Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand dai unui om un deget ......


Recommended Posts

Tania, merci de sfaturi...dar...deja am o bona care sta cu Malina pentru ca eu am inceput serviciul de mai bine de 5 luni! Asa ca nici asta nu merge [:(]. Si ai pus bine punctul pe "i", rudele nu ti le alegi, bune, rele's ale tele. Asta-i baiul, ca nu vreau sa stric relatiile cu ei si nici sa-l pun pe barbata-meu intr-o situatie proasta. Intreba cineva de sotie, eu cred ca s-a obisnuit si chiar accepta situatia pentru ca asa, maruntisuri (despre copii, chestii de genul), am mai vorbit cu ea la telefon si niciodata n-a adus discutia la cautatul unei chirii. Ea o sa stea 2 ani in CIC asa ca pana atunci nu prea se streseaza sa se reintoarca in Bucuresti, la urma urmei de ce n-ar sta la ea acasa, fara sa mai plateasca chirie iar barbata-sau mai sta pe la noi cat s-o mai putea dupa care vad ei (cred ca asta-i in mintea ei). Pentru ca am vazut ca cumnatul a cam renuntat la cautat garsoniere si mai nou cauta camera de inchiriat (adica doar pentru el). Aaa..si mai cauta teren in afara Bucurestiului, ca vrea sa vanda apartamentul din Braila si sa-si faca casa. Insa daca va gasi teren, pana ajunge sa ridice ceva acolo pot trece si 2-3 ani.....asa ca planul e pe termen lung, in nici un caz pentru viitorul apropiat. Mickyyy[gravi] si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am trecut prin ceva asemanator. La mine statea o prietena care nu mai vroia sa plece. Ajunsesem sa ma cert cu Mihai din cauza ei si noi nu aveam nici copii, si tot mi se parea ca nu mai avem loc in doua camere. Asa ca intr-o oarecare masura te inteleg, desi la mine situatia a fost mai usoara cred. Dar oricum la fel prietena respectiva nu mai cauta, iar eu incepusem sa ma sui pe pereti. Cele 2 saptamani pana isi gaseste ceva s-au facut 8 luni dar pana nu i-am zis clar, rapsicat, ca nu o mai pot ajuta, ca e timpul sa-si caute totusi ceva nu a mers cu nici o subtilitate. Eu una nu as putea sa stau pe capul omului luni la rand, oricat l-as ajuta pe langa casa, dar sunt oameni care pot si la care nu merge sa le zici pe ocolite sau cu diverse pretexte. Partea buna este ca poti sa speri ca este si genul de om care nu se va supara cand ii vei spune deschis in fata ca nu mai aveti loc si ca e cazul sa-si caute ceva. Trebuie gasit momentul in care sa vorbiti despre asta. Mai degraba sotul tau decat tu. Pentru ca el il cunoaste mai bine decat tine, stie cum sa-l ia. Bafta! Andreea [gravi] 26 sapt. Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si pana isi termina casa sta la voi.[;)] cred ca trebuie sa lucrezi sa-l convingi pe al tau sotz sa faca ce trebuie (ca fratii intre farti se iarta mai usor).barbatii intai trebuie sa se convinga ei si apoi pot pune in practica. idei : - ca trebuie sa amenajati camera celalata pt malinutza (sa doarma singura ca sa faceti loc mayei). Asta pare ce a mai buna idee. Trebuie copilul sa aiba timp sa se obisnuiasaca sa doarma singura, pt cand vine bb. - eu i-as zice ca m-am maritat cu unul, nu cu amandoi. - sau ca il vezi pe cumnat mai mult decat pe el. mult succes, speram fara valuri prea mari. pupici [pup] Malina si[url="http://community.webshots.com/album/263814509rlfuGE"][copil]Danutz [/url] (5 aprilie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266"] povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate se impart cheltuielile?Adica plateste si el si cota la chirie si toate cele? N-ai putea sa-i spui ca proprietara a auzit de noile preturi din ro si s-a gandit sa va reactualizeze chiria si ca decat sa dati x la ap de 2 cam,mai bine cautati un ap cu 3 cam ca poate aveti noroc si gasiti la fel cum va cere ea?Mai ales ca o sa vina bb si atunci trebuie sa fie spatiu? Te inteleg,insa eu ori i-as cauta eu,ori as inventa ceva..e foarte greu sa stai cu cineva,iar 3 adulti si 2 copii,crede-ma