final. Multumesc ! http://community.webshots.com/user/ankulina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, "vaccinul" de fapt imunoglobuline antiRh se face doar la femeile neimunizate , adicatelea care nu au anticorpi antiRh gata formati dinainte de sarcina sau din timpul sarcinii. Anticorpii (imunoglobulinele) se fac la 28 saptamani de sarcina si la maxim 72 ore de la nastere pentru a distruge hematiile fatului intrate in circulatia mamei, astfel incat sistemul imun al mamei nu are timp sa actioneze si nu produce anticorpi. Daca insa acestia s-au format deja, administrarea de imunoglobuline este complet inutila. Trebuie sa-ti intrebi medicul care a fost situatia. Cum probabil ca te-ai imunizat in prima sarcina, la urmatoarea sarcina cu fat Rh pozitiv s-ar putea sa fie probleme si vei necesita o supraveghere mai atenta cu dozarea frecventa a anticorpilor(daca cresc brusc e semn ca si acel fat are Rh pozitiv si urmeaza supravegherea destul de stricta a fatului cu dozarea bilirubinei in lichidul amniotic si supraveghere ecografica). Dana felicitari pentru progresele lui Stefan, al meu e departe de ele dar se incadreaza in normal deci nu-mi fac griji. Acum se ridica in fundulet fara probleme, se rasuceste in toate partile, sta excelent in fundulet, se apleaca dupa tot ce prinde si se redreseaza imediat, se ridica in picioare de ce prinde, paseste cand il tin de manute si are tentati de de a se deplasa lateral in patut sau tarc. Departe de performantele multora de aici dar face ce trebuie sa faca un bebelus de varsta lui. Nally, distractie placuta la Buzau si pupici lui Sebi cel cuminte! Clau, prevnar e vaccinul antipneumococic, probabil ti-a explicat medicul, in Ro nu se recomanda decat copiilor imunodeprimati sau splenectomizati care sunt la risc sa faca imbolnaviri pneumococice. Grate, felicitari ca ai reusit sa-l culci pe Patrik in patutul lui, ca eu azinoapte n-am reusit si am dormit de la 2 cu el in pat [bang]. Cum incercam sa-l pun in patut pe spate, pe burta oricum in cateva secunde era in picioare si o luam de la capat pana am capitulat. Irinel, in cazul surorii tale probabil a existat incompatibilitate ABO, adica ea are grupa O si copilul A, B, AB (mai exista si alte combinatii posibile). Oricum in cazul asta hematiile fatului sunt distruse automat de anticorpii anti grup sanguin sa lezic mai popular si nu mai are timp sa faca anticorpi antiRh. A avut icter mai prelungit tocmai din cauza asta. E posibil sa nu faca nicodata anticorpi decat daca Doamne fereste face transfuzie cu sange Rh pozitiv sau se produc hemoragii masive in timpul sarcinii. Si in cazul meu e la fel, mama avea Rh negativ, iar eu al doilea copil dupa frate-miu amandoi cu Rh pozitiv. Frate-miu a avut icter prelungit prin incompatibilitate Rh, eu n-am avut treaba. Programul lui Vladut: culcarea la 10, scularea la 9-9.30 (cu trezirile de rigoare noaptea, vreo 2-4) apoi mai doarme 1-2 ore la pranz si o ora dupamasa afara. Erika, bine ai revenit acasa! Gata, se inchide cabinetul medical [:D]. Azi vad ca sunt pusa pe explicatii medicale. Pupici la toata lumea! [s]La multi ani Rares! Iuliana, sa-ti traiasca![s] Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/260281887QazDwE"] Vladut 8 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor de azi: Victor si Rares. Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si voiosi! Dragelor, de 2 nopti Iustin se trezeste tipand, din juma in juma de ora. Eu nu mai rezist, nu ma mai tin puterile. So, asta noapte i-am dat inainte de culcare 2 pastilute de Fenobarbital, sa aiba un somn linistit, si el si eu.