Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Die Schweiz-La Suisse-La Svizzera (6)


Recommended Posts

Danielutza, uite ca n-am citit mesajul tau decat acum. Iti spune o experta in diabet sa nu-ti faci nici o grija. Cand am nascut-o pe Malina, am stat 4 luni in spital. tot atata- ba inca mai mult, a stat o tipa Dana, care avea diabet de ani de zile. Stand langa ea zi si noapte atata timp, am invatzat o multzime despre graviditatea la diabetice. Deci, daca Doamne fereste ai diabet, nu se transmite sub nici o forma si asta pentru ca-i fetita. Daca era baiat, existau toate riscurile, dar se stie ca pe linie de boli fetitele mostenesc pe tati si baietzeii pe mame. Deci nici o grija, Isa este bine. Nu te speria, asha fac astia un tamtam si te baga in boale. tu stai linistita si incearca sa mananci multe fructe si legume (face bine la constipatie) si poate si cate-o plimbare de vreo juma de ora pe zi. Si lichide cat de multe. Hai te pup si multa sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ana, sa-ti traiasca finutza!! Mi-a scris si mie azi Elisa, da am venit tirziu de la migro si n-am mai avut timp s-o sun. Dane, nu te mai agita, ca faci rau la bebe, asa e, cum zice Ana. Iar pt constipatie, likide cit de multe si fructe- incearca sa bei dimineata o cafea, cu sau fara cafeina, poate te ajuta. Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet fetelor pentru incurajari. Eu de fapt nu mincam aproape deloc dulce, greseala a fost ca mincam cam multe cartofi coapte in jar, asta pentru ca era singura mincare care nu-mi dadea arsuri la stomac. De ieri am intrat la regim, asta facut dupa capul meu, fara dulciuri, putzina piine aproape deloc, cartofii i-am taiat de pe lista mincarurilor. Voi incerca sa maninc peste, carne fiarta sau gratar si cit mai multe fructe. Am sa incerc sa vad daca pot sa maninc portocale, pentru ca imi faceau acid in stomac si nu le suportam. De frica nu am mincat decit mere, pere si kiwi. Doctorul m-a atentzionat, pentru ca de pe 26 ianuarie pina pe 9 martie, am luat in greutate 4 kilograme, cred ca mi se trage si de la faptul ca pina in ianuarie tot ce mincam dadeam afara, iar acum ca ma simt mai bine am inceput sa maninc. Sper sa nu devin paranoica, dar cred ca mi-e frica pentru bebelusha, si am ramas cu aceasta frica de cind am pierdut acum doi ani o sarcina. Dar vorba voastra sa am grija de fetitza, sa zimbesc pentru ea, sa gindesc pozitiv si totul va fi bine. Va multzumesc inca o data pentru incurajari si va transmit multzi pupici de la mine si Isabella [pup][pup][pup] pentru ca sintetzi alaturi de noi. Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Danelutza, Sa nu cumva sa-ti treaca prin minte sa tii regim sau sa faci cura de slabire ! Tot ce mananci este foarte important pentru bebe si nu pentru tine. Am uitat sa-ti spun ca e bine sa mananci si sardine in fiecare zi, sau aproape in fiecare zi, pentru ca (mi se pare, nu-mi mai aduc aminte bine) contine acid folic. Eu aveam un tabel acasa cu ce ar trebui sa nu lipseasca din alimentatia unei femei insarcinate. Daca vrei, spune-mi, il caut si-ti scriu alimentele (ce aport iti aduce fiecare aliment) si aproximativ, cantitatile. Daca nu poti sa mananci portocale, bea macar un pahar de suc de portocale pe zi. Multa sanatate si ai grija de tine, Carmelica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc mult pentru sfaturi Carmelica, voi tzine cont de ele. De fapt nu am de gind sa tzin nici o cura de slabire, voi minca piine mai putzina si cartofi doar o data pe saptamina. Voi inlocui acestea cu peste, fructe, brinzeturi. Mi-a spus azi un medic, ca a minca multe cartofi e ca si cum as minca glucoza, de fapt cred ca de aici mi se trage. Asa ca azi am mincat peste si doar o feliutza de piine, un mar si o para. Sper ca sa dea rezultate. Multzumesc inca o data si pupici. Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca finutza Lorelei ![flo] Daneluza ai luat 9 kg,eu nu cred ca e mult.Eu am luat 20,o cunostintza 30,si-am mancat mult dulce.Bineintzeles ca am ramas cu vergeturi,asta-i partea nasoala. Sper sa n-ai nimic grav[flo][gravi][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Syd, problema e ca doar intr-o luna jumatate am luat patru kg. Vad ca deja am reusit si in aceasta saptamina nu am luat in greutate aproape nimic, am inceput sa maninc cit mai normal posibil si atunci cind bebelusha mai vrea, ii dau fructe. Acum astept cu emotzie ziua de vineri cind ma duc sa fac analizele pentru diabet, cica trebuie sa stau de la 7.30 pina la prinz la spital. Sper sa dea doamne, doamne sa fie totul in regula. Pupici de la mine si de la Isabella [pup][pup][pup] Apropo, fetelor cum v-atzi distrat de ziua femeii ? Aaa, si sper ca atzi avut grija sa betzi si pentru mine un paharel de... sampanie. Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis tuturor fetelor care s-au trecut pe lista linkurile cu poze (in afara de voi ca le vedeti aici[il]).... dar am cateva probleme cu adresele de email ale mihaelei S, ale cristianei bucur si ale cameliei diethelm. Cine cunoaste adresele lor sa mi le spuna corect in privat. (imi este greu sa deslusesc scrisul lor) pup Adela [cit] , mamica de Julia [zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adelushule, multzam de poze si de complimente, m-am roshit toata [pup] Fetelor, am fost azi si mi-am scos soacra la plimbare la Bodensee. o vreme fainaaa, de nu se poate. Voi cum petreceti zilele astea superbe? mi-am mai cumparat azi panselutze muuuulte pe care le plantez maine in fatza casei. asha ca maine am program administrativ. Pupici si numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, cum e vremea la voi, ca la mine e cald de parca ar fi iulie. Ei si daca tot e iulie, insemna ca eu deja am nascut, iaca m-a batut soarele in cap si delirez. Va astept sa vizitatzi "Swiss in miniatur" si daca tot venitzi nu uitatzi sa ma vedetzi, adica sa trecetzi si pe la mine. Miine am o zi grea, tinetzi-mi pumnii ca merg sa fac analizele. Cu greutatea stau bine, de miercurea trecuta pina acum nu am mai pus nici un gramuletz pe mine, am inceput sa ma uit ce maninc si ce nu. Va pupicesc dulce si va doresc vreme buna ca aici si o primavara calduroasa. Si nu uitatzi ca va astept sa ne plimbam pe marginea lacului, asta e cam la 500 de metri de casa mea. Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...