Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Die Schweiz-La Suisse-La Svizzera (6)


Recommended Posts

Anita, daca n-ar fi vremea asa de urita in tara mai ca te-as invidia ca te duci acum, io de-abia in iulie merg [:D] Drum bun si aveti grija de voi [pup] Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, mi-e tare jena sa apelez pt asa ceva la voi ca io una mi-s timida si sfioasa, dar daca ar fi pt mine mai bine as muri de foame, scriu acest mesaj pt o fetita, Maria, are 2 ani si o luna si are nevoie urgenta de operatie pe cord ca sa traiasca, iata un fragment din trista ei poveste: .... Au fost 'pasate' de la o clinica la alta, de la un spital la altul, si mereu cu aceeasi precizare: 'reveniti peste cateva luni..' Si intr=atat de lung si dureros a fost periplul, incat micuta Maria incepe a tipa numai cand zareste peretii albi ai vreunei clinici. Am inteles din spusele mamii, ca la efecturea unei proceduri Dopller, s-a constatat ca la fetita ei nu prinde anestezia. Atunci, exista un mare semn de intrebare privind desfasurarea operatiei... stiind foarte bine ca nu poti opera pe cordul deschis al unui copil, acesta constient fiind. I s-a garantat ca micuta Maria va trai sigur pana la 2 ani, ea deja implinind luna asta 2 ani si o luna; in plus, operatia trebuie facuta cat mai repede, intrucat datorita agravarii bolii <<mama Mariei relata ca aceasta in ultimele zile incepe sa se invineteasca usor in jurul guritei>> copila scade din greutate fapt care poate face imposibila operatia <<este necesara o anumi agreutate>>. Stiu ca fiecare are probleme si ca banii din strainatate sunt foarte greu de trimis deoarece sunt comisioanele mari, dar o fata din USA m-a incurajat sa va scriu. Ele fac o cheta si trimit banii pe o fata care o sa vina curand in tara. Nu ma pricep sa popularizez cazuri umanitare, poate sunt stangace, insa mereu imi zic ca Maria merita. Mi-a dat de inteles ca as avea mai multe sanse in comunitati, ca stiu sa se mobilizeze si-s unite. Toata povestea ei o puteti citi aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46110&whichpage=1 Iar pe pagina personala este si dosarul medical. http://quasar.lx.ro/ Imi cer iertare ca am intervenit cu asemenea mesaj si va multumesc ca l-ati citit. Cu respect, Adina. Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Slaba miscare in zona asta, unde atzi disparut mai fetelor, mai [fuga] [?] Ma poate ajuta si pe mine cineva cu raspunsul la o intrebare ?! Vreau sa vina mamitzica mea sa stea vreo doua luni aici, in afara de bilet dus-intors trebuie sa-i mai trimit ceva, vreun document, sau e suficient biletul la aeroport ? In sperantza ca cineva va citi mesajul meu si ma va putea ajuta cu un raspuns, va doresc o saptamina buna si calduroasa, ca aici la mine tare e urita vremea. [pup][pup][pup] Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Syd, nu-s "pe-acolo", dar poate ca nu am- io personal [;)]- timp si kef sa scriu peste tot! [hot] Si ca sa dau raportul, sa nu mai fiu invinovatzita ca umblu creanga pin alte locuri si nu dau cu subsemnatul p-aci [:D], trec la raport: is racita! Si kupiii la fel, a doua raceala in doo saptamini...La mine e pe trecute, da plozii mei au neshte verzituri pe post de muci, se vede c-a venit primavara, ghioceii le mai lipsesc! [:D] In rest, asteptam caldura, ca m-am saturat de frig, vreau soare firbinte, ca me-am loat fo doo pareki da papuci noi si vreau sa ma fudulesc cu ei! [:D] Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dane, trebuiesc bani- 100 de euro pe zi, de obicei lumea are 500 de euro, pt cinci zile [;)]- sau invitatie. Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc mult Iren pentru raspuns, adica am sa-i fac o invitatzie, vad eu cum. Mama a venit aici acum doi ani, dar stii se facea invitatzie prin ambasada, acum ca s-a schimbat treaba cu viza s-a schimbat si cu invitatzia prin ambasada. Inca odata multzumesc si ai grija de tine si bebelushi ca e atit de periculos timpul asta. Aici o zi e soare, doua ploua, e mai rau ca in martie cind erau zilele babelor. Am sa trag si eu cu ochiul pe la Casa romanilor, ca doar sint tot romancutza si dupa cum am scris cind vine bebitza, o fac si pe ea romancutza, asta in afara de italianca, ca romancutzele sint si vor ramine frumoase[ispita]. [pup][pup][pup] Daniela [gravi] si micutza ISABELLA din burtica (DPN 15.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dane, ai rezolvat cu invitatia? Io am trimis invitatia pentru mama- in engleza, ca sa intzeleaga ambele parti de la vama [:D]iar mama a legalizat-o la notariat- unii spun ca trebuie tradusa in germana sau romaneste, da nu-i neaparat necesar...Deci, inviatzia trebe legalizata, io am legalizat de doo ori (invitatzii diferite, pentru mama si prietena mea, care n-au venit in acelashi timp) o data aci, la notariat, o data in Ro, depinde de cine raspunde la telefon la ambasada Ro din Berna... Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...