[:D] A fost mai bine, in sensul ca i-am dat pastilutele pe la 12 si s-a trezit la 4, a papat san, a adormit si s-a trezit la 6, tot pt. san, si apoi la 8 jumate dimineata. In sfarsit ne-am odihnit si noi putin. Diseara cred ca-i dau iarasi, daca e agitat si plange. Diana, e vreo problema daca-i dau 2 seri la rand? Sa-i dau 2 pastilute jumate? Medicul ne-a recomandat fenobarbital atunci cand avea infectia urinara, si nu se odihnea noaptea (atunci ne-a spus sa-i dam 3 pastilute, dar mi se pare cam mult). Tu ce zici? [flo] Cauza cred ca sunt dintisorii, nu stiu ce sa mai cred. Grate, si eu bat pasul pe loc la dieta, tot 58,5 kg. arata cantarul. De saptamana viitoare incep elactrostimularea si sper sa ma mobilizez mai mult. Felicitari lui Patrick pt. primii pasi! Si povestea cu ceaiul m-a coplesit, tare scump este! [pup] Diana harnicutza, si in week-end acorda consultatii medicale. Multumim! Si nu fi atat de modesta cand e vorba de Vladut. De-acum sa te aud ca-l lauzi de cate ori ai ocazia. Cum vine asta?...'face ce si cat trebuie sa faca un bebelus de varsta lui'. Nu te cred! [pup] lui Vladut nazdravanul! Anculina, vezi ca te-am intrebat ceva la 'probleme legislative'. Sunt curioasa tare. Si sanatate multa! Irinel, intrebi de programul de somn. Iustin doarme ziua in 3 reprize (repriza dureaza 1 ora si jumate, aprox.), iar noaptea adoarme destul de tarziu, pe la 11, 11 jumate. Ca si Danut, nu are un program fix, asa ca nici o zi nu seamana cu alta. Eryka, odihna placuta. Cred ca a fost destul de obositoare calatoria. Dana, multumim pt. reteta de perisoare. Eu nu i-am dat pana acum. Nally, 'La multi ani' mamei tale, sa fie sanatoasa si sa creasca cat mai multi nepotzei! Week-end placut la Buzau, alaturi de ai tai. Carmen si[copil]Iustin (5.06.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album Iustin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, cucuietelor! :) Carmen, multa sanatate puiului! E tare greu cand sunt bolnaviori, saracutii! Daca nu ii place carnita n-ai ce face, insa eu stiam ca trebuie data zilnic ptr. „portia“ de fier ... insa nu cred ca e mare problema, ca sigur are fier necesar din alta parte. Pupici dulci sa-i treaca repede raceala! :) Iuliana, un frumusel mic, Rares al tau ... iti seama, zic eu :) Si asa baiat mare sa se ridice singurel in picioare! Bravo! Nu stiu daca mai stii, cand eram „burticutze“ v-am povestit ca eu sunt afona rau ... nici nu i-am cantat „burticii“ ca sa nu stresez copilul ;) ... ei, acum sa ma auzi cum imi culc baiatul cantant ... mama l-a invatat prost (doar ca ea are voce) si acum trebuie sa-i cant si eu ... mie una imi place sa cant, doar cei din jur se cam chinuie :) ... insa lui fi-miu nu-i pasa, ii place la nebunie. Si am si cantecelul meu preferat, e unul de la Bim Bam despre mama ... cu acela il adorm :) Deci putem sa ne luam de mana :) Fetelor, eu vreau neaparat sa ne vedem ... sper sa nu ratam ocazia. Pe Madutza si Anuca sigur le vom vedea, chit ca o caut in cartea de telefon si o sa se trezeasca cu noi la usa :) ... sper doar sa avem timp si de o plimbare la Bucuresti. Nally, stam 2 saptamani, de pe 26 iunie ... ca tu intrebai parca. Bun venit noilor mamici si bbici!!! Roxi, te-am citit la alte subiecte si tot spuneai despre cartea cu meniuri de bb. Cand ai chef si timp, poate imparti cu noi cateva retete ... eu sunt