Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (20)


Veve

Recommended Posts

quote:
Originally posted by ad_rianna Si ei dau din picioare si se misca in patuturi de ma sperie cateodata. Rezultatul: ii gasesc dezveliti complet. Pana nu se dezvelesc nu se linistesc. Si doar nu e cald in camera lor, maxim 21 grade
adriana, ce mai buna solutie e sacul de dormit... eu noaptea il bag in sacul de dormit, iar ziua am o paturica a lui mare si care se muleaza bine pe el si nu are cum sa se dezveleasca. Noaptea mi-e frica totusi cu paturica , ca sa nu si-o puna pe fatza (el doarme singurel in camarutza lui si deci nu il supraveghem deloc noaptea) ..asa ca il bag in sacul de dormit. [bibe] [mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox"]pozitze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
IrinaA, da-i te rog o cautare dupa Prevnar pe internet si citeste despre vaccin. Am cautat si eu si nu-s prea incantata de ce referinte am gasit. Daca le-as fi citit inainte nu cred ca mai acceptam sa faca Alex Prevnarul. Ramane sa te dumiresti singura daca vrei vaccinul sau nu. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana du si eu am avut aceeasi problema ca si tine cu acea anemie de dupa nastere.Nu mincam nimic si mi s-a dus laptele asa incit in 3 saptamini nu mai aveam nimic si a trebuit sa-i dau lapte praf.Nu ca as fi avut lapte de calitate eu. Onitza atit au platit nasii la botez pt certificatul de botez?[bang].Cred ca au rams nasii super uimiti.Dar la ce biserica ati facut botezul? Eric al meu s-a mai cumintit,doarme noaptea bine si maninca mai bine fata de saptamina trecuta.Ziua e mai razboinic,nu stiu ce sa-i fac ca e nelinistit[bang][bang][bang].Daca il scot afara la plimbare si da cu nasu de aer se linisteste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu va citesc dar nu prea am timp... Dupa cum v-am mai spus, in medie primesc cam 4-5 PM-uri pe zi, la care incerc sa raspund..., sa mai citesc de pe la subiectele importante, sa mai trimit E_MAIL-uri... ma mai da peste cap cate un PM de nu mai sunt buna de nimic toata ziua si tot asa... DAR VA CITESC!... A venit cumnata la noi aseara cu un aparat digital si ne-am facut poze... Sunt in albumul 15-02-05. (sa vedeti si salopetica de care s-a discutat atat[:D]) [pup] ANDREAP... pt ce am avut ieri, e legat de ceea ce am scris mai sus si e mult de povestit... Poate alta data, sau poate pe la alte subiecte (consultatii psihologice)... simt ca cedez psihic... ca nu mai fac fatza... cam asta e ideea...[bang] Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROSEB se pare ca cei din categoria grea fac greva foamei[:D],de vreo 2 zile nici al meu nu mananca bine.se foieste,scoate tzatza din gurita intr-un cuvant ma disperaaaaa. in legatura cu apa sa stii ONITZO ca al meu aseara mi-a plans(ii era sete) si nu stiam ce vroia,eu ii tot indesam sanul in gurita si mi-l refuza.i-am pus apa in biberon ,a baut pe nesuflate 60ml si a adormit instantaneu dupa aceea.concluzia e ca zilnic le trebuie si lor apa. astazi mergem si noi la vaccin.am niste emotii[8D] octy,KEN(1nov 2004) [url="http://photos.yahoo.com/octyb"]dolofi[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felis, Mihaita e un scump, s-a facut asa frumusel si dolofanel. A facut niste falcute de buldog si are o gurita sa dulce. Alex al meu s-a dat peste cap cu somnul. Nu mai vrea sa adoarma singurel si cand incerc sa-l pun in patut incepe sa planga si nici eu nu vreau sa