Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de oct-noi-dec 2003 (51)


Ven

Recommended Posts

Buna seara/dimineata dragi mamici si copii mici, Degetica mea are in continuare mari nabadai la somn. Se trezeste in fiecare noapte in jurul orei 2. Apoi adoarme la loc dupa un pic de "cantare"; treba e ca nu merge cu leganatul. Nu am vazut asa copil sa nu-l poti legana. In fine. Incerc sa nu-i dau lapte desi uneori urla si nu se potoleste asa usor, doar un pic de lapte o linisteste. De obicei lapte papa numai seara si dimineata. Cu mancatul, ce sa zic, la fel, circ mare, abia daca ciuguleste cate ceva. Ma cam urc pe pereti.... Creste, e bine, face pozne cu tona, stie si intelege orice. Am blocat capacele de la wc si alte chestii care se pot deschide. Umbla peste tot, de fapt nu umbla ci alearga. Am inceput cu domnisorica si o actiune puternica de reeducare in legatura cu adormitul seara ca nu vrea sa adoarma singura trebuie sa stau cu ea. Asa ca o pun in patut, pe la 9:30 si ies din camera. Urmeaza tot felul de plansete si de jelanii striga mama de-mi rupa inima. O las asa, daca nu adoarme cam in 15 minute merg din nou la ea. Stiu ca ar trebui sa fiu mai dura dar nu prea pot. Apoi mai e in peisaj si sotul care nu suporta nici atat plansul Maiei. Uf, tare e greu! Fetele mele se joaca tot mai mult impreuna, Miruna o invata tot felul de prostii pe Maia. O mai necajeste, asta mica insa musca asa ca nici cu ea nu-i de gluma. Poveste lunga ce sa mai spun, va pup si ma duc sa va citesc si sa ma uit la pozici, Z.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noutate mare mare!!!!![alcool] L-am tuns pe Alex!!!!!E aproape chel!!!!Nu-mi vine sa cred ca pana la urma m-am hotarat, de aceea ptr mine e asa de important!!!! Gata!!! [mamica]Alina si [copil] Alex Andrei(22 noiembrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/alinavatamaniuc"][pup]poze cu Alex[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cool, mi-am sters singura mesajul !!!!!! Buna dimineata va spuneam ca prietena mea e mai bine, bb e cam mititca, o sa se nasca cu doua sapt mai devreme (asta daca totul merge bine)si o sa aiba cam 2500 gr. Placenta e de vina si cica poate sa fie avionul o cauza. Desprindere de placenta din cauza presiunii. Va mai povestesc. Isabel iar are o viroza...bronho...ditamai diagnosticul. Nu are febra dar tuseste noaptea pana se sufoca. Si pe asta cica a luat-o. Parca e magnet pt viroze, nu stiu cum reusim. In rest e super dulce, cumintica si vesela. A inceput sa aiba preferinte in materie de ...orice. Are un film preferat, dar v-am mai zis parca. Inca ii place. Nici nu misca pana nu se termina (30 min). Stiu ca e cam mult, dar.... Nu avem voie sa iesim 7 zile, sa vezi distractie !!!!! Va pupam si revin ca nu am sanse cu ea agatata de mine Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu sunt... racitura! Ma doare gatu' rau(ca de... am baut rece) si tot corpul, ca si cum as fi batuta![q] Ileana, ce faza nasoala cu vomitatul in somn... daca nu erai langa Luca cine stie ce se intampla...[pup] Alina, si ce iti pare rau ca l-ai tuns pe Alex? Ca eu in vara cand am tuns-o pe Maria am cam plans...si acum stau in dubii sa o tund, sa nu... Ciuf, simpatici copiii astia[:D], cum vor ei sa probeze tot ce e pe jos... ma refer la faza cu rahateii de catei! Si noi in curte avem 2 caini(ai vecinilor) unul mare, boxer face cate un kk...iar altul mic pufos, bine crescut(se duce pe strazi cu stapana). Si la noi s-ar culege kk daca n-as tine-o pe Mariuca de mana...