Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004 (65)


Veve

Recommended Posts

Buna fetelor,
[s] Andreea[s]
Adina pe olita ca aia din poza data de Babee troneaza fiica-mea.Are in cutie pina si carte de studiat cind esti pe tron[:D]Cum e mai grasuta, gaza mea, ii cad bucutele in olita si ajung la senzor si cinta de cite ori se misca.A reusit sa faca pipi de citeva ori si cam atat.Nici nu m-am tinut de ea, am zis sa mai astept ca e micuta si o confunda cu jucariile. Firutza eu eram cu marul copt.Deci il pui pur si simplu in microunde.Eu am incercat reteta Ioanei cu merele puse intr-un vas cu un pic de apa si lasate cam 7 minute.Mi-au iesit tare bune.Azi o sa incerc si reteta ta, imi place ca ii scot cotorul, ca ieri ne-am luptat nitel cu samburii. Emilly cu gaza ei[9cer] Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, eu chiar olita din aia i-am luat Licuriciului. Sa va spun cum "canta": cand se aseaza pe ea canta putin si cand face ceva are n senzor si canta "triumfator" iarasi (cateva secunde, nu mult). E draguta ca e ca un scaunel si Laurei chiar ii place sa stea pe ea. Cere singura cand face c... dar nu stie de pipi inca. E bine si asa. Cateodata chiar ne pacaleste si cere fara sa faca nimic. Parti rele: are gaura cam micuta si pentru baietei cred ca e mai rau ca pot face pipi pe jos...nu stiu cum sa va explic (chiar daca are o aparatoare sa nu stropeasca, nu e prea buna). In schimb e usor de curatat ca se scoate numai partea de jos sa arunci ce e in ea. Alta parte rea: canta tot timpul, ca fica-mea se tot misca pe ea si olita e "trumfatoare" de cate ori o simte! Noi ne-am obisnuit cu ea dar e posibil sa nu va placa asa mult...eu zic sa mai cercetati piata. Catalina [hippi] si [copil] Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]Andreea[s]!!! La multi ani, fetita frumoasa[hippi]!!! Sa ai parte de frumos, bine si lumina in viata! Cristiana sa va traiasca minunea si sa va aduca numai bucurii in casa[flo]!
DARAEL-ilor [pup]!!! Este cea mai frumoasa veste pe ziua de azi[hop]. Ma bucur mult sa aud ca s-a refacut fericirea familiei voastre care nu se putea implini decat in trei[olala]. Sa va dea Dumnezeu gandul cel bun [ruga]. Rares este mai bine. Azi am trecut din nou de la agonie la extaz: de dimineata iar scaune moi, refuza orice lichid... dupa amiaza este vioi, a papat ceva, a baut apa si biberon de Milupa HN 25. De la 12 nu s-a mai culcat, semn ca este mult mai bine. Adriana[sofer] si [:o)] Rares (13.febr.2004) [url="http://community.webshots.com/user/adrinusa"]poze cu Rares[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana ma bucur sa aud ca Rares este mai bine.Cred ca nu ti-a mai trebuit cura zilele astea.Draga de tine prin ce ai putut trece... Sanatate maxima!![pup] Emilly cu gaza ei[9cer] Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona,noi am avut probleme cu burtica pe la 7 luni si de atunci...apoi si dr. de la Bucuresti ne-a zis sa le mai sterili pana la 2ani,auzi? si mi s-a parut prea prea... ** Astazi am fost,asa cum am zis, la dr. de la noi[Giurgiu] ne-a zis ca-i bronsita in rezolutie dar ne-a mai dat un antibiotic slab:cefaluxin,un humex si ketotifen,nu prea i-as da eu antib. dar ma mai gandesc ,el e in continuare vesel,papa bine se joaca...AAAAA![bis] surpriza:i-au iesit maselutele de sus,manca-l-ar mama si nici n-am observat de la inceput!Asa ce m-am bucurat...ce baiat mare am![voi ati luat asemenea medicamente?om fi noi prea obsedati,si ducem copilul toata ziua la dr.,??]In rest... Edi vorbeste pe limba lui dar e asa de serios,mai ales daca il aprobam,e un dulce,doar e al meu,nu?! cand il vad asa mic si facand lucruri asa de mari,imi vine sa-l rontai!!! [[pup][pup][pup]Firu@Edi mic si rasfatic[14 ian 2004][url="http://community.webshots.com/user/firutza"]foto