Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept- oct 2004 (23)


roandre

Recommended Posts

Nature bine ai venit si sa-ti traiasca fetita! Asteptam sa ne povestesti mai multe despre voi si v\bineinteles ca vreau pozeeeeee....iubesc copii blonzi cu ochi albastriiiiiii! Am revenit sa va spun cum am facut branzica. Deci am facut totul la jumate ca in reteta care v-am dat-o de teama sa nu stric totul. Am pus 0,5 l lapte degresat Fulga (cutia verde) pe aragaz pana a dat in clocot. Intre timp am dizolvat calciu lactic, 4 pastile in 2 linguri lapte luate din cratita de pe foc. Ca idee, mai intai zdrobiti calciul cu un cutit pe un tocator si puneti praful in lapte ca se dizolva mai usor (eu am pus direct pastilele si m-am chinuit pana le-am dizolvat). Asa, dupa ce a dat in clocot laptele am pus cele 2 linguri lapte cu calciu dizolvat. Imediat in cratita s-a branzit laptele. L-am lasat sa mai dea inca intr-un clocot si am stins aragazul. Am mai lasat putin sa se raceasca apoi am pus la strecurat branza intr-un tifon deasupra unei site. De vreo 2-3 ori am mai dat cu "ghemotocul" prin zer. Mi-a iesit exat 70 gr branzica pe care am pus-o intr-un borcanel la frigider si astept sa-i dau mandrei mele. Gustul e bun, adica branza fara sare. Am pus si poze [url="http://community.webshots.com/album/275421014fWSmIT"]aici[/url] daca vreti sa vedeti cum am facut branzica. Acum ma gandesc cu ce combinatie sa-i dau sa pape si daca mai trebuie trecuta prin strecuratoare. Mda, am tema de gandire o jumatate de ora pana se trezeste. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Dimineata! Hai ca am citit si ras-citit si am prins curaj: Mihaela, trece-ma si pe mine cu anul de gratie 1973.... acuma sariti cu incurajari ca par mai tanara. [:D] Apropos de ce povestirati voi, mie mi s-au intamplat de ambele: copiii din bloc imi spun saru'mana, o baba de pe strada m-a intrebat la ce mi=a trebuit copil asa de tanara si singura (in ziua aia nu aveam verigheta), iar vanzatoarele de la paine ma tutuiesc, dar asta nu cred ca are leg cu varsta mea [:D] Monica (frosa) nu te mai complexa, spre deosebire de noi tu ai 2 [bibe][bibe]naparstoci de trecut in semnatura asa ca oricum esti in avantaj, nu? [cool] Zic si eu.... [dual] Miheala, iar vomita? Chiar ma gandeam aseara ca nici noi nu am mai prestat vomitat si regurgitat de mult... si conform regulilor ca daca zici hop se intoarce roata sa vezi ca mi=o face azi vr'una. Patrice, bine ai revenit. Aniela, nu cred ca e obligatoriu sa ia copila gripa daca a mers in colectivitate, hai, curaj. Eu, mama inconstienta ce sunt, nici nu stiam ca e epidemie. Aha, deci asa se pronunta, chico? Ei, eu tot cico am sa-i spun , ca suna mai bine si merita dupa ce am patit cu cantaru de la ei. Na! [zz] Ieri mi=am cumparat mixer din acela vertical de la Braun. L=am incercat cu piureul de legume si cu piureul de cereale si au iesit super. Aseara la cina am facut si un mujdei de usturoi (bine ca nu tre sa ies azi din casa [porc]) si de asemenea a iesit bine. Acum urmeaza proba de foc: marul. Ca de fapt pentru asta l-am cumparat. Sper sa faca marul piure fin astfel incat sa fie pe placul vizigotului, ca daca nici asa nu=i place, pe cuvant va spun ca mai vede copilu asta mar de la mine cand o fi in stare sa muste din el [:-)))][:-)))] Azi noapte nu dormiram prea bine, ca nu a fost tati acasa. Si dupa ce ca a plans la baita, a adormit greu fara chiraiala cu tati, si a dormit agitat, dimineata, dupa biberonul de la ora 6, copilul meu e obisnuit sa mai doarma inca vreo ora=doua cu nasul in umaru lu tati si cu picioarele in ma-sa. Vai, daca-l vedeati cum baga nasul in perna unde trebuia sa fie tati si nu reusea sa se linisteasca..... Of Of Acuma iarasi doarme si astept sa se trezeasca sa efectuam mar cu biscuite. Va pup! Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by frosa
Buna dimineata, doamne ...... nu pot sa cred ... m-am uitat pe lista zilelor de nastere , sa nu-mi spuneti ca sunt cea mai batrina de aici[help].
