Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (19)


Oana_B

Recommended Posts

"Try,cum l-ai convins sa ia suzeta?Eu tare as vrea,dar daca insist se enerveaza si plange.Prefera sa-si roada pumnul sau chiar degetul meu,dar suzeta...Si am 2 tipuri,cea fiziologica de la Chicco si una tesita pe o paret,speciala ptr.BBlusi pana la 6 luni de la Nuk.Si nu vrea!" Andreap, l-am fortat un pic, daca pot spune. Cand era vremea de culcare ziua, il puneam in leganus incercand sa-l adorm, dar cum era invatat sa adoarma la san, normal ca-i lipsea sa suga, altfel el nu stia sa intre in starea de somn, asa era reflexul lui format. Incercam sa-l linistesc, cantam cu muzicuta care era la leganus si cand plangea mai tare si zbatea ii dadeam suzeta. Ii puneam mana pe obraz, iar podul palmei era in dreptul gurii astfel incat sa nu-i scape suzeta. Normal ca dadea capul in stanga si-n dreapta de colo colo, dar mana mea era dupa el si-i blocam suzeta. Plus ca asa cum tineam mana ii impiedicam si manutele sa si le mai aduca spre fatza, motiv pentru care mereu nu reuseste sa adoarma (se zgandare cu ele pe fatza si se enerveaza si iese din starea de calm si liniste de care are nevoie ca saadoarma. In cateva zile de incercari s-a invatat cu ea. Scopul meu atunci nu era sa-l fac sa accepte suzeta, ci sa-l culc fara sa-l mai adorm la san si sa-l legan in brate. Si stiam ca va trebui sa-i ofer ceva in schimbul sanului uc careera el obisnuit saadoarma. De-aia i-am dat suzeta. Pe urma, dupa ce l-am pus sa se culce singur si seara si am iesit de cateva ori cu el afara mi-am dat seama ce buna e suzeta. Pot sa-l scot acum afara fara sa mai planga. cu suzeat in gura se uita in jur si nu se misca, zici ca e intr-o permanenta stare de somn. Inainte, cand ieseam afara trebuia sa doarma ca sa stea linistit in carseat si-n carut, altfel se incorda tot si nu vroia sa stea acolo si pana nu-l luam din carut sau pana nu readormea, nu se potolea. Acum il tin in carseat si in casa, il pun acolo cu suzeta si pot sa-mi fac treaba linistita, ar ii vorbesc si-i cant tot timpul. Acum vad ca sta in carseat si fara suzeta uneori, depinde de starea lui de spirit. E adevarat ca pana acum lui Alex nu-i placea in carut caci era tot acoperit (carseatul se monteaza pe carut cu fatza spre mine si asa il plimbam pe Alex si avea ambele copertine trase: de la carseat si de la carut, plus folia trasnparenta de vant si ploaie. Normal ca atunci cand se trezea nu-i placea ca era ca-ntro cutie, dar nu aveam de ales, era prea frig afara sa-l pot lasa sa respire direct aer rece. De acum, ca s-a mai incalzit afara, ii las vedere la strada si se uita curios peste tot. Eu tot suzeta de la Nuk am, are niste greierasi verzi desenati pe ea si nu mai stiu ce. Ad-rianna, daca ti se pare ca sta in scoica prea in fund (desi daca sunt sprijiniti nu-i problema), pune-i regulamentar, dar inclina scoica mai pe spate punand ceva sub ea in partea din fatza. In felul asta ei stau inclinati la un unghi mai mic si au picioarele mai in sus ceea e nu e nici o problema. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by bumbacel
Buna fetelor, Noi am avut netu' picat doua zile si mi-a luat ceva vreme sa citesc din urma. Multumesc pentru urari si multa sanatate si bebicilor vostri. Felis, acum am reusit sa descifrez scrisu' lu' madam Gheorghe de pe fisa de externare si scrie "suspiciune DSV"; l-am sunat pe doctor, ma duc maine. Mi-e foarte frica... bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/dobrinescul/album?.dir=/7109&.src=ph"]Poze[/url]