edi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-a terminat saptamana asta pentru ca sunt stoarsa. Ieri seara nici nu am apucat sa intru pe forum, asa ca acum am mult de recuperat. Voi posta tot asa in volume, pentru ca Alex are grija sa imi inchida mereu calculatorul. In rest e bine, merge si merge, asa fara scop. Merge de-abusilea numai cand a picat si pana ajunge la un obiect sa se sprijine pentru a se ridica. Mai mult e greu sa va spun pentru ca nu am fost acasa. [s] Andreeea [s] La multi ani, sa fii sanatoasa, iubita si norocoasa. Cristina, sa va traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii. Rox si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, sanatate multa lui Cosmin. Uite asa suntem noi mamele instinctive! Babee, aveti grija si tu si puiul, sa va faceti bine. Tu fugi la niste analize, ca nu e a buna. Adriana, multa sanatate lui Raresel. Va mai sun sa va verific, ca uite pe aici nu mai apuc sa intru. Irina si Monica, va inteleg perfect. Eu simt asta de jumatate de an si de aceea mai am momente cand clachez. Rox si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] LA MULTI ANI, ANDREEA! SA CRESTI MARE SI FRUMOASA, S-ADUCI NUMAI BUCURII PARINTILOR TAI! [s]
[mamica] Tatiana si [copil] Clara Maria (31 ian 2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/tatianagut"]Album Clara 1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/tatianagut2"]Album Clara 2[/url][foto][url="http://community.webshots.com/user/bbianfebr2004"]Album grup 1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/bbianfebr20042"]Album grup 2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat eu sa mai scriu ceva mai devreme, dar nu mi-a trimis mesajul[bang]. Noi am fosr la dr de familie doar pt un consult amarat si ne-a vaccinat![bang] A zis ca e bine copilul, "curat" (se referea la caile respiratorii, desigur[:D]) si ca nu este cazul sa mai asteptam, asa ca nici n-am apucat sa.....zicem pis! Sebi s-a purtat eroic: a tipat doar cat a simtit intepatura si atat! N-a plans deloc, ba chiar a iesit zambind din cabinet. Sa vedem cum vom trece de noaptea asta..... O fi bine sau nu, noi i-am bagat totusi un supozitor cu paracetamol, preventiv. Ramona, m-au trecut o mie de fiori cand am citit cum se poarta Maysa la atata timp dupa intarcare!!![:I] Nici n-am cuvinte sa exprim ceea ce simt in legatura cu acest subiect...sensibil.... Helen, [:-)))] rasu'-plansu'.............. Ma bucur ca se simt ceva mai bine copilasii care au fost bolnaviori![flo] [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis] Neatza! Asta am primit pe mail: Subject: Scufita Rosie - Analiza Psihologica... > > > Date: Scufita Rosie este fetita cuminte. > > > Analiza: Din start ne dam seama ca este vorba despre o minora de care > > > copiii, in rautatea lor, si-au batut joc cu aceasta porecla, probabil > > > din cauza unei caciulite rosii crosetate de mamica ei, pe care fetita > > > o poarta des din cauza unei sensibilitati fizice la frig in regiunea > > > craniului. > > > Asadar avem de-a face cu o bolnava marginalizata si descurajata de > > > societatea din jurul ei. > > > Date: Scufita merge zi de zi cu cosuletul cu mancare la bunicuta care > > > locuieste in padure. > > > Analiza: Nici o bunica normala nu locuieste in padure. Singura > > > explicatie este ca aceasta bunica a primit in urma retrocedarilor > > > cateva hectare de teren impadurit. Este stiut ca taranii nu se gandesc > > > mult ca sa prade padurea de lemne, mai ales inainte de venirea iernii. > > > Asadar aceasta bunica este o scorpie zgarcita care si-a facut casa in > > > padure (oare nu tot din lemn taiat fara aprobare de la Ocolul Silvic?) > > > si sta acolo ca sa-si pazeasca avutul. Teoria ca este vorba de o baba > > > ticaloasa se verifica prin faptul ca in loc sa