ca mi se pare imposibil.Eu zic ca nu renunti la ap. ala daca aveti o chirie buna ci sa-l faci pe el sa plece. Eu nu inteleg,sunt si gars. la 100$sau euro..rare,dar sunt..ce nu i-a convenit?Eu m-as simti in plus pe acolo si-as pleca singura... Si stai ca nu pricep..ei vor sa-si vanda ap din Braila,sa-si ia teren..si intre timp unde o sa stea?Adica eu cred ca trebuie sa ai o discutie cu el..Eu vad asa situatia,ori i-as cumpara zilnic ziare si i le-as inmana sa le citeasca ori as avea o disctutie cu el.Ori as face un efort supra omenesc si i-as cauta eu,ori as apela la o firma de imobiliare. Cert e ca trebuie sa aveti intimitate,spatiu..l-ati ajutat destul,el trebuie sa se simta totusi,mai ales ca vine si al doilea bb.. Multa bafta. Pupici cu lipici. Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alta varianta ar fi sa te apuci sa amenajezi camera viitorului bebe in camera unde sta el. Daca al tau cumnt sta in sufragerie, at fa planuri de fata cu el unde sa pui patutul, chiar pune-l, mai cumpara cate ceva pt bebe si punele in camera cu pricina.Sau ....spune-i ca eventual ca vrei sa inveti fetita mare sa doarma singura in camera ca atunci cand vine bebe sa nu ai 2 copii in camera cu tine. Fa schimbari majore in casa si roaga-te la D-zeu sa se prinda. Spune-i cumnatului ca acum e momentul de cautat ceva cu chirie, ca din martie se scumpesc. Daca nu se prinde si nu se prinde ,ii spui frumos ca nu vrei sa il superi, ca e un om f simpatic si bun si de ajutor si..... ca ar cam fi timpul sa plece pt ca tu inaintezi in sarcina si te simti mai rau,nu mai poti dormi cu fetita in camera,etc Pana la urma e un om matur si tb sa accepte faptul ca asta e realitatea fara suparari si mofturi. Eu zic sa actionezi acum , frumos si dimplomat ,decat sa ajungi sa te urci pe pereti de nervi si sa ii spui vreo 2 vorbe pe care o sa le regreti mai tarziu. Neaparat daca alegi varianta ultima, sa il ai si pe sot langa tine cand deschizi discutia ca sa nu apari drept ''scorpia de cumnata-mea''. Ce mai face bebe din burtica? E bine? Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

malina, criss, asta cu amenajatul nu-i deloc o idee rea. Oricum deocamdata sufrageria e camera de joaca a fetei peste zi, acolo ii tinem jucariile, acolo ii tinem leganusul si scaunelul de masa, acolo pierdem noi serile. Insa nu-l deranjeaza, s-a obisnuit sa stea printre jucari si toate cele. Ba chiar de multe ori adoarme inaintea noastra si sincer ma simt aiurea, fortata sa merg la culcare chiar daca nu mi-e somn. Ca sa nu mai zic ca televizorul e tot in sufragerie. Ma rog, am zis ca-i baiat bun, dar nu-i nici pe departe perfect, de fapt nu el ci menajul asta "a trois". Apar tot felul de situatii care creaza tensiuni fara sa vrem. De exemplu acum 2 saptamani a ramas in Bucuresti, era zapada mare si nu a riscat sa plece la Braila. Si daca tot a ramas s-a gandit sa se faca util, asa ca atunci cand m-a vazut ca vreau s-o chem pe d-na care se ocupa de menaj nu m-a lasat, a zis ca va face el, tot sta degeaba. Asa ca sambata cumnatul meu smotruia de zor prin bucatarie. Normal ca barbata-meu mi-a facut mie scandal, ca , curatenia-i treaba mea. Eu am ripostat pentru ca nu l-am pus eu, s-a oferit singur, iar daca el s-a oferit s-o faca, treaba lui. Si uite-asa am ajuns eu sa ma cert cu barbata-meu pentru gesturile "frumoase" ale fratelui. O situatie tampita, in care toata lumea s-a simtit prost. Leditia, cheltuielile nu se impart...pentru ca el a venit provizoriu la noi, nu l-am trecut la intretinere pentru ca n-am crezut ca e necesar, si nici nu i-am cerut sa plateasca jumatate din alte facturi sau din chirie. Numai ca provizoratul s-a transformat in definitivat, iar situatia nu prea s-a schimbat, singura lui contributie e cea "alimentara", uneori face piata pe banii lui si in fiecare luna ne da si bonuri de masa pe care le folosim la cumparaturi. Criss, bebe