Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept- oct 2004 (23)


roandre

Recommended Posts

Mina, eu sunt mare amatoare de mancaruri frantuzesti, asa ca, svp presteaza reteta, mai ales ca zici ca se preteaza la diete. A propos de diete, eu ma duc tot inainte cu a mea mai ales ca am dat ceva kilograme bune (vreo 8) de cand am inceput-o. Nici in zilele de pauza nu mai mananc atata ca nu mai am asa apetit ca inainte. Si nu mai mananc deloc dulciuri, ci fructe din belsug, mai ales citrice, daca tot le e acum sezonul. Si pitica mea a avut program artistic si de aceea inca sunt aici, dar ma duc si eu imediat la culcarica. Noapte buna tuturor! Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004 [URL="http://community.webshots.com/user/danyce103"][foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubit[/URL] [URL="http://community.webshots.com/user/fonske1100"][iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'Neata fetelor! Noi iarasi ne-am trezit cu noaptea-n cap, ca a avut un acces de tuse piticul meu, apoi diaree....offffff......si aseara a facut diaree si i-am dat Smecta(1/2 plic) dar vad ca nu l-a prea ajutat! ....si-i curg mucii ca la robinet saracul!Cred ca nu-l prea ajuta medicamentele pe care i le dau.....[:(]! Geo, am vazut pozele si tare mi-a placut cea cu Ioana si Damian impreuna......tare scumpici sunt![dual] Mina, dar tu de unde esti de nu spui ca te-ai racit?[dual] si tie! La multi ani pentru aniversatii de azi, care mai cresc cu o luna:Stefan, Francesca Elena si Robert Cristian!!! Pupici! Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geo ii place in continuare Beba. Multumesc! [pup] Mina: reteta! Ce mai intrebi daca vrem sau nu reteta... [pup] Pufymic sanatate multa la puiut. Of, nu se mai face odata bine saracutu-l. [pup] Si nici eu nu spus "sa racit". Acu' aflu si eu ca asa e prin Ardeal. Hai ca mi-am adus aminte, ca de cand vreau sa va intreb. Puiutii vostri se apuca de urechi si se trag? A mea mai nou, cand se chinuie sa se ridice in fund, cand nu gaseste nimic prin jurul ei de care sa se apuce... se i-a cu mainile de urechi si se trege... Mi-e mila de urechile ei. Si inca ceva: am observat ca maimuta mea are o alunita. E mica de tot... [pup] [url="http://community.webshots.com/photo/258512151/272001596QpDSRQ"][foto]Elena cu cipilica[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vali02[cool] sunt salvata ... apropo de anul nasterii. Pt constipatie si sucul de portocale este ok. Noi ne-am trezit cu noaptea in cap si acum suntem fericiti, gingurim , ne jucam ce-i pasa lui. I-am dat de dimineata Sinupretul (secretolitic pt raceala), este asa de caraghios cin il ia -este ca un fel de tuica si atunci cind il ia i se umezesc ochii mititelu, este asa de caraghios. Sper sa terminam azi miine cu raceala ca deja facem o saptamina. Va pup si un sfirsit de saptamina cit mai placut Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, imi pare rau ca am avut dreptate, dar se pare ca asa e virusul asta si raceala (bronsiolita) se termina cu diaree. Noi am primit smecta dimineata si seara cate 1/2 pachet in 30 ml ceai de menta. Nu mi-au dat orez la spital ci morcov o zi intreaga, a 2-a zi am bagat 30 ml lapte in morcov (120 ml morcov+30 lapte), a 3-a zi 60 lapte...si tot asa. Orez deloc. In plus Alexandrei i-au dat si gentamicina, dar asta trebuie sa-ti zica dr. ca se da pe kg copilului. Noua ne-a dat 0.8 ml la 12 ore timp de 5 zile (pe gura) la 6.5 kg. Vorbeste cu dr. poate te poti duce undeva sa-l aspiri pe puiut, ii usureaza mult, plus ca nu mai inghite atatea secretii care ii vor tine stomacul "imprastiat". Tratamentul nostru nu a fost cu sirop de tuse ci cu antibiotic intravenos si tot am facut timp de 7 zile tratamentul asta + aerosoli si dr. mi-a zis ca o sa tuseasca vreo 14 zile. Sanatate multa! Roandre, as avea o rugaminte. Am vazut un subiect la "Parintii intreaba..." unde o mamica a trimis niste retete pentru bebei pe mail. Am rugat-o si eu, dar banuiesc ca s-a racit subiectul si poate nu mai intra pe acolo. Am vazut ca erai si tu pe acolo. Te-as ruga daca tu ai primit retetele si nu ti-e greu sa mi le trimiti si mie. Ca acum, daca tot am diversificat brusc fata si o sa vad ca-i merge bine cu burta, de luni vreau sa incep sa bag in ea serios ca am de recuperat 2 saptamani de boala si poate ma pot inspira. Multumesc anticipat.