plateasca un serviciu > > > de livrare la domiciliu a hranei, a silit-o pe nepoata ei (o fiinta > > > neajutorata si > > > bolnava) sa faca zilnic naveta din oras in padure, fara sa-i pese de > > > pericolele la care o expune pe biata fata. > > > Date: Scufita Rosie se intalneste cu lupul care o descoase in privinta > > > drumului ei. > > > Analiza: Deja intram intr-o zona a fanteziei bolnave. Unu la mana ca > > > in Romania lupi mai sunt tare putini, doi la mana ca se feresc de om > > > ca de dracu iar trei la mana nu vorbesc si chiar de ar face-o, ar > > > intreba de cel mai apropiat braconier sau cadavru bun de rontait. > > > Singura explicatie este ca Scufita Rosie s-a uitat atat de mult la > > > Animal Planet incat cunoaste obiceiurile lupilor si le poate intelege > > scheunaturile. > > > Date: Lupul o ia inaintea Scufitei care se opreste la cules de flori, > > > isi preface vocea, intra la bunica, si o inghite. > > > Analiza: Nu mai stam sa analizam faptul ca multe flori prin padure > > > nu-s, numai in luminis. Dar trebuie spus ca nu e frumos sa inveti > > > copiii ca e in regula ca atunci cand ai o treaba de facut, sa te > > > opresti la cules flori fara sa stii daca nu-s cumva specii protejate > > > si in consecinta, pe cale de disparitie. > > > Lupul in schimb pare un personaj menit sa fie bataia de joc a > > > creatorilor de basme. Daca citim si "Cei 3 purcelusi" sau "Capra cu 3 > > > iezi" observam un model bine definit. Lupul este un individ manat de > > > dorinta perpetua de a navali in casele oamenilor. Foloseste toate > > > tertipurile: imita voci si daca nu-i iese, vadit frustrat, face casa > > > praf. Concluzie: Lupul este comis-voiajorul actual. Bunica musca > > > momeala si-i da drumul. Iata cum este prezentata imaginea unei > > > persoane in > > > varsta: o senila care nu stie sa faca deosebirea intre un urlet de lup si glasul propriei nepoate. Cu aceasta imagine vor ramane copiii > > nostri. > > > Date: Lupul se imbraca cu hainele bunicii, se pune in pat unde il > > > gaseste Scufita Rosie. O ademeneste prin vorbe sirete sa se apropie si o inghite si pe ea. > > > Analiza: Asta intrece orice rusine. Sa-l dea pe lup drept travestit, > > > ei asta inca nu am mai auzit. Ce fel de minte bolnava poate spune la > > > copii asa porcarii? Iar dialogul purtat cu Scufita e plin de aluzii > > sexuale: > > > toate la lup sunt mari, urechile, labele, dintii, si mai ce?! Iar el > > > raspunde invariabil cu minciuni menite sa o aduca pe Scufita in pat > > > langa el. De aici deducem: corupere de minori si perversiuni sexuale! > > > > > > Date: Apare vanatorul care impusca lupul si le elibereaza pe Scufita > > > Rosie si bunica. > > > Analiza: Ce cauta vanatorul in casa bunicii? Doar daca n-a venit cu > > > gand ascuns. Apoi ce cauta la vanatoare de lupi pe proprietate > > > privata? Din doua una: sau e un braconier nenorocit sau e un stab mare > de la Bucuresti care plateste sume imense doar pentru satisfacerea > > > nevoilor sale sadice. In oricare dintre variante, ar trebui sa fie > > > infierat de creatorul basmului si nicidecum glorificat pentru fapta sa > > mareata. > > > > > > Finalul povestii este sinistru: lupul zbatandu-se in ghearele mortii > > > (si ne mai intrebam de ce avem copii dereglati din toate punctele de > > > vedere) "elibereaza" cele doua femei. Adica avem oroarea sa asistam la > > > aparitia a doua fapturi partial digerate care se pare ca nu au murit > > > ci cu nonsalanta isi reiau firul vietii. > > > Asemenea inchipuiri a unei minti bolnave se servesc zilnic copiilor > > > intre 2 si 7 ani. Nici nu mai vorbesc despre marea oroare a > > > literaturii mondiale:"Alba ca Zapada" - auzi Alba si ea traieste in > > > padure cu 7 barbati. [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...