Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (20)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
OAAAU, ce de retete aici. Voi sigur tineti cura de slabire? [:D] eu de la nastere nu am slabit decat 1 kg [:(!] pe langa cele 10 date jos chiar la nastere si mai am de dat jos cel putin 5. De cura de slabire nu m-am apucat inca...nu prea am chef, dar cred ca o sa slabesc in curand cand o sa incep serviciul. Interesanta ideea cu punga, o sa incerc si eu ca Alexuta mea se joaca numai cu suzeta si mai nou vad ca ii place si lantisorul de la suzeta. Am renuntat si eu o perioada la Sab simplex si acum am revenit, vad ca doarme mai linistita noaptea, oricum ii dau numai seara la ultima masa. Aseara nu s-a mai trezit pentru suzeta. [flo] Elena & [copil] Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dau cartof bebelinei mele dar nu in fiecare zi...numai atunci cand nu ii dau carne sau branza calcica pentru ca toate cam strang la burtica. Chiar am vazut ca mai demult a scris cineva ca foloseste Humana Lactoza. Si eu am folosit dar parca fara efect. Tot sucul meu e mai bun, cu ala iese imediat afara. Voi din ce faceti piureul de legume? Ati inceput sa le dati si conopida sau fasole verde?....am citit ca nici asta nu e bine sa ii dai[:(]. Daca mai citesc multe carti sau site-uri despre diversificare cred ca o sa ajung sa nu mai am din ce sa-i fac piureul. De cumparat borcanele, nu am cumparat. M-am uitat odata pe unul si am vazut ca are sare, iar sare nu vreau sa-i dau. [flo] Elena & [copil] Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel mie dr. mi-a zis sa nu-i dau cartof inca... poate pt. ca fermenteaza si ii doare burtica... Da' uite ca din greseala i-am dat. Si piticei mele ii place sa-i fosnesc punga. Inca nu stie sa se joace cu ea... probabil le place zgomotul. Eu vad ca am inceput sa slabesc fara nici o cura de slabit... Daca uit sa mai mananc [bang]. Oricum in general manac iaurturi, fructe cat pot si mai putin mancare... Nu stiu cate kg mai am pt. ca nu m-am mai cantarit. Aveam de dat vreo 7-8 dupa ce am nascut (in afara de vreo 11 care le-am dat jos atunci). Dar vad ca au inceput sa ma incapa (mai greu) pantalonii cu care ma imbracam inainte sa raman gravida. [cool] Noi am papat si peste vreo ora plecam la plimbare. [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! MAi dar harnicutze ati mai fost! Mel_g- buna ideea ta cu punga..ca vad ca pe Ina nu o pasioneaza nici o jucarie.Tot asa..doar suzi cateodata. Mai fetelor..dar voi chiar ca va intreceti pe aici..faceti atatea bunatati..eu ma ingrozesc..ce-i drept eu nu am nici chef..nici mancare nu prea am mai facut de cand cu bb Mihaela-vreausi eu reteta de tiramisu..poate cine stie...ma apuca vreo vredniceala. Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) [url="http://community.webshots.com/user/anielast"][foto]Inutza televizomana [ttv][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bozo, saracutul de el... pupa-l sa-i treaca... [pup] Trebuie sa ne obisnuim ca de acum o sa tot se buseasca de toate cele...[bang], dar cred ca au amortizare la cadere. Ellen in leg. cu borcanasele si eu am vazut parca pe cele de la Nestle ca aveau sare si erau pt. 4 luni. Sunt nebuni... Trebuie sa citim cu atentie ce scrie pe ele... [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel, ai inteles gresit. Eu ii dau bebelinei de la 5 luni si o sapt cartof si nu a avut nici o problema. Doar ii atrageam atentia Elianei ca ei i-a spus doctorul sa nu-i dea cartof. Mada, drum bun si distractie placuta la sora ta. mama , ce as mai vrea sa plec si eu...nu stiu unde, dar as vrea sa plec! Uneori ma simt coplesita de griji, responsabilitati, multa treaba de facut. Mda, asta e daca m-am maritat devreme [:D]. Pai sunt pusa la ingrasat, acum pe ultima suta de metrii cat mai alaptez ca pe urma trec pe greva foamei si slabesc imediat. mai fetelor, nu v-am spus ca eu nu fac decat prajituri si mancaruri simple pt ca nu ma pricep?!? Tiramisu fac asa: cumpar o punga cu piscoturi Savoiardi (300 gr, costa cam 45000 lei), 2 cutii crema Tiramisu de la Dr Oetker (cam 25000 cutia), lapte si o cutie cu smantana (de data asta am luat mascarpone sa vad cum iese). Inmoi piscoturile in cafeaua racita (cam 5 linguri cafea cu 5 linguri zahar si vreo 5 cani apa) si asez un strat (atentie sa nu inmuiati prea mult piscoturile!) Torn o lingura de lichior ciocolata sau cafea (asta daca ai prin casa, dar iese bun si fara). Intre timp se face crema de la plic, se bate cu mixerul impreuna cu laptele si smantana. Se pune un strat de crema peste piscoturi si apoi inca un rand de piscoturi inmuiate in cafea si stropite cu lichior. urmeaza iar un strat de crema si se lasa sa se raceasca/intareasca la frigider. Dupa ce s-a intarit se pune pe deasupra cacao data prin strecuratoare. Si gata prajitura! Simplu, nu? [:D] Galuste cu prune: au scos cei de la Clip praful necesar pt galuste si costa 15000 lei cutia (ies cam 8-9 galuste). Scrie si pe ambalaj cum se fac galustele. Sa traiasca cei care au scos prafurile astea ca altfel nu ma mai ingrasam eu...hihihi. Cam asta ar fi, acum o astept pe soacra-mea sa vina sa-mi faca masaj. Nu v-am spus dar mai nou vine in fiecare zi si imi face masaj...hehehe, dar ma dor oasele mai rau ca inainte....lol Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, parca de la Nestle erau alea pe care m-am uitat si intr-adevar erau pentru 4 luni, la celelalte nu m-am uitat. Parca imi este si frica acum sa o mai las singura sa stea in patul nostru[q]...cu toate ca o las in mijlocul patului. De acum o sa o mut de fiecare data in patut. [flo] Elena & [copil] Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...