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ieri am fost nevoita sa-i spun pentru prima oara lui Vlad ca “ii trece pana se insoara”… Pentru ca [url="http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=277113764"]aceastei jucarii[/url] buclucase i s-a desprins piciorul de deasupra capului bietului copil, iar partea de deasupra i s-a proptit in barba!!! Mai mult s-a speriat saracul, ca a mai amortizat cu pieptul si nici nu e foarte grea – bine ca nu avea atarnata decat o jucarie din cele trei cu care e dotata… Dar am foarte trista si m-am simtit foarte vinovata[:(][:(][q]. Acum nu se mai vede mai nimic, doar o idee de nuanta mai inchisa, dar nu se poate numi vanataie; cine nu stie nu observa… si el s-a trezit la 6, dar a mancat si apoi am mai lenevit impreuna pana la 8,45, cand a adormit si eu am venit la calculator. a adormit abia dupa ce l-am schimbat de doua ori, pentru ca a inceput sa-i placa sa faca kk numai in pampers nou-nout! si el face destul de rar; cand vad ca trec 24 de ore ii dau Lactulose (lactoza) - e in functie de greutate, pentru el: 5 ml. dimineata si 5 dupa-amiaza sau seara, daca nu s-a intamplat nimic. Deci Cali - poti incerca; mierea este total interzisa pana dupa un an! bine ca acum cativa ani, cand nu se stia, suzetele erau la greu inmuiate in miere... "vorbim" mai tarziu - ma duc sa-mi aplic noul tratament pentru par - ulei de masline!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, da-mi adresa ta de e-mail pe PM si iti trimit retetele. Mie mi s-au parut interesante. revin mai tarziu, acum sunt doar in trecere pe aici si scriu mai multe...raspund si la intrebari. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sunt tare stresata de ce si cum sa-i dau piticului sa manance citesc tot ce-mi pica in mana in legatura cu acest subiect si uite ce am citit ieri seara. Trebuie sa recunosc ca m-am cam luminat in legatura cu vreo doua subiecte dezbatute aici pe forum. Sper sa va ajute si pe voi. Sper sa aveti rabdare sa cititi ca mie mi-a trebuit ceva timp sa scriu [:D]. Citez din carte: "Glutenul este o proteina existenta in cereale: grau, orz, secara, ovaz (orezul si porumbul nu o au). Unii copii nu tolereaza glutenul in alimentatie, intoleranta ce duce la tulburari severe de metabolism ce pot perturba cresterea. Pentru a evita orice risc va recomandam sa folositi sistematic pentru copiii pana la varsta de cinci luni, fainurile fara gluten. Boala celiaca: Intoleranta digestiva a glutenului antreneaza la copildiareea cronica si o oprire a cresterii, care va surveni la scurt timp dupa introducerea acestor cereale in alimnetatia lui. Diagnosticul este precizat printr-o biopsie intestinala. Vindecarea se obtine urmand un regim fara gluten. Regimul trebuie urmat cu strictete timp de mai multi ani, in caz contrar existand riscul unei recidive a bolii. " "Fructele fiind principala sursa de vitamina C, joaca un rol important in alimentatia pruncului si, din acest motiv, i se dau foarte devreme. Sfaturi: 1) nu lasati fructele mult timp in apa: spalati-le repede si taiati-le cu un cutit inoxidabil; 2) contactul cu aerul distruge vitamina C; din acest motiv sucul de portocale nu trebuie preparat cu cateva ore inainte, iar fructele nu trebuie sa fie taiate prea devreme; 3) atunci cand faceti un compot, fierbeti fructele in putina apa , putin timp" "Legumele: Exista deseori credinta ca, prin fierbere, legumele isi pierd vitaminele; gresit, singura vitamina care este distrusa prin fierbere este vitamina C. Acest lucru poate fi diminuat daca se iau precautiile urmatoare: 1) dupa ce le-ati spalat, nu le lasati sa zaca prea mult timp in apa; 2) fierbeti-le in apa putina cat mai putin timp posibil si daca se poate nedecojite (vezi cartoful). 3) legumele fierte trebuie pastrate la loc rece, altfel se altereaza. In orice caz ele trebuie consumate in maximum 24 ore." Sursa: "Cum imi cresc copilul", Laurence Pernoud Daca mai aveti alte intrebari despre alimentatie sau altceva pot sa ma mai uit in carte. Deocamdata eu am cautat ce ma interesa pe mine in mod deosebit si ceea ce am vazut ca se discuta pe forum. Mie explicatiile din carte mi s-au parut pertinente. Bozo nu am observat ca suntem si din acelasi an [xx(], dar ma bucur [zz] La multi ani piticilor care se serbeaza azi! Pupici Muttzi si bebe Patrick (DN 14.10.2004) http://community.webshots.com/user/muttzi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA FETELOR. Voiam sa va cer un sfat urgent daca se poate caci azi vreau sa incep sa-i dau lui bb ceai de musetel si nu stiu ce e mai bun : cel de la plafar sau sa-i iau de la Milupa. L-am vazut ieri in Billa cu 160.000 si as vrea sa va intreb pe voi daca merita. deci ce ma sfatuiti: care este mai bun? Va rig mult, daca se poate sa-mi raspundeti astazi pupici, Dana si bb Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...