Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Annie, o sa-ti trimit un PM cu o scrisoare care am primit-o despre vaccinari de la un doctor pentru care am tot respectul. Nu o postez aici pentru ca este in engleza, si respect regulamentul (numa' astazi ca Valentine's Day), si vad ca esti pusa la punct cu engleza. Si eu sant contra vaccinarilor, dupa tot ce am citit. Oreo mi-a facut o reactie urata la vaccinul de Bordatella. Cand a facut un an, l-am dus sa I se faca toate vaccinurile. Noaptea tot sarea din pat si se freca cu fata de covor. Dupa 5-6 drumuri in curte cu el, mi-a trecut prin cap sa aprind lumina. Cand mi-am vazut cainele, in loc de Beagle, ma facusem cu un Shapee. Fata I se umflase, iar botul parea pe jumatate, avea fruntea incretita, si ochii micsorati. L-am luat in brate sa alerg la Urgente, dar gandul ca las iara 1000 de dolari acolo, mi-a incetinit impulsul. Am dat telefon in schimb. Reactie la vaccin. Mi s-a recomandat Benadryl. I-am dat o capsula (un Mg pe Lb de caine) si s-a linistit. Dimineata am mers la doctor, dar am ramas cu cosmarul din noaptea precedenta. Victoria, ce fel de caine ai? (in afara de faptul ca e racit). Motanul meu vad ca s-a mai linistit, nu mai canta vocal de pe biblioteca, dar stiu prin ce treci. Louisea, Bandit al tau, e mare hot. Poate i-a placut rau cartea. . . Mie o singura pisica mi-a luat un sul de hartie igenica, si l-a facut "confete" de am strans la hartiute o zi intreaga. Cand l-am vazut dormind la "locul crimei" primul gand a fost ca a prins o perna cu fulgi, dar era hartia igenica, facuta bucatele…. Aysha, papagalul tau e simpatic foc. Este haios pentru ca nu este la mine acasa, si ce face e amuzant daca nu e pe pielea mea.….. Conchita, ma mir ca spray-ul cu piper nu merge. Postasul nostru il tot folosea cand nu eram acasa pe "raposatul" nostru caine. Un mishel, ca daca si-ar fi luat inima in dinti, ar fi vazut ca animalul este mai bland ca o oaie. Binenteles ca dupa cateva "cure" cu piper in fata, il latra cainele. De aia zic, ca ceva, ceva trebuie sa fie in sprayul cu piper care sa-I faca sa reactioneze. Ramonikasanatate pisoiului tau. I-a facut veterinarul si o radiografie, sau i-a pus diagnosticul numai dupa ce l-a palpat? numai bine la toti si o [flo] de Valentine's Day [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]copii ca ai mei nu are nimeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine sa rad, apropos de piper! Prima mea catelusa incepuse sa roada de zor covorul cat eram la servici, ce sa faca saraca se plictisea! Cineva m-a sfatuit sa presar piper pe locul acela pt. ca nu se va mai apropia! Am avut chiar un piper f.iute, din germania, n-am stat pe ganduri si l-am presarat pe covor! Surpriza! Cockerita mea statea culcata si lingea cu sirg piperul, de parca se hotarase sa faca curatenie, fara nici un gretz, fara nici un stranut! Cand am povestit, cineva mi-a spus ca asa fac oamenii la tara, pun piper in mincarea cainilor, ca sa-i inraiasca! Asa ca, vedeti ce faceti cu sprayul acela, numa in ochi sa nu-i dati bietului caine, ca ustura ca naiba! V-am pupat gagici! Vio "Binecuvantati copii si animalele" http://community.webshots.com/user/famhoff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai noi o sa folosim piper pentru Budd. Daca ajung in cartierul lui Conchita, imi cumpar si eu un spray sa trec de Budd. Asta seara ne-a murit pestele. Un Beta Fish, nu mai stiu de cand il avem. Asta a fost alb, albino, nu cred ca traiesc asa de mult ca aia mov. Copii au tras