Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (20)


Veve

Recommended Posts

Buna dimineata ,ce bine am mai dormit !Am avut o prima infatisare cu o posibila bona si m-a luat aproape din pat ,Andrei a mincat la 7 si apoi s-a culcat (si eu o data cu el [:D] ).Foarte greu cu bonele astea ,cred ca o sa mai treaca ceva timp pina sa gasesc pe cineva sa am incredere deplina ;persoana de azi nu mi-a placut din prima ,mi s-a parut falsa si apoi pt 7 ore pe zi in care nu vreau decit sa stea cu puisorul fara sa faca menaj ,mi-a cerut 3 mil. fara posibilitate de negociere.Cred ca daca imi placea de ea acceptam ,dar asa mai bine vine soacra mea si sta cu noi pina gasesc pe altcineva.Pina la 1 aprilie cind ma duc la serviciu mai am timp ... Referitor la kk ,am facut coprocultura pt ca scaunul era tot timpul verde si nu avea aspectul de seminte de la inceput iar pe Andrei il durea rau burtica. In dimineata asta sint mai optimista cu alaptatul ,vad ca peste noapte am produs destul laptic . diana2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata fetele. Nu mai voiam sa postez ca deja am incercat de 2 ori si nu s-a trimis si scrisesem ditamai textul. Mai incerc acum poate reusesc. Noi suntem bine, vad ca iar ne-am cumintzit, desi seara mai facem un pic de galagie, dar dupa baitza si papica dormim de nu stie mami ca are bebe in casa pana dimineata la 8.30-9. Onitza, eu ii dau lui David si san si biberon in completare si totusi nu am considerat necesar sa bea si apa. Am incercat de cateva ori si am vazut ca nu vrea, deci nu era deshidradat, mai ales ca nu e asa cald. Daca tu ii dai lapticul tau cu biberonul nu vad de ce sa-i dai apa sau ceiutz, pt ca lapticul matern are tot ce-i trebuie. Eu una am incercat cu ceai (pe cand cu colicii) si nu l-a vrut asa ca am renuntzat mai ales ca nu parea sa amelioreze situatia. Acum tu poti sa-i dai din cand in cand, dar sa nu-ti faci o grija ca trebuie neaparat sa bea apa daca ii dai biberonul, chiar daca ii mai dai si completare uneori (asa am intzeles eu ca sta treaba la voi) Viovio, eu una cred ca-ti faci prea nmare bataie de cap daca sa incepi sau nu cu sucurile. Dr daca ti-a spus ca poti incepe sa-i dai de la 6 saptamani eu cred ca-i doar o sugestie, nu o obligatie. Tu mai auzi si in dreapta-n stanga diverse pareri si le compari si apoi faci ca tine. Simona, asa sunt francezii ei le stiu pe toate. Dar soacrele in general se baga in educatia (desi a mea se abtine) bebeilor cu sfaturi. Daca eram in locul tau eu nu o lasam sa faca asta chiar daca ii ziceam de la obraz. Ea nu citeste cartile/revistele de puericultura de pe aici unde spune clar ca bebe nu trebuie fortzat sa bea n ml de laptic, el bea exact cat are nevoie. Apropo de cantitatea de laptic, parca Simonacip, tu spuneai ca bebe tau bea 90ml dupa ce-i dai si san. Exact asa face si David, doar dimineata abia mai bea 30-40ml de lapte praf dupa ce-i dau san (dupa o noapte intreaga se strange mai mult). Eu sunt mai mult decat multumita si sper sa ajungem pana pe la 4 luni cu alaptarea mixta. Iar m-am intins, poate nu se trimite ca innebunesc si ma las de postat. [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VIOVIO eu am citit ca pana la un an nu ai voie sa dai bebelasilor mancare cu sare. Dar nici un gram de sare. Asa ca ai grija. Mei ce ziceti voi de Bianca mea: a mancat ieri dupa masa la ora 16.30 si s-a mai trezit sa manance la 04.30 noaptea. [bis]Oare de ce nu face treaba asta noaptea? La fel si Tudor, doar ca el a mai mancat si la 23.00. Nu stiu cum sa-i dezvat de dormitul asta dupa masa in asa fel incat sa doarma noaptea In rest suntem bine. Sau aproape bine: Bianca regurgiteaza deja aproape zilnic, nu dupa fiecare masa insa, dar la intervale mari de masa: 1-2 ore sau chiar mai mult.[:(] Deja ma ingrijoreaza. Si ei dau din picioare si se misca in patuturi de ma sperie cateodata. Rezultatul: ii gasesc dezveliti complet. Pana nu se dezvelesc nu se linistesc. Si doar nu e cald in camera lor, maxim 21 grade [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu cred ca am innebunit! Vad ca majoritatea sau ma rog,multe va plângeþi ca bbi nu mananca destul,eu se pare sunt singura care se plange ca mãnâncã prea mult! [bang]Sincer nu ºtiu ce sã mã mai fac! Bebele meu nu poate se stea un minut treaz fãrã sã cearã de mâncare!