Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de oct-noi-dec 2003 (51)


Ven

Recommended Posts

Buna dimineata! Vad ca ati fost matinale si voi[:D]. Aldo pina mai acum dormea pin la 9 dimineata, ei uite ca si-a schimbat programul de 2 zile, gata dimineata la 7 trezirea! Dar macar bine ca in astea 2 nopti nu s-a trezit deloc dupa apa sau suzi, de dinti sau alte minuni, a dormit dus puiul mamei. Ana..Dumnezeule prin ce ati trecut! Da pin la urma starea aia rea de la febra a fost de la enterocolita si angina, tbc-ul l-ati descoperit intimplator ca nu se manifesta, nu-i asa? Oricum bine ca ati aflat din timp si sanatate multa! Ven v-am admirat pozele de dimineata, ce mai Markus e baiat mare! Si-ti sta foarte bine cu ochelarii, sunt tare finuti abia se observa. Dar noroc sa ai sa-i scapi din miinile baiatului! Ca si Alberto poarta numai lentile din cauza lui[:D] Bubu ce frumos sa mai auzim vesti de la voi! Ehei norocosi ati prins zapada, v-ati distrat super! Claudia bun venit! Cum mai sa stai sa ne citesti de atita timp si sa nu ne zici nimic, treci aici la povestiri[dual]. Cu kg e poveste grea..eu am tras un chin maaaare ca sa scap de ele. Ce mai..foamea, miscarea si adio bun-bun si yammy yammy. Carmen seamana boala lui Matei cu ce a avut Aldo, 3 zile febra si dupa ce febra scade apar bubitele si tot asa rapid dispar. Aici ni s-a zis ca se cheama "febra de 3 zile" tot o boala a copilariei. Tare te inteleg cind te plingi te timp si de faptul ca nu aveti ajutor..stiu ca e greu si inca mai si muncesti! Dpintilie felicitari pentru vedeta de pe prima pagina Andrei! Foarte reusita poza! Alinkav v-am vazut nasucul julit[:D], foarte dulce e Alex, pup la el de frumos[pup] Elenalove bravo de kg pierdute la sala! tot asa! Merge si fara infometare si diete timpite ca ale mele[mariaj] sa slabesti si chiar sanatos! Cu sport poti minca orice doar seara sa ai grija sa nu fie dupa ora 6 si fotomodel te faci[;)]. Da Aldo acum are parul cretz cretz la spate si in fata pt ca e mai lung e asa ondulat, dar in poza aia e dupa baie ca de la fes se strica zulufii. Parul a inceput sa se increteasca intii la spate pe la 5 luni apoi usor usor in crestet si tot asa pina in frunte, asa de-a'ndoaselea[:D]. Ne seamana ca si eu si tati avem asa parul. Liliana foarte frumos cu Laura printesa si David care se tine dupa fundul ei, imi inchipui ce e la voi in casa! Numai nebunii! Issabela am ramas cu gindul la gradinita la care merge Yael! Noroc mare ca ati gasit asa ceva. tare mi-ar place sa am si aici ceva de genul asta. o sa vedem curind ca deja trebuie inscris de acum pt gradi chiar daca va merge la 3 ani. Fetelor va pup si ne auzim curind. Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uki frumoasa foc Maria ta anscuta la asa zi frumoasa! Mai pune poze mai multe pe webshots sa avem ce admira. Eu cred ca papa bine asa. Stiu ca aldo nu ar minca prea dimineata carne cu legume, ca vad ca si Maria ta doarme bine, ca primul latic e la 9.30. Claudia am vazut-o si pe Alexandra, am murit de ochisorii ei, sa-ti traisaca printesa[pup] INTREBARE: ceva semne la copii bilingvi/trilingvi de aici de ceva cuvinte coerente? Ce inteleg mai bine? La ce reactioneaza? de ex Aldo din romana/spaniola/germana, normal ca intelege cind il intreb una alta mai degraba in romaneste ca eu stau cel mai mult timp cu el. Pare obisnuit perfect cu muzicalitatea limbii si recunoaste unele cuvinte: ursul, avionul, becul, lumina, usa, fesul, ochii, nasul, parul, apa, bibe, suzi..etc ar mai fi. iar pe geramana vad ca se prinde mai mult decit intelege. Adica parca sta asa cu antenele ridicate incercind sa inteleaga ce vrea de ex sabrina o amica de la el. Dar nu recunoaste asa multe cuvinte. Azi pt prima data cind -sa uitat si el la tv mai mult la tv la o emisiune pt copii mici, unde se vorbea rar si asa usor usor ca pt copii de cresa. Iar pe spaniola nu are nici o treaba, nu stie decit ola ola si atit. De vorbit nu cine stie ce, numai pe limba lui cu intonatii foarte expresive da nimic inteligibil[:D] Zice mama, papa, iki(ricky catelul) com(ca asa ii zicem la catel sa vina ). Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello natiune. Doamne nu mai pot de plictiseala. Azi ar fi trebuit sa fie ultima zi in casa, dar Isabel tuseste... Maine mergem la pedi sa vedem ce zice ca nu mai pot.Parca aud 5 zile antibiotic...asta cred ca inseamna si stat in casa. Vikinga Isabel intelege si rom si spaniola. Imi da impresia ca pe amandoua in aceeasi masura. Eu ii vorbesc in cea mai mare parte in rom, tati in spaniola iar restul omenirii in spaniola (majoritatea lor). Cunosc foarte multi copii care vorbesc doua limbi. Cu trei personal nu stiu, dar cred ca se poate.[alcool] Chiar am discutat cu pedi la un moment dat problema asta si mi-a zis ca cei care invata mai multe limbi (copii mici ca ai nostrii) isi dau drumul la vorbire un pic mai greu, dar cand o fac....o fac in ambele limbi. Mi-a zis ca cea mai mare diferenta intre ei si cei care vorbesc o limba doar, o sa o observam pe la 3 anisori, dar ca la 4 ani ei vorbesc cursiv si fara nici un efort cele doua limbi. Si sotul meu a fost in situaita asta cand a fost copil si cam asa au decurs lucrurile. Germana cred ca o sa o prinda foarte bine la gradi. Revin ca duduia n-are stare . Pupacim Alexandra si Isabel http://community.webshots.com/user/isabel_23
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, dragelor! Dupa ce ne-a cheaunit de cap azi noapte n-am mai avut pic de energie in mine azi. sa va zic cum a "dormit" el azi noapte: 21:40 a cazut lat 23 prima trezire 24 a doua 4:00 a treia 04:30 a patra 05:00 - 07:00 joaca apoi inca un somn de 2 ore pan' la 9 Si a mai dormit 2 ore dupa amiaza, o ora in patutz si o ora cu mine pe canapea la el in dormitor, ca a urlat. Oricum acum mi-am revenit dupa o cafea si un somn la pranz, chinuit si ala. Ven, cred ca v-ati distrat pe cinste cu Alicia si Markus. Iti sta bine cu ochelari, care aproape nici nu se vad. Claudia, na ca ati dormit totusi mai bine ca noi. [:D] Cu kg nu stiu ce sa zic.. Eu nu tin regim, dar daca vreau sa dau jos renunt la fainoase, prajeli si dulciuri. Si ma plimb mult prin oras cu caruciorul in pas alergator. Va pupam Ileana, [mamica] lui Luca(2 octombrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/adamestii"]pozele noastre [foto][/url] [url="http://community.webshots.com/user/adamestii2"]poze noi [foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Alexandra doarme dusa, dupa o zi de vizita la bunicii de la tara unde a vazut catei si pisici, spre totala ei incantare si a bunicilor care sunt innebuniti dupa ea. Am profitat de ocazie ca sa dorm putin, ca de cateva zile....[:(] Am avut timp si am intrat sa va admir frumusetile de copilasi. Ven mi-au placut enorm pozele cu Markus si in special ideea de a planta un bradut pentru el. Preferata mea si a sotului meu a fost cea cu Tweety, super dragalas. [dual] Adameasca imi pare rau ca nu ai dormit aproape deloc, ai castigat tu de data asta. Ma intrebai de dintisori: are 5 dinti si 4 premolari. Maselele si un dintisor au iesit la un interval foarte scurt, deci iti dai seama ce agitatie a fost pe capul ei. Am vazut ca si Luca are doi dintisori sus (ma rog ce am reusit sa vad intr-o poza). Sunt asa de dragalasi cand rad si li se vad dintisorii. Cati dinti are Luca? Ghizela, ne-am amuzat pe cinste de remarca lui Leo. Ce sa mai, copii din ziua de azi sunt precoci si mult mai inteligenti.[;)] Vikinga, stiu ce este de facut cu kg. in plus si am reusit anul trecut ceva, dar a venit iar iarna, iar am stat mai mult in casa si gata raul a fost facut. Oricum multumesc pentru incurajari. Va pup muuult pe toate si pe copilasii vostri si va doresc sa aveti parte de nopti linistite. Claudia, mamica Alexandrei 10.12.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetele si copilasii dragalasii (care sper ca dorm la ora asta)! ana, m-am tot gandit la voi si la toata experienta asta groaznica prin care ati trecut. sa speram ca totul va fi bine pana la urma. eu am o intrebare totusi: daca tbc-ul nu s-a manifestat atunci de la ce s-a invinetit sandra? de la angina sau...? mai spune-ne ce faceti, ok? venera, esti [8D] cu ochelari! [pup] lui markus! poate ne vedem si noi intr-o zi. ileana, mi-e tare mila de voi cu somnul asta de noapte. si tudor se trezeste noaptea de doua trei ori si maraie, dar daca merg repede si-i pun suzeta adoarme la loc. luca adoarme repede sau trebuie sa-l iei in brate, in pat etc, etc? bubu, izzy mai dati