Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand dai unui om un deget ......


Recommended Posts

Imi cer scuze in avans, dar trebuie sa spun ce-mi trece prin cap [:D] Ma intreb cum un sot de genul cumnatului (care da dovada ca stie si-i face placere sa stea cu un bebe, sa se ocupe de curatenie, sa ajute la alte evenimente casnice) nu se gandeste sa faca asta in propria familie, si nu in cea a fratelui sau. Cum nu se zbate, cel putin, sa gaseasca o solutie la situatia actuala, ce mi se pare de neacceptat pentru o relatie normala sot - sotie, care mai au si un copilas (ma refer la situatia fratelui, evident). De ce se complace in acest dolce vita, in loc de a face un pas inainte pentru el si ai lui, ca doar nu mai e-n studentie, sa stea cu gasca-n camera. Prefera ce se intampla acum deoarece salveaza bani in acest fel, de comoditate? Deoarece e-nvatat sa locuiasca alaturi de fratele lui? Sau are anume sentimente mai avansate fata de voi?!... (pentru ca recunosc, atunci cand am scris primul rand, mi-am cerut scuze pentru o anume ipoteza [:I]...) Oricum ar fi, e cazul sa stie ca-i oricand binevenit in vizita pe la voi, in schimb e timpul sa mearga fiecare la casa lui. Cum spune si Paula, trebuie sa invatam sa spunem NU, indiferent de gradul de rudenie. Nu de alta, dar cine vrea sa faca un bine... Mai ales intr-o astfel de situatie. [flo] Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa e, trebuie sa invatzam sa spunem NU. Si eu ma lupt dinr rasputeri sa invatz chestia asta, in viatza de zi cu zi. Imi e greu sa refuz, cand cinveva ma roaga ceva, chiar daca la mijloc e un lucru care ma deranjeaza si asi prefera sa stau in banca mea. Dar ca sa nu se supere persoana respectiva, sa nu ma ia de dusman, mai bine las de la mine si incerc sa ajut. De multe ori mi s-a intamplat sa fac cuiva un bine, eu sa fiu la mijloc si sa ma aleg cu reprosuri. Si de fiecare data mi-am zis: data viitoare o sa zic NU. Dar nu am fost in stare. Si iar mi-am luat bobarnace cand am intervenit sa ajut. E adevarat ca atuci cand depinde doar de puterea mea si nu incomodeaza, ajut cu mare placere, dar cand e si o a 3-a persoana, incerc sa nu mai fiu eu mijlocitorul. De exemplu prietena mea, cand mai avea probleme cu bb, ma ruga sa o sun pe doctoritza mea de familie care stie ca imi e ruda. Odata am nimerit cand saraca doctoritza avea o multime de nervi din cauza unor pacienti care ii veneazu zilnic pe cap, genul de ipohondri, plus de coada de oameni de la usa cabinetului si eu o sun sa o intreb ce vaccin sa faca prietena mea bebelusului. Mi s-a raspuns ceva de genul: sa le las pe prietenele mele sa se descurce singure, ca au medic de familie care isi ia bani pe chestia asta, iar daca nu il gaseste nu e problema ei. Si asta pe buna dreptate. mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Gata....mai am putin si rabufnesc...si ca sa n-o fac in public prefer sa o fac aici!! Sa va mai povestesc ce s-a intamplat intre timp?! Cum era de asteptat.....a cautat el stie unde si cand (ca eu una nu l-am vazut niciodata agitandu-se) si normal ca n-a gasit nimic. Iar acum, colac peste pupaza, sotia lui e internata in spital in Bucuresti si urmeaza sa se opereze. Cum sa dai omu' afara tocmai in momentele cand are nevoie de ajutor?! Ca eu am inceput deja sa am insomnii si stau si-njur noaptea printre dinti in pat (ca nu pot nici sa ma duc sa ma uit la televizor nici sa intru pe net, ca ar trebui sa ma duc peste cumnata-meu in sufragerie si el doarme), nu pot nici sa citesc ca aprind lumina si ma simte fata si se trezeste, nu pot nici sa ma foiesc prea tare-n pat ca iar trezesc galusca, barbata-meu a-nceput sa sforaie (sau poate sforaia dinainte dar cum eu dormeam bustean nu ma deranja).....si uite-asa stau eu de ceva vreme cu ochii'n tavan, numarand sforaiturile lu' barbata-meu sau mai grav fumand in bucatarie, treaza cate 2-3 ore pe noapte. Nu mai rezist, am nevoie de inca o camera pe care s-o pot folosi in momente ca asta. Si toate ca toate, as mai rezista eu ceva vreme, dar urasc sa fiu luata de proasta. Sa va spun ce s-a intamplat acum 2 zile, ma roaga al meu cumnat sa pun un anunt pe net pentru un prieten de-al lui care voia sa-si vanda apartamentul si nu avea acces la internet. Toate bune si frumoase, pun anuntul cu numarul de telefon al respectivului trecut in continutul