cedez sa-l pun sa se culce in alta parte, plus ca nu vreua nici sa-l mai legan pana adoarme. Si uite-asa azi a plans de mi-a rupt sufletul si ma facea sa trec de la nervozitate, la neputinta, la mila si tot asa. Mai prost e ca si noaptea a inceput sa nu mai vrea sa se culce decat cu planset dupa ce-l alaptez si-l pun in patut, el care aproape ca nu se trezea cand il alaptam. De vreo 3-4 zile am vazut ca face figuri la culcare. Singurele dati cand nu comenteaza prea mult sunt la culcarea de seara si la culcarea de dimineata de la ora 10. Nu stiu cum sa procedez cu el. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, dragelor... :) Hop si eu,inmiez de noapte, sa va vad, ca m-am topit de dor. Ultimele stiri: Mamauta are azi 10 saptamani si 4.700... E dolofana,are gropite in genunchi, o alunita pe fundulet, si-a descoperit degetele, nasul si legatura dintre ele, rade in hohote, e o minune. Fulguletz imi asteapta inca povestea nasterii... Eu o scriu acum si aici,chiar daca nu e neaparata nevoie :). Joi, 2 decembrie, ultimul control: dilatatie 2, col sters, GATA... Gata ce??Nasc?? Cand? Marti. Care marti? Martea asta, doamna mea. N-ati zis ca nu mai rezistati? Va internez marti si marti-miercuri nastem. Respir adanc, mama e alba la fata, ma calmez, o intreb pe dr ce sa aduc cu mine in afara de anestezie, respir iar si ies impleticindu-ma din abinet. Nu inteleg de ce mi-e frica si nu vreau sa mai nasc, acum, dupa ce tot eu racneam la luna in fiecare seara si ma rugam de Mamaruta sa vina odata... Zilele trec repede.Luni: ultimele cumparaturi pt Mamaruta, definitivam bagajul mergem la coafor, ca doar nastem cu cezariana ca doamnele, macar sa aratam ca atare. O vizita scurta la viitorul apartament: toata lumea e in priza sa termine tot, caci intr-o saptamana e musai sa ne mutam. La culcare plang cu sughituri. Mi-e frica rau de tot. Nici eu nu stiu de ce, doar e cezariana, nu?... Marti dimineata, o cafea,o banana,un taxi. Tata: "deci tu pleci de aici acum cu burta asta si eu te mai vad la apartamentul nou cu Mamaruta?!" Mda, ciudat sentiment. Sunt cu mama. Nasc azi sau maine, nu stim inca. Avem doua noduri gordiene in gaturi... La cabinet, dr ma intampina surt" "buna dimineata doamna mea,ce ditamai bagajul aveti, va mutati la noi? Mergeti la internari, apoi la clisma si ne vedem in sala". Eu: cum, azi??? Ea: nu azi, ACUM. Ma albesc din nou. Aflu ca e de garda si prefera sa nasc azi, nu maine. Merg la internari, urmeaza nenorocita de clisma si "epilatul" de rogoare. Tanti aia e tare cinica si nu se sinchiseste de cat de tare imi tremura inima in gat. NASC, NASC,NASC... Ma despart ametita de mama, careia ii las geanta, telefonul, mancarea, bagajul. u stie decat ea ca nasc ACUM. Ne promitem sa pastram secretul, in ideea ca intr-o ora-doua anuntam marea veste si ii dam pe toti pe spate. Plec libera ca pasarea cerului spre sala (libertatea vine din lipsa de lenjerie intima?...) La sala de travaliu sunt privita cu exasperare de asistente: "nu mai avem paturi libere". Eu: nu=i nimic, nu stau mult, eu fac cezariana. Vad cateva sprincene ridicate... Nu ma sinchisesc. Se elibereaza un pat. Ma instalez si astept sa ma cheme sa nasc,nu?... Ma cheama... la control. Dpua studente, dr ma controleaza si imi spune: nu se prea aproba cezariana, vom incerca natural si pe parcurs vedem daca nu ne descurcam ce e de facut. CEEEEEEEEEEE???FEMEIE, NU STIU SA NASC!!!! FA-MI CEZARIANA, NU SIU SA SCOT FIINTA ASTA AFARA!!! Nu numai ca e impasibila, dar ma si anunta ca pleaca putin din spital. E deja 11. Imi fac un calciu, ma uit in jur lacele din sala, ma asez in pat si astept... 