Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

de ce ne inseala barbatii?


Recommended Posts

Cred ca explicatia cea mai buna a oferit-o mariagi prin citatul ales. Mi se pare adevarul absolut in domeniu, pur si simplu noutatea, chiar daca inferioara persoanei de langa tine, poate fi mai atractiva. Pur si simplu pentru ca este noua. Sa dau un exemplu, poate banal, dar care pe mine m-a marcat. In vizita pentru prima data la una din actualele mele prietene de suflet, ii admiram televizorul, ceva imens, gen ecran de cinema. Eram extaziata si dupa cateva ore presarate cu laude pe care nu mi le puteam abtine, imi spune urmatoarele: pe mine nu ma mai impresioneaza, la inceput faceam la fel ca tine, dar acum mi se pare ceva atat de obisnuit ca nici nu il mai bag in seama. Si dupa o pauza, adauga: este exact ca intr-o relatie, la inceput esti extaziat de celalat, pentru ca pe urma sa te obinuiesti cu el si sa nu ti se para ceva iesit din comun, si sa iti placa altceva, poate banal, dar NOU. Avea dreptate. Din cauza asta la inceput se ofera atat de multe atentii reciproce care vor scadea inevitabil in intensitate, din cauza obisnuintei. Din cauza asta inseala barbatii (si femeile), nu neaparat pentru ca nu si-ar mai iubi jumatatea. Parerea mea. http://community.webshots.com/user/kristina_deppner Angelique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by sasuke
Mai adaug shi eu un motiv ! ...da' sa nu datzi cu pietre ca nu e chiar ceva de genul "esperientza personala"... Nu credetzi ca e posibil ca cineva, barbat sau femeie, nu conteaza, casatorit(-a) fiind, shi chiar fericit(-a) in casnicie ...pur shi simplu sa se indragosteasca (si ...) de altcineva...Pur shi simplu !? Nu cunoashtetzi astfel de cazuri ? Eu chiar cunosc pe cineva in situatzia asta ... shi nu shtiu daca e chiar de compatimit situatzia... SaSuKE
este posibil. dar in functie de cit este de complicata...situatia cam este de compatimit. *********************** ooooo....aceste cuvinte ne doare! http://community.webshots.com/user/s_b2702
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pegeam] Sa invatam sa ascultam si sa raspundem reflexiv!
Este oare posibil sa ai relatii sincere? Presupunerea este ca toata lumea sa fie sincera. Adevarul este ca, foarte putini oameni sunt sinceri. Si principalul motiv pentru care oamenii nu sunt sinceri este ca urmarile sunt mult prea grave. Foarte multi barbati simt ca femeile isi doresc si au nevoie sa fie mintite deoarece nu pot primi adevarul adevarat. Multi barbati se tem ca daca le vor spune partenerelor lor tot ceea ce se intampla in vietile lor sau care sunt adevaratele lor sentimente, cu siguranta le vor supara pe acestea. De fapt, multe femei isi folosesc emotiile pentru a-i controla pe barbati - si pentru a controla relatia. Ele cer raspunsuri concrete de la barbati si se simt devastate daca acestia nu le ofera. Si apoi sunt complet surprinse de faptul ca partenerii lor se inchid in ei si refuza sa vorbeasca.[pup] Mamica cu copilasii [bonjovi]si[bis]
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere (I. L. Caragiale)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

