Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Musulmancele mele dragi


Recommended Posts

[:)]Iaca-ma si eu la apel. Maryam frumoasa intiativa ta [pup]si sper sa fie si respectata vointa noastra de a fi lasate in pace . Fetele nici noi nu simtim ca e aiid ,la canadieni nu simti ca e sarbatoare ,alta tara ,alta religie. Amoodel ma bucur ca Omar s-a dat si el pe brazda[pk]si s-a facut baiat cuminte .Sa speram ca te va lasa sa dormi cind ii vor aparea dintisorii .La noi a fost tare greu dar alhamdullah am trecut si de faza asta.Iete ce te incurajez si eu[sm].Hai ca nu toti sint ca ai mei zbanghii[:D] Madelaine draga aici sintem si te asteptam sa ni te alaturi. Wa aleikum salam Gulshan ,esti bine venita intre noi [flo] Aysha zici ca tot mai faci sapaturi in balcon poate ,poate oi da si tu de petrol?[:I] Va pup pe toate in cor si am o mica dorinta sa se intoarca Dodolina noastra.[:)]ca sa fim iar un grup de invidiat[si-eu] http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aleikum salam gulshan si Inshaa ALLAH ahlen wa sahlen. As vrea sa stii ca aceasta trecere nu s-a facut cu usurinta si faptul ca am decis sa ma debarasez de vechiul topic pe care l-am creat doar cu credinta si cu inima deschisa este pentru ca atmosfera am simtit nu ca nu ma onoreaza pe mine,care sunt un om ca si ceilalti ci pentru ca nu onora religia nostra in special.Si nu-mi pot imputa decat ca am raspuns cand trebuia sa ignor si ca am ajutat atunci cand se vede treaba ca oamenii nu meritau. Sper sa nu fiinteles din postarile mele ca am ceva cu vreun adept al religiei noastre din cauza apartenentei lui la vreo "ramura",personal cred ca a fi musulman se bazeaza pe cei 5 stalpi ai islamului pe care dc nu ma inseala memeoria chiar tu i-ai scris...daca am criticat,am criticat strict practicile care nu tin de islam,faptele de natura a denatura intelegerea islamului si negarea hadiselor ,adica a invataturii profetice,ceea ce eu stiu ca este similar cu negarea islamului.Asa am citit,asa am invatat si atat timp cat n-am gasit nimic deplasat in acestea asa consider ca este.Inca o data sper sa nu te fi suparat si ma bazez pe atentia si pe capacitatea fiecaruia de a intelege si mai ales de a citi corect(deci si pe a mea fireste) si fie ca ALLAH Subhanna Hua wa taala sa ne aiba in paza si sa ne calauzeasca pe drumul bun,Inshaa ALLAH. Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai frate dar am alergat pina v-am regasit. [:D]Ieri seara cind in sfirsit mi-a venit si mie internetul , eram frinta dupa o zi de munca.Nu am reusit decit sa citesc postarile[bang][bang][bang]si sa ma supar. Am scris doar un picut acolo. Maryam scumpa mea [bis]de la mine , ca eu sint picata parca din luna dupa 4 zile de absenta nevoita.[dual]pentru toate fetele mele dragi. Aysha ...ce bine de voi...aici nu prea se simte ca-i sarbatoare...[?]azi e Eid El Marmaroun iar miine...incepe Ashura...noi ne bucuram iar ei incep sa plinga....negruuuuuuuuuuuuuu cit vezi cu ochii tai.Sincera sa fiu eu niciodata aici nu am simtit cum se sarbatoreste anul nou. Pentru ca incepe doliu aici...asta este... Fetelor...sint tare bucuroasa ca aseara mi-au adus bucataria....este superbaaaaaa...desi era luat curentul aseara[bang]nu am vazut culoarea, asta in timp ce lucram, iar mai apoi cind a venit curentul eu tot lucram. Azi mi-o monteaza. Cind e gata casuta mea( apartamentul ) fac poze si va arat. Sint mindra ca e facut cu minutele mele. E ceva nu ? Va pupic pe toate si revin cu noutati...numai sa nu se ia curentul ca ma dau iar cu capul de [bang]. Noroc ca am motor[hot] altii nu-l au nici pe asta...Sa speram ca nu tine mult problema. Aici vine asa cite o perioada...una in vara si alta in iarna...cica se termina combustibilul... "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salam aleikum! Uite ca am trait si ziua sa vad doua tabere.Pacat,mare pacat!E putin zis penibil.E