pe la noi mai des!!! [:D] claudia, bine ai venit!!! e o scumpa alexandra ta! noi suntem ok, tudor a invatat sa citeasca, adica tine cartea aproape de fata si ciripeste de zor in soapta, cum a vazut-o pe strabunica-sa. [:D] e obsedat de coca-cola (de imagine doar, nu si de gust). daca vede reclama cu ursuletii, sau sticla, sau orice reclama cat de mica pe strada striga in gura mare "cacac" adica "coca-cola" [:D] noapte buna!!! Andreea & Majestatea Sa Tudor (9 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/mara03100"]primul anisor :)[/url] [url="http://community.webshots.com/user/mara03101"]noutati!!![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234"]fiti parte din viata lui mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, eu nu v-am uitat, si am citit ce ati scris cand am apucat. Coincidenta a facut ca tocmai acum cand va intrebarati de noi sa am si io niste timp mai liber ca sa scriu ceva.Asa ca gand la gand cu bucurie[:D]! Nu am avut timp de nimic caci seful meu vrea acum sa aplicam pt o finantare noua (grant) si ma tine zi si noapte la munca. Acu sunt iarasi la lucru caci si-a gasit sa lucram acum cand e weekend lung (adica cand e si President's Day luni, zi libera)... Noi suntem bine, a venit maica-mea sa ne ajute pt o perioada cu copilul, ne-a fost si ne mai e greu caci ea nu se adapteaza aicea si are tot felul de nevoi de satisfacut si ifose [bang], insa are f buna grija de copil. Cel mai rau ma enerveaza ca face crize cand stau prea mult la munca, nu intelege deloc ce fac si de ce, in fine, felul cum ma inteleg eu cu ea nu are importanta avand in vedere ca copilasul se dezvolta f bine si ca ea si copilul tin unul la altul. Ce e culmea ca cu sotul meu se inteleg, oricum ar fi culmea ca sotu-mi-o ii face toate voile si e ca pita lui Dumnezeu, ii si gateste... Ce e mai enervant e ca maica-mea are insomnie si deci misuna toata noaptea, la ALex ii ies cate 2 dinti deodata, acu ii mai trebuie numai caninii si are toata dantura si cu atata agitatie in jur gata, ioc viata intima, na ca asa sigur suntem siguri ca nu ramanem iarasi insarcinati...[:D] Alex e bine, face multe lucruri nostime, cel mai dragut e cand zice Pfui ce pute caca! si isi flutura manuta la nas, cand intradevar face caca si anunta si inainte de a face. Insa de facut la olita inca nu, caci daca e in fundul gol nu sta pe ea, numai cu scutec. Isi desface scutecul si fuge tragandu-se de "bijuterii" si e un chin sa-i pun inapoi scutecul. Are o papusica roz pe care o cheama "fetita" (el ii zice "titza") si am observat cu stupoare ca o pupa de numa. La fel si pe un pisic de plus (ma rog, leopard) numit de el psu'. Si pe noi ne mai pupaceste uneori si eu una ma topesc cand face asa! Se spala si singurel pe dinti si se piaptana atat cu periuta de par cat si cu cea de dinti si cu cea de curatat aparatul de tuns (nefolosita la curatat aparatul de tuns). Am fost la o expozitie de orhidee la gradina botanica. Era frumos cu scaune dantelate cu flori minunate peste tot cu pasarele cantand cu cascade artificiale, pesti albastrii, colibri, fluturi, ce mai, de vis. Pana l-a apucat pe Alex sa urle "cacada" (adica cascada, o stie ca avem una mica acasa din aia de birou, table fountain)! si apoi sa vrea sa fuga sa dea iama printre flori. Toti oamenii aia stateau relaxati si visau si au fost treziti de urlete... l-am luat in brate si am fugit cu el ca dadea si din picioare deja si se inrosise...[:D] Alex are ochii gri-albastrui, e o culoare ciudata si e tot blondut, acu i-a crescut si lui parutul tuns zero, e ca o periuta. O sa pun si niste poze recente cand apuc. PAULA draga Dumnezeu sa va ajute si nu va simtiti disperati, caci copilasii cu Down syndrom pot avea vieti perfect normale si sa mearga la scoala si la servici samd., desi e mai greu pt voi acum. Sunt si actori si oameni cu diverse meserii care au Down syndrom. Mii de pupicei la fetita ta scumpica (care e f frumoasa!) de la Alex al meu si de la mine. TZUTZI felicitari! ce minunat! stiti ce o sa aveti? pupicei de la Alex la fetita! DANA felicitari pt puiutul erou al sapatamanii! multumesc mai fetelor ca va interesati de noi si nu ne-ati uitat, pupicei de la noi![flo][pup][:D] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...