>Conform unui sondaj realizat de mine printre colegi, prieteni, amici de-a lungul timpului am ajuns la urmatoarele concluzii: 1. curiozitate 2. placere 3.din obisnuinta In primul rand eu cred ca putem discuta si la modul general, nu doar despre barbatii care inseala ci despre barbatii si femeile care inseala; barbatii inseala cu femeile, nu-i asa? Deci cum putem sa vorbim doar despre barbati, cand ei inseala cu... femei? Mie imi pare a fi o problema a ambelor sexe, in egala masura.... Dar sa lasam aceste observatii deocamdata... Eu cred ca aceste motive prezentate mai sus, in punctele 1, 2 si 3 sunt printre ultimile pe lista.... Printre primele motive, dupa parerea mea, se afla: LIPSA DE COMUNICARE si SUPERFICIALITATEA, IMATURITATEA. La inceput, in general, relatia sexuala se bazeaza foarte mult pe atractia sexuala dintre cele doua trupuri. Cu trecerea timpului cei doi se maturizeaza si, daca totul decurge bine, creste respectul intre parteneri. Astfel ca fiecare descopera in sufletul celuilalt din ce in ce mai multe lucruri frumoase. Dar nu se poate ajunge la un astfel de respect fara bunavointa, iertare si cerere de iertare, rabdare s.a.m.d....adica EFORT. Daca omul respinge efortul atunci se aluneca pe panta superficialitatii, care indeamna catre cele mai comode solutii. Si, dupa cum se stie, de cele mai multe ori solutiile comode nu sunt si cele mai bune. ...Iar o solutie comoda este sa-ti inseli partenerul in speranta ca-ti vei gasi multumirea, fericirea. Dupa parerea mea o relatie sexuala este o exprimare a ceva ce exista deja - iubirea adevarata intre cei doi -, si nu un mijloc de a ajunge la iubire. Apoi...iubirea, prin natura ei, este libera si nu se vrea ingradita de nimic. Si tocmai aceast aspect, al libertatii iubirii, vine in contradictie cu inselatul! Cel care inseala este obligat sa minta cu privire la sentimentele si timpul petrecut cu "celalalt"; este evident ca nu se simte in largul lui sa-si exprime sau sa-si justifice fata de partenerul de casatorie ceva din cele de mai inainte. Apoi...minciunile acestea se cer intretinute - o minciuna are nevoie de cel putin o alta minciuna care s-o "acopere", astfel ca numarul minciunilor tot creste - asa ca viata celui care inseala devine tot mai obositoare sufleteste, se complica... Interior el nu este prea multumit, pentru ca el de fapt se afla in situatia de a inseala pe toata lumea: a) inseala partenerul de casatorie cu altcineva; b) inseala pe "altcineva" cu partenerul de casatorie... ; c) traind o astfel de viata, in care nu se poate manifesta sincer, rezulta ca se inseala si pe sine! Pe cine poate multumi o astfel de situatie? >nu am auzit nici o replica "nu stie/nu gateste bine,nu este o mama buna,nu este frumoasa,nu are mba si de aceea am inselat-o" Nu cred ca se pune problema asa: "Ca nu stie sa gateasca, ca nu este frumoasa, ca n-are mba s.a.m.d." In viata invatam permanent, nu-i asa? In general fetele nu-si prea petrec timpul dinainte de casatorie intr-un "studiu intens" cu privire la un gatit desavarsit; de multe ori acest lucru este lasat chiar pe ultimul plan, ceea ce nu este chiar de laudat... Dar, pe de alta parte, eu cred ca baietii nu sunt din cale afara de pretentiosi; ca baiat, si o felie de paine cu ceva pe deasupra daca-ti serveste iubita la masa ti se pare ca-i cea mai buna mancare din lume - si asta pentru ca iti vine s-o "mananci" pe fata, atat de frumoasa si buna ti se pare! Sigur ca si fata depune la randul ei un efort in a se perfectiona in privinta gatitului, ceea ce-i foarte bine! Dar nu cred in nici un caz ca eu, ca baiat, trebuie sa-i reprosez fetei ca nu-i desavarsita in arta gatitului! Daca voiam neaparat sa ma insotesc cu o gospodina desavarsita, trebuia sa am intelepciunea de a cerceta acest lucru inainte de casatorie, si nu dupa! De aceea eu cred ca aceste aspecte isi gasesc usor rezolvarea in bun simt