Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (21)


andreap

Recommended Posts

FELIS mananc carne+orez la greu,hai sa-ti dau un exemplu.dimineata la 8 paine prajita cu unt 2 felii+o ceasca de cafea decofeinizata,ora 11 o banana sau ceva de patiserie(briosa,gogoasa),ora 13 orez+carne inabusita cu legume,ora 15.30 ciocolata [:D](sau biscuiti)+ceai verde,ora 19 un bol mic de supa,orez cu carne(curry sau in sos de rosii).ora 21.30-22 un fruct de obicei mananc portocale,iar inainte de culcare beau o cana de lapte fiarta cu 1lingurita de ceai(anason+chimen).plus ca beau apa 2lsi cate un suc de fructe. odihna si plimbarea zilnica sunt esentiale pt laptic.daca nu ies o zi afara simt ca am o cant mai mica de lapte.o fi doar autosugestie nu stiu dar asta simt eu. FELIS meniul tau zilnic din ce consta? octy,KEN(1nov 2004) [url="http://photos.yahoo.com/octyb"]dolofi[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by FELIS
Am sa vad ce-mi zice si dr maine, daca sa-i dau 2 mese de lapte praf...
Felis, nu sunt eu super- avizata, dar cred ca ar trebui sa-i dai mai mult lapte praf. Bebelusii iau mai rapid in greutate in general datorita laptelui praf. Apoi, la biberon e mai usor pentru Mihaita, nu mai depune atata efort.Oricum, vezi ce iti spune si dr.! Multa sanatate! [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onitza eu intr-adevar i-am schimbat laptele.Aveam unul care la noi in tara nu e,se numeste Almiron.Chestia este ca Eric nu mai minca bine si de unde inainte lasa in biberon max 50 de gr acum lasa 100 gr.Asa ca am sunat pediatra din Romania si i-am zis daca pot sa-i schimb laptele si mi-a zis ca da.Acum ii dau Hero.Vad ca pe asta il maninca f bine.Lasa in biberon 20-30 gr max.De miine incep sa-i bag si supita de legume,fructe pasate[yami] Ela2001 Eric si acum mai face asemenea crize.Si eu cred ca tot de la burtica,ca trage aere mereu si d-abea dupa ce le trage se mai linisteste.I-am zis doctorei de aici ce sa-i dau si mi-a dat niste picaturi pt gaze,dar tot asa e saracu.[V] Miria Cristina SARA BLU mai gasesti si la Mall la etajul 1(parca).Oricum intreaba ca stie lumea unde e.Spor la cautat cadou! Azi l-am cintarit pe Eric si a mai luat inca 150 gr[9cer][9cer][9cer]Mergem deja pe 8 kg la 3 luni![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor hai ca demult voiam sa postez ceva ce s-ar putea sa va fie de folos la toate desi poate unele din voi avetzi deja. Sunt cateva retzte date de Bobitza (sper ca va mai amintiti de ea) si mai ales pt cele care deja vreti sa incepeti cu diversificarea mi se par interesante. RETETE PT BEBE Ceaiul impotriva colicilor (foarte bun): 100 ml apa decantanta (plata Izvorul Alb) + lingurita rasa zahar se fierbe foarte bine (5 minute), se adauga 15 boabe chimen si tot atitea anason, se acopera 5-7 minute, se strecoara si se pastreaza intr-o cana acoperita cu o compresa sterila. Intre supturi se dau bebelusului sa bea 20-30 ml, de 5-6 ori/ zi asta pt. ca era vara, iarna cred ca de 2-3 ori/zi e suficient, o sa vedeti ca il ajuta la colici. Acelasi ceai il beti si voi (2l pe zi). De la 3 luni, sucuri de fructe : - I zi suc de la 1 mandarina, nu e asa acida. - II zi suc de morcov, dat pe razatoare apoi stors in tifon steril (il fierbeti) - III zi suc mar, identic cu morcov sau puteti fierbe in putin ceai (ceai de mai sus). De la 4 luni: piure fructe cu branzica : - I zi, 1 piersica (ma indoiesc ca o sa gasim in iarna, dar pt mai tarziu) pusa in apa clocotita si decojita + 1 lingurita branza de vaci (facuta de voi - reteta mai jos) + 50 ml ceai (daca vi se pare cam moale nu puneti asa