Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebare: giulesti sau polizu?


brianamica

Recommended Posts

Krisinutza, Lavi va multumesc tare mult de sfat .

Am fost nevoita sa merg la Giulesti ieri. Este un cosmar. Nu va imaginati ce holuri mizere. Am avut un soc. Mare ! Nu stiu cum este in saloane , la sala de nasteri sau la puiuti , insa primul impact a fost TOTAL NEPLACUT. E incredibil apoi ce nesimtite sunt cele care lucreaza acolo (imi scuzati expresia). Inepand de la portareasa care "hotaraste" care gravide au nevoie de vizitator si care nu, daca sa anunte medicul ca este cautat sau nu etc. Nu vreau nici macar sa imi amintesc de faptul ca pe pereti este egrasie (cel putin la parter) si cade zugraveala. !!! Inimaginabil. Sper sa fie singurul loc din Romania care sa se numeasca maternitate si sa aiba un asemenea aspect. Va pupa

[grasa]briana si[indecent]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

brianamica: viseaza tu sa gasesti o maternitate decenta in Romania :)))) Sau daca Giulestiul ti s-a parut de groaza, du-te pana la Bucur...

 

O prietena a nascut la inceputul saptamanii la Giulesti, prin cezariana. A stat la reanimare o zi - cica e OK in afara de pat care era prea moale. Acum sta intr-o rezerva de 2 paturi, cu baie. Nu pot sa zic ca e hotel de 5 stele, dar rivalizeaza cu cele de 4 stele de pe litoralul nostru:) Iar salonul bebelacilor arata chiar foarte bine, e multumita si de asistente care au fost chiar dragute.

 

Saloanele intr-adevar sunt dezastru, dar rezerva mie nu mi se pare prea mult 10 euro/zi.

 

Cel mai bine e sa nu te iei dupa cum arata spitalul, ci sa-ti gasesti un doctor in care sa ai incredere... restul o sa conteze mai putin.

 

Eu eram de-a dreptul (si de-a stangul) disperata de cum arata maternitatile... Dar cu cat ma apropii de termen, cu atat ma autoconving ca important este doctorul, si ca oricum nu stau in spital decat 3-4 zile, asa ca n-o sa mor...

 

Bafta la alegere :)

 

Balenutza Orca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Orca,

Spune-mi si mie daca in rezerva se sta cu BB, si mai ales daca prietena ta a auzit ceva de Dr Mirela Ranga. Ai vazut si tu ce opinii negative au fost la adresa doctoritei. Ce ma surprinde pe mine este ca are paciente din toata tara, si totusi are un renume atat de "patat".

te pup si oricum merci de sfat,

briana si[bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecu si prin Giulest si prin Polizu. In Polizu mu asi calca decat cel mult in vizita la cineva. In Giulesti am facut FIV, am nascut si voi naste si a doua oara. Conditiile nu sunt super, dar in general personalul intai isi face treaba si daca ii dai bine, dar nu iti cere de la obraz cum mi s-a intamplat in Polizu. Dar fff important e si medicul Din pacte nu cunosc nici-una din cele d-ne dr., deci nu te pot safatui.

 

Nastere usoara,

anya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar din ce a spus o persoana aici, din auzite, nu poti spune ca are renumele "patat". Eu am nascut in septembrie 2003 cu D-na doctor Mirela Ranga si am o parere foarte buna despre dansa, dovada ca acum voi naste tot cu ea (in mai). Cand am ramas insarcinata nu stiam unde sa merg, la ce doctor. O prietena care a nascut cu ea in august 2002 mi-a recomandat-o, mi-a spus ca se ocupa foarte bine de fiecare pacienta, ca o poti suna oricand, ca nu se uita la bani. Si pot sa confirm toate acestea. M-am dus la ea cand aveam 2 luni de sarcina, am mers singura (fara cea care mi-a recomandat-o), s-a ocupat de mine foarte bine, mai ales ca am avut si o mica problema, spre vara, cand ea trebuia sa plece in concediu. Si nu m-a lasat "balta". Am sunat-o pe mobil de multe ori, chiar si in toiul noptii cand am avut o raceala si imi crescuse temperatura. Intotdeauna mi-a raspuns. La nastere, am sunat-o dimineata cand au inceput contractiile, mi-a zis sa vin la spital. M-a internat, a stat cu mine pana seara, desi trebuia sa iasa de mult din servici. Pentru ca n-am putut naste normal mi-a facut cezariana. Eu am vrut sa nasc normal, asa i-am spus, dansa a specificat ca s-ar putea sa nu pot din cauza bazinului strimt. La 22.30 noaptea mi-a facut operatia. Cezariana a fost fara probleme, o cusatura perfecta, in 4 zile am fost acasa, acum nici nu se mai vede cicatricea. Specific ca nu i-am dat bani la fiecare consultatie, cam o data la 2-3 consultatii. La iesirea din spital i-am dat 100 USD. In cele 4 zile in spital, a lipsit o zi dar mi-a spus ca daca am vre-o problema sa o sun. Spre binele meu n-am avut nici o problema. Asistentele care imi faceau toaleta dimineata si seara erau si ele OK. Aveau grija sa ma ajute sa ma ridic, sa ma asez. Mai "scortoase" erau ingrijitoarele care schimbau cearceafurile, aduceau halate curate, mancare, etc. Alea m-au cam enervat, dar le-am lasat in legea lor, ca cearcefurile oricum le schimbau iar halat si mancare imi aduceau de acasa.