si in iubirea dintre cei doi. Apoi "ca nu este frumoasa"... pai cum nu e frumoasa? Inainte de casatorie era frumoasa, si apoi - brusc - nu mai este?! Cum vine asa? M-a fortat cineva sa ma casatoresc cu ea? N-am gasit-o chiar eu pe fata frumoasa, si tocmai de aceea m-am hotarat sa-mi petrec restul vietii alaturi de ea? Ei bine, nici acest motiv nu sta in picioare pentru faptul ca am inselat-o... "Ca n-are MBA"... pai eu ma casatoresc cu o diploma, sau cu o fata? Iar cand am cunoscut-o am stiut ce studii are si ce-mi place la ea, nu-i asa? Dupa casatorie fiecare dintre parteneri se straduieste sa-si completeze studiile in limita posibilitatilor. Dar de ce sa fiu absurd, si sa-i spun fetei: "Daca nu reusesti la nu stiu ce examen, gata, am voie sa plec la alta, pentru ca tu nu mai corespunzi pentru mine!" Nu mi se pare deloc corect - parerea mea. Nici acest motiv pentru a insela nu sta in picioare... >cei mai multi recunosc ca au fost provocati (avea niste picioare lungi..o privire careia nu i-am rezistat..); Provocari poti gasi la tot pasul... mai ales daca le cauti cu lumanarea! Eu aici am urmatoarea parere: nimeni si nimic nu ma poate face sa-mi insel partenerul, daca intre mine si partenerul de viata legatura este foarte buna, armonioasa! Deci daca m-am dus cu alta...inseamna ca intre mine si partener ceva scartaie, ceva nu "merge"!... Ce anume scartaie?...asta este o alta problema... >ca au vrut sa guste din fructul oprit (nevasta-mea nu face decat sex normal si ala rar dupa ce s-a nascut copilul!) Da, asta vine in completarea ideii de mai sus: ca incepe sa "scartaie" ceva intre parteneri...o proasta comunicare, o scadere a respectului sau altceva... >daca sunt baiat destept si folosesc prezervativul nu are cum sa se prinda, nu am venit inapoi acasa?! Orice actiune are consecinte. Asa se pare ca a fost creat acest Univers, astfel ca nimeni nu poate sa se sustraga consecintelor propriilor lui actiuni. Deci faptul ca "nu se va prinde si voi trai linistit" este o amagire! Chiar in cazul in care partenerul nu va sti niciodata de inselare, tot se formeaza un gol, o insatisfactie, o remuscare, uneori chiar o repulsie fata de propria persoana resimtita de cel care inseala. Ce bucurie poti avea din faptul ca inseli increderea cuiva? >Mai adauga si prostia la punctul 4. - "nu stiu ce pierd" ca de castigat nu cred ca au ce castiga. Da... eu as inlocui termenul de "prostie" cu cel de imaturitate... Citeam undeva ca nimeni nu doreste cu adevarat sa pacatuiasca. Numai ca, de multe ori, omul nu stie ce face, ba chiar se intampla sa nu stie ce vrea... Asta apropo de "Iarta-i Tata, caci nu stiu ce fac." >conform statisticilor,inselatul este caracteristic barbatilor-proportie covarsitoare....fara suparare,marius Daca sunt mai multi barbati decat femei care inseala - iar barbatii inseala cu femei - inseamna ca unele din femei inseala cu mai mult barbati. Acum cineva ar putea zice ca acele femei care inseala cu mai multi barbati sunt mai nu stiu cum decat barbatii care inseala cu un numar mai mic de femei.... Si de aici discutia s-ar putea prelungi in fel si chip...iar eu nu doresc sa merg pe latura asta... >Lia,clasamentul este facut de dansii. si zau daca a recunoscut macar unul ca au fost prosti.. Eu cred ca sunt barbati care au recunoscut ca au gresit... Sunt oameni...si oameni...nu cred ca trebuie generalizat. >Barbatii inseala cand nu se mai simt doriti, apreciati si iubiti acasa. Asta prima oara. Dupa aceea prind gustul si intra intr-un cerc vicios. Iata