[;)] Hai ca va pupacim[pup] Gabri&Mariuca Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! Am scapat! Vladutz este bine.Dar 24 de ore au fost de cosmar. A 2-a zi de dimin. i-am dat cu crema de galbenele care a facut minuni si nu l-a m-ai usturat cand facea pipi.Dragul de el.Acum zilnic trag usor de piele ca sa-i fac o decalotare incet si treptat pt. ca nu vbreau sa se m-ai stranga branzica acolo si sa mai treaca iar prin asa ceva.Acum a prins curaj si ma lasa sa ma "joc" cu putulica lui.Ii dau ceva sa se preocupe iar eu imi fac treaba[:D] Nu e asa simplu ca inca abea se vede vf. dar incet,incet reusim.E important ca sa nu m-ai adune pe acolo mizerie.Bine ca nu s-a infectat niciodata. Nu a ramas cu nici o rana pt. ca practic nu a avut decat o mica "zgarietura".Mai da ce priceputa doctora.Intr-o fractiune de secunda l-a decalotat si l-a curatat. Am citit articolul de pe forum cu fimoza si am priceput anumite chestii,dar in situatia lui Vladutz trebuia sa il duc la DR,doar nu era sa il las cu "branzica" acolo,nu? Acum sper sa nu m-ai treaca vreodata prin asa ceva si sa reusesc eu treptat-treptat sa il decalotez. Va pup ca nu e chip sa m-ai pot sta. Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ver@ sa sti ca nu am uitat, am intrebat de medicament, doar ca prietena mea e in spital cu bb care si-a varsat apa din fierbator pe el si....iti dai seama ce a iesit. Era atat de inebunita, cu plansete si doctori...ca nu mai stie ce era. Cand o sa ajunga acasa o sa-mi zica (sper sa rezolvati pana atunci si sa nu mai fie nevoie). Isabel a luat astazi prima bubuitura adevarata. Ii place sa se urce pe balansoar si sa faca uta. Azi nu stiu cum s-a cocotat, a ramas cu spatele pe marginea scaunului si a cazut pe spate cu toata viteza. A plans putin, dar cred ca totusi s-a lovit. Ma gandeam ca a invatat ceva din intamplare, dar n-are duduia nici o treba. Trebuie sa plec, va pup Alexandra si Isabel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir! Super mami, bine ca deocamdata e totul ok cu prietena ta. Sper sa fie la fel pana la sfarsti! Insanatosire grabnica Isabelei. Te plang ca tre sa stai in casa 7 zile. Io personal nu cred ca as reusi sa-l tin atat in casa. E terorist rau daca nu il duc afara deloc. Alina felicitari pt tunsulici! Poze? Ver@, bine ca a trecut faza critica. Ai grija sa-l cureti bine, sa nu mai patiti la fel. Ileana, [mamica] lui Luca(2 octombrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/adamestii"]pozele noastre [foto][/url] [url="http://community.webshots.com/user/adamestii2"]poze noi [foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si multi pupici la mamici si la bebici Mai dam si noi raportul dupa un car de ani ...cred ca sint cam 6 saptamini decind nu am mai scris dar in fiecare zi plecam la 7 si ajungem la 5-6 seara acasa, pina mincam toti ...pe urma copiii vor sa stam cu ei , in special Sean care e calare pe mine de cum il luam de la gradinitza ...schimbarea se simte inca la el, inainte statea cu mine toatya ziua, acum de la 8 la 4-5 e la gradinitza. Intre timp a mai fost inca o data in spital, a avut o gastroenterocolita foarte urita ...de mucos e mucos mai tot timpul, iar acum ii ies si dinti si maselutze la gramada asa ca urla intr-un hal far' de hal , are temperatura mai mereu ...numai la mine in brate se linisteste. De mincat nu prea vrea sa mai manince, eu pun asta pe seama dintilor, sper sa nu fie din alta cauza. Progrese de raportat nu prea avem, ca de mers el merge de la 9 luni...la olitza nu ma chinui sa incerc sa il pun pentru ca la gradinitza oricum nu sta nimeni sa il puna la olitza ...de vorbit tot pe limba lui, in afara de mama, tata, baba lui bryan si papa cind vede mincare nu prea zice altceva ...de vesel e mereu vesel cind nu il doare ceva , se agata de toate sertarele , baga mina in pamintul din ghivece, stie sa faca bye-bye , stie de "give five" cu palmutza. Am o intrebare pentru voi fetelor, el bea cam 5 -6 biberoane de lapte pe zi de 220 ml, doctorita lui a spus ca este prea mult si sa ii dam maxim 4. Voi ce parere aveti? Va pup acum ca plinge mitzul de zici ca il bat 10 oameni la un loc. [mamica]Onutza, [bibe]Sean Raphael (29 dec. 2003) si[copil]Bryan Alexandru(26feb. 2001) [url="http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza"]Pozele noastre[/url]; [url="http://community.webshots.com/user/oana_r"]Pozele de sarbatori[/url]; [url="http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza_1"]Poze cu nazdravanii [bibe] Sean si[copil]Bryan [/url];
