Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2004 (35)


Recommended Posts

Grate- multumesc mult pentru programul de culcare-sculare. Intr-adevar ai dreptate, pana la urma probabil ca o sa mearga, doar trebuie sa perseverez! Am vazut ca ai intrebat-o pe Sandra de calatoria cu avionul- MAria mea a zburat la 6 luni cu avionul si a fost foarte bine. I-am luat niste jucarii cu care sa-si omoare timpul. Pentru ea nu mi-au dat loc in avion. Oricum pana la 2 ani trebuie sa tii copilul in brate, pentru ca el nu poate fi legat cu centura de siguranta, in rest sa ai schimburi cu tine in caz ca da pe el (Maria mea nu s-a murdarit sau udat, dar a varsat un pahar cu suc pe sora-sa, asa ca bine ca aveam schimburi si pentru Ioana) In rest trebuie sa te inarmezi cu rabdare si daca ai putea sa mai ai si pe cineva cu tine ar fi extraordinar. Pupici! Irinel- sa stii ca si Maria a avut dureri de dinti destul de mari, dar culmea nu noaptea, ci ziua, iar acum cu dintii de sus, roade tot ce ii pica in manuta. Pupici Madutza-sanatate multa Mariucai-sa stii ca daca vei face un tratament de imunizare va fi foarte bine. Acel tratament este cel mai bine sa fie facut in toamna. Pupici multi! Ioana-25 de ani- La multi ani!!!! ce varsta frumoasa eu am 30 si deja ma simt batrana. Pupici! Claudia- te inteleg foarte bine cu rontaitul lui bebe de tzitzi, ca si eu am trecut la primul copil prin asa ceva si am alaptat pana la un an su eram facuta franjuri-si unde mai pui ca Ioanei i-au iesit primii dintisori la 4 luni. Deja Mariei ii dau doar din biberon (adica imi trag laptele si apoi ii dau, pentru ca nu mai pot sa suport) Pupici multi Laureta-multa sanatate la toata lumea Iulia-pupici mui Tommy Curajosul Madisor-Felicitari pentru cei 8 pasi si pupici printesei tale. Tare harnica mai este!! Sandra-Intr-adevar numai belele! Imi pare tare rau pentru cele intamplate. Cu bebele tau, lasa ca poate va reusi pana la urma sa manance toate astea, dar cand va mai creste. Bine ca nu are alte lucruri mai grave. Pupici multi lui si voua. Noi suntem sa zicem bine, chiar daca aseara pitica mea mi-a facut 38 si azi am fost la doctor-cica de la dinti (el zice ca ii vor iesi 4 odata) Incercam si noi sa schimbam programul de culcare cum ne-a invatat Grate si mai incercam sa scoatem suzeta!!!Chiar fetelor, la voi bebeii vor suzeta ca la noi este tragic daca nu o are in timpul noptii? Noi deja am scos masa de noapte. Adica mananca ultima masa pe la ora 22.00 si urmatoarea masa pe la ora 8.00 de dimineata. Progresam destul de bine in ale mersului. (incet dar sigur) Cam asta este despre noi!!! Va pup mult si va mai scriu! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ralu, ce bine ca ai reusot sa-i scoti masa de noapte!! Cum ai reusit? Lasa ca ies ei si dintii si o fi mai bine pe urma!!! Ioana, tu vorbesti serios? a mancat popcorn? Nu s-a innecat cu ei?[:D] Noi tocmai am venit de la cumparaturi. Mergem in dfiecare sambata la un magazin care vinde numai produse organice. Gasesti de toate, dar in special fructe si legume. Si sunt atat de bune!!! Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI!!! DAVID!!! Clau, ce sa zic. Cand l-am intarcat pe Andrei credeam ca o sa fie super greu, dar totul a venit de la sine. Si Andrei era innebunit dupa tzitzi, dar incet incet am reusit sa-l fac sa accepte biberonul si sa renunte la tzitzi. Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor de ieri si de astazi! Ralu, merci pentru raspuns. Calatoria voastra a durat 6 ore, nu e chiar asa de mult, a mea va dura 14 ore cu escale cu tot si nu prea stiu cum ma voi descurca cu bebe in brate, mai ales ca acum are mania trasului de par. Ma trage de par de vad stele verzi si mai e si bucuros/fericit pe de-asupra. Cred ca dormi excelent acum ca i-ai scos masa de noapte. Bravo! Va urez sa iasa dintisorii mai repede si vei respira si tu mai linistita.Sanatate Mariei![:X] Dana, am uitat sa-ti zic sa folosesti chedar cheese ca este mai fin si se topeste in gura la bebe, nu este nevoie sa-l mestece prea mult. Imi spui si mie cum se numeste magazinul respectiv, poate este si la noi o filiala, ca tare ma topesc dupa produse organice.Pupici lui Stefan![:X] In privinta diversificarii, cred ca nu am ce adauga, decit ca noi mai luam o gustare pe la opt sa ne tina de foame pentru noapte si mancam "finger foods"(pufuleti pentru bebei, biscuiti,cascaval si mar dat prin razatoare). Cu acestea din urma trebuie atentie mare si sunt anumite conditii pe care bebelul trebuie sa le indeplineasca pentru a i se da, plus cascavalul trebuie sa fie chedar, iar marul moale. Fetelor, vreau sa va zic o constatare pentru cele ce alapteaza. Am tot mancat mai putin, mai fara grasimi ca sa slabesc fiind sigura ca dieta mea nu afecteaza laptele(informare din carti, de la medic) si sa va spun sincer fetelor, nimic mai eronat. Cum mananc un pic mai bine, copilul se simte mai satul si doarme mai bine iar atunci cind maninc mai putin si mai fara grasimi, copilul devine mai agitat, sanii ma dor,laptele e mai apos,etc. Nu zic ca voi incepe sa maninc foarte mult, dar fetelor, mai sunt trei luni si nu merita sa-mi jertfesc starea copilului meu pentru o dieta stupida. Asa ca fetelor, ne revedem la concursul pentru slabire peste trei luni si juma, pina atunci, vreau sa-i dau lui bebe lapte de calitate.[pup] Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004) http://photos.yahoo.com/gratepeter