un raspuns pe care eu il apreciez foarte mult, pentru ca imi pare ca pune punctul pe "i". Fac precizarea ca acest lucru este valabil si in cazul femeilor. Si ele, daca nu se mai simt dorite, apreciate si iubite acasa devin vulnerabile. Acum poate zice cineva: "Bine, bine, sa zicem ca un barbat este neglijat de catre sotia lui. Dar pentru asta el trebuie sa fie asa de porc incat s-o insele?" Raspunsul meu este urmatorul: Sigur ca nu trebuie sa sa arunce in bratele alteia! Dar pentru a rabda o purtare urata acasa din partea sotiei, barbatul trebuie sa fie un om matur! Daca este o fire mai slaba, va ceda incercand sa-si suplineasca lipsa de afectivitate de acasa, cu o relatie in afara familiei. Si apoi cine poate spune cu siguranta despre sine insusi ca este un om cu adevarat matur, si ca nu va ceda niciodata? Greu de spus, dupa parerea mea... De aceea nu trebuie sa ne supunem partenerul unei purtari urate din partea noastra, avand convingerea eronata ca toata "dreptatea" este doar de partea noastra si ca celalalt "este dator" sa ne suporte toate! >...si daca am stii "de ce inseala..." am fi mai linistite la o adica? Eu una nu ! Bineinteles c-ai fi mai linistita! De ce? Pentru ca ai stii unde si cum sa actionezi pentru a restabili puntea de iubire dintre tine si partenerul tau! Este chiar indicat sa cunosti foarte bine de ce inseala barbatii/femeile. >Important e ca o face sau nu! Apoi ne mai gandim - daca putem- la acel "de ce?" Sau... Pai de ce "apoi ne mai gandim"... si nu "mai inainte sa ne gandim?" Dar poate ca tu te referi la urmatorul lucru: "Daca totul este perfect intre mine si sotul meu, de ce sa-mi fac griji si sa analizez cauzele pentru care inseala barbatii?" Aici iti dau dreptate; n-are rost sa-ti ocupi timpul studiind cauzele inselatului, daca tu si iubitul tau sot sunteti un suflet si un trup. Asa este, aici sunt de acord cu tine! >CRED CA O FAC PT. CA E ALTCEVA, ALTCINEVA ,E CEVA NOU. NU CRED CA AU O LOGICA DE CE O FAC. CHIAR SI CELE MAI FRUMOASE FEMEI SUNT INSELATE ...SI NU CRED CA O FAC ATUNCI CAND NU MAI AU IUBIRE ACASA SAU CHESTII DIN ASTEA....prin natura lor sunt supusi acestei tentatii.... O fac (barbatii/femeile) cand acasa ceva "scartaie", ceva nu "merge"... Iar cu faptul ca " prin natura lor sunt supusi acestei tentatii..." nu stiu ce sa zic... Sunt de acord ca la ei tentatii exista...dar eu mai cred ca si femeile au tentatii. Dar una este tentatia, si alta este a CEDA tentatiei! Este o diferenta foarte mare. Si nu cred ca toti barbatii au genetic inselatul. Ca sunt unii care inseala - si asta oricat de frumos s-ar purta femeia lui - este posibil si asta. Dar aici cred ca avem de-a face cu faptul ca el nu este capabil de a forma decat relatii superficiale cu partenerul de sex opus. >O sa radeti, dar barbatii nu-si inseala nevestele numai cu femei fara scrupule, profesioniste sau fara familie. Exista pareri (printre care si a mea) conform carora sunt mai multe cele familiste, care doresc simple relatii, fara a le pune in pericol familia. Femei respectabile, dar frustrate, neglijate, plictisite, dar care nu doresc sa-si lase familia. Da, sunt de acord. Am spus: ceva nu "merge" acasa, si atunci devii vulnerabil in fata alteia, tentatia devine mult mai puternica s.a.m.d.... >Adica mai putem adauga un motiv: barbatul inseala pentru ca nu poate rezista farmecelor naturale ale unei femei care si-a pus in cap sa-l seduca. Daca acasa este armonie, barbatul nu cedeaza altei femei, orice si oricat si-ar pune in cap acea femeie -parerea mea. Va doresc toate cele bune! In legatura cu subiectul de fata, va doresc sa nu inselati si sa nu fiti inselati, ceea ce imi doresc si mie! Giuliano