mesajului dar...de pe contul meu (neuronul meu de femeie gravida n-a functionat cum trebuie in momentul ala). Normal ca apare si numarul meu de telefon la datele de contact, asa ca de vreo 2 zile suna mobilul la mine intr-o disperare. Asta e, greseala mea asa ca fac pe centralista si ii redirectionez pe toti doritorii catre adevaratul proprietar. Numai ca vazand al meu cumnat cate zeci de telefoane se primesc intr-o zi doar daca pui un anunt pe net, ii vine geniala idee sa puna si el unul doar ca sa-si incarce cartela de la telefon (ca se dau nu stiu cate minute gratis functie de numarul minutelor vorbite, ceva de genul, habar n-am). Si ma roaga sa-l ajut sa puna anuntul, dar NU PENTRU INCHIRIAT (desi avea omul nevoie de asa ceva) cum mi se parea mie absolut normal ci pentru vanzarea fictiva a unui apartament [bang][bang]. Cand am auzit mi-a picat fata, abia m-am abtinut sa nu ii trantesc vreo 2, dar m-a gandit totusi ca e cumnata-mea in spital si e si-asa destul de suparat cu ale lui ca sa mai ii fac si eu zile fripte. Dar m-a deranjat enorm de mult, cred ca nici o chestie pe care a facut-o pana acum nu m-a durut atat de tare, m-am simtit folosita intr-un mod grosolan. Ca sa nu va zic ca a mea cumnata zace de 2 saptamani in spital degeaba, pentru ca acolo, ca peste tot in tara asta din pacate, nu se uita nimeni la tine daca nu dai un ban. Trebuie sa i se faca operatie de hernie de disc numai ca nu se stie cand va fi operata. Asa ca de 2 saptamani sta pur si simplu internata, nu face tratament, nu face nimic, asteapta doar sa vina doctorul sa-i spuna gata, maine te operez. Iar doctorul n-o sa vina atat timp cat chiar ea spunea ca in salon a venit ieri o cucoana, a bagat 20 de milioane in buzunar la medic si azi a si fost operata!! Iar ei 2 stau ca doi porumbei si asteapta, nemurirea sufletului, habar n-am ce....ca-n stilu asta poate sa mai stea si-o luna in spital. Nu se agita sa dea spaga (nu zic nu, nu ii dau banii afar din casa, dar tot castiga vreo 15 milioane pe luna impreuna), nu se agita sa faca rost de bani de spaga in caz ca n-au acum, nu si-au mai vazut fetita (care are abia 8 luni) de mai bine de 2 saptamani, au lasat-o la bunici si-au rezolvat problema, si, ce e cel mai grav dintre toate, cu toate ca stiau amandoi ca ea are probleme cu coloana (le avea de cateva luni bune) si avea si ciclu neregulat, n-au considerat necesar sa se protejeze in ultima vreme, asa ca ea mai e si gravida in vreo 3 saptamani (sau poate chiar 4). Normal ca in conditiile de acum nu poate pastra copilul, insa in loc sa se duca macar sa-si rezolve problema asta acum cat tot sta degeaba in spital, asteapta sa faca intreruperea de sarcina dupa operatie, asta in conditiile in care ea va fi imobilizata la pat o perioada lunga de timp, nu va avea voie mai bine de un an sa ridice greutati mai mari de 1 kg, si multe altele de genul. Ca sa nu mai zic ca una e sa avortezi la 3 saptamani si alta e la 3 luni....dar daca ei asta vor...problema lor. Nu ma mai bag....mi-a ajuns pana peste urechi, dar stau si ma uit la ei si ma minunez, cum pot fi atat de inconstienti amandoi?! Ma doare pe mine sufletul cand ii vad atat de nepasatori. Si ma enervez ca eu fac eforturi ca sa-i ajut iar pe ei ii doare fix undeva, nici macar nu incearca sa se ajute singuri. Hai ca iar am scris un pomelnic de plangeri aici....da' simteam ca explodez daca n-o faceam! Ma simt mult mai usurata acum! Mickyyy[gravi] (28 saptamani) si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu, poate ca e o idee sa fortezi putin situatia si sa spui, "eu nu mai pot, imi iau fata si plec la ai mei pana se clarifica situatia, ca vreau sa nasc un copil sanatos nu cu consecintele stressului si problemelor pe care le am daca stau aici" Continua sa scrii ca asa te poti macar descarca putin. Si scrisul asta e o terapie. Pe masura ce ne povestesti, iti mai trece si tie un pic necazul, doar un pic si iti face bine! mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu-i pui tu anuntul pe net?Fara sa-i spui inainte,iar dupa ce gasesti ceva,il anunti ca te-ai ocupat tu de asta....ce zici?Tolerezi de prea mult timp situatia,cu sotul ai mai discutat?El cum vede evolutia lucrurilor in formula asta?I se pare o.k. sa fiti cu fratele si cand vine bebe nr.2 pe lume? dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, pune-i sotului tau piciorul in prag, asa nu se mai poate. Nu te supara, cumnatul tau da dovada de nesimtire. Stiu cum e sa stai in 2 camere si inca fara copil mic. Eu de cand sunt [gravi] dorm mai prost si sunt mai sensibila si m-ar deranja sa stiu ca in cealalta camera e cineva si nu pot sa ma desfasor. Am rezerve s-o chem pe mama la noi pt. ca nu-mi place sa stam inghesuiti, ce sa mai spun de altcineva. In perioada asta simt nevoia de liniste si sa nu ma bata nimeni la cap, e si dreptul tau. Daca cumnatul nu pleaca pana se naste bebe, pune-i patutul in camera ca sa-i planga noaptea in cap si sa se care o data de-acolo. Vorbesc serios. