Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (21)


andreap

Recommended Posts

FELIS de ce nu incerci sa-i pui in ceai neindulcit? Calciu nu se pune in lapte, stii de ce nu? Eu la inceput le faceam cEai indulcit INSA NU CU MIERE CI CU ZAHAR FIERT IN APA DE CEAI, asa ne-a recomandat pediatrul, si referitor la discutia de aici mi-a zis sa nu-i dau sub nici o forma MIERE PANA LA VARSTA DE 1 AN, si pe cat posibil SA INCERC SA NU MANANC NICI EU. Acum nu le mai pun deloc zahar si le place la nebunie ceaiul neindulcit, cred ca-l beau de sete. MICHE mi-ai dat idei[alcool]...doar ca e cam tarzior[cheers] Ieri ne-m "masurat" si noi: Bianca are 62 cm si 5.200 g iar Tudor are 64 cm si 5.320 g. Sunt niste lungani[:p] [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
For2nity,mie mi-a zis dr sa-i dau miere.Stiu,toti doctorii sunt niste tampiti,dupa cum crede si Mate. Oricum ar fi,nu vad de ce sa jignim pe cineva pt ca e de alta parere.Fiecare face cum crede ca e bine pt copil.Eu raman in “greseala/ignoranta/prostia” mea. Pot sa raspund la o intrebare sau sa-mi dau cu parerea la un subiect fara sa-i spun unei mamici de pe forum ca e proasta pt ca EU stiu cel mai bine ce si cum trebuie facut,la marea mea experienta in cresterea copiilor.Suntem la primul copil,suntem bombardate de medicii pediatri cu informatii si indicatii contradictorii,incercam sa facem cum e mai bine. In trecut mortalitatea infantila avea o multitudine de cauze,printre care saracia,foametea,igiena precara,molimele,lipsa vaccinurilor si multe altele. Dar e mai simplu sa-i spui cuiva “Esti prost.FARA SUPARARE”.Adica “nu te supara ca iti spun ca esti prost”.Foaaarte frumos,For2nity,m-ai binedispus de dimineata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andreap Mai fetele care alaptati,am si eu o intrebare:cum faceti noaptea cand le dati sa suga?Ca eu o iau din patutul ei,o pun in pat cu mine,suge,o iau din nou si o pun in patutul ei.....Si asa se cam trezeste.Voi cum procedati?Eu pana acum n-am avut problema asta,dormea cu mine in pat,era simplu.Dar de 2 nopti.....Ajutor!!!Plus ca se trezeste,parca e ceas,la 12,3 si 6 dimineata[bang].....Va dati seama sa fac operatiunea de 3 ori??????? Pupici, Andreea si Mariuca(7.11.2004) http://community,webshots.com/user/andreap124
Andreap seara dupa ce o alaptez adoarme pe canapea la ea in camera;o las acolo cam 30 de min dupa care o pun in patutzul ei.La celelalte treziri din noapte fac la fel,dar citeodata nu mai am rabdare sa astept sa adoarma bine si o las pe canapea,insa n-o sa mai pot face mult timp asa ca mi-e frica sa nu cada de pe canapea cind o sa inceapa sa se intoarca de pe o parte pe alta. Eu alta metoda n-am gasit si daca asta merge o tin tot asa. Deci n-o pune imediat in patutz,mai asteapta 20-30de min.E adevarat ca ti se cam duce somnul,dar asta e. Ela2001 - [mamica] bebitzei Diana Andreea (22.10.2004) http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jasmine
For2nity,mie mi-a zis dr sa-i dau miere.Stiu,toti doctorii sunt niste tampiti,dupa cum crede si Mate. Oricum ar fi,nu vad de ce sa jignim pe cineva pt ca e de alta parere.Fiecare face cum crede ca e bine pt copil.Eu raman in “greseala/ignoranta/prostia” mea. Pot sa raspund la o intrebare sau sa-mi dau cu parerea la un subiect fara sa-i spun unei mamici de pe forum ca e proasta pt ca EU stiu cel mai bine ce si cum trebuie facut,la marea mea experienta in cresterea copiilor.Suntem la primul copil,suntem bombardate de medicii pediatri cu informatii si indicatii contradictorii,incercam sa facem cum e mai bine. In trecut mortalitatea infantila avea o multitudine de cauze,printre care saracia,foametea,igiena precara,molimele,lipsa vaccinurilor si multe altele. Dar e mai simplu sa-i spui cuiva “Esti prost.FARA SUPARARE”.Adica “nu te supara ca iti spun ca esti prost”.Foaaarte frumos,For2nity,m-ai binedispus de dimineata.
Eu sunt de acord cu tine. Suntem la primul copil (eu la primii 2[:D]) si vrem sa facem cum e mai bine pentru ei. Insa la atatea bombardamente: din partea medicilor, ca daca intrebi 3 medici risti sa ai 3 raspunsuri, din partea prietenilor care au copii din partea rudelor, vecinilor, etc. care daca au crescut un copil se cred experti...si atunci cum sa facem? Nu poti fii prost pentru ca faci in alt fel decat ceilalti pentru simplul motiv ca vrei numai binele pt. copilul tau. De multe ori stiti la ce ma gandesc: [alcool] sunt atatia puiuti de tzigani care plesnesc de sanatate si stau mai tot timpul pe afara si sunt hraniti asa cum sunt si sunt convinsa ca mamele lor nu stateau toata ziulica cu intrebari pe forum...Nu dati [neand] dar asta mi-a venit acum[:X] [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:( nu ma asteptam sa creez asemenea controverse... Era doar o intrebare... Mate, chiar asa, de ce dai cu biciul in dimineata asta? Mi s-a parut nasoala replica cu sarmalele, dar si felul in care a fost atacata Flory... Nu ma asteptam sa rezolv aceasta dilema tocmai eu, tocmai aici. Am intrebat din