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Iulianule,[hagi] ai scris cat un adevarat "calendar" , ai raspuns la toata lumea...daca as fi prins si eu ocazia sa postez inaintea ta! ! De fapt nu am prea multe sa adaug la cele spuse,decat ca un [ilp] mi-a spus o data ceva ce nici nu mi-a convenit si nici n-am crezut,adica cum ca la capitolul "umblarii" femeile sunt mai predispuse decat barbatii si ca statistic vorbind ele iau "caimacul" la inselat! Mi-a cazut greu la stomac si mie nu mi se pare c-ar fi asa, dar trebuie sa tin cont ca experienta unei singure persoane poate fi prea limitata sa aprecieze corect total care inseala mai mult ! Mai departe, motivatia generala ce mi-a explicat, indiferent despre care sex ar fi vorba , a fost ca atunci cand un partener inseala ,nu e din vina perechii lui,ci e numai datorita lui insusi, ca e dupa cum isi conduce fiecare viata,astfel: unele persoane isi conduc viata spre umplere, daaaar altele si-o conduc spre golire si de aia nu le mai poate ajunge nici cea mai special de frumoasa si gospodina si desteapta femeie sau nici cel mai frumos barbat bogat si iubit,ca golul mereu se formeaza si trebuie tot timpul completat - putin are sens explicatia asta,numai ca nu ma pricep eu s-o reproduc foarte bine [:I] Sunt de parere ca inselatorii sau inselatoarele sa capete ceea ce merita !!!![bruta] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si mi-a placut de tine Rufus cu pluta ta [:D] > nici eu nu cred c-ai venit cu ea...tot drumul,dar macar o parte de drum... [:D] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intimpla intr-o relatie odata cu trecerea timpului? Femeile sint dominate de instinctul matern, chit ca sint mame sau nu si acest instinct le tranforma in citiva ani in GOSPODINE, mame ale intregii familii, care isi iau asupra lor intreaga responsabilitate a bunului mers al casei, al fiecarui membru al familiei. Chiar daca barbatul ajuta, responsabilitatea este in intregme a femeii si dupa citiva ani, devine foarte greu. Femeia este atit de obosita si dominata de tot ce trebuie sa faca, de la servici/sau nu, la copii cu tot ce implica asta(hranit, sanatos, cu lectiile facute, imbracat, bine educat, fericit samd), la barbat (hranit, sanatos, odihnit, mergindu-i bine la servici, imbracat, curat, fericit, samd) la casa (curata, ordnata, sa nu lipseasca nimic, hranita), la parinti (batrini, bolnavi, cu nevoi) incit nu mai are loc, timp, energie pentru ea. Chiar daca barbatul AJUTA, el nu preia responsabilitatea. Pentru ca femeia sa poata ramine cea de la inceput (fericita, indragostita, senzuala, fit, cu incredere in ea, frumoasa samd) are nevoie de sprijinul barbatului ei. Daca noi femeile am reusi sa scapam de acest sentiment de obligativitate materna sa luam toate lucrurile mici si mari in grija noastra, am putea sa fim vesnicele iubite ale barbatilor nostri. Dar instincul ne domina, asa ca barbatul trebuie sa preia el, din proprie initiativa din treburile SI GRIJILE noastre. In concluzie motivul pentru care femeile nu mai au de unde da ceea ce au dat barbatului in primii ani ai relatiei, determinindu-l pe el sa umble cu alta, este vina lui, fiindca nu o ajuta cumva sa iasa din statutul de gospodina pina peste cap de obosita si plina de griji. In ziua in care el ii va spala ei hainele si ea se va imbraca dimineata cu o haine impaturite