Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (19)


Oana_B

Recommended Posts

Jasmine pai atunci sa incep sa-i dau si eu supliment?Aseara i-a pus pe buze suc de la o mandarina.Vreau sa zic ca sugea acolo si ii placea,se mai strimba iar sugea sucul si tot asa.Nu i-am dat mult de frica sa i se intimple ceva.[:)] Mamaluidavid si noi am avut probleme cu somnul,adica nu dormea la el in patut.Acum doarme si noaptea si ziua.Ziua mai greu dar incepe sa se invete.Si mai are un narav.Sotul meu l-a invatat cam nasol.Cind plinge il ia in brate si se plimba cu el prin casa pina tace si adoarme,dar daca se opreste incepe iar sa plinga si acum eu nu stiu ce sa-i mai fac.Eu vreau sa-l dezvat de treaba asta ca deja nu mai pot de spate.E destul de greu(6,760 kg). For2nity si Eric isi baga toata mina in gurita si scoate limba.Nu stiu ce sa fie?O fi vreo regula la toti bebelusii?Are momente cind se misca atita din minute si picioruse ca nu stiu ce are si apoi incepe cu minutele sa le bage in gurita pina ii vine sa vomite. [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Felis, eu ma gandesc ca marca Pampers nu-i prieste. Nu prea stiu ce sa zic. Si noi am folosit o data o alta marca de scutece, si ne-am trezit cu o iritatie de toata frumusetea, desi le schimbam in acelasi ritm. De atunci nu le mai cumpar si n-am mai avut probleme. (si unde mai pui, ca nimerise soacra-mea si-mi ranjea de parca voia sa spuna "...voi romancele nu stiti sa ingrijiti copiii!")Dar de ce are pielicica luata? nu prea imi pot imagina. Nu ma speria, caci tocmai mi-au trimis ai mei un pachet, si cum nu au multa minte, s-au gandit sa-i trimita Oliviei un pachet de Pampers 4-9 kg. De parca aici n-as gasi! Lasa-l pe Mihaita cat mai mult asa, cu funduletul gol. In general bbilor le place mult. Pentru ca tot vorbeam de soacra...noi am disparut cateva zile, pentru ca am avut program de soacra. A insistat atat sa mergem (locuieste la 30 km), si cum simteam ca sotului i-ar placea tare mult sa se tina putin de fusta mamii si sa scape de gura nevestii...am cedat, dar nu voi mai face greseala asta prea curand, caci mi-am zapacit bblusa. I-am dat peste cap tot programul ce cu greu reusisem sa il fac, iar in plus a smotocit-o intr-una, iar acum ma chinui s-o readuc pe calea cea buna. Mai nou, se trezeste la 5 dimineata si imparte zambete si nu mai doarme pana pe la 7-8. In noaptea asta s-a trezit sa pape la 4, iar la 5 era ca noua, plina de energie, zambete si gangureli iar eu...[:(] Vizitele scurte sunt mai sanatoase din toate punctele de vedere! Apropo de sot, a inceput sa se mai dea pe brazda. Mai pune si el mana din cand in cand sa face ceva (dar e mai rau ca un copil: imi spune fericit de fiecare data ce a facut, iar eu zic "Bravo!"[bis]) si incepe sa petreaca mai mult timp cu bblusa[;)] Sper sa nu-l deochi! Cam atat despre noi! Sunt obosita rau si nu mai am inspiratie. Va pupam! Simona si [copil] Olivia Maria (06.12.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by paxela [pampers probabil ca folosesti marimea trei care este foarte prost Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela
EXACT MAR 3 ESTE Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga f.amonis pai nu esti singura care are o soacra asa.A mea e romanca si vreau sa zic ca ma zapaceste de cap rau de tot.Bebele meu e bine sanatos,maninca,dar soacra daca aude ca azi n-a mincat bine sau a facut caca la 2 zile sau mai stiu eu ce ma pune sa sun pediatra care o avem in romania s-o intreb ce se intimpla,si asta in conditiile in care soacra mea are 2 copii.Oare ea de ce nu stie asemenea lucruri?Bineinteles ca eu nu ma iau dupa ea ca ar insemna sa o iau razna rau.Cit am stat cu bebeul in tara mi l-a zapacit de tot incit,cind am ajuns cu el aici nu mai dormea noaptea deloc si a trebuit s-o iau de la inceput.