Monica, stai linistita draga, ti-am luat-o inainte cu trei zile - 24.10.1970 e data mea de nastere. Si mie imi spun copiii saru'mana", dar din cand in cand mai sunt tratata si cu "domnisoara"...e adevarat ca arat ceva mai tanara decat sunt, iar de simtit eu ma simt foooarte tanara! Roandre, un [pup] si o [flo] si eu ti-as da si o steluta mov pentru capacitatea de moderare si corectitudine. La noi continua operatiunea de diversificare . Papa numai cu lingurita cerealele si nu vrea deloc cu biberonul. la cea mare i-am dat din prima luna biberonul cu ceai pt. colici, dar Ioana nu a avut nevoie si acum nu-l vrea nici cu ceai, nici cu lapte sau cereale. Pur si simplu il impinge cu limba si daca insist se pune pe plans. am incercat 4 tetine, diferite ca forma si marime a orificiului, da' nu vrea! Si ca sa o fac lata, azi dimineata am "sterilizat" doua biberoane cu cele 4 tetine pana mi-a mirosit mie ceva suspect de la bucatarie - s-a evaporat toata apa si s-au topit biberoanele...si la noi ninge/ploua si nu prea a-si iesi afara sa cumpar altele, tati e plecat pana maiine...mda, bine ca n-am pus la sterilizat si lingurita. Aseara am incercat sa-i dau si lapte formula (Milumil 2), ca nu prea mai am lapte la sfarsitul zilei si nu vreau sa culc fata flamanda. A papat vreo 30 de ml cu lingurita (deci ii place gustul, problema e doar biberonul). Am cumparat insa si bere fara alcool si am baut, iar dimineata aveam niste balcoooane...poate merge asa. Vali, [copil] Alexandra (30.03.2003) si [copil] Ioana (28.09.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul nasterii mele e 1975. PATRICE bine ai revenit printre noi! Chiar ma gandeam sa intreb daca stie cineva ceva de tine. Deci si tu te-ai intors la servici. Ce bine, suntem trei mamici care lucreaza! Ma bucur ca nu sunt singura, fiindca imi tot fac procese de constinta ca nu stau cu bebelina mai mult. Tu cu cine o lasi pe Ilinca? Adela si bebelina mea vrea sa plece la plimbare. Eu o tin de mult in fundulet, dar numai la mine in brate -pediatra mi-a zis sa o tin asa, cica ies gazele si nu o mai doare burtica. De cateva zile insa tot da sa se ridice, se apleaca in fata si intr-o parte. Ana eu am alaptat-o exclusiv pana la 2 luni jumate, cand am inceput sa-i dau completare. Acum papa si de la san si Humana, cam asa: dimineata pe la 5 doar san, la 8,30 - 9 san si praf, la 12 mar cam 125 g + vreo 60 ml. lapte praf, la 4 lapte praf cam 200 ml si la 8 seara san. O adevarata harababura! La mesele combinate papa cam 100 ml din san si 60 - 90 praf. Cateodata insa (cum a fost dimineata asta) nu a mancat decat 70 g de la san si nu a mai vrut cu nici un chip biberonul. Fetelor HELP! Daca stiti vreuna un doctor internist (sau generalist, cum s-o numi) bun, spuneti-mi si mie! Eu am de cand ma stiu probleme cu respiratia, in episoade periodice, respectiv simt ca nu pot sa trag aer in piept, e cumplit. De obicei ma tineau cateva zile si mai apareau peste 1 an, 2, dar acum se tot repeta si de vreo 3 saptamani am intr-una. Asa ca m-am hotarat sa merg la doctor, dar nu stiu nici unul bun. Am mai fost eu mai demult la cativa, dar nu m-au convins de loc. Zicea cineva ceva de sterilizare. Eu sterilizez biberoanele si tetinele dupa fiecare masa. Am insa si o alta nebunie - sa calc hainutele la fiecare spalat si pe fata si pe dos. Aseara am calcat un toptan de haine, de m-a durut spatele doua ore dupa (bine ca am renuntat la spalatul de mana, numai cu sapun ca in