Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (24)


roandre

Recommended Posts

Multumesc de sfaturile pe care mi le-ati dat cu constipatia, maine ma duc sa cumpar pere sa incerc si asa. Chiar in seara asta s-a chinuit mititelu sa faca kk si pana nu i-am ridicat piciorusele nu a reusit dar si atunci foarte greu si desi face tare si greu ce ma mira e ca el nu plange, in schimb eu am plans la fundul lui atata mi-a fost de mila de el dragutu'. Nu facuse de vineri seara (cu termometru) iar azi se scremuse toata ziua. Fetele care aveti baieti, la Dami am vazut azi pe putza un punctulet mic rosu ca un cosulet, ce sa fie? Voi ati rezolvat cu decalotarea? Noi inca mai avem dar dupa cum arata nu cred ca-i mai trebe mult. Roandre multam' fain de retete! Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! la noi Deanna e cu program de papat ,dormit,gimnastica,baita si masaj aproape in fiecare zi .Nu stiu cum sa o fac sa manince pireuri de fructe ...voi le puneti si zahar ?ca din borcanel nu-i place . roandre vreau si eu recete . Am pus poze noi in albumul de la 4 luni .Va doresc un we placut la toate . [url="mailto:"]Alina si bebe Deanna ingerasul mamei (09.09.2004)[/url] poze http://community.webshots.com/user/davina25
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Pufymic, gandul meu e la tine, sper ca sunteti mai bine! Alexandra mea nu stiu ce a avut ieri, nu a dormit peste zi mai deloc si a trebuit sa o legan pe brate pe la 6 sa doarma. La 9 am sculat-o pentru baie, a mancat si a inceput cu maraiala din nou. Nu vrea in pat, nu vrea cu noi in sufragerie, nu vrea jucarii....In cele din urma am leganat-o din nou pana a adormit. Cred ca incepe sa simta lipsa plimbarilor, dar ce sa-i fac. Vremea nu ne ajuta, pe ceata nu o scot afara fie ce-o fi. Oricum, avand in vedere ca ea, care papa la 4 ore si mai bine, isi roade mainile acum la 3 ore jumate (sa fie in recuperare dupa saptamanile de boala, sau si-a dat peste cap programul dupa mesele de la spital) cert e ca m-am hotarat sa-i schimb mesele, asa ca am pus supa pe foc, sa vad daca o mananca fara zahar (cea de morcovi din spital era cu 10 lingurite de zahar la 1 litru). Eu acasa nu am pus atat zahar dar am pus putin. Acum am pus la fiert doar morcov si albitura, fara altceva. Sunt curioasa cum o sa-i placa. Acum intrebari: supa i-o preparati cu apa de la robinet sau plata? (eu am pus plata) Apoi, dupa cate zile ati bagat si alta leguma, si care anume? Cartof, ceapa? Le-ati pus doar la fiert sau le-ati si pasat?. Si supa o dati cu biberonul sau sub forma de piureu?
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufffffff fetelor ce noapte am mai avut....sunt rupta de oboseala.... Acum ne pregatim sa mergem la spital ca nu e bine bazucu meu...tot are diaree.....ieri i-am dat doar mucilagiu de orez si supa de morcov si ceai de menta.....i-am mai dat si Smecta dar nu l-a ajutat....plus ca e plin de secretii saracutul si nu i le pot scoate.... Sper sa nu ne interneze![bang] Pupici si multumesc de gandurile bune! Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Aissa, eu nu-i pun deloc zahar in supa. Folosesc apa de la robinet (oricum se fierbe bine la supica) si am pus din prima la fiert morcov, pastarnac, cartof, ardei gras, ceapa, telina, dovlecel. In primele 3 zile i-am dat doar supa si apoi am inceput sa-i pasez cate o leguma in fiecare zi. Deci in prima zi morcov, a doua zi morcov cu ardei, a treia zi morcov+ardei+cartof, etc pana am bagat toate legumele. Ceapa se scoate si nu se da la bebelusi. Atentie si la telina pt ca ar fi prea aromata si s-ar putea sa n-o accepte. Supa i-am dat-o cu biberonul dupa ce a papat piureul cu lingurita. Davina, am vazut pozicile si ai o domnisoara mare...hehehe Pt retete, da-mi adresa ta de e-mail pe PM. Georgiana, asa si Alexia mea. Se screme dar nu plange si intre reprizele de scremut rade cu gura pana la urechi si da din picioare. Eu zic ca nu sufera si o las pe ea singura sa faca atunci cand poate. Ana, da la otita trebuie sa-i doara si sa si planga. Este posibil si sa faca ccc cunostinta cu urechile si din cauza asta sa se traga de ele. Mie sa nu mai imi spui ce citesti in cartea aia ca ma apuca damblaua. Pai a mea nu mananca nici un sfert din cat scrie acolo.... Acum am mari probleme ca nu stiu ce sa-i dau sa pape la 11.30 pt ca mar nu-i mai dau azi...dar atunci oare ce sa-i dau? Ieri nici piure de legume nu i-am dat. Tot ieri i-am bagat suc de portocala cu mar si morcov si nu a patit nimic. Astazi la piureul de legume i-as da si cu conopida si mazare sa vad daca ii place. Ellen, mie de exemplu nu mi-au dat calendarul cu vaccinari si nici pachetelul de la Pampers pt nou-nascuti....pe motiv ca plecase asistenta sefa (la care fusesem cu 20 minute inainte ca sa-i dau banii pt pus cercei Alexiei). Cand am cerut pachetelul mi s-a spus ca nu stiu despre ce e vorba dar ca imi dau niste vata sterila, niste pudra