Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a nascut recent la Polizu?


kisapmr

Recommended Posts

dragele mele, ma intereseaza cam care ar fi conditiile la spitalul Polizu. trebuie sa iau la mine pampersi si hainute sau se dau pampersi gratis? tampoanele pentru noi se dau sau nu? ce se mai da gratis? va intreb, pentru ca stiti cum, fiecare spital cu "obiceiul" lui si cand imi fac bagajul sa nu ma trezesc ca nu stiu ce sa pun! am auzit ca la polizu te lasa cu copilul in camera, e adevarat? ce conditii sunt in camere? este apa calda? e curat? trebuie sa platesc ceva atata timp cat stau dupa nastere in spital? daca da, cam cat? o nastere normala cam cat mai face? dar o cezariana? (la un medic cunoscut!) la asistente mai merge cu 10.000 sau cu 50.000 lei? Va multumesc anticipat! [copil] Cristina [gravi] Hirjau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

draga cristina

eu am nascut la Polizu pe 15 Octombrie 2004 si a fost foarte bine,

i-am dat doar doctorului 100 euro dupa ce s-a consumat tot evenimentul, iar asistentelor nu le-am dat mai nimic..... doar 10 000 unei infirmiere ca m-a pregatit ptr operatie si asistentei care m-a asistat la nastere 100mii si unei idioate de infirmiere 30mii ca s-a oferit sa-mi cumpere vata, nu-mi cumparasem de ajuns, m-am bazat pe tampoane dar nu ma ajutau prea mult deoarece ti-am spus ca am nascut prin cezariana si imi era greu sa mi le pun, asa ca vata a fost mai de ajutor in primele doua zile, apoi am folosit tampoane.

Ptr tine nu se da nimic gratuit...trebuie sa-ti iei un halat, papuci, vreo 3 pachete de vata si 1 pachet de tampoane.

Ptr bebe ti se dau pampersi, dar daca tu vrei sa ai pui de la tine ti-i accepta asistentele, iar in prima zi ti-l tin infasat in scutece de la ele si apoi daca vrei tu sa-l tii imbracat in costumase, le spui lor si ti-l imbraca ele...toaleta bebelusului o fac ele, tu nu faci decat sa privesti...atat

In rest nu am dat spaga si asistentele s-au purtat frumos cu mine si cu bebe, cu mici exceptii ca doctorii care s-au preocupat de sanatate a lui bebe nu erau prea comunicativi si sotul meu le-a cam facut taraboi dar in final le-a dat vreo 3 sticle de vin ca sa-i impace; bebe a avut cateva complicatii cand s-a nascut deoarece eu am avut o complicatie in timpul sarcinii si la cezariana am pierdut ceva mai mult sange si el a avut putin de suferit din cauza asta.

cand m-am externat le-am dat un buchet mare de flori celor de la neonato...

celor care s-au ocupat de toaleta mea zi de zi nu prea le-am dat cu exceptia uneia care i-am dat o ciocolata, atat.

nu te impacienta cand auzi alte fete vorbind ca ele dau 200-25de euro la doctori si 1mil-1.5mil la anestezist, tu nu trebuie sa faci la fel, dai cat poti si cat doresti...nimeni nu-ti spune cat. Fata care a stat cu mine in rezerva si a nascut normal , i-a dat doctoritei 100 de dolari.

Dupa ce nasti o sa stai in rezerva de doua paturi cu bebe langa tine intr-un carucior de pexiglas.

 

ouppsss plange bebe

te pup si ma poti intreba in continuare daca ai nelamuriri

www.community.webshots.com/user/stcarmen

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cami, [flo]

 

in primul rand as vrea sa-ti multumesc pt raspuns

nu credeam ca mai pot sa aflu ceva detalii pe alta cale, de aceea am apelat la acest ajutor prin internet

din spusele unora am auzit ca la nastere se da din buzunar de te usuca, ceea ce m-a ingrozit, avand in vedere ca salariul meu nu-i cine stie ce si nici al sotului

si m-am pus pe ganduri ce sa fac? unde sa nasc? desi doctorita mea e la Bucuresti la Polizu

normal nu pot sa o intreb direct "cat imi iei pt nastere?", nici nu cred ca imi va spune, pt ca e de treaba, cum am vazut eu.

apropo tu cu ce doctor ai nascut?

poate ai auzit ceva si de doctorita mea Dana Oprescu?

stii cumva, sotul poate asista la nastere?