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grate, cred ca mi-a scapat mie ceva sau spuneai pe undeva ca mergi in Romania? Ca am dedus din ultimul tau mesaj . Si eu vreau sa merg in vara asta. Cand Andrei avea 7 luni atunci am venit pentru prima data in Canada si a fost bine ca a dormit. Cand am mers dupa un an in vizita, pe drum incolo a fost excelent, dar incoace a plans mult. Oricum una peste alta cred ca,,, cu cat e mai mic cu atat mai bine. Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grate, pe mine m-a distrat ca ai spus ca am un baiat care seamana cu o fata. Nu am vrut sa fie luata ca o obiectie, si nu m-am suparat de loc. E adevarat ca scriu mai rar. Dar cand am timp imi face placere sa va citesc si sa mai si raspund uneori. La baiatul tau i-au iesit toti dintisorii si nu se mai trezeste noaptea? Acum esti linistita , poti sa dormi noaptea fara probleme. Referitor la alaptat ai dreptate, ce maninci tu se regaseste in lapte. Curele de slabire nu sunt indicate pe perioada in care alptezi. Poti pierde laptele. Dana , sper sa vina timpul si sa renunte ea la titi fara prea mult plans. cand o vad ca se prinde de picioarele mele , iar cand o iau in brate cauta cu gura sa suga, prin tricou. Daca refuz , incepe sa planga. Nu se multumeste cu biberonul. si de cele mai multe ori cedez. Cred ca nu e pregatita sa renunte la san. Sandra, am incercat sa ii mai dau cate un pic, iar cand nu mai suport intrerup. Incepe sa planga uneori dar si mie imi vine sa plang. Imi pare rau de ce s-a intimplat bunicii tale. La varsta asta nu se mai vindeca rupturile de oase si e un chin sa stai tot in pat. Si mama ta bolnava, off off. Uneori viata este dura cu noi, cu cei dragi noua. Claudia si [copil] Alexandra ( 8 iunie 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudiafilipescu/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca va raspund "pe fuga acum".. Ralu tu ai zburat putin si de asta nu ti-au dat patutz.... Grate sa stii ca parca ai nostri bebelushi seamana....si george ma trage de par...acum sa-ti raspund si la intrebari....Eu am facut escala in viena si mi-au dat patut pana acolo...din Viena pana in Romania nu mi-au dat ptr ca dupa cum ii spuneam si lu Ralu am facut putin din Viena pana in Romania...Tu unde faci escala?a..mai conteazasi cate kg si cm are bb....patutul nu e foarte mare...al meu incapea la fix in el si acum ca e mai mare nici nu mai are stare ....eu l-am folosit decat 1 ora(mai mult nu a stat)...si dormea atunci....nu putea sa se intoarca si se trezea....pana la urma a dormit la mine in brate...acum cand m-am intors am avut noroc ca am gasit loc liber langa mine... si am putut sa ne intindem si noi mai mult cu jucariile si cu biberoanele....etc...o sa ti se dea in avion o jucarie sau doua dar cel mai bine sa-i cumperi si tu inainte sa plecati si sa nu i le arati pana in avion...alta problema mai e si mancarea...eu nu am putut sa-i dau mancarea din avion...si am avut mancare preparata acasa in borcanele...hai ca te descurci tu....[pup]..daca mai ai intrebari iti raspund cu placere...... George a suportat foarte bine schimbarea de fus orar...nu am avut absolut nici o problema....Daca seamna asa bine poate nici tu nu o sa ai probleme[;)] O sa revin saptaman viitoare cu poze noi si povestiri despre copilul meu super atomic{:D] Pupici [pup] mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Grate, cred ca Ralu a zis ca MAria a calatorit cu avionul cand avea 6 LUNI nu ca a calatorit 6 ore, durata n-a precizat-o. Oricum s-ar putea sa nu fi fost drumul asa lung cum va fi pentru voi. Si noi voiam sa mergem in primavara in Romania si am renuntat gandindu-ma pe de o parte la drumul lung, dar mai ales la diferenta de fus orar (o data la dus si o data la intors) si la faptul ca totul ar fi nou pentru Danut acolo si este intr-o perioada in care e foarte reticent cand e vorba de oameni straini. Oricum abia astept sa mai treaca un an, sa ne ducem cu el sa il vada si familiile noastre. Sandra, imi pare rau pentru necazurile tale si ale familiei tale. Sanatate multa lui George si bineinteles si bunicii si mamei. CUm arata dermatita lui George? Dana, uneori ma gandesc sa nu fiu deplasata cu sfaturile dar de multe ori am aflat lucruri utile de pe forum si ma gandesc ca unele lucruri pe care le observi la copilul tau se pot dovedi utile si altor fete, chiar daca, evident, nu se poate aplica totul la toti copiii. Pupici plimbaretului tau cel mic. Ralu, cum ai facut sa renunti la masa de noapte? Maria nu se trezeste noaptea deloc? Grate si al meu ma trage de par de ma omoara si e atat de fericit cu toate protestele mele... Si cu toate ca ii tai unghiile des, nu stiu cum reuseste ca ma si zgarie, are niste gherute de pisicut... Pupici la toate, ma duc la nani ca e tarziu... La multi ani sarbatoritilor! http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...