[q]Acum e bine ca doarme. [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiutza mea sta cu pampers 3 si nu are nimic, nu am observat nici o diferenta intre marimi si am folosit treptat 1,2 si 3. A, si face kk de vreo 3 ori pe zi...chiar 4. Dimineata e cea mai fericita, o inconjoara un miros phiu... dar e toata zambete si gangureli. Scuze daca ma bag si eu in discutie dar nu o sa dau sfaturi ca am invatat un lucru de cand am un copilas si acela ca fiecare e unic si evolueaza in ritm propriu si ce se potriveste fetitzei mele e posibil sa nu fie bine pentru altul. So... Sa va creasca puiutzii mari si sanatosi. elena si ANA (2.11.2004) http://photos.yahoo.com/elenapangica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost iarasi la doctor, doar ce m-am intors. La ora 5 cand a stranutat i-a iesit muci galbeni din nas Denisei si pana la 6 eram deja la pediatru. Cica se aude ceva si la plamani si i-a dat antibiotic Ceclodyne.[q][q][q] Nu stiu unde a racit in halul asta. Mi-e teama tare.... Elena si bb Denisa (26 oct 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare belea si cu degetelele in gurita.Eu nu i-am dat suzeta intentionat si m-am temut ca de aceea vrea sa-si suga degetele pentru ca am privat-o de suzeta.Saptamana trecuta a atins cred apogeul, parca nu avea alt scop in viata decat sa ajunga cu degetele la gura.Greu ne-a mai pus rabdarea la incercare.De 2-3 zile parca s-a mai potolit.Sper sa trecem cu bine peste etapa asta.Ea nu prea stie prin ce trecem noi, problemele mai mari vin din divergentele dintre mine si sot caci mereu gasim metode diferite si bineinteles fiecare credem ca a noastra e cea mai buna, si bine-a zis cine-a zis ca cin' se-aseamana se-aduna, caci nu vrem sa lasam nici unul dupa celalalt(amandoi incapatanati la greu).In fine.[:)] Acum deja ma bat de alta problema.Nu mai stiu cu ce fel de jucarii sa-i ocup timpul.I-am luat o multime de jucarii si totusi am ajuns sa nu mai avem cu ce ne juca.Pentru multe si-a pierdut interesul, se vede clar asta.Cine stie, poate in timp i se vor parea iar interesante.Pana atunci, dati-va si voi cu parerea, la ce jucarii reactioneaza bine bebeii vostri? eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Deabia acum reusesc sa intru si eu! Ce sa-i faci?![xx(] For2nity - sa stii ca si fata mea da, ca un girofar, din capsor. Sa o vezi cand mananca ce mozolita e. Ii ajunge lapticul si-n urechi. Pai, nu pot tot timpul sa ma tin dupa ea![biz] Legat de manute in gura, sfatul meu este sa o lasi. De fapt, acuma, ea face cunostinta cu ea si mai incolo cu tot ce o inconjoara. De acum inainte va baga in gurita tot ce prinde, ca sa cunoasca. Ar fi bine chiar sa le dam diferite obiecte sa le bage in gura si sa le ungem cu diferite gusturi, ca sa le cunoasca, dar asta in timpul care va urma, nu foarte tarziu. Simtul tactil se dezvolta intai in gura. In privinta jucariilor...hehe! fata mea si-a dezvoltat reflexul lui Pavlov. Daca ii pun caruselul, incepe sa se frece la ochi chiar daca deabia s-a sculat. Caci inainte, il puneam cand dormea ca sa nu se simta singura, ziceam eu. Are un cesulet, care canta, este mobil si il iau peste tot prin casa. Nu mai merge figura! Cand i-l pun incepe sa planga. Pai, eu am mutat o casa si am reinstalat-o cu cesuletul asta. I-l puneam si fugeam sa mai strang cate ceva. Acuma stie ca daca cesuletul canta mami pleaca![:D] Asa ca si-a incheiat cariera! De atras atentia, spre dezamagirea mea, care i-am luat toate nebuniile, ii atrag lucrurile de prin casa, cu care dealtfel se joaca: stica de plastic, maneca de la bluza, cureaua lui tati... Mai nou este tare cuminte pentru ca ...este indragostita. Sta toata ziua cu ochii fixi la iepurasul de pe aparatoarea de pe patut. Si ii canta toata dimineata. Si cand ii este foame tot cu ochii spre el plange dupa laptic, iar cand suge tot intors tine capul. Ei, ce stiti voi? Astea probleme![cina2] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andreap Mai,spuneti-mi sa-mi fac curaj si sa o pun noaptea in patutul ei!Altfel pana se marita o sa doarma cu mine in pat[bang]!Adoarme asa de repede si de cumintica este ca mi-e teama cand o iau din pat sa nu trezeasca si apoi sa ma chinui sa o adorm!De',m-am facut lenesa!