12... 13... Imi curg lacrimile de frica. Mi-e sete. N-am apa. N-am telefon. N-AM CHILOTI!!! Vreau la mama... Unde e mama, saraca?... 14... Innebunesc. Mi-e rau de foame si de sete. Plang subtil, ca sunt o doamna. Sunt chemata la telefon: mama, saraca, abia se mai tine de pereti. De atata timp nu stie nimic de mine, m-a sunat pe interior la asistente, dupa ce s-a indurat o infirmiera de ea. Cobor. Beau apa. Florin a aflat ca nasc de pe net :))))))))))). O prietena m-a sunat pe mobil, mama a raspuns si i-a zis disperata ca nu stie nimic despre mine. Tipa, amuzata, a intrat pe messenger si mi-a anuntat sotl: nevasta-ta e in sala de travaliu, beeeey... Urc in nou, dupa ce ma asigur ca macar mama nu ma paraseste. Sunt tot fara chiloti si fara telefon (cine ar fi crezut ca nu pot trai fara astea?). Naste cineva: zice A de doua ori si se aude copilul. In sala de travaliu nimeni nu mai rasufla, erau toate incordate sa auda chinurile... O, oamne, daca existi si daca mai vreau ceva pe lumea asta, vreau sa nasc ca tanti asta... Merg la toaleta ca sa vad daca mi s-a scurs rimelul. Sunt si machiata, deh... 15... Incep durerile. Rezonabil. 16... nu cred ca voi mai naste vreodata. Nu cred ca mai apuc sa port chiloti vreodata.Nu cred ca voi mai manca in viata asta. NUCRED CA MAI IES DIN CAMERA ASTA VREODATA!!! Suna telefonul. Dr mea a venit, comanda anestezia pt mine. Asistentele ma "linistesc" ca mi-o monteaza degeaba,ca din cate vad ele nu nasc acu... POATE MAINE. Le urasc. 17... Chinurile cu anestezia. Desi dr e draguta, are proasta inspiratie sa ma anunte ca daca ma misc "poate fi foarte nasol pt tine"...Ma misc, fireste, pt ca tremur. De frica. "Daca te mai misti si acum, am cacarisit-o si ramai fara anestezie". Imi pironesc ochii in ochii asistentei si unghiile in incheietura ei. Ea se schimonosteste. Ce o avea?? I-am rupt mana?... Aproape. Gata, cosmarul s-a terminat. 18...mai facem un control. Iar pe masa... Asistenta ma "spala" si ma lasa asa, "imprastiata" pe masa. Simt rece INTR-UN loc. Imi ridic capul si raman socata: tanti m-a lasat in toata splendoarea mea in dreptul unui geam deschis, care da in curte... Nu mai ampic de jena,pudoare si stima de sine... Anestezista ma anunta ca suntem 2 cu anestezie si nu nastem mai devreme de cateva ore iar in spital mai sunt doar 2 doze...Imi anunt sotul sa alerge dupa doza prin Bucuresti. Urca cu suc, stomacul meu nu mai stia ce e aia digestie.Izbucnesc in plans si ma apuc disperata de mana lui: nu ma lasa aici, nu stiu nimic, ia-na acasa, nu mai vreau sa nasc. O monitorizeaza iar pe Mamaruta si imi lasa dracia aia pe burta. Doamne, ce aud eu acum e fie-mea... Si o sa iasa in curand de acolo... Atipesc si mi se pare ca nu mai aud bataile inimii... Tresar din 5 in 5 min.Ma mananca pielea... "ati facut reactie la anestezie"... 19... Inca un control...Nu apuc sa ma dau jos din pat ca mi se rupe apa. Sunt laconcurenta cu tipa cu care impart dozele de anestezie: suntem dilatate 7 amandoua si NASTEM AMANDOUA CU ACEEASI DR... Asta e chiar haios, ce o sa faca daca ne apuca pe amandoua?! Bine ca are doua maini. 