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi face Alexa. 1 an si 2 luni (13.02) [cheers]si i-am facut un tort (noi sarbatorim in fiecare luna ziua ei + cadouri). Noutati nu am, ci mici progrese zilnice. Acum se ridica singura daca are de ce sa se sprijine, da sa mearga,...Hernia apare mult mai fregvent la copii cu SD. pt. ca nu au muschii burtii formati (sunt hipotoni),am tot tinut un nasture foarte mare zilnic. Din pacate a ramas inafara si daca se agita iese mai mult si la un efort mai mare poate sa aiba probleme mari. Acum o tin doar bandajata pana la operatie. Operatia nu este complicata, ma ingrozeste [bang]spitalizareade 3 zile[:(](numai gandul ca stau inchisa si cu multa lume claie peste gramada...). In restul timpului il impartim intre clinici, piata, casa si din cand in cand mai ajut cate o mamica cu cate o relatie pe la un dr. , stau pe net. cat pot sa mai descoper cate ceva de boala, mai sacai doctorii cu ce aflu si le mai dau teme sa faca, nimicuri in limita timpului. Sanatate sa fie ca nu ne plictisim si nici timpul nu ne ajunge la cate sunt te facut. Am citit toate mesajele de la voi si mi-au placut, sunteti o adevarata echipa de mamici "adevarate",[bis] felicitari si ma bucur. As vrea sa va cunosc in mai de aproape la o intalnire a DC. Multumesc tuturor mamicilor[pup] pentru mesajele frumoase, sa va iubiti mult si sanatate multa. [i] paula2003[loveyou] & alexandra [9cer] http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Mai fetelor ne-a pocnit dermatita atopica, cica. In spatele genunchilor ai al coturilor i-au aparut pete mari rosii si uscate. Habar n-am de la ce. Banuiesc ca de la vreun carnat pe care i l-a dat mama soacra. In fine, vineri imi iau plodul, "sutele" de plase si tarcul, urc intr-un taxi si vin la ai mei. Cand sa schimb copilul, era tot rosu. Avea bubite si pe burta si pe spate. I-am dat seara cu ulei de corp si pudra pe piele si o lingurita de Romergan. A doua zi dimineata, petele pareau mai estompate. Dar cand a inceput sa fie activ si sa se puna sangele in miscare iar i s-au inrosit. Asa ca ma duc la un sef de clinica de dermato. Mai fetelor, dezamagire totala. Imi sun soacra sa o intreb cam ce a mancat Luca toata saptamana (eu am mai fost pasare calatoare in timpul zilei) ca sa-mi construiesc un "speech" pentru a i-l spune doctorului. Ok, intru in cabinet, se uita la piele si-mi spune ca copilul poate sa faca alergie de la orice: praf, apa, mancare. Mi-a dat tratamentul si gata. In cinci minute eram si iesiti din cabinet. Nu tu sa pui o intrebare, nimic. Pai si cand ma gandesc ca in USA ma descosea cam un sfert de ora despre istoricul meu si al copilului, aici nada. Acum suntem la a doua zi de tratament si nu vad nici o imbunatatire. Ma bate gandul sa ma duc la un doctor simplu, nu la o somitate. Ca tratament mi-a dat Romergan sau Claritin, unguent Advantan Milk sau Elidel. Copilasii vostri au avut asa ceva? Si daca da, ce le-ati dat? In rest, el se joaca. E cuminte. Ah, si aseara cand l-am schimbat la poponeata facuse caca cam de multicel (nemirositor) si era rosu. Unde pielea a intrat in contact cu cacuta era rosie ca racul fiert si fierbinte. Sa fi fost cacuta acida? Daca da, de la ce? De la fructe? Ieri a fost o vreme frumoasa si mi-am scos odrasla in centru. A stat cxumintel in carut, nu s scos nici un sunet. Ne-am plimbat cam o ora si ceva. Dar numai ca i-a sarit somnul de pranz. Onuta, Luca mananca trei biberoane pe zi a cate 220 ml. Inainte de fiecare repriza de somn haleste cate un biberon. Fa-i si tu asa la puiul tau. Da-i multe lichide, sucuri, ceaiuri ca sa nu mai bea asa mult lapte. Dar totusi daca ii dai in cantitate mare lapte, ce poate sa-i faca copilului? Care e problema? Cand dieta lui era numai din lapte de la san cum era treaba? Ti-a dat vreo explicatie? Numai bine, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...