Andreap, nu-ti face probleme si in nici u ncaz procese de constiinta ca doarme cu tine. Rau n-are cum sa-i faca, e aproape de mami si ce-i mai bine pentru ei decat sa o simta pe mami aproape tot timpul. Ca o sa doarma cu tine pana se marita? Nu-i asa, majoritatea copiilor incep sa doarma singuri dupa o anumita varsta. Depinde doar de voi doi cat timp o veti accepta cu voi. Daca voua va e bine si ei la fel, nu vad de ce sa nu dormiti impreuna? Sunt destul de rare cazurile cand copiii dorm pana tarziu cu parintii lor in pat si de fiecare data cand am intalnit un caz de genul asta era numai din vina parintilor ca nu au fost niciodata vigilenti in sensul asta: adica se vaitau in stanga si-n dreapta ca nu vrea copilu'sa doarma in camera lui, dar ei nici nu faceau nimic in sensul asta, daoar il intrebau pe copil: "Vrei sa dormi la tine in camera?" Oare ce raspuns poate sa dea copilu' la o asemenea abordare!?!? Iar cu scaunelul de masina... aici parca stiam ca e valabil cel ca un cosulet pana la 6 luni (nu m-am interesat sigur, dar asa stiam eu), deci daca tot vrei sa-i cumperi mai tarziu, i-ai direct scaunel, nu-i mai lua din ala tip cosulet. ca dai o gramada de bani pe el ca sa-l folosesti doar un pic ca apoi va fi prea mare. Asta pentru masina, dar daca il foloisesti in casa, copilul poate sa stea pana mai mare in el. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

For2nity, si Alex da asa din cap cand e in starea aia de somn-trezire spre dimineata. Pe la 6-7 dimineata asa da din cap (de-aia nici nu pot dormi cu el in pat ca asa il apuca batzaitul si eu nu ma pot odihni langa el asa). Nu in fiecare zi, dar are destul de des momente de genul asta. Andreap, de ce nu te duci, mama, cu ea la petrecere? Si-i dai acolo sa manance, ca doar nu te sui pe scena s-o alaptezi, te retragi intr-un coltisor sau oi gasi tu o camera mai dosita prin restaurantul ala unde s-o poti alapta. O ti in carut si carutul langa tine, dar oricum o sa vezi ca o sa treaca din mana-n mana ca toata lumea e curioasa si dornica sa tina un bebe mic in brate. Nu-i musai sa stati pana la sfarsitul petrecerii, dar in felul asta va puteti bucura cu totii de petrecere, nu numai sotul. Noi nu plecam la nici o petrecere fara Alex. Prefer sa fac pe dadaca acolo la petrecere, decat acasa. De revelion asa am facut, copilul intr-un dormitor si noi jos la petrecere (era in casa unui amic). E adevarat ca am facut drumuri la el din 10 in 10 minute caci pe atunci nu aveam oki-toki si din muzica de jos, putea aAlex sa urle pana dimineata ca nu auzeam. Mey, nu va mai faceti atatea probleme cu suptul pumnisorilor si ai degetelor. E o faza in dezvoltarea lor. Nu-i impiedicati sa faca lucrul asta caci ii impiedicati sa experimenteze senzatii noi. Daca acum isi rod pumnisorii, nu inseamna ca si-i vor roade pana la 7 ani. In jurul varstei de 2 luni ei incep sa-si descopere manutele. Iar gura este organul de simt la ei, nu manutele. Cand vrem sa simtim ceva cum este, noi punem mana si pipaim sa simtim textura lucrului respectiv. Ei nu au acest simt inca dezvoltat (va trebui sa-i ajutam noi pe parcurs, dandu-le la indemana diverse lucruri sa invete textura lor) si pe post de simt tactil folosesc gurita. Asta e si motivul pentru care bebelusii pana la 1 an, poate si mai mult duc orice in gura, asa simt ei cum este lucrul respectiv. Daca ii impiedicati sa duca manutele la gura sau sa bage lucruri in gurita ii veti impiedica sa experimenteze senzatii noi, iar acest lucru e foarte important in devzoltarea lor intelectuala. Eu dimpotriva, caut sa-i dau lui Alex lucruri cat mai variate ca sa poata experimenta cat mai diferit. Nu le interziceti, ci daca aveti temeri legate de igiena, atunci aveti grija ca ce baga in gurita sa fie curat. E mult mai simplu asa decat sa stati toata ziua buna-ziua sa ii impiedicati