ridicol! Gulshan,nimeni nu a judecat pe nimeni,ce este si ce o sa devina (ti-am citit mesajul de la musulmance)nici daca v-as cunoaste personal pe fiecare ,sau daca ne-am cunoaste ,nu vad unde dorinta de a ne face rau una alteia. S-au criticat practicile si ideile care nu apartin islamului dar care ii sunt puse in circa in mod nedrept.Ca buni musulmani ce speram sa fim fiecare ,cred ca este datoria noastra sa indreptam imaginea pe care chiar unii dintre noi o dau islamului.stii desigur ca cel care asista la o "nelegiuire" si nu incearca sa o indrepte e ca si cum ar fi si el faptas. Asa ca ,nu am vrut sa fiu intrebata intr-o zi,de ce am stat cu mainile in sin cind pe seama lui Allah suhana wa taala si a Coranului erau puse atitea neadevaruri. Atit si nimic altceva.Tu ai destule cunostinte si cred ca citind si recitind o sa iti dai seama de greseli si de ceea ce nu face cinste islamului. Inca o data zic,rusine ca s-a ajuns aici.(nu tie personal,evident) Si rusine ca am ajuns in tabere diferite,cauzele fiind foarte discutabile. Cit despre lupul moralist om trai si-om vedea. Fetele care vorbiti de fripturi si alte minuni,trimiteti si aici.Nici pe la mine nu se simte nimic ,decit frig[^] [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madelaine,cred ca esti in culmea fericirii,aproape ca m-a apucat nostalgia,imi amintesc ca ,aproape in urma cu un an ne-am mutat si noi dupa 1 an si ceva in care cateodata zilnic,cateodata saptamanal hoinaream fie cu masina,fie pe net ca sa aranjam casuta.Desi ar parea ca nu sunt modesta(aoleu,la asta chiar nu sunt!) trebuie sa spun ca in afara de dulapul din dormitor,nimeni n-a contribuit cu nimic si zau ca arata foarte bine totul.Imi amintesc ca sotul meu cand am facut 8000 km. cu masina ca sa-mi iau ciovoare s-a uitat la mine chioras(si n-are strabism!!!) si m-a intrebat "hai maryam,chiar asa n-ai gasit nicaieri nimic sa-ti placa?);am fost atat de incantata ca mi le-am facut ,adica mi le-am ales dupa imaginatia si gustul meu ca l-am zapacit pe dir. de acolo cu "pretentiile mele",dar hai sa ma laud,chiar si el a fost incantat de rezultat si a vrut sa-mi puna covoarele in catalogul lor de prezentare,imi amintesc cu bucurie si emotie de fiecare lucrusr,iar cu bucataria ce sa va zic,am desenat-o singura ca pana si cei de la fabrica m-au intrebat"doamna,sunteti arhitecta?",m-a bufnit si rasul...dar nu asta a fost cea mai tare faza ci baiatul meu care atunci cand a intrat in casa ,nimeni in afara de noi 2 n-a vazut nimic inainte a intrebat,mami da` noi n-avem bucatarie?Desi este o casuta ca oricare alta,pentru mine este si va fi cea mai cea,fiecare coltisor,fiecare lucru a fost gandit si creat de manutzele astea doua,asa ca uneori imi vine sa pup peretii (chiar cu gloss ca am lavabila[cool][:-)))][:-)))]) . In fine,cred ca satisfactia este enorma atunci cand ti-le gandesti si ti-le faci asa cum vrei tu,dar pana la urma asta e un subiect de amenajari interioare?[:-)))] Pana nu demult aveam obiceiul sa ne scriem si sa vorbim despre sure,despre duaa,hai s-o luam de unde am ramas,mada,scriai niste duaa foarte frumoase...o sa incerc sa va iau de la moscheee pentru fiecare o carticica mica care se numeste Hisnul muslimin si sa vi-o trimit,contine numai duaa care se citesc dupa rugaciune si de fapt oricand .Unele au fost scrise aici,altele nu.Numai sa-mi spuneti unde sa vi-le trimit. Va las acum ca pitica mea e bolnavioara,adica super "fitzoasa" dar va imbratisez cu drag. Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai hannen nu fi suparata,din nefericire forumul este un loc public unde confruntarile sunt nu intotdeuna diplomatice sau decente,este o realitate pe care n-o putem schimba,dar cred ca ne putem debarasa de ceea ce nu e bine,nu? Asa cum scrie in Coran Al Karim "cel care a facut un rau cat un graunte de colb il va vedea,iar cel care a facut un bine cat un graunte de colb il va vedea..." . Istagfiru ALLAH Al Azim dc reproducerea nu e exacta (dar ideea da!),dar am scris din memorie pentru ca inca nu stiu Coranul pe dinafara...dar Inshaa ALLAH qarib! [pup][pup][pup]Pupici si nu uia sa-mi mai lasi o data nr. de tel. ca nu-l mai am. Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fiinteles din postarile mele ca am ceva cu vreun adept al religiei noastre din cauza apartenentei lui la vreo "ramura",personal cred ca a fi musulman se bazeaza pe cei 5 stalpi ai islamului pe care dc nu ma inseala memeoria chiar tu i-ai scris...daca am criticat,am criticat strict practicile care nu tin de islam,faptele de natura a denatura intelegerea islamului si negarea hadiselor ,adica a invataturii profetice,ceea ce eu stiu ca este similar cu negarea islamului.Asa am citit,asa am invatat si atat timp cat n-am gasit nimic deplasat in acestea asa consider ca este. ........... Atunci afirmatia ta legata de shiia, cum este? Hai Maryam, recunoaste si tu ca ai facut rau. Nu ai criticat niste practici, ai criticat un grup intreg de oameni, si daca o tii tot asa, chiar ma intreb ce fel de putere de toleranta trebuie sa am sa te ignor, numai. Uite ca nu te ignor si nu te las in pace pana nu recunosti ca ai gresit. Sper ca fetele care s-au coalizat impotriva noastra, a celorlalte ( care "intamplator" nu suntem sunni) nu stiu tot ce s-a discutat, si de aceea judeca astfel. Si daca tot iti pare atat de rau ca ai creat doua tabere aici, atunci de ce le-ai creat??!! N-ar fi fost mai usor sa recunosti ca ai gresit? Si mie imi pare rau ca s-a ajuns aici, dar urasc ipocrizia. Nu considera asta un atac, dar daca tot am avut indecenta sa intru pe subiectul vostru, merg pana la capat. Te respectam pentru cunostintele tale, dar respecul meu a pierit cand am vazut in ce fel vrei sa le folosesti. Si din asta, fetelor, ramane la latitudinea voastra sa credeti ce vreti. Doar intreba-ti-va ce au crezut altii despre noi, cand au citit randurile lui Maryam pe vechiul topic. Si atunci, cine incearca sa faca impresie proasta despre musulmani? De ce trebuie sa puneti pe noi o vina care va apartine exclusiv?? Acum, la revedere, promit ca a doua oara n-am sa mai fiu "indecenta" sa va deranjez cu " patetismul" meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mari, daca platesti Fedex cota parte cu Amoodia,miine trimit friptane de berbec si platouri cu baclavale ! Daca nu...hmmmmmmm,in timp ce ma infrupt o sa ma gindesc la voi [:D]! LA MULTI ANI fete dragi![bum] Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MLTI ANI scumpelor. bey eu ma minunez da inca ce ma minunez.ma tot mananca degetele sa scriu cate ceva dar mi-as aprinde paie in cap, asa ca tac si tac dar ce am citit acum m-a dat pe spate(uite asa mai fac si eu gimnastica [:D][:D])[:D] Aysha daca ar fi dupa mine as plati cel mai bine pretul la bilet sa vin sa mananc berbecii acolo calzi si proaspeti [:D] ca se racesc pana ajung la mine. Mari te inteleg cum te simti, mai ales ca eu cred ca si acolo e plictiseala de aici.aici daca nu bei si nu stai prin baruri nu prea mai ai alte posibilitati de a te distra.asa ca noi suntem in butoiul cu melancolie mai mereu.[:D] mi-am reinceput cursurile de limba norvegiana si azi am venit cu niste dureri de cap ca au fost 2 femei care de cand au venit si pana au plecat nu le-a tacut gura deloc.chestia e ca ele nu au notiunea de VORBA IN SOAPTA, asa ca au deranjat toata grupa si mai stateau si langa mine. Cu respect, Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amodelu bfata la scoala.Ia zi aici la baba pe unde citii de te lua capul?oare citim aceleasi lucruri[:D][:D][:D] Aici mai aproape cred ca poate Aysha trimite,numai bine ajung caldute ,bune de papat[:D][papica][papica] [url="http://community.webshots.com/user/nicoleamira"][foto]Printesele mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...