prima luna!) Voi tot asa, sau o lasati mai moale? Raluca si [copil] Alexandra - 10 octombrie http://community.webshots.com/user/rnico102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angela, pe tine nu pot sa ma supar [:D]. Tocmai am vorbit cu Cristia la telefon si sunt bine si ei, tocmai s-au mutat intr-un ap cu 2 camere si nu are inca acces la net. Inca il alapteaza pe bebe si nu-i da decat maxim 30 minute pe zi liber...hihihi. Ea e nascuta pe 16 martie 1974. Ma duc ca s-a trezit bebe si sa incerc "marea cu degetul" (adica branzica). Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, spune-mi te rog mai exact ce fel de mixer de la Broun ti-ai luat. Cat a costat si "ce stie sa faca"? Numai piure sau poti sa toci si carne si zarzavat. Vreau sa iau si eu si nu stiu de care. Roandre, in legatura cu vomitatul, mA gandeam si eu ca am scapat de asta dar de cand cu diversificarea o mai furam si noi seara mereu pe covor. Incerc sa ii dau cerealele mai devreme. Intr-o seara mi-a reusit. Sa vedem azi...[pup] tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004) [url="http://community.webshots.com/user/tyaa2002"]Pozele noastre[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragutzelor, Pt. listuta: 16 decembrie 1979. Mie imi spune toata lumea ca arat ca o adolescenta si nu se cunoaste ca am nascut. [;)][bis] Noi suntem ocupati cu pregatirile de botez. Ca veni vorba, stiti un text dragut pentru invitatii? (vrem sa le facem cu poza lui Andreas). Ieri a venit un nene fotograf si ne-a [foto]. Abia astept sa iau pozele pe CD.[olala] Pupici, [zana]Marlen & [cavaler][URL="http://pg.photos.yahoo.com/ph/marlen_hg/album?.dir=8933&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/marlen_hg/my_photos"] ANDREAS[/URL][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]Mihaela[pup], ar trebui sa-ti dam un premiu pentru cat te straduiesti sa ne impartasesti si noua din experienta pe care, fortat[:D], o acumulezi. Spune-mi si mie ti-a papat mai bine Alexia marul copt decat pe cel crud?? Fetelor nu stiu cine pe aici zicea ca biscuitii se pun in cuptor mai intai... de ce? Eu nu stiam si ieri i-am dat, prima data vreo dua lingurite de piure de mar cu un praf de biscuite...asa cum era de la mama lui. Cum se face???[help] Angela [il] si [bonjovi] Licuriciul ei mic [url="http://community.webshots.com/user/davidangelatavy"]DAVID LICURICI mic (3 sept)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mina Aha, deci asa se pronunta, chico? Ei, eu tot cico am sa-i spun , ca suna mai bine si merita dupa ce am patit cu cantaru de la ei. Na! [zz] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
scuze - nu stiu daca eram pe forum cand ai povestit de cantarul de la chicco (si eu am pronuntat o gramada cico - mi se pare ca suna mai bine) - CE AI PATIT CU EL? am si eu unul tot din gama asta, care are si o a doua tavita, cu care il pot folosi ca si cantar de bucatarie. Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/crstnmntn/"]me, my family and MY SON[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceam in mesaju anterior? Ca nu a mai vomitat de mult? cine, copilu meu? A, pai a vomitat adineauri marul cu biscuite, in jet si cu bolta, pe carut, pe el, pe mama din dotare.....[bang][bang][bang] Daca nu eram langa el se sufoca.... A, blenderul executa marul ca la carte... dar ce mai conteaza? Va las ca ma duc sa bag textilele la spalat... Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...