mult ceai) + 1 lingurita faina de biscuiti (biscuiti Petit Beurre dati prin masina de rasnit) + 1cm de banana (de la vf taiati 2 cm si il mancati voi, banana trebuie si ea spalata inaninte sa o decojiti). Toate bagate in blender si pasate foarte bine. Daca e moale il puteti pune in biberon cu tetina pt mancare groasa, dar il puteti da si cu o lingurita, il lasati pe bb sa suga din lingurita. - II zi, 1 morcov (nu prea mare) in loc de piersica + 1 lingurita branza de vaci (facuta de voi - reteta mai jos) + 50 ml ceai (daca vi se pare cam moale nu puneti asa mult ceai) + 1 lingurita faina de biscuiti (biscuiti Petit Beurre dati prin masina de rasnit) + 1cm de banana (de la vf taiati 2 cm si il mancati voi, banana trebuie si ea spalata inaninte sa o decojiti). Toate bagate in blender si pasate foarte bine. Daca e moale il puteti pune in biberon cu tetina pt mancare groasa, dar il puteti da si cu o lingurita, il lasati pe bb sa suga din lingurita. (aici puteti adauga mai mult ceai, caci iese cam tare). Puteti adauga si in celelete piureuri cite 1 cm de morcov. - III zi, sucul de la o mandarina + 1 lingurita branza de vaci (facuta de voi - reteta mai jos) + 50 ml ceai (daca vi se pare cam moale nu puneti asa mult ceai) + 1 lingurita faina de biscuiti (biscuiti Petit Beurre dati prin masina de rasnit) + 1cm de banana (de la vf taiati 2 cm si il mancati voi, banana trebuie si ea spalata inaninte sa o decojiti). Toate bagate in blender si pasate foarte bine. Daca e moale il puteti pune in biberon cu tetina pt mancare groasa, dar il puteti da si cu o lingurita, il lasati pe bb sa suga din lingurita. (vedeti daca mai trebuie ceai aici) - IV zi, 1 mar decojit + 1 lingurita branza de vaci (facuta de voi - reteta mai jos) + 50 ml ceai (daca vi se pare cam moale nu puneti asa mult ceai) + 1 lingurita faina de biscuiti (biscuiti Petit Beurre dati prin masina de rasnit) + 1cm de banana (de la vf taiati 2 cm si il mancati voi, banana trebuie si ea spalata inaninte sa o decojiti). Toate bagate in blender si pasate foarte bine. Daca e moale il puteti pune in biberon cu tetina pt mancare groasa, dar il puteti da si cu o lingurita, il lasati pe bb sa suga din lingurita. Branzica: 1/2 litru lapte preparat din lapte praf (e mai sigur) se pune la fiert, cand clocoteste se adauga 1 iaurt mic. Se lasa sa fiarba la foc mic 2-3 minute pina se alege zerul de branza. Se strecoara in tifon, se pastreaza acoperita cu tifon steril la frigider. La fiecare 7 zile se creste cantitatea de branza cu 1 lingurita si faina de biscuite la fel, dar numai 3 zile/saptamana. De la 5 luni, supica de zarzavat: 1 l apa + 0,4 lingurita sare + 2 morcovi, 1 cartof, 1/4 telina, 1 patrunjel, 2 felii dovlecel (contine multe minerale), 2 lingurite orez, 4-5 frunze spanac, 1 lingurita ulei. Se fierbe pana scade la 3-400 ml. Apoi legumele se paseaza in blender, se amesteca cu zeama si se pastreaza in borcanase mici acoperite (vedeti sa nu le umpleti) la congelator. I zi, 50 ml Apoi (II, III, IV) se creste treptat 70-90ml, pana ajunge la 100 ml. Puteti adauga pt gust si putin lapte (1-2 lingurite in fiecare zi). De la 6 luni, se adauga la supica: 1/4 piept de gaina se pune in apa clocotita cu sare circa 5 minute, sa iasa toxinele din el, apoi se clateste si se fierbe cu zarzavatul. Carnea se mixeaza separat, se pune in 3 portii cu supa. Se poate adauga si 1 ceasca de bors, si faceti ciorbita. I zi, supa sau ciorbita cu carnita. II zi, (dar nu la rind) in supa se pune galbenus de ou (oul fiert cca 30 minute in clocot). La inceput puneti 1/4 galbenus (daca nu are nimic, cresteti la 1/2, apoi 