Bumbacel... dr la care te-am trimis e f bun, si are si aparatura f noua... Asa ca asupra a ceea ce iti va zice sa nu ai indoieli. Eu zic ca o sa fie bine... La mine nu a fost cu "suspiciuni". Pana si studentii au auzit la noi la stetoscop suflu sistolic... Seci stai linistita ca totul va fi bine... Ai sa vezi... Iti tin pumnii![pup] For2nity.. DSV e pe intelesul nostru gaura in inima, adica ce are si bb meu (acea gaura de 9 mm) Mie mi-e un somn de nu mai pot si piticul meu e cu ochii pe pereti!... Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roserb, si alex a facut un tip combiant: verde era liantul-zeama-mucilagiul (ca nu stiu cum sa-i zic), iar galben erau bucatelele mai tair, mai legate. Nu are nici o problema ca face verde sau galben sau combiant. La mine e clar de la ce mananc, dar nu m-am strofocat sa aflu de la ce anume pt. ca pediatrul mi-a zis ca e ok sa faca orice culoare de la verde la galben. Miria, si Alex are aceeasi problemuta pe piele cum spui tu. El are doar pe picioare in jurul genunchilor. Pediatrul a zsi sa-l ung cu o crema hidratanta fara miros sau parfumuri. Asa ii fac, dar le are in continuare. Au trecut un timp dupa ce l-am dat cu crema, dar apoi iar au aparut. Andreap, parerea mea e ca ar trebui sa fac ialtfel: incearca sa-i faci programul de somn numai in casa si s-o scoti afara cat e treaza. Dar va trebui sa rezolvi intai problema cu urlatul afara. De acum cresc mari si sunt tot mai atrasi de ce-i afara. De preferat, zic eu, sa fie mai degraba treji afara decat in casa. Ti-am zis, si Alex plangea afara pana sa accepte suzeta, plus ca nu mai dormea afara decat max o jumate de ora, apoi se trezea si plangea de regula. O tii acoperita cumva cand e afara? Daca da, las-o sa vada ce-i in jur, bebelusii la varsta lor sunt prea curiosi si preocupati cu observatul ca sa mai planga. Oricum tu ai un bebelus atipic, asa ca e posibil sa nu fie valabil ce ti-am zis. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o azi noapte: cum dupa noul program, Alex se trezea la 12-1, la 3-4 si la 6-7, cand a venit prima runda de sculat era 12 fara ceva. Nu i-am mai dat sa suga, i-am bagat suzeta si a readormit intr-un minut. Chiar eram curioasa cand o sa se trezeasca. Stiam ca daca e sa-i fie foame se va trezi din nou. S-a culcat baiatul meu la loc si eu la fel. Insa m-am sculat eu la 2:30 cu o durere in sanul drept de am zis ca imi crapa efectiv. Am pus mana, era tare-tare ca piatra, nici nu puteam sa-l misc in sus sau in jos, asa era de tare. Ce sa zic de masaj sau altele, mi-era imposibil. M-am speriat un pic si n-am stiut prea bine ce sa fac. Am incercat sa ma mulg un pic intr-o pijama care-o aveam sub perna (nici nu puteam sa ma misc de durere, ma durea pe partea dinspre subbrat) si cand am vazut ca nu se inmoaie prea repede sanul si ca ma durea rau si cand incercam sa mulg am zis sa-l scol pe Alex si sa-l pun la san, stiam ca el va reusi sa goleasca cel mai repede si mai eficient, oricum trecusera 5 ore jumate de cand nu mai mancase. Mare greseala: l-a apucat si kkarea, a terminat de supt si apoi nu reuseam sa-l mai culc. 45 de minute mi-au trebuit cu totul, ca imi ziceam ca m-a mancat in [indecent] sa-l scol. L-am pus la san, mi-a golit in mare parte sanul, insa am ramas cu durere in el. E clar ca s-au blocat niste canale pe acolo. Nu-mi dau seama daca s-au desfundat pentru ca de durut tot ma doare, insa nu e zona tare, asa cum se mai intamplase in primele sapt. de alaptare. De dimineata am facut dus fierbinte si i-am dat sa suga imediat si il pun prima data la sanul ala ca sa traga cu putere sa-mi desfunde canalele. Am zis ca dau in mastita, asa de tare ma durea, plus ca nu ma simt prea bine astazi. Dar mi-am luat temp. si e ok, nu am febra. Urmatoarea data s-a trezit la 7 