de talc si...santate multa...hihihi. Deci eu n-am primit asa ceva. Am facut rost de el de la o alta mamica. Vali02, uffff...cred ca numai cu multa rabdare o sa ajunga si bebelina ta sa pape cu biberonul....asta daca ai incercat mai multe tipuri de tetine. Cereale eu ii dau cam 4 masuri de la laptele praf Bebelac cu apa (pusa din ochi pana iese un piure pastos). Uneori le mananca si mai vrea, uneori nu vrea nici jumate....e dupa chef la noi! Eliana, ce faci? Te-a lasat pitica sa dormi mai mult? Hai sa va spun ce tati priceput am. L-am pus aseara pe al meu sot sa-i dea bebelinei lapte praf sa manance cat timp imi fac eu dus. Ii da baiatul 60 ml dupa care bebe mai vroia si se duce sa-i mai faca, dar istetul a pus in loc de lapte praf, cereale. Fuge repede la bebe sa-i dea sa pape...ea nimic, nu-i placea ca nu curgea asa repede ca lapticul. Sotul trage concluzia ca nu-i mai e foame desi fata isi sugea degetelul. Vin eu in camera si intreb de ce nu ii mai da sa pape ca-i e foame. Cand incerc si eu sa-i dau, mi s-a parut cam gros "laptele" dar am crezut ca mi se pare pana cand am observat ca pitica nu putea sa pape. Il trimit pe sot sa vada ce a pus exact in biberon si vine la mine razand ca a pus cereale...hahaha. Pai sa mai ai incredere in tati asta?!?!...hihihi. Pana la urma a mai papat bebe inca 60 ml lapte si a adormit linistita. Cu suportul de baie e super. Pun pozele imediat pe site si va dau de stire. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pufymic sanatate multa si curaj. vali02 sa vezi ce chestie apropo de tetine. Cind baiatul mare era mic am incercat sa-i dau sa manince cu tetinele acelea de la nuk plate si nu vroia deloc. Tragea un pic .. o lasa .. am schimbat in cele din urma cu o tetina tuguiata si minca fara probleme. Ce crezi , acum la al 2lea copil am aflat ca gaurica (la tetinele plate ) trebuie sa stea in sus ca sa poata minca.[:D] Foarte simplu .... dar mie mi-a trebuit cam mult sa-mi dau seama ...[:D]. Citeodata lucrurile cele mai simple sunt asa complicate. aissa eu am incercat la inceput sa fierb apa plata dar sa te uiti si tu atent daca o fierbi , face niste "scame" sa zic .. deci nu am mai fiert-o , i-am dat-o asa daca am folosit apa plata. Eu folosesc apa de la robinet fiarta si racita. georgiana david punctuletul este inauntru sau afara? Noi am avut la cel mare, inauntru un punctulet alb pe care l-a spart dr. si dupa a fost ok. Noi cu decalotarea am ramas la un nivel de care nu mai reusim sa trecem (cred ca este ultimul) insistam oricum.... La diversificare (pt linistea mamicilor cu copii mai mofturosi) noi stam in felul urmator: 1zi 1 lingt., 2zi 2 lingurite ... din orice (adica cereala, legume. mar cu biscuit ...etc), 3 zi iar 1 lingurita, 4 zi 5 lingt, ..... a 6a zi DELOC, a 7a zi DELOC, si tot asa de o luna [:D] Va pup Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, suntem cu gandul alaturi de tine si ne rugam sa fie bine bazucu mic. Asteptam vesti bune de la tine! Pupici Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roandre de ce nu incerci la 11.30 brinza cu banana cu sa fara biscuite? Si sotul meu este la fel ... nu are nici o problema cind il las cu cel mic ... adica este la fel de neatent. Cu o mina impinge carutul , in timpul asta vorbeste la telefon, bea cafeaua si copilul mai pierde suzeta ciriie ... lucrusoarele stau toate pe el strinse la git ' un ciorap este pe jos, altul jumatate iesit mori de ris daca te uiti la el..... iar cel mic este inebunit dupa el. Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frosa punctuletul e pe afara dar vad ca azi dimineata nu mai era asa ca aseara, este mai putin rosu si mai mic. Oare ce o fi facut Ioana cu ala mic, ma tot gandesc la ea[q] Dami al meu cred ca s-a prins ca m-am necajit aseara ca a facut kk tarte ca azi dimineata la ora 6 m-am trezit speriata de zgomotul unui bartz si cand colo el facuse singur un pic de kk iar la ora 8.30 iar. Davina dulcica foc bebita. Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufy, imi pare tare rau de voi, lasa ca si daca te interneaza nu e ingrozitor, si eu ziceam la fel, dar acolo e totusi mai in siguranta. Plus, asa cum ti-am mai zis il pot aspira de secretii si il usureaza mult. Eu am facut supa groasa, adica am pasat legumele si le-am subtiat un pic....O sa incerc asa desi toanta cum sunt nu am testat daca trece prin tetina si am aruncat restul de supa....Asta e, vad. nu incep cu lingurita, pentru ca sambata trecuta a mancat exclusiv morcov si doar de joi nu i-am mai dat, asa ca am pus cam 175 ml supa din asta groasa in biberon. Vad ce face si daca papa bine, daca nu ii dau lapte. Voi tineti la rece supa pana a 2-a zi?. Mie mi-au iesit cam 2 portii si as tine-o pana maine sa-i dau din ea. Cand ii faceam morcoveii de regim ii gateam 1 data pe zi. Cred ca nu e bai daca supa facuta azi i-o dau si maine la 10.
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...