ªi când mãnâncã ,mãnâncã mult!Ce sã mã fac cu el? Oare sã nu îi ajungã laptele?Dar totuºi are nici 2 luni,nu pot sã îi introduc deja altceva. Ce sa ma fac?[bang] Pupici la mamici si la pitici![pup][pup][pup] Stefania si David 24.12.2004 http://www.babiesonline.com/babies/d/davidel/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello din nou fetelor! Ma bucur sa vad ca sinteti bine, si bebelusii la fel. Noi mai avem putin si implinim 2 luni, si ne asteapta vaccinul. [xx(] Si in afara de asta, pediatra Biancai a spus ca de la 2 luni vrea sa ii dau suc de fructe. Nu e cam devreme? Eu nu alaptez, caci din cauza anemiei de dupa nastere am "secat" foarte repede (si oricum nu aveam cine stie ce lapte, dar...). Pe 5 martie avem botezul, si vreau sa va intreb ceva : cati bani trebuie sa dau la preot? Eu l-am intrebat de-a dreptul pe preot, dar nu mi-a zis. Ca cica "sa vedeti, ca e o taxa care se plateste la biserica" . Asa imi place mie de preotii astia "modesti" !! Si parca vad ca ma trezesc ca-mi cere cine stie ce suma! In rest sintem infloritoare, si am inceput sa ne rasfatam intr-un hal ...... Nu prea mai vrem ziua in patut, vrem pe canapea in sufragerie, sao oriunde in alta parte, numai in patut nu. Si noi tot cu "cutiuta muzicala" ne delectam, si ma distreaza sa ii cant peste, si "canta" si ea cu mine. Iar faza cu motanul peste care ar putea da o masina am savurat-o si noi din plin. Va pupacesc. Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004) http://photos.yahoo.com/ioana_du
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monica-elizabet dupa vaccin o sa fie maraita sa nu te sperii si daca face febra vezi sa aui in casa supozitor cu paracetamol pentru sugari noi am fost nevoiti sa ii bagam doua zile[bang] ca a facut febra si sa ii pui compresa rece ca sa ii mai ia din durere si nu te speria locul o sa se intareasca Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IOANA, draga mea, ai mare grija cu preoii astia modesti ca noi am patit-o: la botez a fost taxa, cu factura, 500.000; ne-am bucurat, am zis ce bine ca e putin, adr cand s-au dus nastii sa ia certificatul de botez, le-a cerut 1.700.000 ca au zis astia ca lesina. Noroc ca au avut bani la ei. Deci, pregatiti-va ...si financiar!!![:D] Da??? ti-a zis sa introduci sucul de fructe?????? si ce ai de gand? ADRIANA, scumpete, zau ca te admir, tu cand te mai si odihnesti??? Am nervi pe mine cand imi vine sa ma plang si mai citesc despre tine cum esti atat de solicitata si tot nu te mai plangi ca mine!!!! Sa vezi ce satisfactii o sa ai cu ingerasii tai...[pup] Onitza-mami lui Paul http://community.webshots.com/user/fix_indiferent
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andreap Felis,Gandacelu,Fulguletz[/red]...si multe altele,unde sunteti?Macar un mesaj pe zi sa stim ca sunteti bine.
Sunt pe aici si va citesc... Ieri am avut o zi groaznica, dar cand a venit sotul totul s-a schimbat... Eu atzipisem cu puiul meu la san si m-am trezi cu sotul langa mine si un imens trandafir alb - supeb. Azi mi-au venit si mie rusii prima data dupa aproape 1 an[:D] Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou!Am venit de afara cu Mariuca.Si azi m-a salvat suzeta!Se pare ca o accepta,macar afara,molfaie la ea pana o ia somnul sau se uita la cer,dar nu mai plange.Aveau dreptate mamicile mai "batrane"cand spuneau sa ma rabdare ca dupa 3 luni se mai schimba.Sa vedeti ce vesela e Mariuca mea!parca nici nu mai e fata de care ma plangeam!Bine,mai are si momente de plange,dar mai rare.In rest rade la mine,gangureste,ce mai,domnisoara! Monica,bafta!Eu i-am dat eferalgan perdiatric nainte si dupa vaccin si cand mi-a facut putina febra pe la 1 noaptea,1/2 supozitor algocalmin ptr.copii.In rest,cartof felii (din congelator)pe piciorusul cu vaccinul.O sa planga putin,depinde de copil. Onitza,cred ca era un anunt vechi rau!Eu nu am mai cautat servici cam din luna a 3-a...asa ca... Felis,bine ca ai aparut!De ce o zi proasta?A avut probleme Mihaita de sanatate sau e mofturos caun Bblus ce se respecta? Pupici, Andreea si Maria(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...