apa la WC fara prea multe lacrimi de data asta. Lumanarea mai arde inca in bae. Eu l-as fi dat la pisica pentru desert [:-)))][:-)))][:-)))] (am ajuns sa rad de propriile mele glume). Colega mea, cu noul ei caine de $1500, i-a ros mobila... Mi-e mila de ea ca masa in care si-a infipt "dulaul" coltii era de la Poterry Barn" . .. A gasit Bitter spary si a dat peste tot in casa. Eu am venit acasa si l-am pupat pe Oreo ca mare noroc am avut ca nu mi-a ros mobila... Am numai 2 gauri in cellular, dar deabea se vad. Am fost deja la Pet shop si cu 3 dollari am inlocuit fostul Beta Fish. Pe noul peste il cheama Angel. numai bine la toti, [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]copii ca ai mei nu are nimeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, sufletelul meu e mai bine. s-a dovedit ca are doar o indigestie. sau daca a avut ceva inghitit, a eliminat. nu e cazul de operatie, slava Domnului! I-a dat mancare speciala pentru matze sensibile, Purina, care ma costa juma de kil 100 mii, dar asta e. Apropos de ros de prin casa, matzul meu roade tot ce prinde prin casa. mai rau e ca si inghite uneori. [alcool] daca vreti sa imi vedeti copilul, uitati-va la semnatura unde scrie O MINUNE [:D] e frumusel foc! [olala] [pis] Ramonika [amoras] si pisicile [pis] [pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]O MINUNE[/url] [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sanca Victoria, ce fel de caine ai? (in afara de faptul ca e racit). Motanul meu vad ca s-a mai linistit, nu mai canta vocal de pe biblioteca, dar stiu prin ce treci. [
Draga Sanca,am 3 caini maidanezi, nu sunt de rasa. I-am adoptat de pe strada, ca imi era tare mila de ei. De fapt, i-am gasit in fatza portii cand am cumparat casa, si de fiecare data cand am mers acolo ii gaseam asteptand, si pazind poarta...asa ca...am deschis poarta, au intrat...deci se poate spune ca ei m-au ales pe mine, nu eu pe ei[:D] Cel bolnav e f. frumusel, negru, seamana perfect cu un labrador.Acum e mai bine, pare sa-i fi trecut. Pe toti trei i-am vaccinat, deparazitat int/ext, carnete de sananate, etc, si par foarte recunoscatori. A, vreau sa va intreb pe cele care aveti caini de mai mult timp: cum il dezvatz pe tuciuriul meu sa mai sara cu labele (pline de noroi[bang]) pe mine cand plec&vin acasa, ca ma dispera??? prost obicei...si mi-e mila sa-l bat, ca se vede ca nu au avut viatza usoara inainte, daca ridic numai mana langa unul din ei, scheauna si fug.... Iar matzele "bagaboante" parca au mai iesit din calduri, in schimb in casa fac numai prostii, rod tot ce pot, se suie in flori, le-am prins si facand pipi in ghivece[:(!] Sper sa le mai vina mintea la cap cand mai cresc... Va sarut si numai bine la toti, mari si mici, V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by louisea
[q] revin.. Bandit mi-a ros coperta la o carte imprumutata de la biblioteca [alcool] ale voastre mate musca (cand te joci cu ele, ca ele cred ca e joaca, nu ca ar fi turbate [;)]) sau rod?? sau numa Bandit are defect.. [;)] ------------------------ [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/louisea23/album?.dir=/f341&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]poze cu Bandit[pis][/url]