fara un sfert, deci pot sa spun ca a fost o noapte doar cu 2 treziri, insa cu multe belele. E deja seara si pe mine tot ma doare sanul si nu pot face miscari largi si cand merg. Sper sa treaca pana la urma. Asa ca rau ca se scoala des, rau ca se scoala rar. Nu inteleg de ce s-a intarit in halul ala ca celalalt decat un pic mai tare ca de obicei. Am vazut eu ca in ultimele zile parca am lapte mai mult, dar nu m-am gandit sa fiu atenta sa nu fac blocaje, am pus-o pe seama faptului ca poate are Alex nevoi mai mari de laptic (asa e in perioadele de bum in crestere) si de-aia mi s-a marit productia. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roserb, si Alexutu' meu are o salopetica exact a a lui Mihnea: aia bleu care se incheie pe piciorusul lor drept si care are un ursulet (sau cam asa ceva) care doarme in pat si e flocoasa paturica. Si are o caciulita in forma de cap de ursuletz. Noi am primit-o de la bunica din Ro: ca sa vezi, ne-a facut pachet si ne-a trimis niste hainute. Nu ca nu s-ar gasi pe-aici, dar au zis ca ei nu se pot abtine sa nu-i cumpere ceva si sa aiba si el de la bunici un cadouas. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor am pus aici o pozica cu kk normal la bebei[/red]http://pg.photos.yahoo.com/ph/octyb/detail?.dir=/eef7&.dnm=14d3.jpg&.src=ph.ROSEB vezi si tu unde te incadrezi.daca e la fel ca in imagine sa nu-ti faci probl,dar daca nu fugi la doctor[pup] MIRIACRISTINA ai incercat cu ulei de masline fiert la beau-marine?noi asa ne-am curatat la incheieturi dupa ce am iesit din spital.i se cojeau micutului manutele di picioarele de spuneam ca e reptila.pui ulei intr-o sticluta si il fierbi intr-un vas cu apa vreo 1h.sper sa-ti foloseasca. [red]BUMBACEL multa bafta astazi la doctor!sa speram ca e doar o alarma falsa[pup] octy,KEN(1nov 2004) http://photos.yahoo.com/octyb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sunt putin speriata din cauza mea. [xx(] am intrat in a treia saptamana de cand am ciclu. Nu mai pot. Simt, in primul rand ca mi se face rau. Parca as fi nemancata. Numai atunci ma simt lesinata asa si ma doare capul. Nu pot ajunge la dr. pentru ca e departe si pentru ca nu am cu cine lasa fata. Nu pot sa o iau cu mine. De fiecare data cand m-a chemat am intrat la el dupa 3-4 ore. N-am cum sa stau atat! Si nu stiu ce sa fac. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bits
fetelor am pus aici o pozica cu kk normal la bebei[/red]http://pg.photos.yahoo.com/ph/octyb/detail?.dir=/eef7&.dnm=14d3.jpg&.src=ph.ROSEB vezi si tu unde te incadrezi.daca e la fel ca in imagine sa nu-ti faci probl,dar daca nu fugi la doctor[pup]
Bits, merci, esti mortala! Cred ca ma incadrez la o combinatie din 2 poze, deci cred ca nu-i nici o problema. Ca tot am intrebat atata , aseara a facut numai galben bietul copilas, asa ca sper sa fi fost totusi de la fier. Try, am observat si eu ca baietii nostri s-au imbracat de la aceeasi "casa de moda", dar am uitat sa-ti spun!Caciulita in forma de cap de ursulet nu l-a incaput pe Mihnea , la noi oricum e prea cald, deci nu folosim caciulita decat 5 minute dupa baie, pentru uscarea parului. Miria, asa am patit eu data trecuta, dupa ce am nascut-o pe Bianca- m-a tinut primul ciclu vreo 15-16 zile, cate un pic, dar totusi era . Pana la urma s-a terminat[:D]. [red]Try, ai grija, daca totusi ai dureri in san , pipaie bine sa nu fie vreun canal infundat in adancime, eu asa am patit prima oara, la un control superficial nu se simtea nimic, insa aveam o durere de ma termina; abia cand am inceput sa sondez mai adanc problema, am dat de o galma de toata frumusetea. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...