 

si nu in ultimul rand vreau sa-ti spun: ai copii superbi, sa-ti traiasca

 

eu abia astept sa-mi vad in brate primul [copil]

 

inca o data iti multumesc si-ti doresc multa multa sanatate si numai bine

te [pup]

 

Cristina[gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut la sf lui august, prin cezariana.

 

e adevarat, dai la dok cat ai, cat te lasa inima; n-o sa-ti bage nimeni mana in buzunar.

eu am platit doar pe dok a mea, fiindca anestezista n-a vrut sa-mi primeasca plicul!!!! si nu mi-am mai adus aminte cati au fost in sala. asta e!

conditiile mi s-au parut ingrozitoare. era teroare sa merg la wc... chiar daca se curata de 3-4 ori pe zi...degeaba.

vei sta cu BB in camera. vin asistentele sa faca toaleta dimineata si seara. in rest...e treaba ta. e apa calda in camera si cred ca si caldura.

BB poate sta imbracat in hainutele tale sau cu scutece de la ei. eu l-am lasat in scutece ca era mai usor de infasat. pampersi de la ei sau de la tine.

eu am mai dat bani (cate 20k) cand venea asistenta si ma intepa. si la toaleta zilnica. au fost atente asistentele.

sa ai grija cum pui copilul la san. nu prea si-au dat interesul, exceptand-o pe D-na Reli. e o asistenta de milioane. celelalte...dupa zicala timpu' trece, leafa merge. mereu ocupate:(

curat in camera. daca mai ai intrebari..raspund cu mare placere!

 

Maria si BB Luca (26.08.2004)

POZ(n)E

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in 2003(nu chiar recent) la Polizu.

Am stat singura in salon cu bb, fara a plati ceva in plus pt asta. Am dat dr. 100E, moasei cam 700.000lei, iar asistentelor le-am dat 20-50 000. In fiecare dim., la vizita, dadeam neonatologului 50-100 000, in fuctie de cum eram tratata. La toaleta, dadeam 10-20 000lei(una dintre tipe a scos banii din buzunar, ca sa numere cat i-am dat, apoi si-a facut treaba)...Am folosit un singur pampers de la ei, apoi mi-au cerut de-acasa.Pt tine, nimic nu este gratis. Iti recomand sa ai la tine si cateva fiole de algocalmin. Ai voie sa iei maxim 2 pe zi, cand durerile sunt greu de suportat.In prima noapte dupa nastere, imi venea sa ma urc pe pereti de durere, iar toate asistentele si infirmierele dormeau, iar eu eram singura in salon.

Cand m-am internat, am dat ceva si fetei de la garderoba si mi-a dat o camasa noua, in care am nascut.

Nastere usoara si un bb sanatos!

 

Marta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpele mele mamici!

 

Va multumesc din suflet pt raspunsurile voastre, cred ca am gasit ceea ce cautam. Oricum astept si alte pareri sau raspunsuri. Sunt sigura ca pe parcurs vor mai aparea intrebari [bang] si sper sa ne mai auzim, ca stiti voi cum e cu primul [copil].

 

Va [pup] dulce si va doresc numai binele

 

Cristina [gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fetele au spus aproape tot ce era de spus, asa ca doar cateva completari. Moasele sunt de nota 100, cel putin cele care le-am avut eu, una tanara, una in vrasta, dar amandoua exceptionale. Nu stiu cum le cheama, dar le voi multumi in gand toata viata. Le-am dat bani cand era aproape de sfarsit si asta pt ca efectiv am vrut sa le multumesc intr-un fel pt cat de frumos si profesionist s-au ocupat de mine; si de-abia au vrut sa accepte banii de la sotul meu. Apropos, daca vrei sotul sau altcineva drag poate asista la nastere. la mine a fost sotul si mi-a fost de un real ajutor. Si anestezista pe care am avut-o a fost super (am avut peridurala). In ceea ce priveste asistentele de pe sectie... Unele, niste SCARBE, chiar daca le dadeai, parca nu erau si ele femei... O mentiune speciala pt Dna Reli- un SUPER OM, te sfatuiesc sa o cauti si sa o rogi sa te invete tot felul de chestii, eu am innebunit-o cu intrebarile. Din pacate nu prea s-au ocupat sa-mi arate cum sa pun corect copilul la san, cum sa o spal corect, cum s-o infas; noroc cu aceasta asistenta extraordinara. Cam atat.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...