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Micky stii tu vorba aia romaneasca frate, frate dar brinza-i pe bani. Fumezi cind esti insarcinata pt. ca cumnatul te aduce la disperare??? Asta e f. rau pt. bebe, sper ca iti dai seama. Ameninta-l pe sot ca iti faci bagajele si te duci la mama sau cheam-o si pe mama ta la tine. Nu e normal. Esti prea buna iar oameni ca ei sint genul le dai un deget si iti iau tot bratul. AM si eu in familie asa ceva. In definitiv si ei sint adulti si trebuie sa traiasca pe picioarele lor. Ii ajuti dar pina cind? Inteleg daca tipul era necasatorit dar asa fiind ar trebui sa vrea sa fie cu nevasta si copilul lui nu sa va stea voua pe cap. Bun, daca sotul tau nu are curaj sa vorbeasca cu el, cumnata se complace in balacareala asta si nu e in stare sa-si rezolve problemel proprii, du-te mama la socrii si fa-le scandal! Poate mama sau tata celor doi baieti va gasi vreo cale sa puna ordine in asta. Ameninta-i ca daca nu rezolva problema i-o aduci pe Malina pe cap. Avind in vedere ca totul e in interesul nepoatelor poate ca nu vor zice nu. Daca nu ai curaj sa vrbesti cu ei pune-i pe ai tai. Cineva in familia asta trebuie sa ia taurul de coarne. Nu pricep de ce ti-e frica sa abordezi subiectul. E dreptul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, azi o va opera pe cumnata mea, inca 3-4 zile de spitalizare dupa care 2 saptamani de concediu pentru al meu cumnat iar cand va reveni in Bucuresti sigur voi pune piciorul in prag ca nu se mai poate. Sfaturile cu plecatul de acasa va rog eu sa nu mi le mai dati ca nu's bune cazul meu. Pe de o parte parintii mei stau in Pitesti iar eu lucrez in Bucuresti, deci se exclude naveta, pe de alta nu ma inteleg cu mama de nici o culoare asa ca mai degraba il suport pe cumnata-meu decat pe ea iar Malina inca n-a implinit un an si oricum ea n-are nici o vina pentru toata situatia asta ca sa fie plimbata pe drumuri de la unu la altul. Nici nu mi-a trecut prin cap vreodata sa plec de-acasa, si nici n-o voi face. Iar socrii n-au nici o treaba cu toata situatia asta, n-am la ce sa-i implic, si oricum ei sunt invatati sa stea asa claie peste gramada (scuzati expresia), ei stau intr-o casa la tara cu 2 camere (mult mai mici decat apartamentul nostru) 4 adulti si un copil, insa intr-adevar ei nu au posibilitati materiale prea mari. Nici lor nu le-as duce-o pe Malina, cu toate ca soacra-mea e super de treaba si am incredere-n ea mai multa decat in propria-mi mama (cand e vorba de avut grija de fata), n-au nici spatiu si nici conditii sa o creasca acolo. Oricum, intrasem sa va spun cu totul si cu totul altceva, dar m-am luat cu vorba: am un aliat acolo unde ma asteptam mai putin [:D]. Sa va povestesc ce pati al meu cumnat in week-end. Noi avem o pisica destul de cumintica dar cu oaresce crize de personalitate din cand in cand. Anul trecut, imediat dupa ce-am nascut a inceput sa se revolte (dar i-a trecut in cateva saptamani) si in loc sa-si faca nevoile la ladita (unde le facea de ani de zile) a inceput sa atenteze la lucrusorele fetei; am lasat de cateva ori scutecele pe masa din sufragerie pentru calcat si le-am gasit udate de mitzi. Asa ca noi am evitat sa mai punem haine pe acea masa, iar Tasha (pisica) nu si-a mai facut acolo nevoile de luni de zile. Numai ca al meu cumnat, din lipsa de dulapuri, si-a lasat acum cateva zile o gramada de haine pe acea masa (toate prospat spalat, ba chiar si-o pereche de blugi noi). Ghiciti cum le-a gasit sambata dimineata [:D][:D]. Abia m-am abtinut sa nu izbucnesc in ras.....sa mai zici ca animalele nu-si iubesc stapanul sau nu simt!! Mickyyy[gravi] (28 saptamani) si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...