Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (5)


Recommended Posts

Ana imi pare rau ca pisoiul tau e asha stresat. Acuma trebuie sa se hotarasca cineva dak e motan sau pisica [:D]. Ne vom referi la el ca la matz. Ashadar: 1) E bine sa il castrezi si asta din mai multe motive: hormoni mai putini, nervi mai putin, risc de piometru/cancer testicular mai mic. Eu nu zic ca dak il castrezi se rezolva sigur problema, dar dupa castrare 90% din matze se potolesc (mai putin a lui Scarmanus btw - Scarmanus, ce mai face bestiuta? I-ati scos firele? ) 2) Nu ma pricep la educat pisici de nici o culoare. La un caine se recomanda sa ii spui 'nu plange' si sa il ignori cat boceshte. 3) Dak intr-adevar matzul nu e facut pentru viatza de apartament eu zic sa il duci la tzara decat sa il/o chinui (si el/ea pe tine). Pisicile nu au nevoie de foarte mult spatiu, nu cred ca se 'sufoca' in garsoniera. Pur si simplu cred ca e umblaret si curios. Sfatul meu prietenesc este sa te duci la un vet bun (ai de ales intre Lazar, Boghean si Stecik (are cabinet pe uzinei) si sa il castrezi pentru ca indiferent unde ramane- in casa sau la tara, castrarea e o treaba buna. Si dup-aia in functie de cum se poarta o sa vezi: poate sau nu poate sta la bloc. Eu stiu ca te-ai atashat de el, dar dak el e 'aventurier' nu are rost...Poate fetele care au pisici iti pot da sfaturi mai competente. Succes orice varianta alegi, ana Don't get mad, get even! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/annie_xtreme/my_photos"] Jazz mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Maruta, bine ai revenit, chiar iti duceam lipsa pe acest subiect. Victoria, despre urlatul motanilor, eu cred ca e ceva normal. Ei urla pentru ca isi cauta perechea, mai ales la sfarsitul iernii, inceputul de primavara. Si pe Mishu al meu il apuca un miorlait specific, dar cand e in mijlocul cantarii, il strig si inceteaza. Dar in zona mea, sansele sant foarte mici sa am o pisica - femela, necastrata, adica in calduri care sa-l innebuneasca pe motanelul meu. Sufletul meu, motanul care mi-a murit in august anul trecut era castrat. Nu canta asa. De fapt niciodata nu l-am auzit urland, ca a fost castrat de foarte mic. In schimb a fost invatat sa mearga afara sa-si faca rutina zilnica, si sa vina in casa cand vrea el... El statea la usa si mieuna pana cand ii dadeam voie afara. La sfarstiul lui octombrie, ii taiam toate drepurile sa iasa afara, fiind motan negru si Halloween (nu prea merg, si nu stii cand trece un zanatec pe strada). Ei bine, statea la usa, mieuna nervos, si incerca sa fuga afara printre picioarele noastre. Pisicile pe care le am acuma, nu incearca sa iasa afara. Sant multumite sa stea in fata unei usi deschise (cu plasa) si sa faca plaja la soare. De cerut afara, nu cer niciodata, ca nu au fost in curte. Sasha a iesit odata, intr-o noapte rece si ploioasa. A iesit din neatentia sotului meu, care lucra ceva la firele electrice. Stateam in sufragerie si auzeam izbituri in usa de la intrare. Era Sasha, ne batea la usa sa o lasam in casa. Noapte fiind si vremea urata, i-a vindecat curiozitatea si zelul de a iesii afara, si cred ca i-a comunicat cum sta situatia si lui Mishu. Daca miorlaitul lui Mishu devine prea mult pentru noi, il duc la castrat. Operatia pentru motani este foarte usoara, iar ei se refac foarte repede. Numai ca mie imi place sa-l am cu bijuterii [:)] Aseara pisicile au reusit sa dea drumul la cuptor. De obicei il blocam, dar ieri am uitat, si ne-am trezit dimineata cu cuptorul mergand.... Noul peste, are o personalitate . .. .. . .. .de peste. Este timid, se ascunde. De fapt ieri dimineata, ne uitam la vasul cu apa din geamul de la bucatarie, si apoi invinovatitor la pisici. Intrebarea era: care din ele s-a delectat cu noul peste. Si de ce tocmai cu asta. Le-am invinovatit pe nedrept, pestele sta ascuns. Poate trece printr-o depresie, dar nu e foarte sociabil "animalul".... pestele care a murit de Sf Valentin imi tinea companie cand spalam vasele. Asta se ascunde printre decoratiunile din vas, si nu-l vede nimeni. Poate o fi si el sub stres, familie noua, numeroasa, pisici, copii, si alti predatori..... [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]copii ca ai mei nu are nimeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, pisoiul tau e suberb. Am fost la o vecina a lui soacra-mea care are unul similar ca al tau, si m-am indragostit de el. Vroiam sa-l iau acasa. Are blana foarte deasa, si cand l-am luat in brate a inceput sa toarca pasionant. Nu mai stiu cum cheama, ca era un nume francez si nu mi s-a intiparit in memrie. Pe scurt, arata ca motanul tau. E un frumos si un alintat. Victoria, imi place cum a-ti cumparat casa cu tot cu caini. Ai suflet bun. Sa-ti traiasca copii adoptati... Missiday si Annamariame, bine a-ti venit in cercul fetelor cu motani galagiosi.... Las' ca formam noi gasca noastra. Parerea