de el cu grija si dragoste, ea va putea redevenii femeia pe care a cunoscut-o si de care s-a indragostit. Societatea ne impinge pe noi femeile intr-o responsabilitate uriasa. Daca copilul e slab si pricajit, e vina mamei, daca are muci la nas, e vina mamei ca nu a luat servetzel cu ea si l-a imbracat necorespunzator de a racit, daca nu-i casa curata, e vina ei, daca lui ii merge prost la servici e vina ei ca nu-i ofera liniste si dragoste in casa, daca nu-i nimic de mincare, e vina ei, daca nu-s haine curte si copilul sau sotul se imbraca cu aceeasi camasa si a doua zi, e vina ei, TOTUL e vina EI. In ziua cind va fi si vina lui, vom avea timp si disponibilitate sufleteasca sa raminem vesnicele indragostite, dulci si senzuale si vom trai fericiti pina la adinci batrineti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miau-miau
Ce se intimpla intr-o relatie odata cu trecerea timpului? Femeile sint dominate de instinctul matern, chit ca sint mame sau nu si acest instinct le tranforma in citiva ani in GOSPODINE, mame ale intregii familii, care isi iau asupra lor intreaga responsabilitate a bunului mers al casei, al fiecarui membru al familiei. Chiar daca barbatul ajuta, responsabilitatea este in intregme a femeii si dupa citiva ani, devine foarte greu. Femeia este atit de obosita si dominata de tot ce trebuie sa faca, de la servici/sau nu, la copii cu tot ce implica asta(hranit, sanatos, cu lectiile facute, imbracat, bine educat, fericit samd), la barbat (hranit, sanatos, odihnit, mergindu-i bine la servici, imbracat, curat, fericit, samd) la casa (curata, ordnata, sa nu lipseasca nimic, hranita), la parinti (batrini, bolnavi, cu nevoi) incit nu mai are loc, timp, energie pentru ea. Chiar daca barbatul AJUTA, el nu preia responsabilitatea. Pentru ca femeia sa poata ramine cea de la inceput (fericita, indragostita, senzuala, fit, cu incredere in ea, frumoasa samd) are nevoie de sprijinul barbatului ei. Daca noi femeile am reusi sa scapam de acest sentiment de obligativitate materna sa luam toate lucrurile mici si mari in grija noastra, am putea sa fim vesnicele iubite ale barbatilor nostri. Dar instincul ne domina, asa ca barbatul trebuie sa preia el, din proprie initiativa din treburile SI GRIJILE noastre. In concluzie motivul pentru care femeile nu mai au de unde da ceea ce au dat barbatului in primii ani ai relatiei, determinindu-l pe el sa umble cu alta, este vina lui, fiindca nu o ajuta cumva sa iasa din statutul de gospodina pina peste cap de obosita si plina de griji. In ziua in care el ii va spala ei hainele si ea se va imbraca dimineata cu o haine impaturite de el cu grija si dragoste, ea va putea redevenii femeia pe care a cunoscut-o si de care s-a indragostit. Societatea ne impinge pe noi femeile intr-o responsabilitate uriasa. Daca copilul e slab si pricajit, e vina mamei, daca are muci la nas, e vina mamei ca nu a luat servetzel cu ea si l-a imbracat necorespunzator de a racit, daca nu-i casa curata, e vina ei, daca lui ii merge prost la servici e vina ei ca nu-i ofera liniste si dragoste in casa, daca nu-i nimic de mincare, e vina ei, daca nu-s haine curte si copilul sau sotul se imbraca cu aceeasi camasa si a doua zi, e vina ei, TOTUL e vina EI. In ziua cind va fi si vina lui, vom avea timp si disponibilitate sufleteasca sa raminem vesnicele indragostite, dulci si senzuale si vom trai fericiti pina la adinci batrineti.
Miaunel[pup][asia],asa bine-mi fac mesajele tale... Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...