din burtica e tot o fetita [;)] (Maya), tropaie pe-acolo intr-o veselie (sincer nu siu cand doarme copchiulul ala ca-i mereu activ [haibat][haibat]), si creste pe zi ce trece. Cred ca am deja 22-23 de saptamani...le-am pierdut deja sirul ca n-am avut rabdare sa le tin evidenta. Mickyyy[gravi] si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grea problema Mickyyy...dar totusi ar trebui ca sotul tau sa se implice in aceasta problema ; chiar daca aveti dreptate, cred ca i-ar pica greu cumnatului tau sa-i spui tu sa plece . Fratii intre ei altfel trateaza problemele si mai ales daca sunt barbati . Oricum, faptul ca mai vine un bb deja va stramtoreaza spatiul existent iar un adult in plus e prea mult .Ca sa nu existe interpretari si resentimente, cel mai bine e sa spui lucrurilor pe nume [;)]. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura si shoricutzu' Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam doar sa te faci ca vrei sa inchiriezi 3 camere, ca sa priceapa bizonul ca nu e spatiu ... Normal ca avind 2 copii n-o te intinzi si la alte cheltuieli cu chiria, mutatul etc In cazul asta n-ai alta varianta decit sa-i spui tu ca trebuie sa inceapa sa-si caute altceva, pt ca tu vrei sa amenajezi camera unde sta el pt copii. Si in fond de ce te jenezi atit ? Sa-i zici asta nu inseamna sa va certati ... Iar el daca o sa se simta dat afara, asta-i problema lui ... In momentul asta TU esti cea care trebuie sa fie menajata si fizic si psihic, nu el. Simona http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca al tau sot ar trebui sa "ia taurul de coarne", in primul rand pentru ca e barbat, cap de familie, si in al doilea rand pentru ca e vorba de al lui frate. Faptul ca nu o face da dovada de lasitate si de slabiciune. E de datoria lui sa asigure conditii cat mai bune pentru familia lui. Cat despre cumnat nu mi se pare un tip rau, tocmai pentru ca accepta sa traiasca in astfel de conditii... adica sa fim seriosi... un altul in locul lui nu ar suporta sa locuiasca impreuna cu doi copii mici, plus un cuplu in doua camere.... ar fugi mancand pamantul! El poate nu realizeaza ca e a cincea roata la caruta si traiul asta "hai cu totii" e o sursa de satisfactii sentimentale pentru el. (prin Anglia sau prin Italia, cum traiesc cate doua , trei familii intr-o casa?!) ... poate asa gandeste si el, mai ales ca nu-i deschide nimeni ochii. Eu zic sa nu-i spui tu (adica de ce sa pici de rea si de carcotasa?!) iar daca sotul nu si nu, ai putea sa-l ajuti tu putin. Sugestia ar fi urmatoarea: La o cina, sau ma rog, cand sunteti toti trei deschide subiectul cam in felul urmator "Dragule, (sau cum obisnuiesti sa-l strigi tu pe sot) uite mai am putin si nasc, deja cu burta asta incep sa fac cat doi. Ce ziceti baieti sa ne mutam intr-o casa mai mare?" "Ce zici barbate?" "Dar tu cumnate?" "Ne mutam ori ba?" Si cred eu ca ai deschide o potita la discutii: cumnatul ar trebui sa se ofere sa plece, iar sotul ar trebui sa-i dea putin avant....Si ai putea sa o tii in continuare si in fata sotului tau ca tu nu ai nimic impotriva sa stati cu fratele lui dar va trebuie spatiu mai mare si ca esti hotarata sa iei apartament cu 3 camere si sa platiti in 3... Si poate o va lua de buna si va face ceva in cele din urma... rocsana http://community.webshots.com/user/nshiro2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mi separe idea cu propuneare de mutat la 3 camere toti 3. daca ii convine? ca orcum iese mai ieftin deact daca ia singur cu chirie. ideea de baza,parerea mea, este ca nu mai au intimitate, nu neaparat loc. asta s-ar intampla si in 3 camere. si nu mi se pare normal. pupici [pup] Malina si[url="http://community.webshots.com/album/263814509rlfuGE"][copil]Danutz [/url] (5 aprilie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266"] povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...