mea, e sa-i acceptati vocali sau sa-i castrati si sa-i linistiti. Mie imi place de Mishu al meu cand il apuca cantarea.... Pupici la motanei.... [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]copii ca ai mei nu are nimeni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanca, banuiesc ca pe mine ai vrut sa ma sfatuiesti referitor la urlatul motanilor, nu? Sau are si Victoria aceeasi problema? Ma gandesc sa il castrez, dar nu e prea devreme? Are doar 6 luni...In seara asta a fost parca mai cuminte, a dormit mai tot timpul. Voi, cele cu pisici, ce le dati sa manance? Eu ii dadeam Royal Canin pana acum, dar o perioada i-am dat si altceva (diverse) si am observat ca a inceput sa ii cada tare parul. O fi din cauza mancarii diferite sau e la varsta la care ii cade mult par? El e blanit tare si are de unde[:)]Unul dintre parintii lui a fost birmanez si are o blana lunga si pufoasa. In plus, nu sta deloc la periat[bang] Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, multumesc pentru sfaturi! Cred ca o sa-l castrez sambata, pentru ca nu mai suport, ne chinuim si noi si motanul:( Ana, la mine se referea Sanca atunci cand a scris mesajul; am un mesaj asemanator deasupra celui de la tine:)) Din pacate aceeasi problema o are si motanul meu, care are o pisicuta in bloc ce-l innebuneste imediat ce iese de sub efectul pastilelor..si care e virgina.. Si noi tot Royal Canin mancam, pentru pisici supermofturoase si laptic , dar cred ca o sa trec pe hrana pentru pisici grasutze ca a inceput sa ia proportzii (motanul, nu eu:)) Va pup, Missiday Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va citesc si nu reusesc sa ma hotarasc pentru castrarea lui musiu catzoiu'...inca nu stiu de ce e bine, de ce nu, ce i se poate intampla lu Kengi al meu la o adica...treaba e ca atunci cand l-am primit sotul meu a promis ca-l castreaza, dar asta era in beneficiul dealerului de caini de rasa ca nu vrea concurenta. iar eu nu vreau sa ii tai outele lu kengi pentru atata lucru! si alte motive nu cunosc, sfatuiti-ma. [flo] azi, natafletul meu a cazut in fund, n-am crezut ca e posibil la caini. se chinuia sa faca pipi intr-un tufis si s-a agatat in crengile alea si buf, pe spate. dupa aia a fugit speriat, sarmanul. crengi buhuhu! :-))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missiday, citisem mesajul tau... Sa ne spui cum a decurs la doctor. Si eu vreau il castrez pentru ca uneori ma enerveaza asa tare ca miauna incat imi vine sa ii mai dau cate o palmuta. Mi-e mila tare de el, sper sa se linisteasca dupa operatie. Cei drept, si el are o pisicuta prietena in bloc si imediat ce iese pe usa merge direct la apartamentul prietenei lui[:D]. Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu in cercul vostru. Pentru a doua oara. Prima data m-ati ignorat[:D] Am si eu un papagal -sulfur crested cockatoo. Il cheama Rocco si este in albumul meu. E o pasare superba si inteligenta. Il am de cateva luni si a invatat sa spuna "Hello Rocco" si "Hello baiatul mamei". Urmeaza sa-l invat si germana.....[:D] Prietenii imi spun ca n-au mai intalnit un papagal poliglot.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanca - multumim de complimente [bis] [pup] Ana Maria - eu l-am dus pe motanel prima data pentru vaccinuri la un cabinet care e in bloc la mine la scara de alaturi (pe la gara, unde stau eu). pe langa faptul ca doctorul mi-a zis ca e pisica, si de fapt s-a dovedit a fi motan... [alcool] [alcool], nu prea s-a aratat interesat. adica s-a chinuit sa-i faca injectia aia, parka era prima data cand facea injectie. plus ca are alaturi farmacie si tot el lucra acolo. plus ca nu prea mi-a placut aspectul cabinetului. acuma ma mai duc acolo doar pentru farmacie (daca e nevoie de ceva pastile), dar cand a fost motanul meu bolnavior (daca ai citit postarile mele anterioare), l-am dus pe Uzinei la Dr. Edi Stycek. e foarte grijuliu, bun, dar e si foarte scump. oricum, daca e vorba de sufletelul meu, nu conteaza. [:D] Si eu zic sa-l duci mai bine la tara pe pisoi, sau castreaza-l. al meu nu a inceput cu caldurile, mai miauna pe la usa cateodata, dar pt ca vrea afara, nu de calduri, cred. oricum, noi avem si o pisica, asa ca are prietena in casa... [:)] Ramonika [amoras] si pisicile [pis] [pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]O MINUNE[/url] [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Bine ai venit printre noi Orchid. E frumos Rocco, sa-ti traiasca. Mi-am dorit si eu un papagal, am fost gata sa-l cumpar, era Ara ararauna - Papagalul galben-albastru, care ajunge la dimensiuni impresionante - lungime de aproximativ 90 de cm, dar din cauza celor doua fete ale mele care au gustul vanatorii in sange, a trebuit sa ma las pagubasa. Ma gandesc si acum ce ar fi fost in casa mea daca l-as fi adus pe Ara. [url="http://www.mioriticromanesc.home.ro"]Azara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...