Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept- oct 2004 (23)


roandre

Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihaela(Roandre) i-a placut branzica bebelinei tale??? Daany28, eu ii dau ceai de musetel neindulcit la bazucu meu, dar nu ii tine de foame....si eu il alaptez, si noaptea mananca si de 3-4 ori...[bang]! Pupici! Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu' lu' mama si urlaciosu' lu' tata(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tyaa, da si covorul meu e marcat cu laptic...de fapt cred ca tot ce e in casa asta a fost marcat de bebe. Mina, pai si voi mama ati inceput? Mai, cand am spus ca astia doi se vorbesc nu credeam...eu nu mai las YM deschis daca e pe asa si in lipsa noastra se converseaza...hihihi Textile...am masina plina de rufe si ieri dimineata era goala. A reusit pitica sa murdareasca tot ce i-a stat in cale. Deci i-am dat 10 gr branza (eu cantaresc tot ca am piticii mei si vreau sa vad cat papa), adica o lingurita data prin strecuratoare ca sa fie fina-fina amestecata cu 50 gr piure de mrocov si mar (de la borcanel) si i-a placut...Tico asta m-a uimit...A mai papat apoi inca 60 ml lapte si acum astept sa vad daca mai vomita. Oricum nu am insistat sa-i dau mai mult de atat de teama vomitatului. O sa-i mai dau suc de fructe putin mai tarziu. Acum copila mea sta in scaunelul ei la mine pe birou si a invatat hoata ca daca da din picior se da huta singura si sa vezi ce "munceste" de mi se clatina monitorul. Eliana, pai am pus si poze ca poate mai ajuta pe cineva. Mie asa mi-ar placea ca tot ce fac sa vad mai intai facut de altul sa stiu daca e bine cum fac eu si cum iese la mine. Cel mai tare ma enerveaza cand gatesc si imi tot pun o mie de intrebari: o fi destul de rumenit, asa trebuie sa arate, etc... vali02 si Angela multumesc pt aprecieri dar nu stiu daca le chiar merit. Oricum moderator nu as vrea sa fiu pt ca nu sunt cu nimic mai deosebita decat voi...doar ca am mai mult timp liber si scriu mai des. Angela, nu i-a placut marul copt dar am incercat sa i-l dau cu cereale, cu branza incerc maine sa vad cum va fi. Cred ca de fapt nu-i place foarte mult gustul de mar. Deja fata mea a adormit...Doamne ce frumos doarme! Naty, multa sanatate si din pacate nu te pot ajuta cu nici o recomandare caci nu cunosc. oricum, nu neglija si mergi la doctor...macar pt un control de rutina! Eu nu sterilizez decat foarte rar biberoanele iar de calcat nu-i calc decat rufele cu care iesim in lume [:D]. Bine dar bebelina mea nu a avut nici o iritatie din cauza asta pana acum. Daca are pielea mai sensibila e bine sa o mai protejezi in continuare. Muttzi, bune intrebarile. Si eu tot apa plata Borsec folosesc si am mai luat si Calipso. De biscuiti cu gluten mi-a zis ca pot sa-i dau daca nu a avut probleme cu alergiile. Dar ai intrebat si de cand poti sa-i dai si cu gluten? Ma gandesc ca poate e prea mic la 4 luni pt asa ceva. Noi avem aproape 6 luni si parca as incerca si biscuti cu gluten zilele astea. Despre eco transfontanelar nu am stiut si nici nu mi-a zis nimic pana acum doctora. Chiar sunt curioasa daca a mai facut cineva eco asta la copil ca sa stiu daca o mai intreb pe doctora sau nu. Eu stiam ca in general copilasii la 6 luni stau singurei in fundulet. Eu am pus-o mai devreme in fundulet sprijinita iar doctora mi-a zis ca e ok pt ca nu-si sustine greutatea solicitand coloana. Ma gandesc ca aproximativ la fel e si cand o tin in brate cu o mana sub fundulet ca si cand ar sta pe scaunel si a mea e topita sa o tin asa. Scolioza stiam ca au marea majoritate a oamenilor din cauza pozitiei defectuoase de a sta pe scaun, in fata calculatorului, etc. Sper ca sa nu aiba asa ceva copilasii nostri. Herra, sa te tina faza cu gimnastica pt ca si eu zic mereu ca ma apuc si aman dupa o zi pe alta. Lenea e mareeee! Ca text de invitatii, tot aici pe site gasisem unul care mi-a placut dar nu l-am folosit (caci n-am mai facut invitatii) si vi-l scriu: "Buna! Eu sunt ...