cam in pana de idei ... maine fac iar o supa de gaina cu galusti, ptr. saptamana viitoare am luat carne de vita si fac o ciorba taraneasca. Parca m-am plictisit eu, dar Cris. Saptamana trecuta i-am facut spaghette cu legume ... i-au placut si chiar mai am borcanele la congelator. [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42089"]Aici[/url] am mai scris ce si cum i-am dat lui Cris, daca aveti interes. Si cam asa papa Cris: dimineata: müsli de bb cu iaurt cu fructe – tot de bb - intre 12-13: mancarica (ori borcanel, ori ce gatesc eu) pe la 16: un mar ras cu biscuiti pe la 20: cereale de bb – daca nu are chef, unt cu paine sau iaurt sau ce-mi mai trece mie prin cap intre mese mai bea – dimineata – laptic (ca sa-l adorm mai usor), dar nu mereu ... si banana la greu ca-i place mult ... musca singur din ea :) Anculina, imi pare rau de „sacosa de medicamente“ ... acum cum te mai simti? Sper ca esti mai bine ... si ca te ajuta medicamentele. Pupici dulci! Erykutza si Pietricico, bine ati revenit acasa!!! Va asteptam mai des pe la noi ... si mai ales asteptam povesti cu dulcicile voastre mici! Pupici! Nally, sa-ti traiasca mamica ca sa se bucure de Sebi alaturi de voi! Multa sanatate! Si pupici cumintelului mic! De ce asa tarziu albus? Nu-i bun ptr. bb? Eu ii dau lui Cris ou doar in galusti, ca altfel nu-i place ... si pun tot oul. Pana acum fara probleme ... ii mai dau si prajiturele cu ou (dar putin) ... oricum, lui Cris i-au facut testul de alergie si a iesit negativ la albus de ou, deci nu mi-am facut griji. Sa-mi fac? Clau, m-ai bagat in sperieti cu Alexandra care plangea in spate. Noi ne-am luat un nou scaunel de masina ptr. Cris (de la 8 luni la 12 ani) si o sa-l punem in spate ... in scoica statea in fata si eram aproape sa-l mai mangai sau sa-i dau suzeta ... dar asa.... Sper sa nu faca si Cris tot asa. [url="http://s79752159.einsundeinsshop.de/sess/utn;jsessionid=15420df020b6d13/shopdata/0010_Autokindersitze/0030_Concord/0035_Concord+Trimax/product_details.shopscript?article=0120_Concord%2BTrimax%2BSHORTY%2B%3D28COTRC0008%3D29"]Aici[/url] puteti vedea scaunelul ... sunt tare incantata de el, sper ca-i place si lui Cris. :) Grate, felicitari ca ai reusit sa-l culci pe Patrick la el in patut ... eu nu prea mai am sanse se pare. Si noua metoda e inutila ... pe la 2-3 se trezeste Cris, se pune in patru labute si se catara la mine in pat ... cateodata chiar si fara bazaiala ... se cuibareste langa mine si asa doarme ... M-am topit toata asa ca nu am reactionat, dar o s-o fac, adica o sa-l pun din nou la el in patut ... o sa incerc sa tin mana pe el, poate ajunge atat. Diana, tu ai avut rabdarea sa schimbi floricelele? Wow!!! Inseamna ca-i tare cuminte Vladutz de ai atat timp ;) Pupici dulci ca esti o dulcica! [pup] Irinel, Cris doarme asa: scularea pe la 6-7, somnul de dimineata intre 10-11 (cam 1-2 ore ... cateodata doar 30 min., depinde daca e in ape bune, il doare ceva, etc.), somnul de dupa-amiaza pe la 3-4, iar seara doarme acum pe la 9-10 ... a crescut si acum rezista 4-5 ore intre somnicuri ... ziua doarme mai bine, insa noaptea e dezastru ... Gata, ca am exagerat ... dar sper sa nu-i fi uitat pe nimeni. Va pupic si va doresc un week-end fain!!! Irinusha & [copil] Cris [/b] (03.05.04) => "Demolition Boy" :) [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"]poze[/url] si [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]pozilici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...