3/4 pana la un galbenus intreg). III zi, ficat de pasare mai deschis la culoare (curcan, gisca sau rata, merge si de pui daca nu gasiti altceva), se spala se unge cu ulei, se inveleste in staniol si se frige pe tabla. Se mixeaza cu supa, dar vedeti daca ficatul e prea mare, jumatate mancati voi. Apoi reluati supa fara carnita, apoi carnita, ou si apoi ficat. De la 7 luni: Inainte de masa de la ora 18-19 iaurt simplu cu 2 lingurita faina de biscuite. Si in supa se poate adauga pt gust iaurt. Peste slab cu lamaie - fiert bine in apa cu sare 1 catel de usturoi. Pilaf de pasare (Bebe mananca foarte bine, dar daca iese prea legat si nu-i place adaugati iaurt). Sarmalute cu carne de pui sau vita, dovlecei umpluti. Snitele de pui cu piure, iar deja ficatul se poate da separat cu pilaf sau piure. De la 8 luni : Incercati mamaliguta cu branza de vaci sau telemea nesarata fara unt sau smantina, eventual cu iaurt. De la 9 luni : Bebe poate manca orice exceptand carnea de porc, fasolea uscata, mazarea sau varza acra. Exemple : Chec cu lamaie, orez cu lapte, gris cu lapte, budinca de fructe cu gris sau orez. Laptele cu cereale poate fi introdus de la 3 luni, la inceput 1 lingurita la 1 biberon, dar atentie, ca sa nu se depuna e bine sa le fierbeti in lapte (mestecati sa nu se lipeasca). [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati kilometrajul postarii anterioare. Felis, cere sfatul medicului neaparat. Si poate intr-adevar mai multe mese de laptic praf nu ar strica. Sau incepi cu lapticul tau si completeaza cu lapte praf. Nu stiu, dar ar fi bine sa vorbesti cu dr sa vezi ce-ti recomanda. Apropo de ce e bine sa papi ca sa ai laptic mai mult,nu ma bag ce desi mananc cam la fel ca Bits eu nu am asa ca ea. Deci nu cred ca tine de asta, dar poate mai multa liniste si odihna ar fi o completare buna la mancare (care sa fie cat mai divesra si cu vitamine multe). La cat mai mult laptic... [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt si eu de vina ca am stat si m-am gandit mai bine: dupa ce am vazut ca a luat bine in greutate (400 gr in 7 zile) nu am mai fost atat de atenta cu mancarea... In general eu ...[bang] UIT sa mananc[bang]... Ma mai suna sotul si ma intreaba ce am mancat (pe la ora 15) si nu prea stiu ce sa-i spun. Oricum, BITS, mananci mult mai bine ca mine... La mine baza o constituie iaurtul (sana)- cam 1 l/zi sau chiar mai mult cu pateuri si daca nu fac gratare (care sunt cele mai ... rapide de facut) imi fac sendvishuri (ca de felul meu nu-mi place carnea) cu salam si branza topita...[bang].... Mai mancam si smantana - era cam la ordinea zilei , chiar daca mancam si iaurt, dar tot acum realizez ca nu-mi aduc aminte de cand nu am mai mancat smantana: sa fie vreo 10 zile?[bang] Se pare ca pana la urma eu sunt de vina... [bang]
quote:
Felis, nu sunt eu super- avizata, dar cred ca ar trebui sa-i dai mai mult lapte praf. Bebelusii iau mai rapid in greutate in general datorita laptelui praf. Apoi, la biberon e mai usor pentru Mihaita, nu mai depune atata efort.Oricum, vezi ce iti spune si dr.! Multa sanatate!
ROSERB... in general incerc sa ma mulg si sa-i dau la biberon laptele meu, dar daca prinztul e treaz si sunt singura acasa nu prea pot face operatiunea asta... Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A... si banane mananc intr-o veselie... Mancare gatita cam o data pe saptamana am facut in ultimul timp, dar ceva tot rapid de facut (spaghete cu carne, tocanitza de cartofi cu pipote si inimi)... Mai fac si orez cu lapte sau macaroane cu lapte). Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...