curiozitate. Nici eu n-am auzit in aceasta viata de botulism dar am rezervele mele. In ceea ce priveste diversificarea alimentatiei, nu cred ca tine de "competenta" medicilor romani/straini, avand in vedere ca si in romania, si in noua zeelanda sunt copii sanatosi tun. Ca incepi cu supe/cereale/sucuri... cred ca e la fel de ok, atata timp cat medicii ti-o recomanda. E adevarat ca paza buna trece primejdia rea. Eu nu ma gandesc la "nu o sa mi se intample tocmai mie" ci din contra "sa nu fie tocmai copilul meu cazul de 1 la 1 000 000". Pe de alta parte... copii mai sanatosi si mai vigurosi ca la tara eu n-am vazut... E adevarat ca exista ignoranta destula acolo, veti spune, de nu tin femeile cont de ultimele cercetariu, insa cred ca exista mai multa seninatate si mai mult instinct... sa cresteti mari! :-) http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca mamica de Mamaruta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by for2nity [url]http://www.bioport.ro/Bioport/botulismul.html[/url] Cine spunea ca ii da miere bebelusului din "sursa sigura" ? Chiar merita riscul? In ce fel te asigura "sursa sigura" ca nu e nici un risc ?
Hallo Mamicutze ! Tzinand cont ca acu nu mai suntetzi "Mamici de noi-dec" ci "Bebelusi de ..." o mica completare : NU EXISTA SURSA SIGURA DE MIERE. Citizi acolo unde v-a spus for2nity si o sa vedetzi "Clostridium botulinum este numele unui grup de bacterii care se gãsesc in mod normal in sol" Aici in Germania, pe toate borcanele de miere este trecuta recomandarea "Nu datzi la bebelusi" Pupicei la bebelei! 80% din ceea ce citesc pe Internet este gresit, imoral si ingrasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca datoria unei mame e sa se informeze si apoi sa selecteze informatiile.nu cred ca nici una dintre noi nu ar vrea sa-i faca rau propriului copil. RALU asa cum spunea si Adriana fiecare doctor cu indicatiile lui.mie mi s-a spus sa incep diversificarea si sa pun sare in supa[bang].de asta ce zici?cand sarea nu este recomandata la bebei[hop] iar faza cu sarmalele eu am scos-o pt ca stiu un caz concret :la 3 luni mama a dat fetitzei sarmale. octy,KEN(1nov 2004) [url="http://photos.yahoo.com/octyb"]dolofi[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmine, cu tot respectul ma surprinde atitudinea ta.Daca as aluneca pe panta psihologiei de salon as spune chiar ca "te simti". Vreau sa fie clar, in primul rand nu te-am facut proasta, nici pe tine nici pe altcineva.Nu am dat sfaturi doar mi-am expus parerea asa cum faci si tu si fiecare de aici, faptul ca avem pareri deosebite nu inseamna nimic,cu atat mai putin faptul ca vreuna dintre noi ar fi mai proasta decat cealalta.Asta bineinteles nu inseamna ca una dintre noi nu ar putea sa greseasca (nu ca E PROASTA). In privinta doctorilor nu sunt toti niste tampiti "dupa cum crede si Mate" (si mai cine? eu nu), dar din pacate majoritatea asa se comporta.Asta pentru ca nu mai au motivatie, nu sunt implicati direct.Doctorita mea mi-a recomandat si mie bineinteles suc de portocale de la 6 saptamani,i-am spus ce am citit despre sucul de citrice legat de refluxul gastroesofagian."Pai...atunci nu-i dati..." mi-a spus, pai ce raspuns e asta? Ca sa nu-ti mai spun ca am intrebat o asistenta de la policlinica la inceputul sarcinii care e treaba cu acidul folic despre care citisem putin.Mi-a raspuns : "Vaaaai, nu cumva sa luaaati (s-a luat cu mainile de cap), sa nu luati nimic pana la 3 luni cel putin ca-i faceti rau bebelusului."Si as mai putea sa-ti dau o multime de exemple dar nu e relevant, e la fel de adevarat si faptul ca exista o multime de medici care intr-adevar isi cunosc meseria si si-o si exercita asa cum trebuie, cu profesionalism si uneori si omenie. Ce vreau sa subliniez cu asta este ca nu mai am incredere in nimeni, sunt la fel de bulversta ca si tine de multitudinea de informatii contradictorii, de aceea ma gandesc bine inainte de a face ceva ce afecteaza in mod direct copilului meu.Iar in privinta mierii sau a altor alimente controversate...eu imi pun intrebarea: Nu poate trai fara asta? Pai, daca se poate atunci pa suc de portocale la 6 saptamani, sau miere sau stiu eu ce altceva mi-a tras semnal de alarma. eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am 3 probleme.Prima, am suparat-o pe Jasmine si zau n-am vrut. Jasmine, nu pot renunta la subiect, dau pupici si ne cerem iertare. Doi, care aveti pompa tip seringa explicati-mi si mie cum functioneaza. Trei, am inceput sa iau Galactogil de vreo saptamana si ceva si sunt foarte bucuroasa, dimineata spre exemplu am muls ...fiti atente...380 ml lapte, usor de tot.Inainte reuseam cam 200 ml (de 4 ori pe zi) cu multe chinuri, un muls dura pana la 1,5 ore.Problema e ca acum am mai mult decat am nevoie, dar nu l-as arunca.Am cautat la toate farmaciile si n-am gasit pungi, mi-am comandat de pe internet pana la urma, dar pana miercuri cand imi soseste pachetul in ce pot pastra laptele la congelator? eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...