20... Niste studenti alearga disperati dupa dr mea: "doamna, prindem si noi ceva in seara asta sau facem garda degeaba?!" N-au vazut nastere pana acum... Misto. Sunt si vedeta, deci... 21... In sala de asteptare mama e sustinuta cu urale de fostii colegi de la Sapte Seri. Au facut sezatoare cu suc si rontaieli. Ma suna din 10 in 10 min pe telefon. Am si telefon acum... Mi-aduc aminte de voi si ii scriu sms Ioanei. Nu mai am nici o speranta ca voi naste vreodata. Macar nu ma doare decat intre doze si asta nu dureaza mult.Macar ma durea...aveam si eu o ocupatie... 21.30: aflu ca am vezica full dar eu nu simt nimic si nu pot face pipi dar nici nu voi putea naste daca nu fac. Asistenta da drumul la apa in chiuveta, sa ma stimuleze... Hehe... Ma screm ingrozita. Reusesc cu greu sa umplu plosca de 2 ori. 22...Nu am mancat de mai bine de 12 ore... Tipa cu concurenta e nasol, copilul nu se mai aude, vin o gramada de doctori, nu vad nimic, ca are patul dpa colt. Ma panichez... Dar nu pt mult timp, ca simt ceva nasol intre picioare. Chem o asistenta. Se uita (numai ea nu imi vazuse "splendoarea")... "Pai nasteti acum!" HA??? "Sunteti dilatata 8... Nu, 9..." Apuc sa stastez sms pt "galerie": "dilatatie nouaaaaaaaaaa"Primesc raspuns: "cat mai dureaza?" nu apuc sa raspund, ca simt din nou senzatia aia naspa.Vine dr in sfarsit: "OOOOOOOOOO... GATA!!!!" REPEDE, PE MASA" Ma adun cu greu din pat, unde ma desfacusem in bucatele aproape 12 ore. Ma aseaza repede pe scaun, tremur: va e frica? Noooooo... De ce sa imi fie frica?! Doar fac asta zilnic!!! Ma sui caraghios pe masa, nu-mi simt picioarele dar ma iau niste dureri cumplite. Apare anestezista: v-a expirat doza dar nu mai apucam sa facem alta, sorry... SERIOS? CE MA BUCUR... Ma agat disperata de o tanti care a aparut langa mine: "pot sa va strang de mana daca mi-e frica?" (macar sa iti rup si tie mana, bestie, ce te uiti asa la mine?!) Spun epede Tatal nostru printre dinti, total neadecvat cu mirosul de formol si activitatile desfasurate in "splendoarea" mea. Apare dr cu o sacosa in cap. Nu e sacosa, e boneta. Respir tot mai repede, ma trec caldurile, ma doare groaznic si nu stiu ce sa faaaaaaaaaaaaaaac... Din nou senzaia aia naspa.MI-e frica sa imping. "Doamna mea, poate simtiti ca faceti caca acum... Ei bine, nu facem caca, facem copilul". Incredibila plasticitate are feeia asta in ea... Simt din nou, imping ingrozita si racnesc in speranta ca o sa imi iasa frica pe gura. Dr seimpacienteaza ca nu imping destul, imi spune sa nu mai tip "in gat" SI UNDE VREI SA STRIG, ANIMALO???MI-E FRICAAAAAAA...Inca o data... Imi spune ca daca mai imping o data, e gata... Mi se albeste tot in jur, ma aud doar pe mine racnind si simt o armata defemei peste mine... Doamne, ce bine e sa nasti... Nasc??? Gata??? Ma ridic in secunda doi pe coate, sa imi vad copila. Dr racneste la mine sa stau potolita, o aud pe Mamaruta, ii vad spatele alb si arcuit si capusorul cu par mult si negru. Imi dau lacrimile si ma asez laloc sa continui sa imping. Suficient cat sa o duca pe Mamaruta la "cosmetica" In doua minute o tanti blonda imi infige in ochiul drept un botz de carpe din care doi ochi clipesc rar si un nasc ingrozitor de mic se stramba aristocratic... Izbucnesc in plans: de ce sunt in stare, Doamne... uite ce am putut EU sa fac... Plang si studentele mai tare ca mine. Dr ma anunta ca ma face domnisoara la loc... Rad si plang inca 20 de minute. Miroase nasol, sunt sfarsita dar sunt cea mai fericita dintre pamanteni... :) sa cresteti mari! :-) http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca mamica de Mamaruta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...