Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept- oct 2004 (23)


roandre

Recommended Posts

Buna ziua dragi mamici. De cateva zile nu am mai avut internet asa ca nu am putut nici sa va citesc si nici sa va scriu [:(] Am incercat sa recuperez cu cititul, dar trebuie sa recunosc ca nu am apucat inca sa citesc tot, asa ca imi cer scuzele de rigoare daca a fost vre-un mesaj pentru mine si nu am raspuns. Intre timp am facut si noi vaccinul si am fost la evaluarea de 4 luni. Situatia se prezinta astfel: lungime=65 cm; greutate=8.500 gr; perimetru cranian 42 cm; perimetrul toracic = 44 cm. Deci suntem super in grafic, ba pe alocuri (la greutate ma refer) peste grafic. Cu aceasta ocazie am pus si o gramada de intrebari doctoritei asa ca m-am gandit sa va spun si voua ce am mai aflat (mai ales pentru mamicile a caror puiuti sunt pe la 4 luni) Intrebare: Ce fel de apa pot sa-i dau sa bea? Pana acuma i-am dat apa fiarta si racita de la robinet, dar are gustul cam naspa. Raspuns: Apa minerala plata cu f.f.f. putine saruri. Nu trebuie fiarta si se poate prepara si laptele sau ceaiul cu ea. Eu am ales Borsec plata. Intrebare: Cu ce alimente pot sa continui diversificarea? Eu i-am dat pana acuma numai fructe (suc si piure). Raspuns: Supica de legume, piure de legume (inclusiv cartof), carnita de pui (trebuie fiarta separat NU IN SUPICA), branza facuta in casa, cereale fara gluten. NU ARE VOIE NIMIC CE ESTE FACUT CU GRAU, de exemplu biscuiti. Graul contine gluten. Intrebare: Piticul ar vrea sa se ridice in fundulet si mai ales ii place sa stea ridicat. Este voie sa-l pun sprijinit de perne? Raspuns: Nu este voie pana la 5 luni si jumatate, altfel se poate alege cu o scolioza de toata frumusetea. Nu am vazut sa se discute pe aicea de eco transfontanelar (poate s-a discutat inainte de a parea eu pe forum...). Voi ati facut bebicilor vostri asa ceva? Pe noi ne-a trimis la o luna fix sa-i facem asa de control si acuma la 4 luni am mai fost o data la verificat sa vedem daca creierul se dezvolta normal. Va spun de treaba asta ca este bine sa le faceti atat timp cat mai au fontanelele deschise. La noi aproape ca s-a inchis fontanela si abia s-a mai vazut ceva la ecograf (ce-i drept destul ca sa-si dea seama doctorul ca totul este in regula). Mihaela anul meu de nastere este 1975. Merci pentru adaugarea in listuta. Pupici Muttzi si bebe Patrick (DN 14.10.2004) http://community.webshots.com/user/muttzi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ionika Azi am cumparat robotul de la Chicco si sunt foarte multumita. Sper ca si lui fi'miu sa-i placa. Ioana si Andrei (14.09.2004)
asta e robotul de la chicco: http://reclama/subcat.php?categorie=Prepararea%20hranei&marca=Chicco ? ce face fata de un robot de bucatarie obisnuit? e mai comod de folosit? e mai mic? e mai ieftin? ma pregatesc pentru diversificare (pe la mijlocul lui martie) si am inceput sa adun informatii; de asemenea, am achizitionat o canita-biberon de la chicco si o cana cu 5 accesorii (pentru etapele dezvoltarii copilului: tetina, lingurita, pai, capac din ala cu trei gaurele ci buza de cana normala) de la Farlin. Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/crstnmntn/"]me, my family and MY SON[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim Muttzi pentru noutati! doarme acum putin copilu', asa ca ma apuc de gimnastica - prima zi dupa nastere, dupa o carte - "Sanatoasa dupa nastere". sunt curioasa cat ma tine! dar nici la ideea cu maseusa nu renunt! Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/crstnmntn/"]me, my family and MY SON[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebelina mea a mancat destul de bine marul copt cu branza si portocala. Daca ii dadeam mar crud cu biscuite nu vroia de nici o culoare. Aseara speram ca o sa se trezeasca mai tarziu dar s-a trezit tot cum se trezea de obicei adica pe la 4 a inceput sa se foiasca si sa ceara suzeta dupa care la 6 a mancat. Nu stiu ce a avut ieri dimineata cand nici la 8 nu a vrut sa manance, dar azi nu a mai facut asa. Roandre, cum a fost cu branzica? A vrut sa manance? [flo] Elena & [copil][url="http://community.webshots.com/user/ely_new"]Alexandra (25.09.2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Mihaela ai facut branzica tinand camera foto in mana... [:D] Mina cred ca e super haios piticu... deja incerc sa mi-l imaginez cu nasu' in perna... Iar in leg. cu varsta credeam ca esti de-o seama cu mine sau pe acolo... nici nu ma gandeam ca ai peste 30 de ani. [pup] Mai e cineva pe 16 martie...[disco] Cantarul de la chicco nu e bun... acum iti arata mai mult, acum mai putin. Si eu am patit la fel ca si Mina... Ma enerveaza ca nu am garantie la el, ca sa le dau cu el in cap... In schimb la carucior am garantie 12 luni. Mie mi se pare ca e destul de rezistent... Ramane de vazut. Nu mai stiu ce mai voiam sa scriu... poate mi-aduc aminte. [pup] [url="http://community.webshots.com/photo/258512151/272001596QpDSRQ"][foto]Elena cu cipilica[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna![flo] Roandre in legatuara cu branzica poti sa ii dai cu mar sau cu piuree de legume. Care ii place mai mult! Apropo de varsta ...sa nu dati cu rosii[neand]...mie mi se mai intampla sa-mi ciocane la usa si sa ma intrebe : e mami acasa?...si eu raspund tare mandra ca eu is mami....[olala] Hai sa va scriu textul invitatiei noastre de botez .Sper ca este voie!