Louisea, daca te consoleaza cu ceva, da...musc si rod...una mi-a ros coltzul unui dosar ( de acela gros, biblioraft) in careva secunde l-a facut ferfenitza..Si cu muscatul e nasol, ca sunt 2 si te inconjoara[:D]dar acum le-au crescut dintzii si musca mai putin...aaa, si se bat tot timpul..in joaca, dar mie mi-e frica sa nu-si scoate vreun ochi, ceva, ca uneori se paruie de sare parul de pe ele[duel] V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele, Ramonika [flo] ma bucur ca e mai bine motanelul. Sanca, felicitari pentru pestisor. Am avut si io pesti multa vreme dar la un momment dat s-a spart acvariul si i-am pus intr-un borcan. Mama s-a gandit cum sa stea saracii fara lumina si le-a pus neonul de la fostul acvariu. Acum matematic : acvariul 30 litri - borcanul 10 litri. S-au facut ciorba :(( . Dup-aia cand eram mai mare mi-am luat un scalar pe care il chema Coriolan. S-a sinucis (s-a bagat intre doua pietre decorative) :((. Victoria pentru problema cu saritul is doua solutii: 1) il calci ushor pe labutele din spate cand sare pe tine (nu sa-l doara , da sa fie incomod) si cand se da jos ii dai papa bun. 2) ii spui jos, sezi si cand face sezi ii dai papa bun si il lauzi muult. Totul este sa il ignori cand sare pe tine (te intorci si pleci). Dureaza ceva timp dar cu rabdare se rezolva. Totul e sa fii consecventa si sa il sanctionezi la fiecare gresheala respectiv sa il lauzi cand face bine. Sa nu il mangaii decat cand are patru picioare in contact cu solul [:D]. Jazz a invatzat sa faca tarash. Sunt super mandra de el. Legat de ros mobila: piper ii puneam si io lui Jim si tot asha era incantat - cred ca avea stramoshi prin Mexic. Acum am dat tot ce il tenta pe Jazz cu Helas (zeama de lamaie). S-ar parea ca merge. Noi aici nu avem bitter spray. O alta solutie ar fi cat mai multe jucariide texturi diferite (voi avetzi acolo de alea tip Kong care cik is super apreciate) fiindca ei la varsta asta rod jumate de plictiseala jumate ca ii dor dintii. Jim nu mi-a ros mobila (numai multe fire) iar Jazz in afara de cosuletul lui pe care il mai tortureaza cate-odata...nici papucii nu il intereseaza. Sper sa fie ok cu catzelul prietenei tale, trebuie dezvatzat de acum de ros ca dup=aia ii mai greu. In plus rasele astea mici is mai incapatzanate si stapanii spun 'las, ca ii mic, cat poa'; sa roada" - se trezesc cu juma de casa distrusa si cainele ajunge la rescue. Ii pacat. Legat de vaccinuri am vb azi cu vet (e o tanara, ceva mai deschisa la optiuni) si mi-a spus ca intr-adevar se exagereaza cu vaccinurile si ca ea e de acord sa renuntam la ala pentru Corona virus ca nu s-au mai inregistrat cazuri hat demult. In plus o sa incerc sa ii fac doar antirabicul anual (ca la noi mai sunt cazuri). Doamne, sper sa trecem cu bine peste perioada asta ca m-am speriat de povestea Sancai... O zi buna in continuare, Ana Don't get mad, get even! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/annie_xtreme/my_photos"] Jazz mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victoria [:D] adevaru ca a ros si un dosar al prietenului meu ,da la ala nu i-am dat importanta ca doar nu era al meu [:D] annie acu am vazut si eu pozele cu Jazz [;)].. e un scump si jumate [bis][olala][olala] .. [pup] pt el Viorela [:-)))] super patania cu cutu.. Sanca sigur io fi placut cartea [:D] era un dictionar de sinonime [^] nici macar roman de dragoste [;)]; [:-)))] pt faza cu pestele [:D] ramonika [cheers] ca pisoiul e bine bine ca Bandit nu roade mobila.. pt moment de rezuma la tot ce e hartie: cati, dosare, hartie igienica, hartia din cos... ------------------------ [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/louisea23/album?.dir=/f341&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]poze cu Bandit[pis][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...