(prenumele si numele copilului), m-am nascut pe ......(data nasterii zz/ll/aa), de aceea pe dumneavoastra nu va cunosc inca. Trebuie sa rezolvam acesta problema! Pentru aceasta, mami si tati, adica ....(prenume parinti), impreuna cu nasii.....(prenume+nume), va invita sa participati la botezul meu, care va avea loc la Biserica........ in data de ......., ora......, iar daca ma veti indragi, sigur ma veti onora cu prezenta la petrecerea organizata la restaurantul......, ora.... Va multumesc pentru ca mi-ati acordat atentie! Cu drag, .... (prenume copil)" Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela si Frosa va multumesc mult pt raspunsul legat de prietenul copilului meu cel mare. Mamamlina eu cred ca este cam devreme sa pui bb in premergator de la 5 luni. (parerea mea) Cred ca trebuie sa stea f. bine in fundutz si abia apoi sa-l pui cate putzin. Nu stiu ce sa zic. BB al meu face duminica 5 luni si eu ii dau deja biscuite. Primului i-am dat de la 3 luni si jumatate. Chiar sunt curioasa de ce spunea cineva ca trebuie coptzi in cuptor inainte. Sigur nu-i voi coace dar care este explicatzia? CE PARERE AVETI DE BISCUITZI? Sa le dam sau nu? In legatura cu apa plata nefiarta vreau sa va spun ca eu nu am incredere. Cu baietelul cel mare am avut probleme de la nefiertul apei plate (mi-a facut diaree si nu stiam de la ce asa ca am continuat sa-i dau apa - am ajuns pana la faza ca-mi facea caca ,,,,, cu sange) Pupici Mel de 2 x [mamica] (20.09.2004) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/meltibi/"]Teo & Tibi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la inceput, adica pana acu vreo luna, calcam hainutele pe ambele parti. Acum le calc obisnuit, numai pe fata. Mi=ar place (adica mi=ar fi comod) sa nu le calc, ca oricum incerc sa le spal la temp inalta adica sunt bine dezinfectate, insa cand le vad asa sifonate... si nici nu le pot aranja bine in dulap... le calc, ce mai incoace si incolo. Cat despre spalat, si mie dr de fam ce il aveam cand am nascut mi-a zis sa spal de mana dar ce [zz] credeti ca am ascultat-o? Pai cum, cu masina de spalat la nas eu sa spal la lighean? Pufy, in ce concentratie dai ceaiul de musetel lui Alesio? Vizigotu meu refuza pentru ca sa bea ceai si de aceea sunt in cautari. Care ce ceaiuri mai dati la bebici? Ma intrebase cineva de blender. Am luat un Braun MR400. Are doar cutit din ala in forma de elice si pahar pentru mixare. Eu mai am si un robot Moulinex Ovatio pe care chiar il folosesc, insa nu ma descurcam in blenderul de la robot cu cantitati asa mici cum ar fi un mar pasat. Ce face Braunul: paseaza cam de toate (mere, legume fierte, usturoi, cartofi pt piure, branza cu smantana), amesteca (de ex piureul de cereale)si... cam la astea l-am incercat de ieri pana azi. Cu carnita inca nu am incercat dar revin.... Eu sunt multumita de el, e f indemanatic. Va pup Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu printre voi dupa aproape o luna de zile si