Distinsa si frumoasa doamna si stimate domn Sunt bebe Ben cel mai scum si mai frumos, cel mai dulce si gustos, cel mai mic si armonios membru al familiei Spilling Si impreuna cu simpaticii mei nasi Alina si Marius, va asteptam sa participati, la ceremonialul magic, cand voi primi taina botezului, la Biserica Sfanta Vineri, sambata 12 martie, ora 14.00 Desi cel mai probabil eu nu voi putea veni, deoarece sunt alintat, mofturos si somnoros, parintii mei Cami si Stuart dau o petrecere la Restaurantul Rustic incepand cu ora 16.00 si sunteti poftiti sa beti un pahar de sampanie in cinstea fericitului eveniment care este aparitia mea in viata lor. Va pup dulce si va doresc distractie placuta! Benjamin Spilling
http://photos.yahoo.com/cami0582 Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Scuze ca nu am mai scris de mult dar nu am avut timp. Va felicit pentru minumatiile de bebei, ca m-am uitat la poze iar. Ce repede au crescut. Mai ieri ne vaitam de greturi. Spun asta ca eu am avut sarcina toxica pana la 5 luni, timp in care nu am mancat nimic si ma duceam si la baie in brate la sotul meu. Toate au trecut si a meritat efortul. La 10:30 am venit de la vaccin, acum a mancat si se joaca cu mama. La raport 4 luni, 65 cm si 7,700 g. In rest ne respectam programul de 4 mese, dormim toata noartea, ziua o zapacim pe mami ca vrem numai in brate si plimbata. Stiu ca o sa ma certati dar eu ii dau de toate, supa, cereale, fructe la borcan, bine, nu exagerat de multe, dar laptele il combin cu putine cereale sa fie un pic mai gros ca nu mananca decat cu lingurita, biberon cu lapte simplu doar dimineata. E grasuta dar sa stiti ca nu mananca exagerat si ii dau toate astea de 2 sapt. Am inceput treptat dar nu am avut probleme, nu a vomat niciodata. Eu sunt nascuta in 1981 februarie 23, sunt un peste tare sensibil. Marlen pot sa iti dau textul de la invitatiile mele, daca o sa iti placa........ Dragi prieteni ai parintilor mei, cu drag va invit la botezul meu care va avea loc sambata ....... la biserica ........... orele......... Dupa marea incercare, eu fiind prea mic o sa ma retrag, neavand nevoie decat de lapte si somnic dar parintii mei, ............. impreuna cu nasii mei , ................ va asteapta sa petreceti la ................. incepand cu orele ............... semnatura bebe O intrebare Ce ziceti de premergator? , la indicati scrie ca copilul trebuie sa stea singur in picioare tinut doar de manute.....adica....fata mea sta cred ca o sa o pun pe la 5 luni oricum. Dintisori ne dor, culmea e ca ne dau sus, canini si incisivi. Va pupic si nu am timp sa corectez ca tipa gaza. Madalina si [copil] Ana-Larissa (18.10.2004) http://community.webshots.com/user/madalina22381
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Patrice bine ai revenit!!![dual] multi la Ilinca ta care e o scumpica si jumatate....Alesio s-a indragostit de ea cand a vazut-o in rochita aceea albastra....[:D]! Raluca(Naty), parca tu ziceai de calcatul hainelor si pe-o parte si pe alta....eu sunt la cealalta extrema: nu le calc deloc! Elyanne, sper sa te tina caruciorul! Madalina(mamalina), am citit pe DC despre premergator si sunt controverse privind folosirea lui....iti dau adresa:http://www.desprecopii.com/info.asp?id=628 Herra, nicicum nu pot vedea robotul de la Chicco, ca nu ma lasa sa deschid pagina...[:(]! Zi-ne cum e si cat a costat? Bazucu meu e tare mucos saracul si eu nu pot nicicum sa-i scut secretiile alea nenorocite ca sunt in gat....si tusete rau de tot saracutul si-si face greata....abia am reusit sa-i dau medicamentele dimineata! Acum doarme ...abia a adormit.... Pupici!! Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu' lu' mama si urlaciosu' lu' tata(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Eu nu am mai reusit sa intru pe net, caci puiu' meu este intr-o perioada de crize, nu stiu inca motivul. Cam de 1 sapt. este f.f. agitat, nu mai doarme bine nici ziua, nici noaptea (de la 4-6 ore somn- acum 2 ore) si plange tare sau este "marait " incontinuu.Nu cred ca sunt dintisorii ca acum o sapt. la vaccinul de 4 luni, medicul s-a uitat si in gurita si nu mi-a zis nimic.Dar, el este nemultumit mereu. Eu inca il alaptez, dar lapte are caci il vad la coltul guritei cand papa, insa supica de legume nu prea o mananca. Azi i-am pus si un dovlecel si o frunza de salata (la indicatia medicului)si abia astept sa vad daca-i place. As vrea sa-mi spuneti si mie ce ceai ar fi bine sa-i dau, caci eu nu i-am dat deloc pana acum, insa ma gandesc ca poate daca i-as da noaptea ar mai renunta la o masa de tzitzi caci nu mai dorm deloc. Vreau sa va mai multumesc si ptr. sfatul cu mixerul vertical de la Braun ca-s foarte multumita de el. L-am luat din Cora (este acum la oferta cu 1.770.000 lei. Mihaela, am vazut ca faci si ptr. mamici o listuta si daca vrei, eu sunt nascuta pe 28 martie 1977. Astept si eu sfaturi de la voi despre ceiut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...