sa bage ceva in gurita. Ieri spre ex., i-am dat o punga si a fashait-o intre manute 20 de minute fara sa scoata un sunet, asa era de concentrat. Cine s-ar fi gandit ca o banala punga de la magazin e o adevarat jucarie pentru el?!?! Danamunti, miscatul ala din manute si din picioruse rapid reprezinta exaltarea lor. Ei nu-si pot exprima emotiile prea mult la varsta asta prin sunete si ca urmare se manifesta fizic. N-ai observat ca daca sta linistit si tu vii langa el si-i vorbesti devine agitat (misca mai tare din manute si picioruse), iar daca e agitat se opreste sa te asculte sau sa te observe? Ele, Alex cand s-a nascut facea si de 8 ori pe zi, acum la 3 luni face cam de 2-3-4 ori pe zi. Ad-rianna, nu trebuie sa-ti faci mari probleme de forma pe care o ia coloana lor. Cand sunt asa mici si sunt pusi mai la verticala, spaticul lor e curbat ca o cocoasa. Noua ne pare ca e tare incomod, dar ei sunt ok. Atat timp cat nu plang ei se simt ok, nu uitati ca daca au un discomfort, bebelusii nu se sfiesc sa va dea de stire prin plans. felis, si eu tot nr. 3 ii dau lui Alex, dar sunt varianta Cruisers, nu Pampers-Dry. Eu cred ca i s-a lipit pielicica de pampers si cand i l-ai dat jos sau cand s-a miscat el a fost miscarea prea brusca si cum pielicica lor e sensibila s-o fi cojit. Noi il dam pt. iritatii cu Penathen si suntem multumiti tare de el. Eu il dau oricum preventiv cu Penathen seara inainte de culcarea de noapte si noaptea cand face kk. Ca e posibil sa mai faca kk si sa nu-l schimb imediat si prefer sa aiba cremuta, ca stiu ca daca sta cu kk mai mult timp se irita. Crema de la Penathen nu se absoarbe in piele, ramane acolo pana il spal, deci e ca un scut intre kk si pielea lui bebe. For2nity, ia nu-i mai arata cateva zile anumite jucarii sa vezi cum le va privi cu drag apoi. Probabil ca tu te grabesti sa-i schimbi repede jucariile prin fatza si ea este stresata de treaba asta, adica isi pierde interesul. Dedica timp fiecarei jucarii in parte si in plus de asta, tu trebuie sa fii motorasul jucariei, nu te astepta ca bebelina sa stie cum sa se joace cu ele, arata-i, invat-o cum sa se joace cu ele. Eu ii dau fiecare jucarica lui Alex si prin gurita. Odata ce a testat-o parca ii e mai draga, parca o cunoaste mai bine (a propos de ce ziceam mai sus cu organul tactil). Nu trebuie sa-i arati toate jucariile in fiecare zi. Foloseste cateva jucarele (2-3-4) astazi, maine altele si uite-asa pe rand. I se va parea diversitatea mai mare. Asta e regula la copii: nu trebuie sa se joace cu toate jucariile in fiecare zi. Poti sa-i gasesti jucarele printre lucruri absolut banale. Cum spuneam mai sus, i-am dat lui Alex o punga pe care o fashaia si de care a fost foarte incantat. Daca la jucariile obisnuite are dificultati de apucare si manevrare (si cand incearca si nu-i reuseste se enerveaza, va dati seama ce "rabdator" am la usa), dar cu punga era totul ok, oriunde ii senina manuta, tot nimerea in punga, deci punct ochit-punct lovit [:D] [:D]. Un sevetel (dar supravegheaz-o cand se joaca, sa nu inghita bucatele), o funtita, orice poate constitui o jucarie pentru ei. Miria, fetita ta poate sa iubeasca din nou cesuletul ala, ajut-o tu. Pune-i-l si nu pleca de langa ea, stai cu ea si bucura-te alaturi de ea de muzicuta lui. Ai sa vezi ca-si va recapata increderea in el. Asa am facut eu cu Alex cu caruselul. Invatate ca eu plec de fiecare data cand il puneam sa cante. Au urmat un training de cateva zile cand am stat cu el si admiram impreuna caruselul, il schimbam numai in patut cu caruselul dat drumul etc. si acum rade mereu cand le vede si nu-l mai las niciodata prea mult singur cu el. Cand simt ca se plictiseste si vocifereaza specific, ma duc la el si-l iau de acolo, nu-i dau timp sa-i devina antipatic. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...