vad ca aveti un ritm de scris de m-ati speriat, nu alta. lipsa mea de pe forum sa datorat unei boli crunte a tatalui meu: cancer la colon, si a operatiei pe care a suferit-o. Speranta noastra este la Dumnezeu si sa speram ca va fi bine! Acum sa va povesctesc si eu despre Alex al meu care ma uimeste in fiecare zi cu cate ceva ....mai nou tipa cat il tin plamanii, de parca s-ar certa cu cineva. In privinta diversificarii stam bine, zic eu, papa la 7.00 dimineata 150 ml lapte la biberon, la 10.30 papam babana, mar cu biscuiti, morcov ras cu biscutiti( in fiecare zi un fel, le alternam), 14.00 lapte la bibe, 16.30-17.00 bem un suculet (mar, morcov), urmeaza baia de la 19.00, dupa baie un biberon de lapte si pe la 21.00 somn pana la 1.00 noaptea cand se trezeste pt o alta portie de lapte, apoi doarme pana dimineata la 6.00. uremaza sa mergem saptamana viitoare la vaccinul de 4 luni si de abia astept sa vad cate kile mai are ca mi-a rupt bratele....acum 3 saptamani avea 8 kg si 66 cm. Din cauza burtii nici nu prea poate sa stea in fundulet.... Imi pare rau ca nu stiu sa imi pun si eu alte poze....sotul meu nu prea are timp de noi....este admin IT si munceste f mult. Nevestele de admin IT cunosc fenomenul.... In rest, ce sa va mai spun, aveti niste bebelusi super dragalasi si frumosi si grasi, si....si.... lista poate continua. Apropo de zodiile mamicilor, eu sunt nascuta pe 10 noiembrie 1975, poate ma treceti si pe mine pe lista voastra. ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana_miti multa sanatate pentru tatal tau! Suntem alaturi de tine. mel sa sti ca si eu fierb apa plata. Dar eu sunt cam tacanita si, in plus, bebelina e tare alergica. [?] Cate kg. au bebelusii vostri, dragelor? Ca a mea nu are decat 6,400. Ma gandesc ca-i prea slabanoaga cand citesc pe aici de 8, 9 kg. Raluca si [copil] Alexandra 10 oct. http://community.webshots.com/user/rnico102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_miti, multa sanatate tatalui tau. Citisem pe forum de problema voastra si tot speram sa apari si aici sa ne spui ca este bine tata! Poze poti sa incerci si tu sa-ti pui pe webshots.com pt ca e destul de simplu. Chiar si eu sunt curioasa de ce trebuie bagati biscuitii in cuptor. Ca sa se usuce mai bine sa fie mai usor de dat pe razatoare [:D], sa se distruga microbii de pe ei (daca exista)....hai ca sunt chiar curioasa iar explicatiile la mine in cap sunt varza...hihihi Pufymic, unde ai vazut tu poze cu Patrice si fetita ca vreau si eu sa vad. Eu premergator n-o sa-i iau. Parerile sunt impartite iar doctora nu prea mi l-a recomandat. Oricum la 5 luni mi se pare prea devreme ca sa stea copilul in premergator avand in vedere ca nici in fundulet bine nu sta. Naty, a mea s-a nascut cu 2850 gr (a scazut pana la 2600 gr), la o luna avea 3500, la doua luni 4500, la trei luni 5400, la patru luni 5950 gr, la cinci luni 6350 gr. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_miti-multa sanatate tatalui tau ! Eu sunt cam disperata ca nu stiu ce are puiutzul meu..e tare maraita..mai devreme a avut o criza de plans ca nu stiam ce sa-i mai fac..intr-un final am reusit sa o adorm pt o jumatate de ora. Noi ceiuc bem de tei sau musetzel . chimen si anason. Eu ii pun la inceput o linguritza de zahar sa fiarba cu apa. Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) [url="http://community.webshots.com/user/anielast"][foto]Inutza televizomana [ttv][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...