Vizite poti face oricand in timpul orarului de vizite, pentru extra trebuie sa dai ceva la portar. Ceea ce nu mi-a placut, chiar m-au dezgustat, au fost toaletele (WC). Acolo era o mizerie de nedescris, dar consider ca din cauza pacientelor, care isi lasau pe jos, pe langa cos, tampoanele, hartia utilizata, etc. Dimineata era curat, spre pranz deja... Saloanele erau curate, zugraveala arata cam urat, e drept, dar nu era igrasie. In camere era caldura mare, caloriferele frigeau, dormeam cu geamul deschis. DR. neonatolog era de treaba, vorbea cu fiecare, ne raspundea la toate intrebarile. Asistentele erau la fel, cum era primul copil nu stiam cum sa-l alaptez, aveau rabdare si veneau la fiecare pacienta in parte.

In ceea ce priveste fetita in salon, eu m-am bucurat ca nu am avut-o cu mine pentru ca nu cred ca eram in stare sa am grija de ea. Eram destul de obosita, cu dureri mari ale operatiei in primele doua zile, nu cred ca faceam fata schimbatului, stersului de kk, mai ales ca atunci face de fiecare data cand mananca. Am doua prietene care au avut copilul in camera cu ele, una cu cezariana, cealalta a nascut normal dar ambele s-au plans ca le-a fost foarte greu. Ar fi preferat sa aiba alcineva grija de ei, macar in primele 2 zile. Cand am adus-o acasa pe Andreea, avea pielea fina, fara irirtatii, eritem, semn ca au avut grija s-o spele, s-o schimbe mereu. Asistentelor si doctorei neonatolog nu le-am dat nici un ban.

 

Asta ar fi parerea mea. Sarcina usoara, nastere usoara.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la Giulesti, in august 2004, cu doctorita Simonescu, foarte buna profesionista. Am avut noroc sa stau in rezerva cu doua paturi, cu baie proprie, asa ca nu am experimentat WC comun. Am inteles ca acuma se renoveaza la Giulesti, asa ca poate ai noroc pana nasti sa gasesti mai curat.

 

Asistentele care aveau grija de mame erau foarte dragute, in schimb cele de la copii, necomunicative si rele, cu doua-trei exceptii.

 

Parerea mea este ca trebuie, asa cum s-a mai spus, sa alegi doctorul, nu spitalul. E foarte important sa ai un doctor care sa-ti inspire incredere, sa fie disponibil (doctorita mea si-a lasat mama internata in spital si a venit imediat cand am sunat-o sa-i spun ca mi s-a rupt apa), sa comunicati pe toata perioada sarcinii si sa aiba experienta.

 

Nastere usoara

 

Carmen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut aceeasi problema ca a ta, daca la Polizu sau la Giulesti. E adevarat ca era vorba de alti 2 medici dar dupa ce am vazut Giulestiul am zis clar ca eu nu nasc acolo mai ales ca vroiam sa imi dea bebelusul in camera. Asa ca m-am decis sa nasc la Polizu insa nu a fost sa fie asa pentru ca exact cand sa ma internez, nu se mai faceau internari la Polizu. Il inchideau pentru renovare. Asa ca daca acum este deschis iar ma gandesc ca arata super bine.

 

E bine totusi sa alegi medicul si nu spitalul.

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...